De werkstakers te Decazeville h e b- ben oene bijeenkomst gehouden, waar met alge- meene stemmen is besloten om onmiddellijk den arbeid te hervatten. KOLONIËN. BATAVIA, 1-7 Mei. Een telegram omtrent eene uitbarsting van de Smeroe, den berg op welks helling eonigen tijd geleden de koffietuinen en hot huis van Kalie Bening bedolven werden door de afglijdende brok ken van een ingestort stuk kraterwand, maakte dezer dagen hier eenige sensatie, doch blijkt achterna slechts eene niet zeer buitengewone verlevendiging van werking te hebben bedoeld. Dergelijke glooiende steenvoortschuivingen van instortingen van den kraterrand naar buiten, kunnen echter steeds weder voorkomen. (Jav. Grt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekto, aan den pred. bij de prot. gem. te Rem bang J. I. Crébae, aan den tijdelijk alg. ontv. van 's lands kas te Kotta-Badja E. Meijer, aan den secr. van het gouv. Celobes J. Van Slooten en aan den commies 2de kl. bij Jen post- en tel. J. Frölich; een 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den contr. lste kl. bij het binnenl. best. E. B. Mast- hofif; negen maanden verlof n. Europa, buiten bezivaar van den lande, w. gewichtige familie-aangelegenheden, aan den ing. 3de kl. van het mijnwezen A. Stoop. Ontslagen: Eervol, de griffier bij den landraad te Kraksaan (Rrobolinggo) H. E. Van dor Woerd; eervol, de contr. lste kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura I. W. Palm; eervol, de ads.-res. van Soe- medan (Preanger-Beg.), tevens vendum., G. A. Romer. Benoemd: Tot secr. van het gouv. Celebes, A. I. A. F. Eerdmanstot griffier bij den landr. te Kraksaan, A. Eller- man; tot insp. 2de kl. bij den post- on tel., de ambt. op non-act. J. Berman. Geplaatst: In de res. Kedoe, de herben, adsp.-contr. H. Buismante Cheribon, de met de waarneming der betr. van comm. 3de kl. belaste gewezen comm. 2do kl. M. A. Van der Sprongbij het kantoor te Weltevreden, de met de waarneming der betr. van comm. 3de kl. belast gewezen comm. 2de kl. I. E. Fredriks. Verplaatst: Van de res. Kedoe naar de ree. Prean- ger-regents. den benoemden contr. 2de kl. E. Thomas. Gestold: Ter besch. van den voorz. der landr. te Cheribon en Indramajoe, voor den tijd van zes maanden, ten einde belast te worden met griffierswerkz. bij die col leges, de gew. voorz. van den landr. te Kraksaan (Probo- linggo) mr. G. P. H. Van Marseveen. Overgeplaatst: Op hun verzoek, buiten bezwaar van den lande: van Bojolali naar Ngawi, de kantoorchef 4de kl. I. H. A. Gout; van Cheribon naar Tegal, de com mies 3de kl. I. H. Gerrits. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der genie, tot kol., chef van het wapen, de luit.-kol. J. P. v. d. Eb; tot luit.-kol. de maj. I. C. Dozy; bij het wapen der inf.; tot luit.-kol. de maj. D. Schafer. Goplaatst: Bij het 3de bat. inf., de kapt- J. W. Stcm- foort; bij het 14de bat., de lste luit. H. J. Bierstcdt; bij het 2de depot-bat., de 2de luits. J. F. v. Kesteren en G. W. Honigh; bij het garnizoens-bat. van Atjeli, de kaptD. J. A. Arntzonius; bij het hosp. te Samarang, de mil. apotb. 2de kl. H. Bruins; bij den gen. dienst van Sumatra's Westkust, de tijd. off. v. gez. 2de ld. H. L. Harms. Ingetrokken: De overplaatsing bij het garn. te Ma gelang, van den mil. apoth. 2de kl. K. Milius. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. A. Douglas; een 2-jarig verlof n. Europa, w. vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. W. C. Van den Vrijhoef. Ontslagen: Eervol w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt der inf. L. A. Deibert op verzoek w. volbrachten diensttijd, eervol met behoud van recht op pens., de leapt, der inf. J. W. H. Werlemann. Geplaatst: Bij het 11de bat. inf., de 2de luit. C. C. A. Schroder. Departement van Marine. Tot 2dcn machinist bij de marine, L. F. Samuels; tot lichtopzichter 3de kl. L. Pasman en D. W. Tarenskeon. Geplaatst: Bij het kustlicht 4de orde op de Zwaan tjesdroogte, de lichtopz. 