de koninklijke tegenwoordigheid te verwijderen. Dit alles is authentiek. Nu nog iets uit een verder liggend verleden. De koning had eene dier nachtelijke, voor de tooneel- spelers' uiterst vermoeiende private voorstellingen in het hoftheater te München bijgewoond, toen hij door een fijner bedienden eene onverwijlde her» haling dezer voorstelling gelasten deed. Een der tooneelspelers voelde zich hiertoe niet in staat en liet zich in eerbiedige bewoordingen verontschuldigen. De koning herhaalde zijn verlangen en de too- neelspeler zijne eerbiedige weigering. Hierover nu werd Z. M. zóó woedend, dat de hofbediende, die hem de boodschap overbracht, nog lang daarna de zichtbare teekenen moest ronddragen van eene, hem met eene waterkaraf toegediende tuchtiging. Naar het heet, heeft de koning zich tot den graaf vaïi Parijs gewend met verzoek om hulp in zijn geldelijken nooden de graaf moet zich tot het voorschieten van geld hebben bereid ver klaard, maar daarbij voorwaarden gesteld, welke op staatkundig gebied lagen en wier naleving onmogelijk zou hebben kunnen geschieden. Dit antwoord van den graaf van Parijs moet echter niet in des konings handen zijn geraakt, daar het niet rechtstreeks aan hem gericht was. De grootste moeilijkheid bij het instellen van een regentschap is de mogelijkheid, dat de koning, die reeds tweemaal op weg naar München was, doch telkens halverwege omkeerde, dan plotseling in de hoofdstad verschijnen zóu om het regentschap te verhinderen. Ziedaar de quintessence van de bedoelde Mün- chener mededeelingen. Dezer dagen werd te Berlijn ook van andere zijde verzekerd, dat prins Bismarck thans van den Pruisischen gezant te München nauwkeurige be richten omtrent den zielstoestand van koning Lode- wjjk heeft verlangd. In de Beiersche koninklijke familie is krenking der verstandelijke vermogens herhaaldelijk voorgekomen. Ook des konings broeder, prins Otto, is door bewakers omringd, die als be dienden gekleed zijn. De kabinetssecretaris van den koning, dr. Von Schneider, heeft thans zijn ontslag gekregen. Daar deze ambtenaar reeds sedert zeer geruimen tijd de eenige persoon was, die de betrekkingen tusschen den menschenschuwen koning Lodewjjk en zijne ministers onderhield, is het wel te begrijpen, dat men mot belangstelling vraagt wie zjjn opvolger op dezen weinig benjjdenswaardigen post zijn zal. Niemand weet het. BUITENLAND. Frankrijk. In den vroegen morgen van Maandag werd het stoffelijk overschot van Coenraad Busken Huet te Parijs in allen eenvoud uit den voorloopigen graf kelder, waarin het voor eene maand gesloten werd, overgebracht naar een blijvend familiegraf. Met Huet's eenigen zoon waren enkele vrienden op het kerkhof Mont-Parnasse tegenwoordig. Een eenvou dige steen, den naam der familie en dien van Hol lands grooten letterkundige met zijne jaarcijfers vermeldende, dekt den kelder. De redactie van „De nieuwe Gids" had deze ge legenheid aangegrepen om op het graf van den grooten literator een prachtigen krans van bloemen neder te leggen, met het opschrift: Aan Coenraad Busken Huet, namens „De nieuwe Gids." Uit Zwitserland wordt aan de „Köln. Zeitung" geschreven, dat de graaf van Parijs de Villa Pavre bij Genève zou hebben gekocht, om zich daar met terwoon te vestigen, indien hem het verblijf °P Fransch grondgebied werd ontzegd. Ook zou de hertog van Aumale een voor hom doeltreffenden maatregel genomen hebben, door nl. al zijne goederen met zware hypotheken te belasten, waarvan de kapitalen bjj Engelsche banken belegd zijn en nog meer rente opbrengen dan de hypothe ken eischen. Mocht de Staat die goederen nu be naderen, dan zal deze, in plaats van rijke bezittingen, slechts een grooten schuldenlast vinden. De ministerraad heeft gisterochtend besloten om het wetsontwerp tot algemeene verbanning der prinsen, gelijk het door de commissie van onder zoek is aangenomen, te verwerpen. De heer Pelletan heeft in de Kamer van Afge vaardigden het rapport, namens genoemde commis sie, uitgebracht. Uit de voorlezing van het stuk bleek, dat de commissie het noodzakelijk acht om de verbanning uit te strekken zoowel tot de prinsen die den schijn aannemen zich met de Republiek te