niseeren. Zo bezit daartoe ook op dit gebied 1> eel verdienstelijke mannen, waartoe hij o. a. alleen maar den heer Goedeljee heeft te noemen, zonder daardoor aan de anderen te kort te doen. Nog van het feest van vóór twee jaren zpn hem aangename herinneringen bijgebleven, en daarom neemt hp gaarne de benoeming aanmaar den hamer wenscht hij te laten in de goede handen waarin deze zich bevond. Men kan or echter van verzekerd zijn dat hij als eere-voorzitter, waar hp kan, het bestuur steeds met raad en daad zal ter zijde staan. Toen hp den voor hem bestemden zetel had inge nomen, werd onder leiding van den heer Brouwer de afgebroken behandeling van het aanhangige onderwerp voortgezet. De eene party was voor het doen eener keuze by loting, de andere gedeeltelik by loting en stemming, de andere alleen bij stemming, zooals het reglement voorschreef. Eindelijk was men van 9 voorgelezen namen tot 3 tweetallen ge komen, waaruit nu de keuze was te doen, welke ge schiedde by gesloten briefjes, tot uitslag hebbende dat benoemd werden de heeren G. Henri Sythcff met 123, K. T. Caron met 111 en P. J. Groen met 110 stemmen. Daarna kwam in behandeling het programma voor de eerstvolgende feestviering. De voorzitter stelde vooraf in het licht het beginsel, dat daaraan ten grondslag lag. Het plan was nl. niet, om door het bestuur den leden een feest te doen aanbieden, maar eene feestviering te regelen, welke ten goede komt aan de geheele bevolking der stad, zoodat ook zy, die niet in de gelegenheid zijn lid der vereeniging te worden, er van kunnen profiteeren. Tot hetzelfde beginsel behoorde verder ook om do gelden voor alles wat noodig is, uitgezonderd na tuurlek alléén wanneer dit niet anders kan, uit sluitend hier in Leiden te besteden. Wat betreft de voorwaarde waarop enkele ingezetenen tot de vereeniging waren toegetreden, dat nl. de feest vieringen niet op een Zondag zouden plaats heb ben, kon de heer Brouwer verzekeren dat dit plan reeds by het bestuur bestond. Toevallig valt de 3de Oct. dit jaar reeds op Zondag, zoodat werd voorgesteld het feest op don 4den te doen plaats hebben. Daarom dient men toch door algemeen te vlaggen op den 3den, dien dag, tpdens de gods dienstige viering, ook uiteriyk niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het programma dan was door het bestuur als volgt ontworpen: Dat de vaderlandsche driekleur en do oranje wimpel uit alle openbare gebouwen en de meeste particuliere woningen zullon wapperen, spreekt van zelf. Het feest zal worden ingeleid des morgens om 9 uren door het muziekcorps der Leidsche dd. schut- tery van den stadhuistoren, dat gedurende eenigen tyd koraalmuziek zal doen hooren. Heeren officieren hebben daartoe reeds bereidwillig het aanbod gedaan. Om 10 uren zal de fontein op de Vischmarkt springen en het carillon van den stadhuistoren be speeld worden. De dag van haring en wittebrood moet een dag van haring en wittebrood blpven, en daarom is dit eene goede gelegenheid om ook de armen der stad niet te vergeten. Van 10 tot 12 uren wordt dus eene uitdeeling gehouden van genoemde levensmid delen aan ongeveer 1000 vrouwen (in de Waag en het gebouw der vereeniging „Nut en Genoegen"), van elk twee stuks of naar omstandigheden meer, en aan evenzooveel mannen bons voor 4 a 5 sigaren en twee glazen of ééne flesch bier, in inrichtingen waar geen sterke drank wordt verkocht. Het brood zou geleverd moeten worden door bakkers, niet door depothouders van machinale bakkerpen. Om één uur des middags zal bp de Kweekschool voor Zeevaart, de verblpfplaats van de jeugdige nazaten onzer Watergeuzen, een optocht beginnen van alle Leidsche vereenigingen met hunne banieren, welke daaraan willen deelnemen, begeleid door twee muziekcorpsen, dat der Leidsche dd. schutterp en dat van het 4de regiment infanterie, die onder het spelen van opgewekte populairo marschen en vaderlandsche liederen, Leidens straten en pleinen zal doortrekken, halt houdende voor het Gemeente huis, het standbeeld van Van der Werf, de Aca demie, de studenten-sociëteit „Minerva" enz., tot omstreeks 5 uren. - Daardoor zal in de gansche stad leven en beweging heerschen, gepaard met eene opgewdkte stemming. Om halfnegen des avonds zal in den tuin van Zomerzorg een concert