N°. 8089. Maandag Juli. i§eze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fpn- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voo: Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poeta 1*10. Afzonderlijks Nommera0.05. Gemengd Niouw* Gedurende de af.geloopen week z jj n hier ter stede aangegeven58 gevallen van mazelen, waaraan 8 kinderen overleden, en 2 gevallen van febris typhoïdea. Deze week werden op „Rhynzigt" 987 zwembaden door heeren en 91 door dames genomen. De temperatuur van het water is 20° Celcius. Hedenmiddag is in eene 3loot langs de houtzaagmolens buiten de voormalige Koepoort een tilbury, met bestuurder en paard, te water geraakt. Nadat de jongeling zelf uit de sloot ge kropen was, werden, met toegeschoten hulp, ook de vienoeter en het voertuig met touwen op het droge gebracht. Geen van allen bekwam letsel, zoodat na oponthoud van ruim een uur de tocht naar Zoeterwoude werd voortgezet. Het prachtige weder der laatste dagen belooft veel voor den morgen op „Rhynzigt" te houden zwemwedstrijd. De deelneming onder de jongelui is groot. Daarby komt de muziek van de schutterij en wordt de inrichting met vlaggon getooid- wie zou dus geen lust gevoelen om een kijkje te gaan nemen naar zulk een waterfeest Leden hebben vrijen toegang, vreemdelingen echter volgens achterstaande advertentie, tegen een geringe entrée. 'Twee studenten te Leiden gingen met elkander eene weddenschap aande een meende dat de anti-liberalen, de ander dat de liberalen het hier zouden verliezen. "VVie de weddenschap verloor, moest eten 4 borden erwtensoep, daarna 2 borden karnemelkspap en dan een uur flink gaan loopen. De student der liberale party verloor het spel, onderwierp zich aan de straf en haalde zich eene flinke ongesteldheid op den hals. Maasb Een van de consequenties in het nieuwe telegraaftarief. Een telegram van 3 woorden van Leiden naar Den Haag zal voortaan 25 cents kosten; maar eene depeche van denzelfden inhoud van Nieuwediep naar Berlijn slechts 20 cents! De heer Desuiten, directeur der Fransche opera te 's-Hage, heeft eene vervolging ingesteld tegen Mile. Vuillaume, wegens verbrekirg van haar contract, en tegen de directie van de „Monnaie" te Brussel, die haar engageerde. Een voor den gr o en t e n w a g e n van zekeren B. gespannen paard struikelde gisteren op de Prinsengracht te 's-Hage en bleef, ten gevolge van eene inwendige kwetsuur, terstond op de plaats dood. Donderdag-avond om 8 uren schrikte, nabij de Rijnstraat te 's-Hage, het paard gespannen vooreen licht voertuigje, waarin de heer H. L. Ent hoven, bekend industrieel, wonende aan het Zieken aldaar, en diens koetsier zaten. Het beest sloeg op hol en op den hoek van den Z.-O.-Binnensingel en den Zwarteweg stortten paard, rijtuig en de daarin zittende personen de heer E. stuurde zelf te water. Yan alle zijden snelden mannen toe vooral ook werklieden van de Plettery, die juist van de fabriek kwamen, om den heer E. en den koetsier te redden. Gelukkig passeerde er eene zandschuit in •de nabijheid, die goede diensten bewees. Met veel moeite slaagde men er in, vooral door de hulp van den zandschipper en een paar agenten van politie, Van Doorn en Yan Houten genaamd, de beide in gevaar verkeerende personen en daarna ook het paard op het droge te brengen en eindelijk ook het rjjtuigjo op te visschen. De heer E. en de koetsier kwamen dus met den schrik en een nat pak vrij, terwijl geen schade aan paard noch equipage berokkend werd. Omtrent het gebeurde met een kind van zes dagen te Delft, waarvan reeds melding is gemaakt, wordt aan de „N. R. C." het volgende medegedeeld De dood van het kind was niet het gevolg eener vergissing van den geneeskundige, maar van eene vergissing by een der huisgenooten van de kraam vrouw. By den geneeskundige, dr. B., was namelijk het dertienjarige dochtertje der kraamvrouw ge komen, met de boodschap dat hare moeder' nog pyn gevoelde en dus om een recept verzocht. De geneesheer gaf dit en schreef er duidelijk bij, dat het voor de vrouw bestemd was. Het medicament werd daarop geleverd door den stadsapotheker, die op de étiquette insgelijks duidelijk vermeldde, dat het voor de vrouw was. Toen heeft een der huis genooten by vergissing het medicament aan het kind ingegeven, en vandaar het noodlottig gevolg. De „Amsterdamsche Omnibu s-M aat- schappij" vervoerde in het afgeloopen half jaar 4,618,298 passagiers, tegen 4,772,993 in hetzelfde tijdvak van 1885. Twee sjouwerlieden, die eikaars verdiensten benijdden, geraakten op de De Ruyter- kade te Amsterdam handgemeen. De een, die eene wond aan het hoofd kreeg van zijn tegenpartij, werd zóó woedend, dat hy hem hals over kop te water wierp. Hij ging toen doodbedaard heen. Twee werklieden trachtten den verslagene te redden, die bewusteloos op het droge werd gebracht, maar spoedig weder bijkwam. Een negenjarige knaap te Delfzijl heeft een zeehond met de handen gevangen. De grootte van het dier meldt men niet. Uit Maassluis wordt gemeld dat aldaar is aangekomen de tweede haringjager „Inge- rid" van Lerwick, met 257'/, ton volle- en 685'/, tot maatjesharing. De harddraver ij met paarden te Groningen den 15den Juni uitgesteld en bepaald op 6 Juli, zal ook op laatstgenoemden datum niet gehouden worden. Gisternacht is er ingebroken in ds