lingen af, dat zij den volgenden morgen hunne les behoorlijk zouden kennen en zich gedurende het geheele uur voorbeeldig zouden gedragen. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Toen den volgenden dag de leeraar het schoolvertrek binnentrad, was de klasse stil als een muis. Verwonderd keek hy rond. Hy gaat naar den katheder en legt er zyne boeken neer. Hy begint zich ongerust te gevoelen. De les begint. Onberispelijke antwoorden worden gegeven. De Li- vius in zijne hand begint te beven. De verdere vra gen van den „professor" worden keurig beantwoord, de geheele klasse zit er in het diepste zwijgen bij. Plotseling trilt de oude heer over het geheele lichaam, werpt zjjn boek weg, en roept met sten torstem over de geheele klasse: „Dat wil ik niet toelaten, dat is eene schandelijke samenzwering!" BUITENLAND. Fraukiiik. De heer Grévy heeft gisteren den drie nieuw benoemden kardinalen de baret overhandigd. De kardi naal Bernodon hield daarbij eene toespraak, eindi gende met deze woorden„Wy zullen niet ophouden tot God voor Frankrijk te bidden. Ons onderricht zal dat van Christus zyn en vermanen tot eerbiediging van de gestelde machten." President Grévy be tuigde zijn dank voor de uitgesproken gevoelens, welke, zeide hij, de belangen der Kerk met die van Frankrijk in overeenstemming brachten. De benoemde commissie uit den Senaat voor het ontwerp op de verbanning der prinsen, heeft den heer Barthélemy St.-Hilaire tot president gekozen. Verscheidene leden van het linker-centrum van den Senaat zullen voorstellen, de regeering volmacht te geven tot verbanning der prinsen, dus het vroeger voorstel van Barbey weder opnemenmaar de rogeering zal zich daarmede niet vereenigen, daar zy, wanneer de Senaat het door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp verwerpt, besloten heeft, alsdan haar politie-recht te laten gelden en de pretendenten, benevens hunne recht- streeksche nakomelingen te verbannen. Tot nog toe geloofde men, dat de Senaat ten slotte zal toe geven en het door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen ontwerp zal goed keuren. Uit Saigon werd gisteren telegrafisch bericht dat een overste en een luitenant in Than-Hoa met vergiftigde pijlen zijn gedood. Groot-BrltannlA In het Lagerhuis heeft gisteravond de heer J. Bryce, onder-secretaris voor binnenlandsche zaken, op eene vraag van den heer Flitscher geantwoord, -dat de klachten van den heer Godden, Engelsch •onderdaan op Curacao, over de toepassing der Nederlandsche wet aldaar, de aandacht der Britscho regeering hebben getrokken. Laatstgenoemde wendde zich daarop tot de Nederlandsche Rogeering, doch daar het antwoord ongunstig was, werd den heer Godden in April 11. medegedeeld dat, tenzy hy krach tiger bewijzen aangaande de ongelijkmatige hande ling van het bestuur kon bijbrengen, er geen aan leiding tot tusschenkomst van Engeland scheen te bestaan. Niettemin zou de Britsche regeering de argumenten in overweging nemen, welke de heer Godden nog zou kunnen bijbrengen. De heer J. Bryce deelde verder mede dat de regeering thans eene officieele medodeeling had ontvangen over het bloedbad, dat de Franschen op de Nieuwe Hebriden hadden aangericht. Deze mededeeling is vervat in eene depeche van den heer De Freycinet aan lord Lyons dd. 10 Juni. De heer De Freycinet voegt er by„Het is mogelijk dat tijdelijk posten worden gevestigd totdat de rust hersteld is, maar de getroffen maatregelen hebben geene staatkundige beteekenis. Ook is geen sprake van eene bezetting der eilanden of van iets anders wat als eene schending van Frankryks verplich tingen jegens Engeland kan beschouwd worden." De heer De Freycinet herhaalde den 14den Juni op het nadrukkelijkst de verzekering, dat Frankrijk geen plannen koestert, welke betrekking hebben op den staatkundigen toestand der Nieuwe Hebridon) noch voornemens is die eilanden te bezetten; het acht zich door de verdragen gebonden om hunne onafhankelijkheid te eerbiedigen. Indien troepen aan land zijn gezet, zullen die teruggetrokken wor den zoodra de nood voorby is. Lord Lyons is thans uitgenoodigd om inlichtingen te vragen over het gevecht en het hyschen der Fransche vlag. De onder-secretaris voor buitenlandsche zaken besloot zyne rede aldus: „Het Huis kan er ver zekerd