N°. 8102. A0. 1886. Dinsdag: £2 O Juli. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &ou- tn feestdagen, yitgegeven. Leiden, 19 Juli. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 miandon1-10. Franco per poe»1-40. Altonderlgke Mommen0.05. PRIJS DER AD VERTENOTEN Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor he» incaa- seeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Onze stadgenoot de heer H. Witte ontving eenigen tyd geleden, door tusschenkomst van onzen minister van binnenlandsche zaken, van de Spaansche regeering de vereerende opdracht tot het opstellen eener nota omtrent de cultuur van de helmplant in onze duinen, zoo mogelijk met gedetailleerde, wetenschappelijke mededeelingen dienaangaande. Onder dankbetuiging voor het ingeleverde rap port, mocht de heer Witte thans de onderscheiding te beurt vallen benoemd te worden tot ridder der orde van Isabella la Catholica. Omtrent het verrichten van diepwerken, waar van de openbare aanbesteding heden ten Raadhuize alhier plaats had, werd besloten de gunning aan te houden. Ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering van het „Ned. Onderwyzers-Gonootschap" te Leiden, 3 tot 5 Aug. a. s., geeft de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen aan de bezoekers daarvan speciale retourkaarten, geldig van 2 tot 7 Aug. tegen betaling van de enkele vrachtevenzoo de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij met uitsluiting van den Ooster-Spoorweg en de lijn Amersfoort testeren tegen den prijs van gewone Tetourkaarten. Bij de heden gehouden openbare verkooping - van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38, f 19.50, f 4 en 2; de laagste f 38, f 19.50, 3.80 en/1.95. Het kerkbestuur der Hervormde gemeente te Leiderdorp heeft besloten zich aan het toezicht van de Synode te onttrekken. Hiervan werd gisteren aan de gemeente mededeeling gedaan. Door het bestuur der Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, eene inrichting voor verwaarloosde jongens en meisjes, is een maandblad uitgegeven, genaamd „Onze Kinderen." In het eerste nummer wordt, behalve een voorwoord, een overzicht ge geven over het ontstaan van deze stichting, terwijl voortaan belangrijke mededeelingen aangaande dezen arbeid zullen gedaan worden. Voor het staatsexamen tot toelating aan eene der universiteiten, voortgezet op den 15den, 16den en 17den dezer, hadden zich aangemeld twaalf can- didaten (tweede groep). Twee daarvan trokken zich vóór of tijdens het examen terug. Van de overigen verkregen het getuigschrift voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. de heeren: J. F. De Groot, van Amsterdam, J. Tasset, van Rolduc, M. J. Van Vessem, van Amsterdam, H. Vermaat, van Ooster- wjjk by Tilburg; dat voor de faculteiten der geneeskunde enz. de heeren A. De Maak, van Katwyk, en L. Schmed- ding, van Amsterdam; de heer W. Jansen, van Rolduc verwierf beide getuigschriften. Met één candidaat zal het examen nog worden voortgezet op heden Maandag. Twee candidaten wer den afgewezen. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden Zaterdag te 's-Hage geëxamineerd 16 candidaten; 11 werden afgewezen. Toegelaten de heeren: P. Feenhuysen, van Amsterdam; A. Maane, van Delft J. Stout en J. Van Schie, van Schiedam, en G. D. Hey, van Gouda. Voor de gymnastiek-akte deden 8 candidaten examen, 1 was niet opgekomen, 5 werden afgewezen. Toegelaten de heeren: J. J. H. Hampermon en J. H. Mesters van Maastricht. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is de burg graaf Pondella tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portugal te 's-Gravenhage benoemd. In October zal te 's-Hage een nieuw letter- kundig-wetenschappelyk weekblad verschynen, onder hoofdleiding van Frans Netscher. Naar men verneemt, is de heer "Willem Busé, oud-leerling der muziekschool te 's-Hage, benoemd tot directeur der militaire muziek té Batavia. Naar men verneemt, zal het Museum Prins Hendrik te 's-Hage, nog tot 1 September a. s. opengesteld biyven. By de Tweede Kamer is opnieuw, in hoofdzaak onveranderd, ingediend het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suiker-accyns. Alleen is daaraan nog toegevoegd de bepaling nopens het invoerrecht op suikerhoudende goederen, voorgesteld by art. 2 van het ontwerp tot wyzi- ging van het tarief van invoerrechten. Blyven de uitkomsten der wet van 20 Juli 1884 gunstig, toch vindt de minister van financiën vooreerst geene vrijheid, de verlaging van deze belasting voor te stellen met het oog op den toestand der schatkist. Aan het verzoek van de raffinadeurs, om de polarisatie-percenten met de bevonden hoeveelheid glucose to vermeerderen, kan, zegt de minister, niet worden voldaan, daar die verhooging in stryd zou zyn met de wyzo, waarop in andere gevallen met betrekking tot de belasting ten aanzien van dat bestanddeel gehandeld wordt. Wat den uitvoer van basterd betreft, meent de minister, nog aan den wensch der raffinadeurs niet te mogen voldoen. Ook het wetsontwerp tot wyziging van eenige artikelen der. Gemeentewet is opnieuw ingediend. Alleen is in art. 6 eene bepaling bygevoegd om trent de vereischten van benoembaarheid tot amb tenaar van den Burgerlyke r Stand, nl. dezelfde als in art. 96 der Gemeentewet is gesteld ten aanzien van de benoembaarheid tot gemeente secretaris. De mondelinge examens van de adspiranten voor cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda zyn afgeloopen. Yan de 232 sollicitanten zijn 7 niet opgekomen, terwyl in 't geheel 27 geneeskundig zyn afgekeurd. By gelegenheid van het congres van oogheel kundigen te Heidelberg, den 8sten Augustus a. s., zal voor het eerst de groote gouden Grafe-medaille uitgereikt worden. De Utrechtsche hoogleeraar Donders zal deze medaille met eene plechtige toe spraak aan Helmholtz overhandigen. Wyien mevr. Hermer, geb. Corver Hooft, heeft aan het asyl Steenbeek te Zetten gelegateerd de som van f 1000, vry van successierecht. Bestuurders van het Tollensfonds hebben, overeenkomstig het doel der instelling: ondersteu ning van hulpbehoevende betrekkingen van over leden prozaschryvers en dichters, voor dit jaar weder 3 gratificatiën uitgereikt. Zy bevelen verder de ondersteuning van dat fonds, door milde bydragen, aan by allen, die de nage dachtenis van den volksdichter Tollens in gezegend aandenken willen doen blyven. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: mr. H. P. J. Tollens, eere-voorzitter, Doesburg; J. P. Hasebroek, voorzitter; A. J. De Buil, secre taris; mr. J. N. Van Hall, penningmeester, Am sterdam; mr. C. H. B. Boot, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, 's-Gravenhage; A. C. Kruseman, Haarlem. Het in de fabriek van de firma Merkelbach, Van Enkhuizen en Co., te Breda, gegoten stand beeld van Hugo De Groot, is zoo goed als gereed en byzonder goed uitgevallen. Het zal binnenkort naar Delft vervoerd worden. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Juli Dover; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 18 Juli; de „Leerdam" vertrok 17 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St.- Vincent 18 Juli. De gewone audiëntiën van den minister van justitie zal morgen, 20 Juli, en die van den minister van oorlog Donderdag 22 Juli niet plaats hebben. Gemengd Nl®*wfc Van de heden door het kantonge recht alhier gehouden zitting, welke den geheelen morgen en ook een gedeelte van den middag in beslag nam, vermeldde het menu voor dén hoofd schotel: visch. In plaats van soep werd misschien dan ook daarom het allereerst vleesch opgediend, in den vorm van drie Leidschendammers 'en een Rynsburger, die op eens anders grond vee hadden laten loopen. Ofschoon dat reeds op zich zelf strafbaar is, kwam er nog by dat die grond „in den oogst" stond, welken de eigenaar natuurlyk liever zich zeiven dan het vreemde vee gunde. De heilige Hermandad mocht de overtreding dus niet onge straft laten, evenmin als den diefstal van grasge was, waaraan een Katwyker, H. v. B., zich schuldig had gemaakt. Van gras kwam het op een wagentje, niet ora het gras daarop te laden, maar waarop onder het ryden een man gezeten was. Zeker een onschuldige, vreemde zaak om ze voor den kantonrechter te brengen, maar nog vreemder dat J. v. S. Den B. zou dan veronderstellen dat hy niet eens wist dat hy dit niet doen mag wanneer zyn voertuig door een hond getrokken wordt. Misschien deed hy het ook wel tegen beter weten in, en daarom 2al de rechter hem a. s. Zaterdag mededeelen hoe veel hy, na het zitten op den wagen, nóg mag gaan zitten, maar op eene andere plaats. Is hy niet al te slecht by kas, zoo zal hy die zitparty wel kun nen afkoopen, en dan zal hy zeker niet zoo be kocht zyn als J. v. D., die zeide 35 vischjes voor een dubbeltje gekocht te hebben, en toch had de veldwachter, die hem tegenkwam, bezwaar het zootje hem te laten houden, want het was gesloten vischtyd, en of men dan den visch wel of niet gevan gen heeft, doet er niets toe: het vervoer is en blyft strafbaar, al is men aan het visschen zelf zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Van D. ontnam men zyn aardig zootje, dat hem een dubbel tje kostte, maar bovendien zal hy nu nog drie gulden moeten betalen, ten minste als er van dezen eisch van den ambtenaar van het openbaar minis terie niets afgaat. Ook al verboden is het visschen in het water van een ander, als men daartoe geen vergunning heeft. In dit geval verkeerde zekere J. B. en toch ving hy gaarne wel iets. Hy had zich daartoe zelfs verleden jaar Mei een vergunningsbiljet aangeschaft, waarvoor hij wel f 2.50 over had, en aangezien hy nu volgens hem tóch voor een heel jaar betaald had, wilde hy er ook een heel jaar van profiteeren, en vischte daarom ook dit jaar maar raak, zonder zich van eene nieuwe vergunning te hebben voor zien. Dit vond de kantonrechter heel onverstandig van hem en hy nam het hem daarby nog heel kwalyk, want op het permissiebiljet stond duidelyk aange geven dat het alleen geldig was voor het jaar 1885. De overtreder is daardoor erg in den val geloopen immers hy zal met den ryksdaalder, welken hy wilde uithalen, in den vorm van boete, toch moeten voor den dag komen, zonder dat hy dan nog eens vergun ning heeft 1 De zuinigheid bedroog dus ook hier de wysheid weer. Aan eene zelfde overtreding had zich ook P. D. schuldig gemaakt, echter in gezelschap van een kameraad, die, volgens hem, bezitter van een per missiebiljet was. Daarmede dacht ook hy gedekt te zyn, maar hy had buiten den waard, of liever buiten den koddebeier gerekendwant in het biljet was slechts sprake van één persoon, van den kameraad, Langerak, en nu was het P. D. maar niet uit het hoofd te praten dat hij dan géén ver-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1