N°. 8077. A0. 1886. nummer bestaat uit Drie Bladen. Maandao; Juni. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juni. EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgovingon. IsrgomeeBter cn Wethouders der gemeente Leiden, Dingen hebbende eene circulaire van den Commissaris j Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 13den laari 1886, houdende uitnoodiging om, door het aan- Jtm der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk welslagen te bevorderen der jaarlijkBche Collecte, welke [gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den [ember 1820, No. 81, door de Districts-commissie tot moediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de Lemde Collecte zal geschieden, door daartoe gematigde konen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag, 121sten en 22sten Juni aanstaande, aanvangende's mor- te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die Jiocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde lïtcllen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen I ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- aipen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de [.reteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, (ir gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst r Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor |ir rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van d eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing [rbodig maakt. de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur- Leester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd [den, het doen zien, dat de roepstem niet tevergeefs Itot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders van Leiden; pezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur Zuid-Holland van den 21sten Augustus 1831 (Provin- klblad No. 110); Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan Koninklijk besluit van den lsten dier maand No. 72, I Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Iterloo, ditmaal op Zondag den 20sten dezer maand, zal (tden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, jeiden, DE KANTER, Burgemeester. |Juni 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van kien, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan- der directe belastingen alhier is ter hand gesteld kohier van het patentrecht, dienst 1886/87 (schippers, Imers enz.) executoir verklaard den 17den Juni 1886, 1 herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne ver- (cliting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden It te voldoen. [Leiden, De Burgemeester voornoemd, i Juni 1886. DE KANTER. )e Burgemeester der gemeente Leiden; iezien art. 21 der Wet van den 4den December 1872, 1. No. 134 ^Jrengt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week ■f personen alhier aan Mazelen zijn overleden. ■Leiden, De Burgemeester voornoemd, Juni 1886. DE KANTER. (Donderdag 24 Juni a. s. zal in de vergadering In den Gemeenteraad alhier o. a. worden behan- |!fl de rekening van de Stedelijke Gasfabriek h 1885. I - Aan de Rijks-universiteit alhier is het propae- Intisch exauien in de godgeleerdheid afgelegd lor den heer J. B. Knottnerus, dat in de genees- fnde door den heer N. J. Cuperus; het eerste Ituurkundig examen door de heeren G. Anton |r, H. P. F. Maasland, S. F. W. Yan Hasselt, f. C. Yan Gorcum, Th. J. C. Buys, C. Van der ier, en C. Muliéhet tweede natuurkundig examen lor de heeren M. Kieviet, A. W. Nieuwenhuis, |H. P. Van Kerckhoff, H. Visser, M. A. J. Geluk, Bik en P. Loeff; het examen voor den Indi an dienst door den heer mr. W. Ph. Scheuer; candidaats-examen in de rechtswetenschap door heeren K. J. Abbring Hingst, H. L. Van Bloe- Jon IVaanders, R. W. Van Stolk, L. J. Dijkstra, A. F. Van Rechteren Limpurg en W. B. R. Van Wel- fren Rengers; dat in de Nederlandsche letteren for den heer J. E. Haverman, in de geneeskunde den heer P. A. Bossers, in de wis- en natuur rode door den heer H. W. A. Zoothet doctoraal 3®en in de staatswetenschap door den heer J. Barnet Lyon, in de rechtswetenschap door de heeren A. M. De Lange, N. F. "Wilkens en G. N. Manger Catsdat in de klassieke letteren door den heer W. C. G. T. Koch (cum laude). Naar aanleiding der oprichting alhier van „de 3-October-Vereoniging" schrijft het studenten-week blad „Vox Studiosorum" het volgende: De 19de eeuw is eene eeuw van uitvindingen, eene eeuw van beschaving en vooruitgang, van vergaderingen en speecheshaar rijkdom aan karak ters, haar rijkdom aan die mannen, wier namen, en die feiten, wier datums als onvergetelijk in de geschiedboeken worden geboekstaafd, wordt echter door velen betwist. Dit onopgelost en ter zijde gelaten, doet zich bij het tegenwoordige geslacht de behoefte voor, met bewondering te staren op groote voorvaderen, die, hetzij door heldenmoed, ketzij door zelfverloochening of andere uitstekende eigenschappen, hun naam vereeuwigd hebben; doet zich de behoefte voor, die gebeurtenissen in herinnering te brengen, welke glanspunten vormen in de vaderlandsche geschie denis eens volks. Zoo ook bij ons. Verrijzen immers niet in bijna iedere stad van ons land standbeelden ter eere van groote burgers, die zich in dienst van den Staat, of in dien der wetenschap een lauwerkrans hebben verworven? Worden niet telkens feesten gevierd ter herin nering aan gebeurtenissen en heldendaden, waar ieder vaderlander trotsch op kan zijn? En moge soms het oprichten van standbeelden