van zyn, dat de regeering het ernstige der zaak inziet." [Zie verder het telegram uit Sydney, dat aan het gebeurde een ander karakter geeft.] Het wetsontwerp betreffende de rechten op wijnen is bij derde lezing aangenomen. België. Eene bende van 600 werkstakers met roode vlaggen is van Quregnon naar Jemappes getogen en heeft alle in de schuren geborgen werktuigen in het kanaal geworpen. By inklimming in den pietmolen aldaar doorgedrongen, dwongen zy de werklieden den arbeid neder te leggen en begaven zich vervolgens naar andere fabrieken, maar kozen de vlucht op de nadering van gendarmes. Twee bataillons troepen vertrekken naar Jemap pes, Quaregnon en Wasmes. De heer Gladstone heeft gisteren zyne ver- kiezingsreis naar Midlothian aanvaard en is op dien tocht denzelfden dag te Edinburg aangekomen. Hy werd op alle stations, waar de trein stilhield, met de meeste geestdrift ontvangen, en sprak daarbij eenige woorden, welke echter geene politieke be teekenis hadden. Volgens een telegram uit Durban zyn thans feiten aan het licht gekomen, die bewijzen dat Cetewayo, toen hy de Ekowe was, door de Zulu's werd vergiftigd. De dood van den koning van Beleren. Uit nadere bijzonderheden, welke over het treu rige uiteinde van koning Lodewyk van Beieren worden medegedeeld, blijkt dat er geen sprake van was dat de koning en dokter Gudden nog leefden, toen zy 's avonds in het meer werden gevonden. Ook is het duidelijk gebleken dat de koning het plan vooruit had beraamd, want de plek, welke hy er voor uitkoos, was de meest geschikte plaats van het geheele meer om het plan ten uitvoer te brengen. Het pad van het kasteel loopt langs een lagen heuvel naar het meer af en volgt dan den oever, waarvan het is gescheiden door eene dikke haag. In deze haag zyn hier en daar kleine openingen, door welke een groot man als de koning zich niet dan met geweld een weg kon banen. De koning schynt nu plotseling door een dezer openingen te zijn gedrongen, terstond gevolgd door dokter Gud den, die hem den weg naar het water afsneed. Op eene schrede afstand van het water greep Gudden den koning. De koning liet zyne beide jassen in Guddens handen en stapte in het meer. De dokter ging mee. Hot meer wordt hier eerst langzamerhand dieper. Waar de worsteling plaats vond, ongeveer 15 passen van den oever, had het water eene diepte van 4 meter. De uitslag is be kend. Eerst vond men Guddens lijk, dat duidelijke sporen van den stryd vertoonde, en 15 schreden verder dat des konings. De dokter is dus het eerst dood geweest, waarna de koning verder in het water is gegaan. Daar het-water hier niet diepen de strooming gering was, bleven beide zware lichamen liggen, waar zy waren. Zoo werden beide mannen ook 's avonds terstond gevonden, nadat zy minstens drie uren dood waren geweest. In de „Figaro" wjjdt de heer Albert Wolff een hoofdartikel aan wijlen koning Lodewyk II van Beieren, dien hy afschildert als iemand van liooge eerzucht en idealen vervuld, door de omstandig heden in 1870 feitelijk tot lager rang vernederd en sedert over zyne verijdelde plannen betreffende de positie, welke hy in zyne jeugd gedroomd had, mokkende en wrokkende, tot hy ten laatste in waanzin verviel. „Men heeft koning Lodewyk afgezet", zoo ein digt de schryver, „en zulks terecht, want een land kan ook niet zijdelings geregeerd worden door iemand met verbijsterde zinnen, hoe eerbiedwaardig de oor zaken van zyn geestelijk verval ook mogen ge weest zyn. In alle verhalen, welke thans omtrent dezen ongelukkige de ronde doen, moet een groot deel als ijdel geklap worden aangemerkt. Yoorden opmerker is in dezen ondergang der verstandelijke vermogens ten gevolge van smartelijke ontnuch-' teringen een bijzonder geval voor de zielkunde ge legen. Plompe grappenmakers zouden zonder moeite in het laatste tydperk der regeering van Lodewyk II de stof kunnen vinden voor eene operette, welkë opgang zou kunnen maken. Maar ook zou het kunnen zyn dat een andere Shakespaere eenmaal van het lot des Beierschen konings een treffend treurspel dichtte, van de geschiedenis eens vorsten, die door zyne opvoeding zich geroepen achtte om over een land te regeeren en die, den Troon be stegen hebbende, bemerkte dat het noodlot hem veroordeeld had tot eene ondergeschikte rol, en