Naar wy vernemen, bestaat er een plan tot oprichting oener militaire school voor volontairs, dingende naar den rang van tweeden luitenant der infanterie. De Staatscourant van heden bevat een Kon. besluit van 29 Juni 11., betreffende de opening dor buitengewone vergadering van de Staten Generaal. Daarby is bepaald: dat de buitengewone vergade ring der Staten-Generaal zal worden geopend in eene vereenigde zitting der beide Kamers op Woens dag 14 Juli a. s., te één uur des namiddags. Tclef rammeB. MADRID, 2 Juli. Er is een besluit uitgevaardigd, waarbij, naar aanleiding van de geboorte van Alfonso XIII, de straffen voor misdrijven tegen het gemeene recht worden kwijtgescholden, niet echter voor politieke of militaire misdrijven. De commissie voor het openbaar onderwijs heeft zich verklaard vóór de bescherming van het let terkundig eigendomsrecht. BERGEN, 2 Juli. De werkstakende arbeiders hebben in drie kolenmijnen den arbeid weder hervat. PARIJS, 2 Juli. Alle bladen bevestigen dat gene raal Saussier aan den minister van oorlog schrifte lijk heeft medegedeeld, dat hjj wel op zyn post, als gouverneur van Parijs, wil blijven, maar generaal Roussel niet als chef van zijn staf wil aannemen. Generaal De Courcy, die van den minister, van oorlog eene schriftelijke berisping ontvangen heeft, omdat h\j zonder machtiging des ministers een brief in de „Evenement" openbaar gemaakt heeft, had in dit schrijven geprotesteerd tegen de be schuldiging, dat zijne soldaten in Hué zouden ge plunderd hebben. PARIJS, 2 Juli. Gisteravond te 9 uren had de inwijding plaats van „De Nationale Club van het leger te land en ter zee," in het „Hotel Splendide," dat voor dit feest schitterend verlicht was. Een groot aantal officieren, allen in groot tenue, ver scheidene ministers en hooge beambten en leden van het corps diplomatique woonden het feest by. De minister van oorlog, generaal Boulanger, dronk op het leger, de minister van marine, de heer Aube, op de vloot „waarvan de officieren in de club zullen komen om zich met die van de land macht to verbroederen," en generaal Coloman, president der Club, bracht een feestdronk op de republiek uit. De heer Ternaux Compans, gezantschapsraad, en de graaf R. De Voize, tweede gezantschaps secretaris te St.-Petersburg, hebben wegens de verbanning der prinsen, hun ontslag verzocht. BERLIJN, 2 Juli. De Bondsraad heeft besloten om, met het oog op de ongeneigdheid van het grootste deel der industrie om mede te werken tot eene in 1888 te Berlyn te houden tentoonstelling, af te zien van het toestaan van het subsidie ten bedrage van 3 millioen Mark. ST.-PETERSBURG, 2 Juli. De gezant te Konstan- tinopel, de heer Yon Nelidow, is hier ter stede aangekomen en zal, volgens het „Journal de St.- Pétersbourg", na tien dagen, zich weder naar zijn post begeven. LONDEN, 2 Juli. Parlementsverkiezingen. Depeche van 6 uren des namiddags. Gekozen: 52 conser vatieven, 10 unionisten (leden der liberale party die zich tegen „home-rule" verklaarden), 17 libe ralen die de regeering steunen en 8 Iersche natio nalisten. De heer Gladstone is zonder oppositie herkozen. Depeche van 11 u. 30 m. des avonds. Conser vatieven 74, liberalen die de regeering steunen 24, unionisten 10, Iersche nationalisten 8. Onder de conservatieven zyn gekozenBourke, Gorst, Balfour, W. H. Smith en lord Randolph Churchill, de laatst genoemde met eene meerderheid van 1807 stemmen. Onder de aanhangers van Gladstone, die verkozen zpn, behooren: D. Duncan, voor de exchange in het arrondissement Liverpool; Jacob Bright en sir H. E. Roscoe te Manchester. O'Connor, van de Iersche nationalisten, is gekozen in het district Liverpool. 