tot eene manie overslaan, moge soms het herden ken van de eene of andere geschiedkundige ge beurtenis meer geschieden ter wille van het feest vieren zelf, toch is en blijft het uitstekend, groote mannen en edele daden te bewonderen, want een •goed voorbeeld kan nooit slecht doen volgen. Ook in de goede stad Leiden herdenkt men aldus op twee zeer verschillende datums twee gebeurte nissen, welke ten nauwste met elkander samen hangen, nl. op den 8sten Februari de stichting der Academie, en op den 3den October het ontzet van Leiden. De eerste dag is een feestdag voor de studenten, de tweede voor de burgers. Maar toch vieren ook op den 3den October de studenten feest, en evenzoo doen de burgers op den 8sten Febr., want wat is voor de eersten van meer belang geweest dan het ontzet van Leiden, wat voor de laatste meer dan de stichting onzer Academie Heeft niet Prins Willem I onze hoogeschool binnen Leiden opgericht, enkel en alleen tot be looning voor het dappere gedrag der burgers ter gelegenheid van het beleg, en dankt een groot deel van Leidens bevolking zyn tegenwoordige welvaart niet aan de aanwezigheid der studenten Welnu, daar dan wegens de historische herinne ringen er mede verbonden, de 3de October evenzeer een feestdag is en moet zijn voor studenten zoo wel als voor burgers, moeten, volgens genoemd blad, de studenten ook mët kracht de nieuwe ver- eeniging steunen, welke zich ten doel stelt de jaarlyksche viering van den gedenkdag van Leidens Ontzet te verzekeren. Terwijl vroeger het feestvieren op 3 Oct. enkel bestond in het hutspot eten en in het zich bedrinken van het vischvangend gedeelte van Leidens bevol king, zullen thans volksspelen plaats grijpen, welke zeker minder aanleiding aan bovengenoemd gedeelte der bevolking zullen geven om vechtpartijen aan te richten, welke in lijnrechte tegenspraak zijn met de eendracht tusschen studenten en burgers, waar van de presidenten der sociëteiten „Amicitia" en „Concordia" in hunne woorden gedurende den na middag, melding maken. Laat dus niemand onder ons, zoo roept de „Vox" ten slotte den studenten toe, tegen de kleine kos ten van lidmaatschap of lid-donateurschap opzien, maar integendeel zijn naam zetten op de lijst, om aldus lid te worden van eene vereeniging, welke zoozeer onze sympathie moet verdienen. Vrijdag 16 Juli zal eene algemeene vergadering dezer vereeniging gehouden worden. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der „Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen te Leiden." Deze vereeniging stelt zich ten doel het verzor gen en voeden van kleine kinderen, wier ouders verplicht zijn, ter voorziening in het onderhoud van hun gezin, den geheelen dag of een gedeelte van dien buitenshuis werkzaam te zijn. Te dien einde worden ééne, of bij genoegzame deelneming meer, kinderbewaarplaatsen (crèches) in de stad Leiden opgericht. Tot deze bewaarplaatsen worden slechts toege laten kinderen, die den leeftijd van zes weken be reikt en dien van drie jaren nog niet overschre den hebben. De vereeniging bestaat uit contribueerende en werkende leden. Contribueerende leden zijn zij, die zich verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage, of eene gift in eens schenken van minstens vijftig gulden. Werkende leden worden uit de contribu eerende damesleden gekozen; zij zijn belast met het bestuur der vereeniging en het toezicht op de bewaarplaatsen. Uit de contribueerende heeren-leden- worden door de werkende leden twee adviseurs gekozen. De werkende leden kiezen uit haar midden voor den tijd van drie jaren eene presidente, eene pen- ningmeesteresse, eene secretaresse, eene huishoud ster en eene linnendame. Deze vormen het dage- ljjksch bestuur. Jaarlijks in de December-vergadering treden twee- leden van het dagelijksch bestuur af; zjj zijn ter stond herkiesbaar. Het eerst na de oprichting der vereeniging treden af de secretaresse en de linnen dame, het daaraanvolgende jaar de penningmeeste- resse en de huishoudster, het derde jaar de pre sidente. Voor elk der leden van het dagelijksch bestuur wordt eene plaatsvervangster benoemd, die by ongesteldheid of afwezigheid van het bestuurslid optreedt. Het dageiyksch bestuur vertegenwoordigt de ver eeniging in en buiten rechten en is belast met de- uitvoering van de besluiten der vergadering van de- werkende leden. De vereeniging is opgericht voor den tyd van. 29 jaren, te rekenen van af 1 Januari 1886. Mevrouw de weduwe Taats-Gerlings te Leiden heeft aan het Rjjks-Ethnographisch Museum alhier ten geschenke gegeven eenige aan wyien haren echtgenoot, den heer Leendert Taats, toebehoord hebbende voorwerpen, waarvan de beschry'ving voor komt in de Staatscourant van heden en welke be trekking hebben op Indische kleeding en muziek instrumenten. Der schenkster is de dankbetuiging der Regeering aangeboden. Te Groningen is het examen voor apothekers aangevangen. Daaraan wordt deelgenomen door 8 candidaten, nl. 2 van de hoogeschool te Groningen, 2 van die te Amsterdam, 3 van die te Utrecht en 1 van die te Laidun. ledurende deze week zjjn dagelyks in de Stedelijke Wendnriehting alhier opgenomen van 39 - 67 volwassen personen en van 10 14 kinderen. Te 's-Gravenhage werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den kapitein der infanterie van het leger in Oost-Indië Van Veen, den officier, die dezer dagen onder noodlottige omstandigheden op een spoorweg in Duitschland het leven verloor.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1