3de kl. D. W. Tarenskeen. BUITENLAND. Ten aanzien van het werklieden-congres te Brussel kan worden gemeld dat het uiterlijk der stad als gewoonlijk was. De treinen brachten minder reizi gers dan op andere Zondagen wegens den regen. De afgevaardigden der werklieden-vereenigingen uit het geheele land hielden eene bijeenkomst, waar werd beraadslaagd over het nut eener algemeene werkstaking. De beraadslagingen waren niet open baar. Des avonds zou eene tweede bijeenkomst worden gehouden. De burgerwacht rukte in. In officieele en parti culiere telegrammen uit de provincie werd gemeld dat .overal volkomen rust heerschte. Ook uit Char leroi werd geseind dat het geheele bekken van Charleroi volkomen rustig was. Bij het congres was de partij der werklieden uit het geheele land door omstreeks 500 afgevaardig den vertegenwoordigd. Het congres nam by acclamatie drie resolu tion aan: lo. Om voort te gaan pogingen in het werk te stellen tot verkrijging van algemeen stemrecht, langs wettigen en niet langs revolutionairen weg; 2o. om eene algemeene werkstaking te organi- seeren, zoodra de partij daarvoor de noodige macht za verkregen hebben 3o. om eene nieuwe monsterbetooging te orga- niseeren tegen 18 Augustus, den dag waarop het Belgische nationale feest wordt gevierd. Het congres veroenigde zich ook met eene reso lutie, waarin sympathie werd betuigd met de ver oordeelden van Decazeville, Den Haag en Gent, en lien, die in Duitschland de rechten der proletariërs hebben verdedigd. Ook besloot het congres om, wanneer de betoo ging op 15 Augustus weer wordt verboden, binnen 24 uren daarna eene algemeene werkstaking in het geheele land te gelasten. Gedurende den geheelen avond is het in de stad volkomen rustig gebleven. Groot-BritannlS. Gladstone's manifest tot zijne kiezers te Midlothian is verschenen. Gladstone begint met de verklaring dat de koningin de ontbinding van het Parlement heeft bekrachtigd, ten einde de beslissing des lands te vernemen over de ernstige, maar tevens do een voudigste quaestie, waarover sedert eene halve eeuw de beslissing des lands is gevraagd. Men heeft slechts te kiezen tusschen twee richtingen, öf een bestuur door dwang, öf een bestuur, waarbjj Ierland het recht ontvangt om zijn eigen aange legenheden te regelen. Gladstone ontzegt den tegenstanders van zijn ontwerp het recht om zich „Unionisten" te noemen. De Unie, die hij tracht te wijzigen, is eene Unie op papier, verkregen door geweld en bedrog, welke nooit door het Iersche volk is bekrachtigd. Ierland verlangt geen afschaffing der Unie, maar herstel van zijn Parlement, zonder zulke voorrechten, waardoor de belangen des rijks kunnen verzwakt worden. Ierland zal ook gaarne maatregelen toestaan, welke noodig worden geacht tot bescherming der minderheid. Gladstone voegt er nog by, dat de zegeningen zynor staatkunde zijn: lo. bevestiging van de eenheid des rijks; 2o. beslechting van den strijd in Ierland en ontwikkeling van Ierlands hulp bronnen; 3o. herstel van Groot-Britannië's oer, die volgens het oordeel der geheele beschaafde wereld heeft geleden4o. herstel van de waardigheid van het Rjjksparloment en verbetering van den toestand des lands. De „Times", de „Standard" en do meeste andere bladen oördeelen ongunstig over Gladstone's mani fest. Alleen de „Daily News" stelt zich er een groot succes van voor en drukt do overtuiging uit dat het volk zich zal scharen om den staatsman, die den moed en de bekwaamheid bezit om het Iersche vraagstuk op gelukkige wijze op te lossen. Te Belfast had Zaterdag tusschen 11 en 1 uur de teraardebestelling plaats van verscheidene personen, die bij de laatste onlusten den dood vonden. De orde werd niet gestoord. Er was eene groote ontwikkeling van militaire macht. Naar uit Dublin wordt gemeld is Zaterdag avond te Sligo, in het noordwesten van Ierland, een ernstig oproer uitgebroken. Verbitterd door eene onaanzienlijke beschadiging van het bisschop pelijk paleis, deden de Katholieken een aanval op de woningen der aanzienlijkste Protestanten, sloegen de ruiten in en staken een huis in brand. Daar de politie buiten machte was om het oproer te dempen, werden de soldaten onder de wapens geroepen, die met de bajonet de straten schoonveegden. Nadien tijd is de rust niet weer verstoord. Dood van den koning van Beieren. Uit Starrenberg werd Zaterdag-avond gemeld dat de koning des namiddags om 2 uren zonder ongeval op het paleis te Berg was aangekomen. Des voor middags kwamen aldaar tot zijne ontvangst aan graaf Holnstein, en de tot geleider des konings be- n >emde majoor Washington, bonevens de secretaris der hofkas Klug. Men had de overbrenging des konings bespoe digd, dewijl er kenteekenen bestonden dat hjj voor nemens was een zelfmoord te begaan. Hy had na melijk den slottoren van Hohenschwangau willen beklimmen, en wegens de wyze waarop hij een ge heelen dag en een gedeelte van den nacht er op had aangedrongen dat hem de toegang tot den to ren zou worden geopend, vreesde men dat hy van plan was er uit te springen. Daarom was zyn