3 Juli. Depeche van 1 u. 30 m. na middernacht: conservatieven 102, liberalen, die de regeering steunen, 36, unionisten 14, Iersche nationalisten 8. Onder de verkozenen behooren sir Michael Hicks Beach en Herbert Gladstone. De conservatieven winnen 5 en de aanhangers der regeering 4 zetels. ROME, 2 Juli. De schepen die uit Oostenryk- Hongarye aankomen, moeten in de havens dei- eilanden in de Ionische Zee en van de Middel- landsche Zee eene zevendaagsche waarnemings quarantaine ondergaan. Van Donderdag-middag tot gistermiddag zijn te Brindisi 20 personen door cholera aangetast en 8 overleden, te Erchie 8 aangetast, te San-Vito 18 cholera- en 11 sterfgevallen, te Francavilla 53 zieken en 17 dooden, te Carovigno 1 doode, te Latiano 100 aangetast en 21 gestorven, te Codigoro 2 overleden en 11 aangetast, te Venetië 3 gevallen en 1 overleden, te Oria 5 aangetast en 3 overleden. In de laatst verloopen 24 uren zyn door de cholera te Godigoro 5 personen aangetast en is 1 persoon overleden, te Venetië 2 personen aangetast en 2 overleden, te Brindisi 10 aangetast en 9 overleden, te Latiano 105 aangetast en 32 overleden, te Oria 3 aangetast en 3 overleden, te Francavilla 44 aan getast en 10 overleden, te San-Vito 26 aangetast en 7 overleden. KONSTANTINOPEL, 3 Juli. Het is waar dat de Porte gisteren per telegraaf te Sofia ernstige klachten heeft ingediend over zekere zinsneden der troonrede, waarmede de vorst van Bulgarije de nationale vergadering opende en over het antwoord der Bulgaarsche Kamer op de troonrede, daar zoo wel door de troonrede als het adres inbreuk wordt gemaakt op de overeenkomst tusschen Bulgarije en Turkye. LONDEN, 3 Juli. Hedenmiddag te halfeen waren gekozen 112 conservatieven, 16 unionisten, 36 liberalen die Gladstone steunen en 9 leden der Iersche Nationalistische party. De conservatieven hebben tot dusver 7 zetels gewonnen. LEIDEN, 3 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 16° Celcius 60.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 15° C. 59° F.; 'smidd. 12 uren 17° C. 62.6° F.; '8 namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Heden is aan de universiteit alhier geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heer H. J. F. Wanna, van Leiden. By den heden te Amsterdam gehouden wed- stryd op het IJ hebben de viorriemsgieken „Zuster Anna" en „En avant Quatro", zoomede de twee- riemsgieken „Reliquia" en „En avant Deux", allen van „Njord" uit Leiden, ieder een eersten prys be haald. Dat is pas eene ware overwinning! Hedenavond om halfzeven had in de Morsch- straat alhier een hevig gevecht plaats tusschen leden van het zwakkere geslacht, die zich echter tegenover de heeren der schepping het sterkst vertoonden. Door tusschenkomst van enkele burgers kwam de aangevallene, die blykbaar aan Bacchus had geofferd, er nog goed af. Naar wy vernemen, is door de Regeering inlichting gevraagd by de faculteiten der genees kunde omtrent de werking der wet, regelende de toelating tot het arts-examen en meer bepaald omtrent de veelzijdig geopperde klacht over de leemte in deze wet, die de toelating tot de geneeskun dige examens mogelyk maakt voor jongelieden, die geheel onbekend zyn met de Latynsche taal. (N. R. C.) Van de 19 candidaten, die deelnamen aan het eindexamen der Rijks-normaalschool voor teeken- onderwyzersi zyn er 16 geslaagd. Aan het examen tot toelating als adelborst by het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord hebben voldaan in alphabetische volgorde: J. D. Albarda, H. J. Albarda. jhr. H. E. Van Asbeck, H. N. Balsem, J. A. M. J. Beretta, R. W. Boisse- vain, A. G. Boissevain, L. G. Bouricius, W. Van Braam, H. W. A. Brans, C. C. A. Van Burg, C. J. Canters, J. C. H. Van Hecking Colenbrander, J. H. Commys, J. J. H. Commys, T. J. Creygliton, R. L. Dykhuis, W. H. M. De Fremery, R. W. Hartman, C. E. H. Van Heijningen, G. Hoogenraad, C. N. De Kruyff, L. Landweer, C. C. A. Last, A. E. Matthysen, W. Moens, L. J. Moojen, C. J. J. De Neve, J. F. Obbes, J. P. F. Pool, W. F. Prins, G. A. F. Raland, J. A. Ramondt, S. De Ranitz, jhr. H. H. Roëll, B. Schreuders, K. F. Sluys, C. F. Stoffelaar, F. K. Weber en M. Wyt. Z. M. heeft pensioen verleend aan A. Maas kant, concierge in het Ryks-universiteitsgebouw te Leiden, van f 180, en aan mr. J. G. De Sain, leeraar aan het gymnasium te Maastricht, van f 518; den majoor der genie bij het Fransche leger A. Marga, laatstelijk militair attaché aan het gezant schap van Frankrijk by het Ned. Hof, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De krankzinnigheid van den Honing van Deicren. Omtrent de voorafgaande verschijnselen van de zielsziekte van koning Lodewyk van Beieren, komen, nu alles met de tragische gebeurtenis van zijn dood tot de geschiedenis behoort, de byzori derheden dagelyks opzetten. Ook veel wat men vroeger alleen excentriek of zelfs dichterlyk fantastisch vond, wordt er nu mede in