A0. 1886. Pit nimmer bestaat Hit Twee Bladen. N®. 8034. JBiiisclag: ££0 «Xixni. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZER COURANT Tmv L«iden por 8 maanden1.10. Franoo per post1.40. Afltonderljjke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere r.gel meer 0.1TJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het lnSM* seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Den kiezers, die morgen, Dinsdag, hun burger plicht vervullen, herinneren we dat het stembureel geopend is van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren. Mocht men, voor. dien tijd, dus vroeg in den morgen, de stad uit zijn moeten gaan en het stem biljet hebben vergeten, dan kan men, nog tydig genoeg terugkomende, aan dat bureel steeds een ander, een nieuw biljet verkrijgen. Insgelijks als het reeds ontvangene mocht zijn zoekgeraakt. Ook mogen reeds ingevulde namen doorgehaald en door anderen vervangen worden. Evenwel mag een ingevuld stembiljet niet met den naam van den kiezer worden onderteekend, want dan wordt het van onwaarde verklaard. De stemming toch is geheim. Aan de universiteit alhier is heden het doc toraal examen in de Nederlandsche letteren afge legd door den heer C. J. Luzac en het eerste natuurkundig examen door de heeren J. A. Van Grasstek en J. B. M. Coebergh. Naar wij thans vernemen, zal het nieuwe Strafwetboek niet zooals verwacht werd met September a. s. in werking treden. De vele voorbereidende maatregelen moeten van zulk een ingrijpenden aard zijn, dat men voor een geregelden overgang bij eene zoo vroegtijdige in voering schijnt te vreezen. Zoowel de uitbreiding der rechterlijke macht, als de invoering van het veranderd gevangenisstelsel blijken even zoovele hinderpalen te zijn. Ook de laatste ministerieele crisis heeft veel tot het oponthoud bijgedragen. Wanneer nu de Staten-Generaal hunnen arbeid aanvangen, en door deze of gene omstandighoid de minister van justitie het oogenblik van heengaan gekomen acht, kan men er veilig op rekenen dat het Code Pénal ons nog geruimen tijd zal beheerschen. Het vermoeden dier niet-invoering met Sept. wordt nog meer bevestigd, wanneer men weet, zooals ons is verzekerd, dat geene voordrachten zijn op gemaakt voor de verschillende rechterlijke ambte naren, die, bljjkens het wetsontwerp van April jl., bjj de aanstaande uitbreiding benoemd behooren te worden. Hiertoe zal vóór 1 September a. s. al zeer weinig gelegenheid zijn, want gedurende de vacantie-maan- den (Juli en Augustus) is de helft van het personeel der rechterlijke collegiën afwezig, om rust na arbeid te genieten. AmstCrt.) Graaf Von Seilern, gezantschapsraad van Oostenrijk-Hongarije bij den Heiligen Stoel, is in zjjne betrekking overgeplaatst naar de legatie van 's-Gravenhage, ter vervanging van den prins Yon Hohenlohe, secretaris van legatie 1ste kl., die, zooals reeds gemeld is, naar het gezantschap van Oostenrijk te Konstantinopel overgaat. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben verklaard dat de Raad der gemeente Delft terecht afwijzend heeft beschikt op het verzoek van den heer J. C. Fabius, om hem in zjjn lidmaatschap van den Raad te handhaven. De eerstvolgende verzendingen van brieven malen voor Curasao langs den weg van Nieuw-York, zullen plaats vinden op 30 Juni, 9 en 23 Juli, 4, 13 en 27 Augustus, 8 en 17 September, 1, 13 en 22 Oct., 5, 15 en 26 November en 8 Dec. a. s., met den trein, welke om 7.14 's avonds van Rot terdam naar Ylissingen vertrekt. „Praktisch" en „onmisbaar" heet terecht de alom bekende „vraagbaak", in den Koninklijken Nederlandschen Boek- en Kunsthandel van M. M. Couvée te 's-Hage uitgegeven, getiteld: „Tarieven benevens algemeene en bijzondere bepalingen voor het personenverkeer op de Nederlandsche Spoor wegen." Dit boekje bevat namelijkopgaven der pry'zen voor enkele reis en retourbiljetten, hoelang retourbiljetten geldig zijn; rechtstreekschebiljetten naar het buitenland; abonnementskaarten, tarief voor kinderen, militairen, gezelschappen, scholieren, goedkoope rondreisbiljetten, tarieven van enkele tramwegmaatschappijen, enz. enz. Deze practische gids heeft in den nieuwen druk eene zeer groote uitbreiding ondergaan en zal onge twijfeld het reizend publiek van veel nut zjjn, terwijl de menigte van opgaven, betreffende allerlei onder nemingen, de waarde er van belangrijk verhoogt. De viering van den zeventigsten geboortedag van onzen grooten dichter Hofdijk, den „Kennemer bard", werd Yrijdag door de letterlievende Vereeni- ging „Hooger zij ons Doel" in „Maison Stroucken" te Amsterdam, op waardige wijze ingeleid, met medewerking der philharmonische kapel „Mozart", welk feestelijk samenzijn door den jubilaris en een talrijk publiek werd bijgewoond. Gisteren, Zondag, ontving de gevierde dichter in de concertzaal van „Felix Meritis", de talrijke blijken van huldebetoon; geleerden en kunstenaars wedijverden om den jubilaris te vieren. De leden der vereeniging „Amstels Mannenkoor" zongen den heer Hofdijk en zijne familie, by hunne verschijning in „Felix" een welkomstgroet toe, waarna prof. Jan Ten Brink het woord nam en in eene schitterende improvisatie hulde deed aan den mensch, den vriend en den dichter Hofdijk, en een geschenk aanbood vergezeld van een album. De eere-voorzitter van het Hofdijk-comité, de heer mr. Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, sprak daarop den jubilaris toe, welke toespraak nog door verscheidene anderen gevolgd werd, alsmede door het aanbieden van geschenken. De heer Hofdijk, geroerd door zoovele blijken van vriendschap en waardeering, dankte met eenige kernachtige woorden, waarna de plechtigheid, die zoowel den heer Hofdijk als hun die ze voorbe reidden, waardig was, met een diner op Duinlust te Santpoort in Kennemerland eindigde. Met ingang van 1 Juli a. s. treedt ook bjj de Nederlandsche Rijkstelegraaf een nieuw tarief in werking. Voor het binnenland is dit als volgt: Tusschen twee kantoren in verschillende plaatsen Voor de eerste tien woorden f 0.25. Voor elk tweetal woorden daarboven f 0.03. Voor stadstelegrammen Voor de eerste tien woorden f 0.15. Voor elk woord daarboven f 0.01. De minste prjjs voor een telegram, tot en met tien woorden bevattende, is dus f 0.25, terwijl voor berichten, welke een groot aantal woorden inhouden, de prjjs nogal aanmerkelijk verschilt met den tegenwoordigen. Voor een telegram van 100 woorden, dat thans f 1.15 kost, wordt dan geheven f 1.60, als: voor het eerste tiental woorden, 0.25 en voor elk tweetal woorden daarboven, d. i. dus 45 tweetallen f 0.03 of f 1.35, makende met de f 0.25 voor het eerste tiental f 1.60; een verschil dus van f 0.45 bjj het tegenwoordig tarief. Lokten de eerste ware zomerdag en zoele avond van gisteren reeds duizenden naar het Scheve- ningsche strand en het terras van het Kurhuis de komst van Graaf Jan van Nassau en gevolg naar de hofstad, zette aan dit bedrijvige tooneel veel levendigheid bjj. Ongeveer 60 deelnemers aan den optocht der Utrechtsche studenten, even vóór 4 uren met een extra-Rjjnspoortrein te 's-Hage aangekomen, hadden hunne intrede daar ter stede gedaan, allen in de kleedy, die zjj bjj de maske rade droegen. De aankomst geschiedde zonder eenige praal- vertooning. Toch verdrong zich een drom volks op het gedeeltelijk vrijgehouden stationsplankier en was het buitenplein, zoomede de weg, welken men vermoedde dat de gekostumeerde groep zou volgen, bezaaid met nieuwsgierigen, belangstellend om Graaf Jan van Nassau te aanschouwen. De hoofdpersoon van den optocht nu viel niet dadelijk te herkennen. Immers had hij zijne zware harnasuitrusting stilletjes te Utrecht achtergelaten en bewoog hy zich hier in een vlug ridderkostuum uit het tjjdvak zjjner regeering. De gravenkroon, welke zjjn fluweelen baret sierde, wees hem alsde hoofdfiguur aan. De wapenheraut rpet^zyn staf in de hand ging hem getrouw voor. De stoomtram bracht het gezelschap Onmiddellijk naar Scheveningen, waar den Graaf en zijne om geving een mindagmaal in het Oranjehotel wachtte. Enkele gekostumeerden gaven de voorkeur aan de frissche zeelucht boven den riddermaaltijd en verspreidden zich op het strand en op het badhuis terras om het volk te begroeten. Een der edele figuren maakte als een tweede Don Quiechotte een toertje op een muilezel langs de boorden der Zee. Te halftwaalf keerde de extratrein met de steeds vroolyker en luidruchtiger geworden jongelui naar de bisschopsstad terug, graaf Jan van Nassau en zjjne lijfwacht gezeten in een salonwagen. Door ver moeienis aangegrepen, lag graaf Jan reeds in Morpheus armen zoodat, hjj de groeten van het talrjjk uitgeleide aan den trein, niet kon beant woorden. Een der vertrekkenden werd op dit oogenbik „treinziek" met de sporen waarvan een japon van eene der omstanderessen het moest ontgelden. Aan het Rjjnspoorstation was 't gisteren buiten gewoon druk door het verkeer der duizenden men- schen, die met de stoomtram naar Scheveningen stroomden en terug. Op dezen stoomtramweg alleen werden nl. voor 18,775 reizen, kaartjes geknipt, waarvan verreweg het grootste getal na aankomst der gekostumeerde studenten. Des avonds stond op het perron van het Holl. station de menigte als opeengepakt. Bjj beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen, het examineeren van hen, die akten van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de gymnastiek,, voor het jaar 1886 zitting zal houden te's-Graven hage, en zjjn in die commissie benoemd, voor zoo veel betreft de in Juli 1886 te houden examens: tot lid en voorzitter, dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwjjs, te 's-Gravenhage; tot leden, dr. W. Koster, hoogl. aan de Rijks universiteit te Utrecht; dr. C. J. Vaillant, oud schoolopziener te SchiedamA. B. Meilink, leeraar in de gymnastiek aan de H. B.-school te Schiedam; C. D. Doeleman, onderwijzer in de gymnastiek te 's-Gravenhage. De Haagsche rechtbank heeft heden een melfc- verkooper, die eerst een dronken arrestant van een politie-agent op zjjne kar overnam en toen den dienaar een zweepslag gaf, tot 3 dagen eenzame opsluiting veroordeeld. Voor de betrekking van organist van de Bavo- kerk te Haarlem, is door B. en "Ws. het volgende drietal aanbevolenW. Ezerman te Arnhem, J. H. B. Spaanderman te Gouda, en W. F. Enderlé te Njjkerk; dezelfde heeren die door de juryinalpha- betische orde waren aanbevolen. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Juni van Marseille; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 27 Juni; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Juni van Suez; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St.-Vincent 27 Juni; de „Edam"

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1