behaalde, terwyl de „Corsaire" van de „Sport Nau- tique" van Rysel den lsten prijs wegdroeg. Bp den daarna gehouden wedstrijd voor „oude twee", won de „Reliquiae" van „Njord" den lsten prijs op hare vyf mededingsters. Do prijs bestond uit een prachtig uurwerk, door Z. M. don koning van België uitgeloofd, een waar kunstwerk, ge maakt uit twee stukken van 100 franken. De tweede aankomende was de „Bonne Ecole" van de club „Nautique" van Gent. Aan den prijs waren 3 insignes in vermeil toegelegd. De „jonge twee" van „Njord" was minder ge lukkig, daar zij van de 5 concurrenten als vierde aankwam. De „Zuster Anna" echter hield bij den wedstrijd der „oude vieren" „Njord's" naam weer schitterend op, daar zij hare vyf mededingsters versloeg en den prijs, bestaande uit 400 franken en 5 insignes in vermeil, met 20 seconden voorsprong op de tweede aankomende, „Moradeur" van Gent, behaalde. „Njord" verkreeg dus weer het leeuwenaandeel der prijzen. Het aantal prijzen, door deze Vereeni- ging in dit jaar behaald, i3 hiermede tot 15 eerste en 5 tweede gestegen. De namen der overwinnaars van Zondag zijn: In oude vier („Zuster Anna"): P. H. Damsté (slag), T. E. Pels Rjjcken, H. R. Yan Maasdijk en C. Yan den Broek. In oude twee („Reliquiae")P. A. Damsté (slag) en T. E. Pels Rijcken. Beide ploegen werden gestuurd door den heer P. Buys. De jonge vier, welke den 2den prijs verwierf, was aldus samengesteldH. K. Van Maasdijk (slag), C. Vermeer, G. Vissering en W. Leuring. Ook deze ploeg werd door denzelfden stuurman gestuurd. De stijl der seniores van „Njord" droeg de alge- meene bewondering der Belgen en Franschen weg. Door de politie te Delft is aange houden J. T. G., wonende te Leiden, wegens dief stal van een boekwerk uit den winkel van don boekhandelaar B. aldaar. Hoe gevaarlijk het bloempjespluk ken aan den waterkant door kleine kinderen is, bleek Zondag weer te Aarlanderveen. Het 4-jarig zoontje van den huisschilder Z. verloor daarbij zijn evenwicht en viel in eene sloot, waar het in de modder zou zjjn gestikt, zoo het ongeval niet op gemerkt was door den veehandelaar M. B., wien het gelukte het kind te redden. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat gedurende het tijdvak van 19 Mei tot 9 Juli te Oudshoorn geen overledenen werden ingeschreven. De harddraverij, uitgeschreven door •de afd. 's-Hage van de Holl. Maatschappij yan Landbouw, thans bepaald op 24 dezer, zal opnieuw uitgesteld moeten worden. Op 24 dezer zyn toch de wedloopen te Clingendaal. Een 21/, -jarig meisje, dat in do Van- Diemenstraat te 's-Hage eene gedeeltelijk in ■aanbouw zijnde straat speelde, geraakte in eene met biezen begroeide sloot. Toon het ongeluk werd opgemerkt en het kind was opgehaald, werd de hulp van een viertal dokters ingeroepen die er echter niet in slaagden het tot het leven terug te roepen. Het lijkje werd naar het ziekenhuis overgebracht. Reeds kort na de opening der R. -K. kerk „Buitenveldert" by Amsterdam bevond zich Zaterdag-ochtend de persoon, die verdacht word de offerbussen te hebben geledigd, opnieuw aan de offerblokken aan hetwerk. Hij werd door de dienstbode opgemerkt, die onmiddellijk huisgenooten en buren waarschuwde, aan wie het gelukte hem in bewaring to nemen en, ondanks zijne pogingen tot ontvluchting, te houden tot de aankomst der politie, die hem in verzekerde bewaring nam. Het „Hbl." verneemt dat bedoelde persoon een oud bekende der justitie is. Nader verneemt men dat, toen Do- inela Nieuwenhuis verleden Zondag te Esschen door de gendarmerie naar Nederland werd terug gewezen, hij te Gent een congres had willen bijwonen. De socialisten aldaar hadden daartoe eene groote demonstratie op touw gezet om Domela Nieuwen huis feestelijk te ontvangen; gisterochtend werd hij aldaar, natuurlijk tevergeefs, verwacht. Bij den corpswedstrijd, door den bond van schutterij-onderofficieren uitgeschreven en gis teren te Arnhem gehouden, is de ©ereprijs (gouden medaille met diploma) gewonnen door de Helmond- sche schutterij; de tweede prijs (zilv. med. met diploma) door de schutterij van Groningen; de derde (bronz. med. met diploma) gewonnen