verband gebracht. Eerst werd het reeds zonderling gevonden dat hij den nacht als dag besteedde en don dag als nacht. Reeds sedert twintig jaren werkte hy alleen 's nachts, las de- peches en tallooze couranten, waarvan hy nu en dan een artikel met rood potlood aanstreepte en aan de verantwoordelyke staatsambtenaren zond, en speelde daarna biljart. Het was nog in den goeden tyd, toen hij een zyner naaste vertrouwden plotseling zijn ontslag gaf, omdat deze bij het bil jarten in slaap was gevallen. Ook liet hy soms midden in den nacht zyn hofzanger, Vogel, uit zyn bed halen; deze moest dan eene hem opgegeven aria zingen en werd terstond naar zyno woning teruggebracht. Van al zyne bloedverwanten was er slechts ééno, prinses Gisela, aan wie hij eenigo beleefd heden bewees, en dan nog.Meermalen moest de prinses in het midden van den nacht opstaan om een adjudant meest een officier der chevaux- legers, te ontvangen, die haar een bouquet van Linderhof of een ander kasteel bracht, door den koning geplukt en die haar terstond persoonlijk moest overhandigd worden. In de laatste zes jaren vermeed de koning eene vrouw aan te zien, zelfs zoo, dat hy plotseling tot zyn secretaris, die zich met familie op een der koninklijke verblyven be vond, zeide: „Ik heb het gezicht van uwe vrouw gezien!" De secretaris boog, niet wetende of hij dit als een compliment moest opvatten. Maar de koning herhaalde op zeer strengen toon „Ik heb hot gezicht van uwe vrouw gezien!" De secretaris beloofde nu dat dit niet meer gebeuren zou, het geen den koning bevredigde. De koning reed vroeger soms in het midden van den nacht naar een zijner torenkasteelei:, en moest daar dan alles in ordo vinden. Sedert 20 jaren ge beurde dit niet meer; de koning was to< u met zyn paard in een hollen weg by Berg gestruikeld en had eene zware verwonding gekregen en eene operatie ondergaan, waarna de geneesh' eren hem het ryden verboden. In de laatste jar n was de koning ongewoon corpulent geworden, hetgeen door een ziekelyken honger bevorderd werd. Dikwijls soupeerde hy uur aan uur den geheelen nacht door, telkens met evenveel honger. De koning was zeer driftig; allerlei menschen, ministers en lakeien, zond hy om kleinigheden naar de „Bastille." Met de ryzweep hield hy vreeselijk huis; een oog, dat hy een zyner bedienden uitsloeg, heeft aan de koninklyko kas heel wat gold gekost om de zaak geheim te doen blijven. In don laatsten tyd verwisselde hy de ryzweep met den trekpot, en goot den schuldige kokende thee in den nek. Slechts één man is, te midden der elkander opvol gende chevaux-légers, steeds een gunsteling des konings gebleven; het was de friseur Hoppe, die ten laatste met de vorming van een ministerie belast werd. Een tijdlang meende koning Ludwig, door Wag ner's muziek van de wys gebracht, dat hy Lohen grin was. Hij wilde thans door een zwaan in een bootje getrokken worden; dit mocht echter niet in een vy ver op de aarde zijn, maar hoog in de lucht, dicht bij de maan, op het dak van zijn paleis. Te München alzoo, op het residentieslot, werd een bassin gemaakt en met water gevuld. Een machi nerie pompte het water naar boven, waarmede een reusachtige ketel van zink gevuld werd, en de koning, in Lohengrin's zilveren wapenrusting ge huld, dreef op een bootje daarin rond, getrokken door een opgezetten zwaan, waarin eene machine verborgen was. (Wordt vervolgd.) Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 6 Juli, 'e avonds 7 uren, onder directie van den heer J. H. Völlmar. Eerste afd.: No. 1. „Cornelius-Mar8ch", Mendelssohn; 2. Ouverture „Giralda", Adam; 3. Mosaïque van Gounod's „Mireille", Krein; 4. „Prima Donna Wals", Julien5. Fantaisie van „La Dame blanche", opera van Bniëldieu, Buyssens. Tweede afd.: No. 6. Ouverture „l'Btoile du Nord", Meijerbeer; 7. Zes oud-Nederland8clie Volksliederen, verzameld in 1626 door Adrianus Valerius. No. 1. Klagt. 2. Wilhelmus van Nassauen. 3. Krijgslied. 4. Afscheid. 5. Bergen op Zoom. 6. Dankgebed. (Op verzoek.) 8. a. Septuor uit de opera „Lucie" van Donizetti, d'après List, arr- Dunkier; b. „La Caravane," Marche oriëntale, Asch; 9. Fantaisie uit „La Muette de Portici", opera van Auber, Dunkier; 10. „Souvenir de Paden-Baden", Polka, Sellelinck.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2