N°. 8069. Donderdao XO Juni. A0. 1886. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. De Abonnementsgelden vanhetLeidsch I Dagblad zullen morgen, Donderdag, ont vangen worden bij de Abonné's wonende op: Van der Werfstraat, Janvossensteeg, Ouden Singel, Langegracht, Volmolen- gracht, Morschweg, Morschsingel, Sta tionsweg, Rijnsburgersingel, Aloölaan, I larendijk en Haarlemmertrekvaart. Leiden, 9 Juni. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tom Lelden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Inooi- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand Mei zijn binnen deze gemeente Igeboren 131 kinderen, als: 75 zoons en 56 doch ters, waaronder zjjn begrepen 3 tweelinggeboorten overleden 92 personen (van welke 7 elders woon achtig), als: 14 mannen, 16 vrouwen, 30 zoons en 132 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven gehuwd 43 paren. - Gisteren heeft hier het eerste gedeelte van het I vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der openbare school der 4de klasse No. 2 plaats I gehad84 sollicitanten namen er aan deel. - Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn laan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Grietje Frantsen, AmsterdamJ. J. Hagen, Bos- IkoopJ. v. d. Weyden, Gouda; mej. M. De Doos, mej. Bromans, H. Mansvelt, mej. A. Wols, 's-Gra- venhage; M. J. Den Outer, Kralingen; mevr. wed. Meyer, Nijmegen; T. Maas, Rotterdam; Kroon, Schiedam. BriefkaartenMarie Van Bure, 's-GravenhageJ. Van Stralen, J. Bosman, niet vermeld. - Te Alfen aan den Rijn zal door het bestuur I der „Martha-stichting" in de volgende maand een maandblad worden uitgegeven, waarin mededeelin- |gen aangaande die inrichting zullen worden gedaan. - De heer Joh. Verhulst treedt af als directeur der I üiligentia-concerten te 's-Hage. Het bestuur ver beende hem zijn ontslag, onder dankbetuiging voor vele en gewichtige diensten door hem in die I qualiteit bewezen en benoemde hem tot eereiid van I bet Genootschap. Tot opvolger van den heer Ver- J kist is de heer R. Hol van Utrecht benoemd, die deze benoeming heeft aangenomenhij blijft echter te Utrecht wonen en zijne betrekking aldaar ver- I vullen. - