BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN, VAN WOENSDAG 14 JULI 1886, ter opening van de buitengewone verga dering der Staten-Generaal. toen genoodzaakt om van hunne sabels gebruik te maken, waardoor vele personen werden gewond. LEIDER 14 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: wind zuidwest of noordwest. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 19° Celcius 66.'2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 15° C. 59° F.; 'smidd. 12 uren 18°C. 64.4° F.; 's namiddags 4 uren 20° C. 68° F. De plechtige opening van de buitengewone zitting der Staten-Generaal geschiedde geheel over eenkomstig het programma. Tijdens den tocht van Z. M. naar het gebouw der Kamer en terug naar het Paleis was het droog weder, ofschoon het den geheelen voormiddag zwaar had geregend. De ge- schutsalvo's waren zelfs te Leiden vrij duidelijk hoorbaar. Op verschillende plaatsen werd Z. M. in het voor bijrijden levendig toegejuicht. Nevens het staatsie rijtuig des Konings reden, behalve de gouverneur der residentie Klerck en 's Konings adjudant-gene raal Verspijck, de generaals Pols en Van der Heyden. Z. M. was in marine-uniform. By het vertrek en de terugkomst van Z. M. ten Paleize waren H. M. de Koningin en het Prinsesje voor het open venster van een der zijvleugels ge zeten, terwijl het Prinsesje haar vader met hand en zakdoek toewuifde. De commissie, die Z. M. in het gebouw der Kamer ontving en uitgeleide deed bestond uit de heeren Huydocoper Van Maarsseveen, Blussé, Pijn appel, Moolenburgh, "VVertheim en Pyls, leden van de Eerste Kamer, en de heeren Van der Kaay, Van Aylva van Pallandt, Van der Sleyden, De Ranitz, Oorver Hooft, Goekoop, Vermeulen, Clercx, A. Van Dedem, Reuther, Do Vos van Steenwijk en Zaayer, leden van de Tweede Kamer. De heer Legrand, gezant der Fransche Repu bliek, is heden uit Parijs te 's-Hage teruggekeerd en woonde nog de opening der Kamerzitting bij. In de heden, na de vereenigde vergadering, door de Tweede Kamer gehouden zitting, heette de heer Wybenga, tijdelijk voorzitter, de nieuwe leden welkom en hoopte hij dat met opgewekton ijver de werkzaamheden zullen wordon voortgezet ten bate van het land. Hij herdacht op waardeerende wijze het overlijden van den bibliothecaris Noord- ziek. Morgen komen aan de orde de rapporten over de geloofsbrieven en het opmaken der c ndidaten- lijst voor het voorzitterschap. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Eysinga het voorzitterschap met eone politieke rede, waarin hij het ontslag van het Kabinet en de ontbinding dor Tweede Kamer gewettigd noemde, het verzet der rechterzijde afkeurde en tot een dracht en vrije ontwikkeling van Kerk en Staat nevens elkander aanspoorde. Besloten werd den Koning een adres van antwoord aan te bieden De Koning wenscht reeds Zaterdag a. s. naar Soestdijk terug te keeren. Te dien einde zal de koninklijke trein ongeveer 10 uren 's voormiddags uit de residentie langs den Holl. Spoorweg naai' Baarn vertrekken. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Mei-8 -Juni. Van den resident der Oostkust van Sumatra is het volgende telegram ontvangen, den 5den Juni te Ponang aangeboden: „Nacht 1 op 2 Juni benting Tamaran estate, Beneden Langkat, door Atjehers overvallen. Mili tairen twee dooden, acht gewonden, allen minderen één Europeesch assistent gedood, één gewond." Ter geruststelling van sommigen harer lezers kan de „Java Bode" mededeelen dat de geruchten, die omtrent onlusten in het Buitenzorgsche loopen, geheel van grond zyn ontbloot. Wel zou een deta chement cavalerie naar Buitenzorg worden gezonden om by gelegenheid van de wedrennen aldaar do rust en orde te bewaren. Eene loflyke daad. Men spreekt van een ge heime regeerings-missive of circulaire, houdende opdracht om by den aanslag in de bedrijfsbelasting over het loopende jaar van Chineezen en vreemde oosterlingen, rekening te houden met den slechten tijd en den gedrukten toestand van den handel. (J.