drukkerij van den heer G. J. Thieme te Arnhem. Na het glas van een kelderraampje te hebben uit gesneden, is de dader in den kelder gedaald, waar van de deur toegang geeft tot de drukkerij. Het slot hiervan werd geforceerd. In de werkplaats ge komen, heeft de inbreker zich begeven naar de plaats, waar vroeger de bus werd bewaard met geld, aan de gezellen toebehoorende. Dit geld is echter niet door hem gevonden. De inhoud der bus, o. a. drie fleschjes inkt, werd dooreengeworpen. Misschien om zich over zyne teleurstelling te wreken, heeft daarop de inbreker een drietal op gemaakte bladzijden van een algebraïsch werk het moeielykste zetwerk tot pastei gemaakt en werden van een twaalftal zethaken de schroeven afgenomen, alsmede de puncturen van eene snel pers, zoodat deze werktuigen door de zetters en drukkers niet dadelyk meer te gebruiken waren. Behalve de schroeven werd er niets vermist. (A.C.) Roelof Grit, die vermoed werd de dader te zyn van den moord, te Smilde gepleegd, is weder op vrjje voeten gesteld. Gistermorgen brak er een hevige brand uit te Angeren, gemeente Bemmel, op de boerderij van, en bewoond door mej. de wed. Leyser. Binnen korten tijd waren het woonhuis en twee schuren eene prooi der vlammen. Een groot deel van het huisraad benevens eenige deelgereedschap- pen, een kalf en elf varkens zyn gered, terwjjl twee varkens zyn omgekomen. In eene der schuren is de brand ontstaan, maar hoe, weet men niet. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Te Baarle Nassau is een vreemde hond doodgeschoten, die blijkens een door den PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/O.l'l. Grootere letters na&r plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. districtsveearts ingesteld onderzoek, aan hondsdolheid lijdende was. Het is thans met zekerheid bekend: de menschelyke ledematen, gevonden te Brussel, zyn niet afkomstig van een moord, maar hebben slechts tot „een grap" gediend. De daders dezer afschuwelijke handelwijze moeten bekend zyn. Men wil dat het zoons zyn van hooge ambtenaren. De jongelui hebben de politie „een kool willen stoven" om zich te wreken, dewijl zy vervólgd zijn gewor den voor pogingen tot oproer en verzet op den 13den Juni. Naar men zegt, zouden die jongelieden de lede maten gekocht hebben van studenten in de medi cijnen der Brusselsche hoogeschool. Diengenen nl., die hun eind-examen als doctor zouden afleggen, was verlof gegeven ledematen mede te nemen van de lijken, op welke in de snijkamer les werd ge geven, ten einde thuis daarop hunne studiën voort te zetten. Men wil zelfs weten, dat er vijfhonderd franken voor de ledematen is gegeven. Het lijk was dat eener jeugdige naaister, afkomstig uit het St.-Jans-gasthuis. Het gebeurde zal den daders niet te best bekomen, want, hoewel de wet geene strafbepalingen hier omtrent bevat, dreigen eenige Belgische bladen, die zeer verontwaardigd zyn dat men met mensche lyke overblijfselen gehandeld heeft als ware zy van een dier en men zulk eene verregaand onzedelijke 2aak heeft bedreven, de namen openbaar te maken van de beide ellendelingen, die deze „grap" heb ben uitgehaald. Verleden Zondag zyn er betreu- renswaardige wanordelijkheden te Nimes in de arena der stierengevechten voorgevallen. Op 't oogenblik dat de georganiseerde nachtvoorstelling zou beginnen, bleef de electrische verlichting in gebreke en de dertigduizend toeschouwers uitten hunne groote onte vredenheid door luide kroten, gesis en gefluit. Toen men zich te midden van het grootste rumoer wilde verwijderen, versperde een wilde troep de uitgangen, brak balustrades en zittingen af, en eindigde met een stapel der stukken hout in brand te steken. Gewapende macht was noodig om een eind aan het treurig tooneel te makengendarmes, soldaten en politie deden den circus ontruimen, doch niet zonder met brokstukken van stoelen en zelfs met steenen geworpen te zyn. Twee soldaten zyn vry ernstig gewond. Alles was om twee uren des morgens zoogoed als geëindigd. Op den Great North er n-spoorweg in Ierland, is een groot ongeluk voorgevallen. Vier menschen werden gedood; van de vele passagiers, die ernstig gekwetst werden, zullen waarschijnlijk nog eenige sterven. Als reden van de ramp wordt opgegeven dat de zware hitte twee dagen te voren de rails had doen uitzetten. Toen nu de trein van Portadown naar Dublin een plek bereikte waar de baan langs eene diepe gracht loopt, ontspoorde de locomotief en viel in de gracht, den geheelen trein medesleepende, uitgezonderd den goederenwagen, achter aan den trein, die op onverklaarbare wijze staan bleef. De man die er zich in bevond, kreeg geen letsel. De machinist en de stoker werden op verren afstand in een weiland geslingerd, aan de andere zijde der rfvier, en kwamen er ook heel huids af. Naar aanleiding van de verbanning der Fransche prinsen heeft een statisticus eene lyst opgemaakt van vorsten, die tot een ontydig of ge welddadig einde zyn gekomen. Hy noemt er in deze lyst 2550 op, die over 74 volkeren geregeerd hebben. Van deze werden 300 verdreven, 64 moesten afstand doen, 28 begingen zelfmoord, 23 werden gek of idioot, 100 werden in den slag gedood, 123 door den vyand gevangengenomen, 25 doodgemar teld, 151 vermoord en 108 geëxecuteerd.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1