door Den Haag, en de'vierde (diploma) door Nijmegen. De socialist Fortuyn is naar het huis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam overgebracht om daar de gevangenisstraf van veer tien dagen, hem opgelegd, te ondergaan. Door vele visschers op de Noordzee is gedurende een paar der laatste nachten een sterk noorderlicht waargenomen. In de schuitjes was alles even duidelijk zichtbaar als by mistig weer overdag het geval is. Voor de vangst van tongen waren deze lichte nachten van nadeeligen invloed. Ook aan wal heeft men het bijzonder steik noorderlicht opgemerkt. Te Berlijn is eon kind van 3'/, jaar door een ander van 12 jaren vermoord. Woensdag avond om acht uren viel boven uit eene woning in de Palissadenstrasse een kind op straat en bleef met verpletterde leden liggen. Niemand in het huis of in de straat herkende het, het werd ter stond naar een der stedelijke hospitalen gebracht, en weldra was het door een werkman uit de Wass- mannstrasse als het lyk van zijn S'/j-jarig doch tertje herkend. Onder do verzamelde getuigenissen was dat van oen politie agent, die toevallig in hét huis de trap afgaande, een kind tot een ander had hooren zeggen: „als jo niet stil bent, gooi ik je het raam uit." Toen hij beneden kwam, lag het kind reeds op straat. De kleine moordenares werd opgespoord. Zy had in de Wassmannstrasse een klein kind gezien met fraaie gouden belletjes in de ooren, en had het medegelokt naar de Palissa denstrasse. Hare moedor, eene weduwe, was uit; zq nam toen het kind mede naar boven met de opzettelijke bedoeling, gelyk zy erkende, om hot te berooven en daarop uit het raam te werpen, gelijk ook geschied is. In een vorig nummer maakten wij molding van een telegram der „Köln. Ztg.", in hetwolk gezegd werd dat in het Herzogenwald aan de Belgische grens oen menschenhoofd was ge vonden en het parket der Duitsche stad Eupen zich reeds tot onderzoek dezer zaak met de Belgischo justitie in verbinding had gesteld. Thans meldt men dat hot hoofd toebehoorde aan een koewach ter, die gerust in het lange gras lag te slapen! Den 7den dezer is het Zwitsorscho kanton Obwalden door een geduchten hagelslag geteisterd. Tusschen Sarnen en Korns lagen de hagelkorrels verscheidene duimen hoog. BUITENLAND. Fraukryk. De heer Brisson, die gisteren een onderhoud had met den heer De Freycinet, vroeg o. a. welke maat regelen de regeering had genomen na het protest van den hertog van Aumale togen het schrappen van zyn naam op de ranglyst der officieren. Do heer De Freycinet antwoordde, dat nog geen be sluit was genomen, maar in den heden te houden kabinetsraad over de zaak zou beraadslaagd worden. De heer De Cassagnac heeft den minister-presi dent aangekondigd, dat hy voornemens is eeno interpellatie tot de regeering te richten over het gebeurde te Armentières. De heer De Freycinet heoft de interpellatie tegen heden aanvaard. Te Armentières heeft nameiyk den lldende^er, naar aanleiding van eene door den heer de Cas sagnac aldaar gehouden conférence, tusschen zjjne voor- en tegenstanders eene vechtparty plaats ge-. had, die zoo hevig liep, dat de gendarmes te Ar mentières en uit den omtrek er geen einde aan konden maken, zoodat er troepen uit Rysel worden ontboden. De Fransche regeoring heeft een besluit ge- teekend, waarby bepaald wordt dat er in 1889, te gelijk met de internationale tentoonstelling van nijverheid, eene internationale tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Parijs zal plaats hebben. De voorwaarden dezer tentoonstelling zullen nader bekend gemaakt worden. De dagbladen maken het testament van wijlen msgr. Guibert openbaar, waarin men o. a. leest: „Ik verlang dat myne uitvaart eenvoudig zy en dat men aan de armen geve wat men aan eene voor het heil myner ziel weinig nuttige praal zou willen besteden Myn algemeene erfgenaam zal in myne nalatenschap weinig aantreffen: eenige bescheiden, weinig kostbare meubelen. Een bis schop, van zoovele behoeften omringd en die de armen, als het hem van God gegeven gezin, lief heeft, kan niets overleggen." Het lyk wordt, gelijk men nader meldt, in het sterfhuis- en