Bit nummer bestaat Bit Twee Bladen. N°. 8081. Trijdag 25 Juni. A0. 1886. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Juni. LEIDSCI DAGBLAD: PSIJS DEZER COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1— 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17L Orootere lettere naar plaaternimte. Voor het incas- eeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Ofllcleol© Eeonlsgevingen. JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 15den Juni 1886, No. 75 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat brj voor noemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 26sten Juli aan staande, en dat mitsdien van af dat tijdstip do uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Beglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats heb ben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. De Commissaris des Konings voornoemd, O FOCK. 's-Gravenhage, den 17den Juni 1886. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer O. J. E. Van Wassenaer, geb. te Bennekom, met academisch proefschrift, get.„Het onderzoek van de geloofs brieven der Volksvertegenwoordigers," en de heer P. F. De Haseth Evertsz, geb. te Curasao, met academisch proefschrift, get.„Kan men eigenaar van den grond zjjn, zonder daarbij eigenaar van hot daarop staande gebouw te wezen?" Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.15 bezorgd zijn. De Indische mail per stoomschip „Prins Hen drik" wordt morgen alhier verwacht. - In het district Alfen is door de liberale kiezers tot candidaat voor lid van de Provinciale Staten gesteld de heer J. D. Van den Akker te Hazers- woude, die de candidatuur heeft aangenomen. - Te Sassenheim heeft de gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den ge wapenden dienst f 25 opgebracht. - De 1ste secretaris der Oostenrjjksche legatie te 's-Hage, prins Hohenlohe, is, naar men verneemt, in zijn rang overgeplaatst naar Konstantinopel en zal reeds 15 Juli a. s. derwaarts vertrekken. Men schrijft uit Utrecht, dd. 23 Juni:Hadden de maanprofeten voorspeld, dat de schijnende maan de illuminatie zou doen mislukken, dat onheil werd door de wolken voorkomen en eene donkere lucht deed de prachtige illuminatie heerlijk gelukken. Aan de Weerdsluis gelukte het watervuurwerk prachtig; eene geïllumineerde drijvende stoomboot, waarop een corps muzikanten, lokte duizenden toe schouwers derwaarts. Het maakte een heerlijk effect, dat den bewoners dier voorstad alle eer aandeed, vooral een prachtige Minerva-tempel in schitterende vuurkleuren. De illuminatie heeft door hare rijke afwisseling van de veelsoortigste wijzen van verlichting aller verwachting overtroffen. Utrecht was zóó algemeen en zóó schitterend verlicht als wellicht nog nooit het geval is geweest. Nadat omstreeks tien uren de maskerade zich weder in beweging had gezet, onder begeleiding eener onafzienbare menschenmassa, werd eerst na wne wandeling van 4'/2 uur door de stad vol gens de traditie ook door wijk C, waar de begroe ting niet de minst hartelijke was de stoet om streeks halfdrie 's nachts op 't Munsterkerkhof ontbonden. Deze tweede ommegang was natuurlijk iets min- ®er statig, maar vooral niet minder gezellig dan de oerste. Nergens is de algemeene vreugde op onaange name wijze verstoord geworden. De politie wist de orde op uitstekende wijze te handhaven. Graaf Jan van Nassau heeft van de genoegens in de pauze van den optocht niet veel genoten; slechts heeft hij zich dien tyd ten nutte gemaakt om in de voor heden (cour) feestelijk versierde zaal te gaan rusten, en daardoor nieuwe krachten voor den tweeden ommegang te verzamelen. Toen bij nacht, na afloop van den tweeden ommegang, de leden van den optocht zich in de sociëteit be gaven, stapte hy dadelijk in zijn voor deze gele genheid sierlijk en met smaak opgemaakt rijtuig en liet zich naar huis brengen. Het Academiefonds, van welks stichting gisteren de oorkonde werd aangeboden door dr. Yrolik, be draagt reeds nu f 17,141, en de vereeniging van oud-studenten stelt zich ten doel die som aanhou dend te vermeerderen. Waren de vorige dagen meer aan optochten en uitbundige feestelijkheden gewijd, heden waren het meer plechtigheden, welke de aandacht trokken. De eerste daarvan was de aanbieding, door de commissie, van de bijdrage ad f 48,000 der burgerij in de kosten van het te stichten universiteitsgebouw. Deze commissie begaf zich in rijtuigen naar het stadhuis, waar zij plechtig ontvangen werd door den burgemeester, de wethouders, de leden van den gemeenteraad, benevens een aantal genoodigde autoriteiten. Bij de aankomst werd zy door de schutterij-muziek begroet. Nadat door den voorzitter der commissie aan den burgemeester, onder gepaste toespraak, eene prachtig gecalligrafeerde oorkonde, op het lofwaardig streven der commissie betrekking hebbende, was overhandigd, die door het bestuur by monde van den burgemeester werd aangenomen, werd aan de commissie de eerewjjn aangeboden. Om halfdrie ving in „Tivoli" het „cour" van Jan van Nassau aan. Vooraf werden alle deelnemers in optocht opgesteld by de