Feuilleton. N°. BÖ93. Vrijdag O Juli. A°. 1886. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Juli. V LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: yM l^den p»r 8 m*»nden1.10. Frmnoo per post1*40. Afkonderljjke Nommere0.05. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Ven 1—1> regels 1.05. Iedere regel meer L1T(. Grootere letter» naar plaatsrnimte. Toer het ineu- seeren buiten de sta<J wordt 0.10 berekend. Van het Feuilleton worden steeds eenige overdrukken gemaakt. Zy, die door deze of gene reden een nummer missen, kunnen dit aan ons Bureel ad 5 Cents per ex. completeeren. Heden zy'n aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, de heer R. J. H. Patyn, geb. te Maarsen, met academisch proef schrift, get.: „De geschillen van bevoegdheid"; tot doctor in de staatswetenschap, de heer H. Vos, geb. te Leeuwarden, met academisch proefschrift, get.: „Publiek-rechtelyke geschillen", en dezelfde heer ook tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen. Naar aanleiding der hulde, den heer Caron ge bracht by zyn aftreden als stationschef alhier, brengt men ons van geachte zijde in herinnering dat hy ook vroeger reeds menig blyk van waar deering mocht ondervinden. Zoo ontving hy den 18den October 1882 van graaf Van Limburg Stirum, hofmaarschalk van wjjlen Prins Frederik, eene missive namens Prins en Prinses Von Wied, ter dankbetuiging voor de vele en goede diensten in zyne betrekking aan hun vader en hen zelfbe- wezen, welke dankbetuiging vergezeld ging van een prachtig gouden horloge, met inscriptie. Verder werden hem insgelijks by zyn vertrek van Koog aan de Zaan door burgemeester en nota belen stoffelijke blijken geschonken in zilver als dank voor de zoo gowaardeerdo diensten als stations chef der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij aldaar. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrydag-avond om 10.15 bezorgd zyn. Niet de heer J. D. Van Wyk, maar de heer Willem F. Verhey Van Wyk alhier was thesau rier van het comité van het Fonds pour le secours mutuel der Waalsche kerk en werd als zoodanig _herkozen. prins-regent zyn uitgenoodigd tot het diner. Volgens de „Neueste Nachrichten" zal keizer Wilhelm op zyne reis naar Gastein, bepaald hier doortrekken. Het „Fremdenblatt" is heden, wegens belee- diging van het ministerie, door de politie in beslag genomen. H LONDEN, 7 Juli. Heden te twee uren waren ^218 conservatieven, 45 unionisten, 108 ministeriëelen en 44 Parnellieten gekozen. De ministeriëelen won nen sedert het laatste bericht twee, de conserva tieven vier zetels. De Parnelliet Sexton had te Belfast honderd stemmen meer dan de conserva tieve candidaat. ROME, 7 Juli. Van Maandag-middag tot Dinsdag smiddag kwamen te Godigoro 3 cholera- en vier sterfgevallen voor, te Venetie geen enkel cholera- of sterfgeval, te Brindisi 6 gevallen en 10 dooden, te Latiano 50 personen aangetast en 28 overleden, Met merkwaardigen spoed is het reeds vroeger beschreven plan van verbouwing en verbetering der toegangen tot de zaal van de ministers, de kamer voor de verslaggevers en do tribune voor het publiek in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgevoerd door den heer Paar- I dekooper, aannemer to 's-Hage. Dientengevolge zal men by de aanstaande byeen- komst der Kamer het gebouw reeds langs den - nieuwen weg kunnen binnenkomen. De leelyke entrée naar de publieke tribune door de donkere keldergang is vervallen. Daarvoor is in de plaats gekomen eene ruime opgang in het daarnaast gelegen gebouw, vroeger in gebruik als werkplaats voor de Rijkstelegraaf. Het publiek gaat in het vervolg door die deur, welke vroeger naar het ministersvertrek leidde. Men staat dan voor eene breede gemakkelijke trap, waarop langs verschillende zyden het daglicht valt. Boven komt men door eene deur op een ruim portaal door den bestaanden muur en de deuren van de publieke tribune gescheiden waarmede zy gemeen liggen. Voortaan zal het publiek de zaal langs twee zyden kunnen binnenkomen. De tribune-vloer is nu zooveel gerezen, dat de vlak onder de beide toegangsdeuren gelegen trapjes verdwenen zyn. De kamer voor de verslaggevers, te bereiken door eene deur, halverwege van de nieuwe trap gelegen, is byna een meter gezakt en gelyk gekomen met den vloer van de vergaderzaal. De trap uit de werkkamer naar de verslaggeverstribune is daardoor iets hooger geworden. Het vertrek in den voor uitspringenden gevel, tusschen de voormalige tele- graafwerkplaats en de galery aan deze zyde van het Binnenhof, is in eene vestibule herbouwd met eene hoofddeur aan de straat, door welke de minis ters zich in het vervolg naar de voor hen bestemde wachtzaal by de Kamer, zullen begeven. Eene kleine portierskamer bevindt zich in die gang. De verbetering thans zoo vlug tot stand gebracht, voorziet in eene jaren lang gevoelde behoefte. Volgens den residcntlc-briofschryvcr van het „Z. D." heeft de kuur, die de minister van binnen- landsche zaken te Aken heeft ondergaan, de rheu- matische pijnen nog niet geheel doen wijken. „Misschien was een langduriger verblyf in de bad plaats wenschelyker geweest, doch de heer Heems kerk is niet gewoon te veel op zijne persoonlijke wenschen te letten. De zaken roepen hem naar Den Haag terug, en voor die noodzakelijkheid moeten by hem alle