verstaan, gelijk de tegenwoordige Bonaparte's, als tot hen die zich vijandelijk toonen, als Cham- bord, en tot hen, die op beide manieren zich voor doen, gelijk de prinsen uit het huis Orleans. Hij concludeerde tot algemeene verbanning. Dit rapport lokte van den kant der linkerzijde herhaalde toejuichingen uit. De beraadslaging is op aanstaanden Donderdag bepaald. De liberalen hebben bjj de verkiezingen voor de Kamer hunne zetels behouden te Ath, Soignies, Thuin, Doornik en Hoei, maar zjjn te Gent ge slagen, waar 8 liberalen vervangen werden door 8 katholieken. Te Verviers werden een katholiek en een liberaal herkozen en moeten twee herstem mingen plaats hebben. De definitieve uitslag der verkiezingen is, dat de liberalen 11 zetels verliezen. Dienvolgens zal de nieuwe Kamer bestaan uit 97 katholieken en 41 liberalen. Herstemming moet gehouden worden, behalve te Yerviers, ook te Qharleroi en Bergen. Te Gent was gisteren een groot gewoel in het centrum der stad. Eene bende socialisten zocht wanorde te stichten en randde de liberalen aan. Hier en daar hadden kleine vechtpartijep plaats, doch de burgerwacht en de politie traden kracht dadig op. Om acht uren reeds waren alle winkels in het centrum der stad gesloten. Men zegt dat een persoon door een bajonetsteek gewond is. Volgens de „Temps" ontsnapte Alfred De- fuisseaux, de schrijver van den „Volkscatechismus", die door de Belgische rechtbank tot een jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, in een met twee paarden bespannen coupé, bracht de gendarmes, die hem vervolgden, op een dwaalspoor, en kwam 's nachts om twee uren te Putte op Nederlandsch grondgebied aan. De „Indép. Beige" echter gelooft niet dat het hem gelukt is over de Nederlandsche grenzen te ontkomen. Waarschijnlijk meent het Brusselsche blad houdt hjj zich schuil tot 13 Juni, met het voornemen om zich dan in de Borinage aan het hoofd der werklieden te stellen en zich te Bergen met groot misbaar te laten arresteeren. Groot-BrltannlA De zitting van het Lagerhuis, waarin de „Home- rule"-wet voor Ierland verworpen werd, leverde een tooneel op, dat niet geschikt was om het aanzien van dit Staatslichaam te verhoogen. Toen de stemming gevallen was, oritstond eene geduchte beweging. Op voorstel van den Ier O'Connor werden drie hoezees ter eere van Gladstone den grooten ouden man aangeheven, en zoowel de ministe- rieelen als vele toehoorders op de gaanderijen sloten zich daarbij aan, als hadde de premier de overwinning behaald, maar van den kant der conservatieven werd gesist en gefloten dat hooren en zien verging. In de gangen van het Huis heerschte een onbeschrijfelijk tumult; voor- en tegenstanders werden bjjna handgemeen en alle gevoel van be tamelijkheid scheen verloren. Buiten het Parlementsgebouw ging het niet minder rumoerig toe. Hoewel het reeds twee uren na middernacht was, toen Gladstone het gebouw in een open rjjtuig verliet, stond eene groote menigte hem op te wachten, en een oorverdoovend gejuich ging op toen men hem gewaar werd sommigen schenen aanstalten te maken om de paar den van het rjjtuig te spannen, ten einde dit zeiven voort te trekken. Het ontbrak echter ook niet aan tegenstanders, die door allerlei geluiden hunne tevredenheid over de nederlaag van den premier te kennen gaven, terwijl anderen weer hunne blijdschap aan den dag legden door wild en woest rond te dansen. Slechts door het beleidvol optreden der politie werden botsingen voorkomen. De heer Gladstone reed in het rijtuig in gezel schap van zjjne echtgenoote naar Nowning Street en bedankte voor het gejuich met buigingen. Wat nu de discussie betreft, welke dit tooneel voorafging, deze werd gesloten door den heer Gladstone met eene uitvoerige rede, waarin hjj voornamelijk, evenals bjj vorige gelegenheden, be toogde dat het hier slechts de quaestie gold om een beginsel te stellen, en den Parlementsleden volkomen vrijheid werd gelaten om later de zaak in de bijzonderheden te regelen. Zelfbestuur, zeide hjj, leidt in vele gevallen meer tot bevestiging dan tot verbreking van eenheid; hij haalde daarvan verscheidene voorbeelden aan, o. a. „hoe Nederland België verloor omdat het aan de eischen