niet in de Nötre-Dame ten toon gesteld. Graaf Munster gaat morgen met verlof. Rusland. Het officieel orgaan der Russische regeering bevat in zyn nr. van 11 dezer de keizerlijke ukaze, waarbij de sluiting van Baturn als vryhaven wordt aange kondigd. Dit besluit zal op 29 Juli a. s. in werking treden en na dat tydstip zullen van buitenlandsche koopwaren rechten worden geheven. Den minister van financien wordt echter de bevoegdheid verstrekt om, indien hy het noodig oordeelt, gedurende een tydvak van drie maanden, gerekend van 29 Juli af, vrijstellingen van rechten, of andere voordeelen, bp den invoer van buitenlandsche koopwaren te verleenen. Deze termyn wordt door den te Weenen geves- tigden correspondent der „Times" te kort geacht. De billykheicl eischt dat de sluiting van een vrij haven verscheidene maanden vooraf aangekondigd worde. De Oostenryksch-Hongaarsche regeering verleende zelfs in het geval van Triest en Fiume drie jaren. De maatregel, aldus ingevoerd, kan niet anders dan van groot nadeel voor velen zyn. rammen. MUNCHEN, 12 Juli. De Rykskanselier komt in het laatst van Juli te Munchen. De ministers Von Lutz en Von Crailsheim bevinden zich te Kissingen. Toen de Beiersche minister-president en de minister van Staat daar aankwamen brachten zy er dadelijk den Rijkskanselier een bezoek. Volgens berichten der „Neueste Nachrichten" zal de keizer den 19den dezer, des middags, over Augsburg te Munchen aankomen en, na een op onthoud van l'/t uur, naar Salzburg vertrekken. LIPPEHNE, 12 Juli. Heden had hier de plech tige onthulling van het gedenkteeken vcor den vorst Von Bismarck plaats, die bygewoond werd door verscheidene vereenigingen en corporation, ook door gedeputeerden van de Beriynsche vereeniging „Fiirst Bismarck." De Landraad, dr. Weisz, hield de feest rede en gaf het gedenkteeken aan de stad over, die het by monde van den burgemeester Arlt aan vaardde. TRIËST, 12 Juli. Van Zaterdag-middag tot heden middag worden hier 8 personen door cholera aan getast, waaronder twee militairon en overleden twee personen, waarvan één militair. LONDEN, 12 Juli. Parlementsverkiezingen. (De- porcho van 7 uren des avonds.) Gekozen: 291 conservatieven, 65 unionisten (liberalen die tegen het Home-Rule-ontwerp zyn), 155 aanhangers van Gladstone en 74 Iersche nationalisten. KONSTANTINOPEL, 12 Juli. Officieel wordt ge meld dat de bataljons dor redifs en der reservisten zyn afgedankt, nu aan de Grieksche en Rumelische quaestiën een einde is gekomen. PARIJS, 12 Juli. De brief van den hertog van Aumale aan president Grévy, is door den ruwen vorm, waarin deze geschreven was, zeer opgevallen en brengt de quaestie zyner verbanning weder op het tapyt. Door velen wordt beweerd dat daar door de hertog van Aumale de regeering heeft willen uittarten hem te verbannen. De in eenige kringen geuite meening, dat de brief van den hertog van Aumale de aankondiging van eene aanstaande gewichtige handeling der Orleansen is, wordt over het algemeen niet geloofd en wordt de verbanning ook van Aumale voor waarschynlyk 'gehouden. De republikeinsche bladen zyn tot nog toe zeer terughoudend met betrekking tot den brief van den hertog van Aumale; de royalistische pers geeft onverbloemd haar genoegen te kennen. De „Gazette de France" noemt deze daad een prins w. ardig, daar hy met zyne eigen zaak, tevens die van alle officieren verdedigt; hy heeft gelyk, zyne zaak met die van het leger te verbinden. De „Fran cais" roept den hertog toe: „Ja, Monseigneur, gij zult generaal blijven, en meer dan ooit op den dag dat Frankryk op u zal moeten rekenen." De toegang tot de vergaderingen der Kamer van Afgevaardigden wordt, wegens den laatsten revolver-aanslag, nog zeer bemoeielykt. Na lange beraadslaging is besloten tot urgent- verklaring van de Fransch-Italiaansche scheepvaart overeenkomst, met 442 tegen 97 stemmen, en het voorstel om de beraadslagingen over dit ontwerp morgen te beginnen, met 337 tegen 203 stemmen, aangenomen. BRUSSEL, 13 Juli. De „Réforme", het orgaan der Belgische anarchisten, maakt een brief open-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2