andere consideratiën wyken. „Gelukkiger dan zyn minister van binnenland- sche zaken was Z. M. de Koning. Het verblyf in Wildungen heeft uitstekend op de gezondheid van den Koning gewerkt. De ongunstige verschijnselen, welke in de jongste weken vóór zyn vertrek naar Duitschland zich by hem voordeden, zyn geheel geweken." In aansluiting, doch niet in overeenstemming hiermede, meldt het „Vad." van heden, dat Z. M. sedert eenige dagen ongesteld en ljjdende is aan maagpijn. Reeds vroeg in den ochtend kwamen gisteren van heinde en verre de feestvierende scharen naar Velzen, om op „Beeckesteyn", het prachtige buiten verblijf van mevrouw de douairière Boreel Van Hoogelanden, het 23ste Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest mede te vieren. Een heerlijke zomerdag bracht er toe by om het getal feestgangers vooral niet kleiner te doen zyn dan by dergelyko gelegen heden pleegt samen te komen. Prachtig scheen de zon over het fraaie bosch, waar rondom de verschillende spreekplaatsen lommer genoeg te vin den was om hare stralen te onderscheppen, maar tevens openingen in overvloed waren om van tal van betooverende lichteffecten te kunnen genieten. Te ruim 10 uren opende ds. Hogerzeil hot feest met een woord van welkom tot de aanwezigen en een woord van dank aan de eigenaresse van het schoone landgoed, waar zy bijeenkwamen, over wie hy met haar huis Gods besten zegen afsmeekte. Plechtig klonken daarop de woorden van Psalm 68 „Geloofd zy God met diepst ontzag", enz., door het muziekcorps van Sonneman begeleid, door het woud, waarna aan ds. J. G. Knottnerus A.Mzn. het woord werd verleend om de openingsrede uit te spreken. De redenaar vond in Psalm 100 aan leiding om tot blijmoedig feestvieren op te wokken en in het licht te stellen dat het ware Christen dom geene uitsluiting bedoelt, maar allen wil om vatten en bekrompenheid van geest of engheid van hart voor ruimte van blik en een opgeruimd ge moed doen plaats maken. Aangezien, naar de „Haarl. Crt." terecht opmerkt, een mensch maar op ééne plaats te gelyk kan wezen, is het uit den aard der zaak onmogelijk, van al de op verschillende plaatsen uitgesproken redevoeringen getrouw verslag te geven. Al de sprekers traden volgens den feestgids op, met uitzondering van ds. Westhoff, die door ongesteldheid verhinderd was en daarom vervangen werd door ds. Yan Ryn. De groote vijver was voor heden met zyn omtrek in eene reusachtige toiletkamer veranderd. "Wel was er voor eene kleine vergoeding in de cantine op de weide by den ingang een kom met water en een doek te verkrijgen om zich te verfrisschen, maar wie wilde zich daar bekrimpen, als hy in de gelegenheid was, het koele water met volle handen uit de bron zelve te scheppen en naar hartelust te plassenDaarvan werd dan ook een ruim ge bruik gemaakt en de schilderachtige tafereeltjes, welke er het oog troffen, deden er de toeschouwers langer verwijlen dan in hunne bedoeling lag. Van de pauze maakte men gebruik om in ge zellige groepjes of alléén ook wel in vertrou welijk tête a tête zich in het gras, tegen een boom of een hooischelf je neder te vleien en den inwendigen mensch te versterken. Het orkest, dat geen vermoeienis scheen te kennen, vergastte spre kers en hoorders onderwijl op eenige muziekstuk ken, welke wonderschoon door het bosch weer klonken. Statig stegen de tonen opwaarts in de lucht, tot groote verbazing van de eigenlijke be woners van dit oord, de reigers, die in groote kringen rondzwierven, alsof zy onderzochten wat er toch gebeurde daarbeneden en door wie het feestgedruisch, dat de gewone stilte van hunne verblijfplaats verstoorde, zeker het allerminst werd op pry's gesteld. Tegen vyf uren kwamen allen weder op de spreek plaats No. 1 te zamen om dr. F. Van GheelGilde- meester van 's-Gravenhage de slotrede te hooren uitspreken. Op dezelfde plaats, zoo zeide hy, waar men den avond te voren was bijeengeweest om Gods zegen over het feest af te bidden, was men nu vereenigd om God te danken voor al hetgeen men heden ge noten had. Het mocht volmondig gezegd worden, dat in alle opzichten Gods zegen in rijken overvloed over dit Zendigsfeest was uitgestort. Met eene op wekking om nu niet, naar huis gekeerd zynde, de zending weder te vergeten tot een volgend feest, maar te bljjven voortarbeiden, ieder in zyn kring en naar de mate zjjner krachten, aan de voorbe reiding der komst van het Koningrijk Gods, besloot de redenaar zyne rede. Toen ruischten de tonen van den slotzang door het woud; de dag was ten einde gespoed en de duizenden feestvierenden men schat hun aantal op ongeveer 10,000 keerden huiswaarts, in de volle overtuiging, dat geen der vroegere Zendings feesten beter kan geslaagd zyn geweest dan dat van gisteren op Beeckesteyn, en vervuld van dank baarheid aan de edele eigenaresse, die hen, nu voor de tweede maal, in do gelegenheid heeft gesteld zooveel en zoo velerlei genot te smaken. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam kwam een bericht in van den heer Tromp, dat hy, wegens vertrek naar elders, ophoudt lid te zyn van den Raad. De voor zitter bracht hulde aan de groote zaakkennis en voortvarendheid, waarmede hy steeds het gemeente belang behartigde, en wenschte dat het hem verder steeds wel moge gaan.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1