van België niet voldeed". De thans voorgedragen „Home-rule"- wet zou geen tweedracht tusschen Ierland en En geland zaaien, maar ze integendeel door de banden der vriendschap vereenigen. De uitslag is bekendmet de boven verwachting groote meerderheid van 30 stemmen werd de voor dracht verworpen. Nog nooit heeft een zóó groot aantal leden van het Parlement 652 van de 670 aan eenige stemming deelgenomen. Het is duideljjk dat van beide kanten alle zeilen waren bjjgezet. Het Hoogerhuis heeft gisteravond bjj tweede lezing de internationale overeenkomst aangenomen betreffende het recht op den letterkundigen eigen dom in de koloniën, ter uitvoering van de Bemer- conventie. Lord Kimberley, minister voor Indië, stelde voor, om, naar aanleiding der in het Lagerhuis gevallen steming over de „Home-rule", de zitting tot aan staanden Donderdag te verdagen en dan de Pink- stervacantie te bepalen. Het Huis vereenigde zich hiermede. Oostenr.-IIong.-VIonarchle. Uit Peatwordt gemeld dat de begrafenis van den op Zaterdag gedooden oproermaker buiten ver wachting kalm is afgeloopen. Het werkvolk gedroeg zich voorbeeldig, en het opduiken van gevaarlijke elementen bij den jongsten oploop schijnt de meer bezonnenen juist tot kalmte te hebben gestemd. Toch hadden gisteren weer nieuwe samenscho lingen van het gepeupel plaats, welke echter door de politie en de militaire macht uiteengejaagd zijn. Behalve het inwerpen der ruiten van huizen en lantaarns, zijn geen verdere baldadigheden voor gekomen. Verscheidene personen zjjn gearresteerd. Eenige politie-agenten zjjn gewond. Te Veldes (Krain) verwoestten de Slovenen een gedenksteen, die daar was opgericht ter ge dachtenis van Anastasius Grün. Talegrammea LONDEN, 8 Juni. Men verwacht een manifest van Gladstone en een van Hartington. De opge wondenheid in Engeland en Ierland is groot. Te Belfast werden vreugdevuren ontstoken en de Oranje mannen rukten uit onder tromgeroffel, maar onlusten hadden niet plaats. MÜNCHEN, 9 Juni. KZ.) Er heeft weer een onderhoud plaats gehad, dat vier uren duurde, tusschen de verschillende ministers en prins Luitpold. ST.-PETERSBURG, 8 Juni. Het „Journal deSt.-Pé- tersbourg" bespreekt de samenzwering van Burgas en beweert, op grond van mededeelingen uit goede bron, dat het leven van vorst Alexander volstrekt geen gevaar geloopen heeft. Nabokow is een man van eer en zeer vredelievend. Het bericht van de samenzwering zou enkel verspreid zjjn om op de verkiezingen te werken, en daarom alleen verzon den zjjn. Hetzelfde blad komt nogmaals terug op het uit Londen verbreide bericht over de gespannen betrekkingen tusschen Rusland en China en zegt dat deze betrekkingen volstrekt niet gespannen zjjn; zelfs zjjn er geen vraagpunten, welke tot verschil van meening aanleiding zouden kun nen geven. Voor de leening van 100 millioen roebels is reeds voor 1500 millioen ingeschreven, en men verwacht dat het bedrag der inschrijvingen welde 2000 millioen bereiken zal. FLORENCE, 8 Juni. De twee gisteren als cholera vermelde ziekte-gevallen zjjn gebleken geen cholera te zjjn. De aangetaste personen bevinden zich reeds veel beter. Overigens is de gezondheidstoestand te Florence geheel bevredigend. LONDEN, 8 Juni. De onzekerheid was gisteren, vóór de zitting, zoo algemeen, dat men wedden schappen aanging met betrekking tot de al of niet verwerping van de „Home-Rule",-voordracht. Eene meerderheid van 50 stemmen werd door beide partjjen als waarschijnlijk beschouwd. Inzonderheid verwachtten haar de liberale opzweepers, die den geheelen nacht niet opgehouden hebben de wjjfe- lenden te bewerken en ten slotte eene kleine meer derheid voor het ontwerp voorspelden, ofschoon de rede van Gladstone niet met zoo'n geestdrift werd uitgesproken als wel met vroegere redevoeringen het geval was. De meerderheid van 341 afgevaar digden bestaat uit 248 conservatieven en 93 libe ralen. Onder de laatsten zjjn Chamberlain, Harting ton, Goschen, James, Trevelyan, Bright, Currie, Lubbock, Wattin, Rothschild en Caine. De minder heid van 311 afgevaardigden bestaat uit 226 libe ralen en 85 Parnellisten. Bij deze groote meerder-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2