die ten slotte, in eene laatste vlaag van fierheid! den dood verkoos boven de vernedering." De lijfarts van den overleden koning, dr. Gitell verklaart in de „Allgem. Zeitung" dat koninJ Lodewijk, wiens geestvermogens reeds sinds lat! gen tyd verduisterd waren, in den laatsten tjjd aal verstandsverbijstering in den hoogsten graad leedl In het Huis van Afgevaardigden heeft gistere! de minister Lutz de bekende proclamatie voorge! lezen en medegedeeld dat de regent het minister! had opgedragen, aan de Kamer de volledigste in! lichtingen te verschaffen en deze, wanneer zij zulk! wenschte, nog aan te vullen. Hy beval aan, een! commissie te benoemen om die mededeelingen nl ontvangst te nemen, welker beraadslagingen dl afgevaardigden onder geheimhouding zouden kunne! bywonen. Op voorstel van den heer Ruppert is bil acclamatie eene commissie van 28 leden verkozen! welke zich onmiddellijk na het sluiten der vergal dering geconstitueerd heeft. De Orleanistische „Francais" verklaart, dat val de beweerde onderhandelingen tusschen wjjlel koning Lodewyk II van Beieren en den graaf val Parijs hoegenaamd niets aan is. Daarentegen vvordl thans uit Munchen van goede zijde bevestigd, dal een financier te Parjjs den koning veertig millioel franken ter beschikking wilde stellen, wanneel Beieren zich verbond onzijdig te blijven als eel oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk onl brandde. Prins Luitpold vernam dit en verhaast! toen het aanstellen van een regent. Het aanbol werd gedaan tydens de Grieksche crisis. Telegrammen. LONDEN, 17 Juni. Het hyschen van de Franse! vlag op de Nieuwe Hebriden heeft in Engelanl algemeene verontwaardiging veroorzaakt en dl hoofdartikelen der bladen luiden even dreigend all tydens Frankrijk Tunis aanviel en de gebeurt! nissen in Tonkin. De „Standard" zegt dat het cl mogelijk zou zjjn een tweede voorbeeld van zul! dubbelhartigheid aan te wijzen als Frankrijk ol het oogenblik oplevert. De „Morning Post" geel Gladstone en het Kabinet de schuld, daar zy ziel alles maar laten welgevallen. Volgens de „Daill Telegraph" zal de uitvlucht van De Freycinet tegel over lord Lyons, nl. de bewering dat alle tot nl toe genomen maatregelen slechts tijdelijk zjjn, vol Engeland niet zeer geruststellend wezen, daar dil Egypte onder soortgelijke omstandigheden bezl houdt. ROME, 17 Juni. Van 15 op 16 Juni zyn tl Venetië 4 cholera- en 13 sterfgevallen voorgekl men; te Bari 1 geval en 1 doode. Van 16 op ll Juni werden te Venetië 8 personen door cholem aangetast en overleden 2 personen; te Bari kwam 1 cholera-geval voor. LONDEN, 17 Juni. De commissie, te Belfal benoemd om te onderzoeken wie schuld heeft aal de laatste onlusten, heeft gerapporteerd dat im plaatselijke politie door overmaat van ijver ziel schuldig gemaakt heeft aan moord en te gewei! dadig is opgetreden by de botsingen tusschen I katholieken en protestanten. De commissie oordeel dat de twee door het vuur der politie gedool personen, dat lot niet verdiend hadden. De gewl pende macht had het hoofd verloren en had vul gegeven daar waar het niet noodig was om zulm geweldige middelen te bezigen. ROME, 17 Juni. De algemeene commissie vol de Staatsbegrooting bestaat uit 24 ministerieel! en 12 leden der oppositie. PARIJS, 17 Juni. Heden schrikte het paard vol het rytuig waarin prins Victor, de oudste zoon vl prins Napoleon, Jeröme Bonaparte, gezeten w! op den Boulevard Courcelleshet rijtuig werd ol geworpen en de prins werd aan het hoofd gewon! Volgens eene depeche uit Saigon van 16 '1 zyn, ten gevolge der Christenvervolgingen in Annal 500 Christenen naar Saigon gevlucht. De opstl delingen in Annam gaan overal aanvallenderwij! te werk; reeds in het begin van Mei namen® de Citadel van Phary, in de provincie Binh-Tbul in, welke in handen van ambtenaren was, die I aan den nieuwen staat van zaken hadden ondl worpen. De provincie Binh-Thuan, die men dal dat rustig was, is in vollen opstand. De ministers De Freycinet, Sarrien en Demi verschenen heden voor de Senaatscommissie voor I verbannings-ontwerp.De Freycinet drong aan op :l neming van het ontwerp zooals het door de Ka| van Afgevaardigden is goedgekeurd, opdat de hanl dor regeering niet zouden gebonden entweeoml

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2