muziektent, alwaar eene photografie „instantanóe" werd genomen door Gebr. Delboy te 's Gravenhage. De afdrukken zullen alleen verkrijgbaar zyn bij den heer Constant Grolman, kunsthandelaar te Utrecht. Juist na afloop hiervan ving eene regenbui aan, die allen, voor zoover er plaats was, in de zaal dreef, waar het „cour" gehouden werd. De menschen- menigte was geducht groot; van tweeën tot half drie stond aan den ingang van „Tivoli" eene groote schare van personen, die hunne opwachting by den graaf wilden maken. De graaf kwam in eöft rt)k gala-rijtuig met zyn hofstoet op het feestterrein aan, waar hy met luide hoezees werd begroet, en plaatste zich op den troon, omgeven door zyn stoet. Daarna nam het „cour" een aanvang, waaraan door hoogleeraren, studenten, oud-studenten en de leden der bevriende studentencorpsen en eene menigte dames en heeren werd deelgenomen, die allen met een souvenir door Zijne Hoogheid werden begiftigd. De receptie was om ruim over vieren afgeloopen. De derde gebeurtenis van hedenmiddag -was het aanbieden van een huldeblijk aan prof. Opzoomer, ter gelegenheid van zijn 40-jarig professoraat. In de daarvpQC keurig versierdïé zaal In Let Gebouw vooc K. en W., hadden zich tal van mannen van wetenschappelyken naam en hooge maatséiiappelijke positie vereenigd, om dien door allen gewaar- deerden jubilaris bewijzen dier waardeeri.'ng aan te bieden. Namens oud-leerlingen werd hem, met eene ha.rte" hjke toespraak, een salon-ameublement in renais sance-styl en van eikenhout vervaardigd, aangeboden doormr.G. Van Tienhoven, burgem. van Amsterdam' waarna andere vereerders hem, by monde van mr.' De Prnto, eene buste in marmer van hem zeiven aanboden. Op de leuning der canapé is een minerva-kop gesneden en in de fraaie omlijsting van het schoorsteenstuk vindt men het monogram van den jubilaris en de jaartallen 1846—1886. Met eene toespraak waaruit zoo duidelijk sprak wat in hem omging, en waardoor tevens, meer dan ooit, bleek hoeveel kracht en schoons er in de Hollandsche taal gelegen is, dankte prof. Opzoomer allen, die hier van hunne liefde en sympathie ook in zichtbare teekenen hadden willen doen blyken. Overigens was bjjna de geheele dag aan reünies gewyd, terwijl het aan concerten niet ontbrak. Zondag begeven al de geleerden en edelen, die zich Dinsdag in den optocht zoo deftig langs de straten bewogen, zich in kostuum naar Baarn. Het schoone Baarnsche landschap, zoo gestoffeerd, zal ook voor de Amsterdammers en vele anderen uit den omtrek eene aantrekkelijkheid te meer hebben. Toen gisteravond Tivoli's park zich weder gevuld had met belangstellenden, om daar te genieten van het groote militaire concert door het stafmuziek corps van het regt. grenadiers en jagers (aange boden door de leden van het Utrechtsch studenten concert), werden zy vergast op eene hevige onweers bui, met hevigen wind, regen en hagel; een treurig begin voor een avond, waarvan men zoo veel verwacht had, vooral de jongere bezoekers, aangezien het concert zou gevolgd worden door een bal, dat, in één woord, prachtig was. Uit eene zeer vertrouwbare bron verneemt het „Utr. Dgbld." dat de heer De Geer Van Jutphaas de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Gorkum niet zal aannemen, om plaats te maken voor den heer Keuchenius, vroeger afgevaardigde voor dat district. Tot lid van den gemeenteraad te Vleuten is gekozen de heer G. H. J. Van Byleveld. Gemengd Nieuvra» Woensdag-middag is de Noordwjjk- sche tram, welke om halfzeven te Rynsburg aan komt, aan oen groot gevaar ontsnapt. In eene bocht van den weg bjj de Kanaalbrug lag een groote steen op de rail, blijkbaar met opzet daar neergelegd. De machinist zag het gelukkig en stopte. Aan zjjne oplettendheid is het dus te danken dat er geen ongeluk gebeurd is. Was de trein gederailleerd, dan zou het hoogstwaarschijnlijk daar niet by gebleven zyn, maal' de locomotief van de steilte naar beneden zyn gestort. Er is proces-verbaal opgemaakt. We hopen dat de dader zijne straf niet ontga. De verwachtingen van denteveld staanden oogst in de gemeente Haarlemmermeer over 1886 zyn aldus: Rogge en gerst veel geleden door de vorst, ver wachting is gering. Tarwe is iets beter. Haver staat vrjj goed. Erwten staan vry góéd. Boonen ge deeltelijk goed, gedeeltelijk veel geleden dooraard- YIP9i Ylas goed, doch hier en daar geleden door hagel. Meekrap is er niet. Koolzaad slecht; veel ge leden door worm. Kanariezaad en karwei staan vrij g°e(i- Mosterd weinig verbouwd, veel geleden van aardvloo. Maanzaad niet verbouwd. Aardappelen goed. Beetwortel deels goed, deels slecht. Wortelen weinig verbouwd. Vruchtboomen, appelen goed, peren weinig. Houtgewas goed. Vee gezond. Weiland veel gras. Hooiland laat, gotfi gegroeid. Klaverland zuinig. In de Kage, gem.eente Alkemade, zijn een ouderling ea een diaken der Herv. ge meente bekeurd ter zr^ke van het op Zondag streep- steken met en om tenten. Naar men 'verneemt, is het adres shoud der H aagsche kermis reeds met 17,000 *ot kapingen voorzien, handtet

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1