-B.) Aan den assistent-resident van Bandoeng (Preanger Regentschappen), P. F. Sythoff, is toe gekend de eerste periodieke traktements-verhooging van f 50 's maands, waardoor zyn traktement wordt gebracht op f 650 's maands. Een particulier telegram uit Soerabaia, dd. 5 Juni, aan het „Bat. Nbl.", meldt: Belangrijke sui- kerverkoopen haddon gisteren en heden plaats tegen achtdriekwart voor nummer veertien. De meeste fabrieken zyn met malen aangevangen. De voor uitzichten zijn, wat de productie aangaat, gunstig. Omtrent het tekort in zout, in zake den ge wezen zoutverkooppakhuismeesterFrederiksz te Pon- tianak verneemt men dat het tekort 155 koyangs bedraagt, vertegenwoordigende eeno waarde van ruim f 26,000, sedert 1883 ontstolen. De beschuldigde ontkent het geldswaardig bedrag te hebben verduisterd. Naar het „Bat. Hbl." verneemt, is de admi nistratie van 's lands kas te Buitenzorg zóó in de war, dat de adjunct-ontvanger van A lands kas te Batavia, de heer Agerbeek, er heen is gezonden om de administratie weder in orde te brengen, onder eeno toelage van f 10 daags. De 1ste luitenant der infanterie Schafer, die by Kota Pagani (Atjeh) onlangs een schot in het been kreeg, is den 21 Mei in het hospitaal te Pantah-Perak overleden, tengevolge van bloedver giftiging door verettering. Door dc-n gouverneur-generaal vair Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 15-jarigen onafgebroken dienst in deze gewes ten, aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura J. L. J. A. Ruyssenaers; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ing. 3de kl. bij den wat. en 's lands Burg. Op. Werken C. \V. Weys. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl. A. Buysmantot contr. 2de kl., J. Van Hengel; tot asp.-contr. H. W. Veenhuyzcn. Belast: Met de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vacc. in de afd. Bojolali (Soerakarta), de gepens. off. van gez. 1ste kl. J. H. D. L. Sanger. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de dirig. off. van gez. 2de kl. W. Van Geer. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den majoor-intendant bij de mil. adm. J. D. Rolandus Hagedoorneen 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2dcn luit. der inf. A. Deutz. Bevorderd: Tot lsten luit. bij het wapen der cav., de 2do luit. C. C. Raaymaakers. Geplaatst: De 2de luits.-kwartmr. M. D. VanVuuren te Soerabaia, J. Van der Linden en T. J. A. Molenaar te Batavia. Overgeplaatst: De majoors-intendant P. M. E. Soe- ters bij de Vde afd. van het dep. van oorlog te Batavia, H. Stutterheim naar Samarang, en de 2de luit.-kwartmr. J. A. Wilkens naar Makassar; de off. van gez. 2de kl. A. A. Gersen bij den geneesk. dienst van Atjeh en Onderhooriglieden. Ingedeeld: De kapts. der inf. A. W. K. Ter Beek bij het 9de en W. J. Philips bij het 14de bat., de late luit. der inf. J. M. R. Laceulle bij het 12de bat. en de off. van gez. 2de kl. J. F. Plet bij den geneesk. dienst ter West kust van Borneo. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de constabel bij de marincmagazijnen en stapelplaatsen te Soerabaia C. J. Daane. Vertrekkende passagiers per st. „Prins Fredcrik," op 9 Juni, van Batavia naar Nederland. Kapt. inf. H. L. Le Maire, eehtgenoote en 5 kinderen, hoofdonderwijzer J. J. Cleypool, eehtgenoote en 4 kinderen, F. W. Sijthoff, onderwijzer A. Roose en president der factorij der N.-M. C. P. Lohr, eehtgenoote en 9 kinderen, mevrouw J. J. G. Nije, gcb. Reurhof en 3 kinderen, kapt. der inf. J. A. T. Van Beek en zoontje, resident mr. A. M. Oude mans, eehtgenoote en dochter, kapt. der inf. A. Douglas, eehtgenoote en 4 kinderen, ass.-resident J. F. Wijnveldt, eehtgenoote en 3 kinderen, gep. kapt. der inf. M. C. H. Bijleveld, eehtgenoote en 4 kinderen, mevrouw J. Sweep en 2 kinderen, jongeheer F. Van de Riviere, secretaris J. Van Slooten en eehtgenoote, J. G. Lucht en eebtg., mevrouw A. A. P. Malga, geb. Remmert en 2 kinderen, C. J. Verwey, W. Elderenbosch, eehtgenoote en 3 kinderen, J. Jager, Kurscheid en Zr. Ms. troepen en schepelingen. Te Padang embarkeeren overste A. J. R. Natan en familie. van 8 Juli tot en met 14 Juli. BEVALLEN: M. G. v. Kerkhoff geb. Papót D. J. C. Klein geb. Earreman D. A. Werner geb. De Boe* D. M. De Does geb. Broeaar D. -M. v. Luykcn geb. v. Oosten D. S. D. Recourt geb. Heng/vela Z. J. Etienne geb. Mark D. J. Viele geb. Kret D. C. Colpa geb. Hamers D. C. v. As geb. Platteel D. S. M. Tomasse geb. Bonnet