lijfarts, dr. Gudden, tusschenbeide gekomen en had hem aan 't verstand weten te brengen, dat het voor hem raadzaam was, van verblijf te veranderen. De koning verklaardo zich hiertoe bereid. Gedurende een paar uren, terwijl de toebereidselen werden gemaakt, hield de dokter hem aan de praat en ten slotte ging alles naar wensch. Onmiddellijk na aan komst op het kasteol Berg betrok de koning zjjne apartementen, alwaar hy werd opgewacht door prof. Grashey. Blijkens oene bekendmaking van het Politie- bestuur te Munchen echter is de koning nog den zelfden avond, op oene wandeling in het park by het kasteel Berg, in het Starrenberger meer gesprongen en is dokter Gudden, 's konings lijfarts, die hem poogde te redden, met hem verdronken. Uit nadere bijzonderheden bljjkt dienaangaande het volgende: Nadat de koning bedaard gevolg had gegeven aan de adviezen der geneeskundigen, was hjj des avonds met den Obermedicinalrath Gudden eene wandeling in het park gaan doen. Daar beiden na een geruimen tyd nog niet terug kwamen, werd er nasporing gedaan. Aan den oever van het meer gekomen, zag men beiden in het water liggen. De koning gaf, even als dr. Gudden, aanvankelijk nog flauwe teekonen van leven; doch alle door dr. Müller aangewende pogingen om hem weder by te brengen bleven vruchteloos. Des nachts te 12 uren werd de dood des konings geconstateerd, evenzoo het overlij den van dr. Gudden. Blijkens bericht van den luitenant-kolonel Was hington moet het ongeluk hebben plaats gehad omstreeks 7 uren. Het horloge des konings heeft namelijk tusschen hot glas en het wijzerblad water ingekregen en is 6 minuten vóór 7 uren blijven stilstaan. Dr. Muller en de administrateur van het kasteel, de heer Huber, hebben de boido drenke lingen naar den oever gehaald en te bed doen leg gen. Pols en ademhaling stonden stil. Dr. Müller met de aanwezige verplegers en twee gewezen soldaten van den gezondheids uunst deden tot middernacht alle pogingen om do lovi .sgeesten weder op te wekken, en toen verklaardo dr. Müller eene verdere voortzetting nutteloos. Volgens nog nadere berichten van het kasteel Berg, moet er vóóraf tusschen den koning en dr. Gudden eene hevige worsteling hebben plaats gehad. Wegens de talrijke voetindrukken aan het meer on de kwet suren in het gelaat van dr. Gudden (twee groote en twoe kleinere wonden aan de rechterzijde van den neus) is dit ontwijfelbaar. Naar de voetstappen te oordeelen, moet de ko ning plotseling Gudden losgelaten hebben en in het meer gesprongen zyn, en, nadat Gudden hem daar nagesprongen was, met dezen opnieuw zyn gaan worstelen, gelijk blykt uit de afdrukken der voe ten ook op den bodem van het water. De koning, die zeer sterk was, heeft Gudden waarschijnlijk onder water geduwd. Het is nog niet duidelijk, hoe het komt dat, bij den bekenden toestand des konings, geen oppassers of bedienden hem op zjjne wandeling mot Gudden volgden. Alvorens in het water te springen, had de koning zijne beide zakken geledigd. De inwoners der hoofdstad zijn diop getroffen door het ongeluk on overal ziet men bewijzen van den meest oprechten rouw. De kerken zijn meer dan vol en van alle kerktorens luidt do doodsklok. Prins Luitpold heeft reeds een besluit uitgevaar digd, mede onderteekend door alle ministers, waarbij wordt medegedeeld dat prins Otto den koning op den troon zal opvolgen, onder regentschap van prins Luitpold. In dit stuk wordt tor kennis ge bracht, dat, nu koning Lodewjjk het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld, krachtens de consti tutie prins Otto, 's konings broeder, koning van Beieren is geworden. Daar deze prins echter door eene ziekte, welke reeds lang heeft geduurd, wordt verhinderd om de regeering te aanvaarden, aan vaardt prins Luitpold, als de naaste bloedverwant, in naam des Konings de regeering. Daarom spoort de prins zoowel het volk als de ambtenaren tot trouwe gehoorzaamheid aan den vertegenwoordiger des Konings en den bestuurder van Iv. t rjjk aan. Om zeven uren gistervoormiddag legden in dö Turken-kazerne de generaals en in d andere ka zernes de soldaten den eed van gehoorzaamheid aan koning Otto I en aan prins Luitpold,' bestuur der des rjjks, af. Gisteren is ook het rapport der vier beëedigde geneesheeren door de regeering openbaargemaakt. In hoofdzaak luidt dit aldus „Wy verklaren eenstemmig, dat Z. M. koning Lodewijk lijdt aan eene zeer ver gevorderde ziels ziekte, en wel aan dien vorm van verstandsverbijs-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2