Bit nnmmcr bestaat git Twee Bladen. N°. 8098. A0. 1888. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Juli. Bonclerdaa: 1«j> J«li. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1-10. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—G regels/1.05. Xodere regel meer 0.171. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Den 2den Augustus a. s. zal het gewone jaar feest der vereeniging van het Metalen Kruis, afdee- ling Leiden, plaats hebben, dus juist op den datum waarop bij den aanvang van den tiendaagschen veld tocht het bekende „voorwaarts" werd uitgesproken. Met 1 November worden de volgende opzich ters van fortificatiën overgeplaatst, alsW. F. Kappers van Nijmegen naar Deventer, Q. R. Yan Ruyven van Deventer naar Leiden, J. J. Kersbergen van Leiden naar Woerden, W. F. De Rooy van Woerden naar Gouda, L. C. Van Rooyen van Gouda naar Utrecht, A. E. Oudraad van Utrecht naar Amsterdam, J. T. Scheers van Amsterdam naar 's-Hage, T. W. Bertels van 's-Hage naar Breda, W. F. H. Middelkoop van Breda naar Maastricht, J. H. Meuskons van Maastricht naar Venloo en J. Van Bel van Venloo naar Nijmegen. De heer J. Hagen, onderwijzer alhier, is be noemd tot hoofd der openbare school te Alfen. Hedenmiddag ontvingen we per Nederland- sche mail de Indische bladen van 5 tot en met 8 Juni, alsmede nog enkele van 31 Mei tot 4 Juni. Gisternamiddag te vjjf uren bracht een extra- trein van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij de Koninklijke familie van Soestdjjk in de residentie. De Koning zag er zeer welvarend uit, evenals zijne gemalin en Prinses Wilhelmina. Hunne Majesteiten zijn, te midden van het ge juich der op het stationsplein verzamelde menigte, in een open rijtuig van het station naar het Paleis weggereden. De gewone autoriteiten waren bij de aankomst ter begroeting van de vorstelijke personen tegen woordig, t. w. de opperkamerheer en grootmeester, graaf Schimmelpenninck Van Njjenhuis; de adju dant-generaal jhr. Verspijck; de minister van bui- tenlandsche zaken jhr. Van Karnebeek; de com missaris des Konings in Zuid-Hollandde generaal- majoor, waarnemend gouverneur der residentie, alsmede de burgemeester de heer Patjjn, met wien Z. M. zich enkele oogenblikken onderhield en wien hjj herhaaldelijk hartelijk de hand drukte. Al de leden van het gevolg zijn met HH. MM. te 's-Gravenhage teruggekeerd. Het verblijf van het Hof in de residentie zal van kortoren duur zjjn dan aanvankelijk verwacht werd. Z. M. is voornemens reeds na ontvangst der candidatenlijst voor het voorzitterschap der Tweede Kamer uit handen der commissie en de daarop gevolgde benoeming, met gemalin en doch ter, naar Soestdjjk terug te keeren. De adressen van antwoord op de Troonrede casu quo zouden dan den Koning te Soestdijk geworden. De Koning heeft hedenvoormiddag te 10 uren audiëntie verleend, ter beëediging van leden der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te rekenen van den eersten Augustus 1886 de uitgifte van het gezegeld papier, behalve aan het kantoor der registratie voor de gerechtelijke- en administratieve akten te 's-Gravenhage, ook aan het kantoor der registra tie voor de burgerlijke akten aldaar verbonden zal zijn. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld dat de heer J. J. T. Noordziek, referendaris-bibliothecaris en directeur der stenografische inrichting der Tweede Kamer, in den afgeloopen nacht is overleden, na reeds eenigen tijd ernstig ongesteld geweest te zjjn. Op Vrjjdag is de komst te 's-Hage aange kondigd van graaf Von Seilern, den nieuwbenoem- den gezantschapsraad bjj de legatie van Z. M. den Keizer van Oostenrijk aldaar, opvolger van den secretaris van legatie prins Hobenlohe. Aan de woning van den Franschen gezant te 's-Hage, Amaliastraat, en aan het gebouw der kanselarij der legatie van Frankrijk, Casuariestraat, was heden de driekleurige republieksvlag ontplooid ter gelegenheid van den nationalen feestdag der Franschen. Bedankt is voor het beroep naar Somme'.s- djjk door ds. H. Wildeboer, te Benthuizen. De heer Wi Van den Eykel te Rijnsburg is geslaagd voor het examen als leerling extern aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Voor de akte in de gymnastiek werden giste ren te 's-Gravenhage geëxamineerd 8 candidaten; toegelaten de hoeren A. B. Kooyman te Vianen en J. H. Van Greven te Wildervank. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden aldaar gisten n geëxamineerd 14 candidaten; toegelaten de heeren G. H. Anjjs, L. Moerman, S. F. Klein- bentink, J. A. Dykshoorn en J. W. Hartgrink, allen van 's-Gravenhage. In het begin van September zullen de for ten van de groep Nieuwersluis bezet worden tot het doen van oefeningen. Di or den minister van binnenl. zaken is L. H. Siertsema, voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1886, benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Groningen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrjjdag a. s. niet plaats hebben. Men deelt aan het „Vad." als eene merkwaar digheid mede dat tot de stichters van de stad Albany in den Staat Nieuw-York, die deze maand haar 200-jarig bestaan viert, waarbij dr. Blom Coster Den Haag vertegenwoordigt, ook een Coster behoort, die lid is van hetzelfde geslacht, waaruit de heer Blom Coster