N°. 3091. Woensdag r Juii. A°. 1886. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Juli. LBIDSCH PACT',LAD. PRIJS DEZER COURANT fMf I*id«n per 8 makodon1.10. Vnnoo per post1*0. Afkonderlffke Nommere0.08. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. J. Tjaarda, geb. te Akkrum, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. „Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek, aan de Rjjks-umversiteit te Leiden, gedurende den cursus 1884 1885." In de, door vriendelijke bereidwilligheid van een onzer bloemisten, versierde groote zaal van Zomerzorg had hedenmiddag eene eigenaardige plechtigheid plaats. Immers, er werd hulde gebracht aan een man, die sedert tal van jaren met het pubhek in aanraking was geweest, maar weder- keerig had datzelfde publiek hem al dien tijd meer en meer in zjjne betrekking loeren waardeeren. Die man was de heer K. T. Caron, de afgetreden vorige stationschef. Van zijne tegenwoordige woning aan den Sta tionsweg, in de equipage van een der commissie leden afgehaald, werd hij om drie uren, op Lei dens bekend lusthof ontvangen door de acht heeren, die tot het openlijk doen erkennen van de ver diensten des vorigen chefs het initiatief hadden genomen, nl. de heeren P. Driessen, J. T. Hessels, A. Koetser, A. J. Krantz, kapt. J. Van Lelyveld, mr. H. L. A. Obreen, A. W. Sjjthoff en P. J. Van "Wijngaarden. Namens hen allen richtte de heer Sijthoff tot den heer Caron het woord, hem allereerst het welkom te dezer plaatse toeroepende, vervolgens in herinnering brengende de circulaire, dooi de acht genoemde heeren tot hunne mede-ingezetenen en heeren studenten gericht, naar aanleiding van het ontslag door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij, ingevolge zijn verzoek, op de meest eervolle wijze verleend aan den heer Caron, voor wien ieder, die hem kende, die uit den aard zijner betrekking met hem in aanraking kwam, weet dat hij steeds even welwillend en voorkomend was. Steeds was het zijn wensch de reizigers ge riefelijk te zijn, hen op alle mogelijke wijze voort te helpen en in te lichten. Met leedwezen vernam dan ook Leidens burgerij het vertrek van den heer Caron van zijn post, al moest zij de reden, welke er aanleiding toe gaf: eene ernstige ziekte, waarvan hij niet zoo spoedig geheel hersteld is, billijken. Maar met ingenomenheid begroette zij ook te gelijkertijd het plan, dat nu tot verwezen lijking kwam. De vermelding van enke'e datums was hier tevens misschien niet misplaatst. De heer Caron is ruim 19"/, jaar in dienst der Holl. Spoorwegmaatschappij werkzaam geweest, waar van ruim 17 jaren als stationschef. Den lOden November 1866 trad hy als leerling bij genoemde Maatschappij te Delft op, van waar hij den 15den ■Maart 1867 werd overgeplaatst naar Rotterdam bij den goederendienst, waarna hy reeds den 15den Februari 1869 werd benoemd tot stationschef te Velzen, welke spoedige bevordering hy te danken had aan zyn steeds onverdroten ijver en bijzondere werkzaamheid voor de belangen der Maatschappij. Te Velzen mocht hy slechts acht maanden vertoeven, want reeds den 15den October van hetzelfde jaar werd hy verplaatst naar een beter en fraaier station, namelyk Koog-Zaandyk. Daar trof hy juist den strengen winter van 1870/71, waardoor hy zich met het oog op het dichte water en het zoo drukke verkeer aldaar, mede zeer geacht maakte door ten allen tyde zich beschikbaar te stellen voor de belangen der fabrikanten, te meer daar voor hen, vroeger aan geen spoorweg verbonden, alles vreemd was, zoo dat zij hem den 15den April 1871 dan ook met leedwezen zagen vertrekken, en wel naar het groote goederenvervoer aan het Nieuwediep, thans de Haven, als onderstationschef tevens havenmeester over het bassin. Nieuwediep verkeerde door de aan komst en het vertrek der Suez-booten toen nog in al zyn glorie. Nadat hy daar drie .^aren was werk zaam geweest (en in dien tyd, het zy tusschen twee haakjes gezegd, ook twee menschenlevens had gered) werd h.j in 1874 overgeplaatst - aar Alkmaar en den 30sten September 1875 naar Leiden, waar hy al spoedig, vooral daar onze gemeente eene aca demiestad is, de waarheid der spreuk inzag„dat men moet geven en nemen." En juist daardoor ondervond hy weinig last, integendeel veel respect, terwijl hy van Leidens ingezetenen meermalen ver klaarde dat ook dezen hem als stationschef het leven zoo aangenaam mogelyk maakten. Yan hen genoot hy de meeste achting en vriendschap, en wel zoodanig als misschien een stationschef ooit zal kunnen ondervinden. Dat hy soms ook wel •vreemde zaken beleefde en zonderlinge hulp ver leende, o. a. by twee nieuwe wereldburgers, die öf in het station öf in den trein het eerste levens licht aanschouwden, behoeft geen uitvoerige ver melding. Genoeg gy het te constateeren dat Caron als stationschef alhier was, zoowel wat betreft den dienst als de veiligheid en de vriendelijkheid voor de passagiers„de rechte man op de rechte plaats." Het was den heer Sythoff daarom aangenaam als een bewijs van erkentelijkheid daarvoor iets te kunnen aanbieden, besloten in een eenvoudig glazen busje gevuld met thee „en nog wat" en waarvan het zilveren deksel de volgende inscriptie droeg: „Leidsche burgers en studenten aan K. T. Caron, uit achting en waardeering 1871 1886." Een album met het Leidsche en het Studentenwapen op den flu- weelen band en vermeldende in calligrafisch"schrift de namen der 200 schenkers, vergezelde dit hul deblijk. Door de zorgen der feestcommissie werd den heer Caron tevens de eerewyn aangeboden, waarbij de heer Sythoff namens haar drie dronken uitbracht, een op den jubilaris zelf, een op de deelnemers aan het geschenk en een op de Hollandsche Spoorweg maatschappij met haren nieuwen chef aan het Leidsche station, van wien men verwacht dat hij de sporen zyns voorgangers zal drukken. In het bijzonder maakte de heer P. J. Yan "Wijngaarden, als praeses van het Studentencorps, vervolgens ook nog melding van de goede ver standhouding, die er steeds tusschen den heer Caron en de leden van genoemd corps had bestaan, al mochten laatstgenoemden het hem soms by zekere gelegenheden wel eens wat lastig hebben gemaakt. Ook de jongelui zyn hem voor zyne goede diensten, vriendelijke raadgevingen en ondervonden harte- ïyke voorkomendheid erkentelijk en wilden in het brengen dezer hulde niet achterblijven. Eene lieve attentie bewees spreker bovendien aan de echtgenoote en dochtertjes van den heer Caron. Ieder bood hy achtereenvolgens naar ouderdbm een fraaien bouquet aan. Diep getroffen door de hem bewezen eer, viel het den heer Caron moeilijk ook daarvoor in behoor lijke woorden zyn dank te betuigen, alsmede voor het prachtig geschenk, dat hy zooeven mocht ont vangen. Hy kon echter verzekeren dat hy dit ge schenk hoog waardeerde, des te meer als hy zag wie zich daarvoor aan het hoofd hadden gesteld. Deze dag zou voor hem dan ook de onvergetelykste zyns levens zyn, ook voor zyne vrouw en kinderen Verder allen aanwezigen, zoowel dames als heeren. zoowel in als om Leiden wonende, zyne erkentelijk heid betuigende, voegde hy er den wensch by nog vele jaren in hun midden te mogen doorbrengen en die achting en vriendschap te mogen blijven genieten, welke hem zooveel jaren ruimschoots van hen allen was ten deel gevallen. Ook de nieuwe stationschef, de heer De Bruyn, gevoelde zich geroepen in enkele woorden zich, in PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1T|. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae* seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. het bijzonder bjj de Leidsche ingezetenen, aan te bevelen. Brengt zijne betrekking reeds van zelf mee op zyn post te zijn, hoeveel te meer zou hy dit dan niet zijn als hy heden ziet met welk een waar- deerend publiek hy te doen heeft als zich dat van Leiden thans getoond heeft. Daarna bleef men nog eenige oogenblikken ge noeglijk bijeen, de beste wenschen uitende, zoowel voor de Burgerij als voor de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij. Benoemd is tot hoofd der school te Geldorp de heer F. Thijssen te Leiden, en tot hoofd der vrije protestantsche school te Enkhuizen de heer Oldeboorn, mede te Leiden. De 2de luit. baron A. Van Oldeneel, van het reg. huzaren te 's-Bosch, wordt met den 1 sten Nov» overgeplaatst by de rijschool te Amersfoort (thans te Venloo). De 1ste luit. baron Van Boetzelaar zou met dezelfde dagteekening op zyn verzoek ontheven, worden van de betrekking van instructeur aan dezelfde rijschool en door den lsten luit. Meteler- kamp, van het 3de reg. te Leiden, worden vervangen.. Tot leden van het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente van Zoetermeer en Zegwaard zyn gekozen de heeren M. Steeneveld en "W. Van Dop Hzn. te- Zoetermeer en A. Visser te Zegwaard. Het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de tuchtzaak. Het heeft de voorloopig geschorste kerkeraadsleden vervallen verklaard van hunne kerkelijke bedieningen, en hen; voor onbepaalden tyd onbevoegd verklaard zulke- bedieningen te vervuilen. Door de vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland, Frankrijk, België en Nederland, die onder voorzitterschap van mr. E. N. Rahusen, drie weken lang te 's-Gravenhage byeen waren om den drankverkoop op de Noordzee te regelen, zyn zeer belangrijke besluiten genomen. Het verkoopen van sterken drank, en ook het koopen er van op zee is verboden en zal gestraft worden. Het verkoopen aan visschers, die met visch, zeilen, touwwerk of iets hun schip toebehoorende den sterken drank, betalen, wordt byzonder gestreng gestraft. De ver koop van andere artikelen als sterken drank is enkel geoorloofd op zee aan schepen die daartoe vergunning bekomen hebben. Deze vergunning wordt ingetrokken zoodra meer sterke drank dan eene kleine hoeveelheid aan boord gevonden wordt. De kruisers der verschillende mogendheden zullen als politie op zee de wet doen eerbiedigen. Over treders der wet staan in hun eigen land terecht. Tot directeur der rijks kweekschool voor onder wijzers te Haarlem is benoemd de heer J. H. Slangen, aldaar. De heer Verhulst heeft onlangs aan het Amsterdamsche Afdeelings-bestuur der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zijn ontslag als directeur der Zangvereeniging aangeboden. Dewijl de verbintenis met den heer Verhulst nog twee jaren had te loopen, heeft het bestuur gemeend zich aan dat contract te moeten houden, doch daarentegen aan den heer Verhulst ontheffing verleend van de verplichting om de repetities en uitvoeringen te leiden. Naar verzekerd wordt, zal met het aanstaande winterseizoen als directeur der Amsterdamsche af- deeling optreden de heer J. Röntgen. Hbl Het Nederlandsche hoofdcomité voor de viering van het 50-jarig priesterjubilé des Pausen, heeft de Katholieken in ons land opgedragen om mede te werken tot uitvoering van de volgende plannen lo. Aan den Paus een feestgift aan te bieden in geld. 2o. Het Katholieke Nederland zoo luisterrijk mogelyk te doen vertegenwoordigen op de in het Vaticaan te houden tentoonstelling van voorwerpen, den Paus ten geschenke aan te bieden, - bestemd

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1