worden gegeven voor de leden der vereeniging, gevolgd op het Schutters veld door een vuurwerk, dat echter zóó geplaatst zal worden dat ook het minvermogende publiek het goed zal kunnen zien en met een slotstuk, toe- passelpk op het beleg en ontzet van Leiden zal worden besloten. Ook daar zal dan muziek zijn. Ziehier in korte trekken het programma, waar aan weinig meer behoeft te worden toegovoegd. Alleen nog dit. De leden nl. hebben op vertoon van hun diploma met ééne dame vrijen toegang tot Zomerzorg, dat door den heer Couvée niet alleen welwillend, maar zelfs met liefde en ingenomen heid voor het feest werd beschikbaar gesteld. Eene te leggen brug over de sloot zal den leden toegang tot het gereserveerde terrein van het vuurwerk geven. Voor meer dames of kinderen beneden de 18 jaren zal 25 cents entrée moeten betaald worden, hetgeen ten bate komt van de gemaakte kosten. Dit ontwerp vond algemeene goedkeuring, op eene enkele uitzondering na. De heer E.W.Wichersnl. verwachtte in „do stad der vijfjaarlijksche optoch ten" van dezen optocht niet veel. Hp gaf de voor keur aan eene harddraverp, welk de boeren naar de stad trok, en aan muziek, zeer veel muziek, door de stad en naar het station (ook al komen geen vreemï delingen) heen en weer trekkende, enz. enz. In zijn land, Groningen, gaat het er jaarlpks zoo vroolijk en opgewekt toe. Daartegen werd echter door den heer G. Looman opgemerkt dat de tpd nog slechts kort is, want de 3de October staat voor de deur zonder dat men het merkt. Mochten er enkelen andere plannen hebben, dat men die dan het volgende jaar tijdig indiene. Laten we nu evenwel het programma on- gewpzigd goedkeuren! De voorzitter kon hieraan nog toevoegen dat het bestuur uit van Groningen gevraagde en ver kregen inlichtingen tot do conclusie gekomen was om „de tering naar de nering te zetten". Dat is eene hoofdzaak, vooral bp eene nieuwe onderneming zooals nu. Later bezit men betere grondstoffen, waarmede men dan kan voortbouwen. Ten slotte werd het programma unaniem vast gesteld, terwpl tot leden der commissie van bpstand voor de uitdeelingen werden gekozen de heeren A. Verhoog, J. A. Loeber, J. Van Bemmel, A. Alt, C. G. Van Oerle en L. Maas. Betreffende den optocht, waarbp' het bestuur achter de muziek zou voorafgaan, werd door den heer K. T. Caron in overweging gegeven om de oud- strpders eene eereplaats achter dat bestuur te geven, hetgeen met applaus werd begroet, welk applaus echter nog sterker werd toen de heer J. N. Van der Mark, die met deze eereplaats zeer was ingenomen, voorstelde om de oud-strpders er zelfs in rptuigen te doen plaats nemen. De heer W. Vruggink geloofde de tolk der geheele vergadering te zijn als lip het bestuur dank zeide voor de vele moeite, welke het zich in het tot stand brengen der vereeniging en het ontwerpen der a. s. feestvieringsplannen had getroost. Moge het zoo voortgaan tot algeheel welslagen van het feest en moge alsdan ook de eore-voorzitter met voldoening kunnen neerzien op zpne zoo gewaar deerde medewerking. Na dezen bp allen instemming vindenden wensch sloot de voorzitter de vergadering, die hem geleerd had dat de eensgezindheid, waarvan hij bp de opening sprak, gebleken is geenszins te ontbreken. Integen deel 1 En ze zal door hot 3de-October-feest nog meer worden bevorderd! LEIDEN, 17 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: wind west. Door den schoolopziener in dit district worden voor hoofd der openbare school 4de klasse No. 2 alhier, voorgedragen de volgende vpf candidaten, die bp het gehouden vergelijkend examen het hoogste aantal punten behaald hebben, t. w. de heeren J. M. Prins, onderwpzer te HelderJ. Kleef- stra, hoofd der openbare school te Venhuizen; KI. Doornbosch, idem te NieuwendamW. H. Has- selbach, onderwpzer te Leiden, en J. Vreeburg, idem te 's-Hage. In overleg met het college van stads-genees- tn heelkundigen wordt door B. en Ws. verder voor gesteld om na het verleende eervol entslag aan dr. J. Baert, eerst nu over te gaan tot de benoeming van een stads-genees- en heelkundige, onder bepaling dat de benoemde voorloopig alleen wordt belast met de geneeskundige praktpk op eene jaarwedde van f 550 en dat hem, zoodra een der nog bestaande betrekkingen van