afstamt, die het adres van gelukwen- sching der Haagsche burgerij zal overhandigen. Als geschenk aan de stad Albany zal dr. Blom Coster het gemeentebestuur o. a. een in perkament gebonden album aanbieden, dat de fraaiste en merk waardigste photographische gezichten van Neder land bevaten eene verzameling van photographische kopieën naar staal- en houtgravures van beeltenis sen der beroemdste Nederlandsche mannen en vrouwen van den vroegsten tjjd tot op heden. Het bericht, als zou namens den academischen senaat der Leidsche universiteit een gelukwensch aan het feestvierende Albany aangeboden worden, schijnt onjuist te zijn. Naar althans nader mede gedeeld wordt is bij genoemden senaat, die boven dien geen uitnoodiging heeft ontvangen om zich bjj de feesten te doen vertegenwoordigen, niets hiervan bekend. Naar men verneemt, heeft de heer H. C. Bjj- vanck, Referendaris en Secretaris der Cijfers aan het Depart, van Buiten!Zaken, tegen 1 Aug. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. In de gistermiddag gehouden Haagsche ge meenteraadszitting beslist, dat gedurende één jaar een electrische tram zal rijden van het Plein naar Scheveningen. Mocht na verloop van een jaar ten genoegen van B. en Ws. bljjken, dat de exploitatie met electriciteit niet in het belang der Nieuwe Maat schappij is, dan moet echter de paardentram van het Plein tot de Sumatrastraat geëxploiteerd blijven en aansluiten met de stoomtram, welke alsdan van de Sumatrastraat naar Scheveningen, door do duinen, zal rjjden. De minister van financiën maakt in de Staats courant bekend, dat bij hem ontvangen zjjn twee postwissels, ingeschreven te Steenwijk en te Leiden, ieder groot f 8.28, door onbekenden wegens te weinig betaald successierecht ingezonden. De heer J. Zielstra, hulp-apotheker bij het garnizoens hospitaal te Delft, is tegen 1 Aug. a. s. overgeplaatst naar Gouda. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad te Amsterdam waren bjj de herstemming tusschen de heeren jhr. mr. C. J. Den Tex en Ed. J. J. Kuinders uitgebracht 3164 stemmen, waar van geldig 3149. Gekozen is jhr. mr. Den Tex mot 1953 stemmen. De heer Ed. J. J. Kuinders be kwam er 1196. Eenige Kamers van Koophandel hebben zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres tegen de verhooging van het telegraaf-tariof. De heer D. L. Graadt Van Roggen, werktuig kundig en scheepsbouwkundig ingenieur, oud-leer ling der Polytechnische School te Delft, heeft onlangs met goed gevolg het ingenieurs-examen in die beid© vakken te Buenos-Ayres afgelegd. Prins Albert van Pruisen wordt den 20stei> dezer met den Rjjnspoortrein van 10.18 uur des voormiddags te 's-Hage verwacht en zal onmid dellijk naar Scheveningen doorgaan. In de volgende week zullen met het stoom schip „Pembroke Castle" van Zuid-Afrika te Londen aankomen twee Transvaalsche jongelieden, om hunne opvoeding in Nederland te erlangen. Zjj zullen zich begeven naar den heer Beelaerts Van Blokland te 's-Gravenhage, vertegenwoordiger van de Trans vaal voor Europa. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Java, passeerde 13 Juli Sagresée „Noord- Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 11 dezer van Colombo; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, is 11 Juli van Colomfe®- vertrokken; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 12 Juli en ver trok denzelfden dag; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 13 Juli; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 13 Juli te Havre; de „Se- marang", van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Juli van Port-Said. Z. M. heeft aan den burgemeester der gemeente Bodegrave, W. Lotsy, vergund tot 1 Aug. 1887 to Gouda te bljjven wonen; - den majoor F. H. A. Rjjnders, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op /"1900' 'sjaars; J. A. Ter Wolde, lsten teekenaar aan 's Rjjks werf te Amsterdam, belast met het onder wijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de Poly technische School te Delft, gedurende den cursus 1886/87, met vergunning de voormelde werkzaam heden waar te nemen gelijktijdig met de betrekking van eersten teekenaar aan de Rijkswerf te Amstor- dam; op zijn verzoek, ingetrokken, de benoe ming van W. J. N. Landré tot notaris binnen het arr. Assen, ter standplaats de gemeente Meppol, en benoemd tot notaris binnen het arr. Assen, ter standplaats de gemeente Meppel, A. J. Metzlar, candidaat-notaris te Hilversumbij het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot dirig. off. van gez. 3e kl., den off. van gez. Ie kl., met militairen rang van majoor, G. A. J. Baum, van dat personeel; dr. F. A. J. Ingen Housz, inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht van Noord-Brabant en Limburg, te Breda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Goiacugil Nieuws. Een zeer verdienstelijk en bekend werkman der gasfabriek, Wennekers, is, terwijl hij in een hotel bezig was aan eene groote gas kroon, een treurig ongeval overkomen. Hq verloor namelijk zjjn evenwicht en stortte met het voor werp naar beneden, ten gevolge waarvan hij thans in het ziekenhuis wordt verpleegd en eene operatie heeft ondergaan. Naar omstandigheden moet zqn toestand gelukkig nogal redelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1