Z. H. Goddiju geb. v. Wouw D. C. M. Meyers geb. Teljeur D. J. Blom geb. Labordus D. J. Ouwerkcrk geb. EiseB D. P. Werner geb. De Graaf D. C. M. T. Coebergh geb. Schermer Z. A. C. Griffioen geb. Siere D. P. A. Rutgers geb. v. Someren Z. J. E. Privé geb. v. Duuren D. H. Cival geb. Overduyn D. H. Logeman geb. Smit D. C. M. J Massa geb. Coster D. S. M. Guley geb. Kikkert Z. E. Slegtenhorst geb. Favier Z. C. T. Stolk geb. Ramak Z. C. Verbiest geb. v. Venetie Z. C. P. Franke gcb. Huter Z. GEHUWD: M. Tuurenhout jm. en M. Nieuweuburg jd. H. Kasteel jm en P. Van Leeuwen jd. H. P. Trel jm. en E. Dieben jd. J. Van Bladeljm. en G. Van Donkelaar jd. OVERLEDEN: W. J. Suykerland D. 14 m. M. E. J. Broesterhuizen D. 4 m. J. Blansjaar D. 2 j. C. J. Sierat D. 3 j. B. Van Rossen D. 9 m. D. Hakkenberg Z. 9 m. H. Van Hest Z. 22 m. J. Hüner Z. 11 m. J. Boos Z. 2 m. E. Van der Hoeven D. 6 m. M. M. Huntelman geb. Chaudron W. 63 j. J. Bergman Z. 2 j. J. T. M. Van der Krogt D. 14 j. J. Lezwijn Z. 8 m. W. Blommestein geb. Van Egmond D. levenl. J. Leget Z. 3 j. B. Broeshart m. 35 j. G. Van der Heyden geb. Buys V. 77 j. S. Prevoo Z. 1 w. T. J. IJ. M. Bakx D. 24 j. A. Crama Z. 1 m. G. Van de Wete ring M. 67 j. De heer jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halféén de vergadering, en laat een Koninklijk besluit, van den 29sten Juni 1886, N°. 16, houdende zyne benoeming tot voorzitter dor Eerste Kamor gedurende de buitengewone vergadering der Staten- Generaal, die zal aanvangen op 14 Juli 1886, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art, 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van 18 leden uit beide Kamers, die Zijne Majesteit den Koning, by Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ont vangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van Ministerieele Departe menten, de kanselier der Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw der Staten- Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijds verloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal bin nengeleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de navolgende openingsrede: „MIJNE HEEREN! Met genoegen bevind Ik Mij weder te raid den der vertegenwoordigers van Mijn volk. Het is U bekend, welk verschil van mee ning tusscben Mijne Regeering en een deel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan leiding gaf tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afgebroken arbeid thans zal worden hervat. Mijne betrekkingen met andere Mogendheden zijn zeer vriendschappelijk. Het is Mij aange naam te kunnen vermelden, dat de kustvaart tusscken de havens van Duitschland weder voor de Nederlandsche vlag is opengesteld. De gunstige afloop van de conversie van een deel der Nationale schuld strekte tot be vestiging van 's lands crediet. Behalve de wetsontwerpen betreffende de Grondwet en andere, die in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog enkele spoed- eischende aan U worden voorgelegd. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, tot heil van het Vaderland strekken. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Zyne Majesteit de Koning verlaat, na het uit spreken dezer Troonrede, begeleid door de Oom missie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklyk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de commissie is terugge keerd, de vereenigde zitting der Kamers. Programma's van Muziekuitvoeringen. Mn is Sacrum Donderdag 15 Juli, te halfaclit, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. Eerste afd.: No. 1. Turner-Marsch, Schütz; 2. „Ouverture Romantique," Kéler-Béla3. „Carna- valsbilder", Walzer, Strauss 4. Fantaiaie „Nabncodonosor", Verdi. Tweede afd.: No. 5. Jubel-Ouverture, Wcber; 6. Fragment aus Millöckcr's „Eettetstudent", Locher; 7. „Auf der Wacht" (Piston-Solo), Dierig; 8. Fantaiaie „La Juivo", Halevy; 9. Gourmand Polka, Wa dteufel. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 4 tot 10 Juli 1886. Datum. Umr. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 4 Juli 8.8.45 7 18.5 5 8.9.— 6 18.1 6 8.9.— 7 18.6 7 8.9.15 7 18.9 8 8.15 9.15 7 18.7 9 8.15 9.15 8 18.3 10 8.15 9.15 7 18.5

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3