stads-heelkundige mocht openval len, mede de heelkundige praktijk zal worden opge dragen en do jaarwedde alsdan zal bedragen f 800. Voor eene benoeming wordt aanbevolen de heer G. M. Kruimel, arts, onlangs benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. bij de dd. schutterp jlhier. Ten opzichte van het voorstel van B. en Ws. om de gelden, benoodigd voor het dempen en rio- leeren der Kool- en Binnenvestgrachten te ver schaffen door geldleening, luidt het advies der commissie van financiën ongunstig. Gaf zp een ander, dan zou zij tegen hare overtuiging advi- seeren, niettegenstaande herhaaldelpk door den Raad beslist werd overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. Bovendien is onlangs de verzekering gegeven dat nog vele grachten in denzelfden toe stand verkeeren als de nu te dempen, zoodat waarschijnlijk nog meer grachten zullen gedempt moeten worden, waaruit zou volgen dat het dem pen van grachten in deze gemeente geen buiten gewoon werk is, dat dus ook niet uit buitengewone middelen mag bekostigd worden. In handen derzelfde commissie zpn ook gesteld de voordrachten van B. en Ws. tot het verbouwen der school 2de kl. voor meisjes en het bouwen van een nieuw gymnastieklokaal. Breedvoerig tracht de commissie aan te toonen, dat zij ook niet gunstig kan adviseeren op het voorstel om f 6200 voor genoemde verbouwing beschikbaar te stellen, wel een gering bedrag voor enkele veranderingen aan de meisjesschoolterwijl zp ook bezwaar heeft tegen de uitgaaf van f 7000 voor de oprichting van een gymnastieklokaal omdat de gymnastieklokalen der scholen 3de kl. No. 3 en 4de kl. No. 1 aan hunne bestemming- onttrokken zpn en gebruikt worden tot het geven van lager onderwps. Eerst dan mag naar het inzien der commissie tot de aanzienlpke uitgaaf van f 7000 worden overgegaan, zoodra in de bestaande gym nastieklokalen geen uren meer beschikbaar zijn voor dit onderwijs. De commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft gunstig geadviseerd op de sub sidie-aanvrage van f 100 voor eene ambachts- teekenschool te Bodegrave en van f 2000 ten be hoeve der Industrieschool voor meisjes te Rotterdam. Ook ten aanzien van de aanvrage tot verhooging van het subsidie ten behoeve der Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oog- lpders te Rotterdam luidt het preadvies der Staten commissie gunstig. Mede is de commissie eenstem mig met Ged. Staten omtrent de wenschelpkheid van het verleenen van een subsidie van hoogstens f 7000 voor verbetering van den Zegwaardschen weg, ofschoon zij op de inachtneming der grootste zuinigheid in deze meent te moeten aandringen. 'sKonings wederantwoord op het adres van de Eerste Kamer ter beantwoording van de Troon rede, luidt: „Mpne Heeren! Ik vernoem met welgevallen dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal de taak, die haar wacht, onder Gods zegen, met pver hoopt te vervullen. Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Eerste Kamer Mpnen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Juli Dover. Per extra-trein van den Hollandschen Spoorweg zyn de Koning en de Koningin met Prinses Wil- helmina hedenochtend te 9 u. 35 m. van Den Haag via Baarn, naar het lustslot te Soestdpk vertrokken, met gevolg. Aan het station waren bij hot vertrek der koni k- lpke familie verscheidene autoriteiten aanwezig, o. a. adjudant-generaal Verspyck, generaal-majoor Klerck, graaf Schimmelpenninck Van Nijenhuis, grootmeester van HH. MMs. huis en de commissaris des Konings, mr. C. Fock. De wetsontwerpen tot herziening der Grond wet zpn onveranderd weder bp de Tweede Kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een statis- tiekrecht schijnt door de regeering te zpn terug genomen, het is althans niet onder de weder inge diende ontwerpen. De Staatscourant van heden bevat een konink- lpk besluit van 16 Juli, waarbp tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tpdperk der tegënwoordige zitting wordt benoemd mr. E. J. J. B. Cremers. Thans zpn in druk rondgedeeld de bij de Tweede Kamer aanhangig geleleven twaalf wets* ontwerpen tot het in overweging nemen van voor stellen van verandering in de Grondwet, welke opnieuw onveranderd weder zijn ingediend.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2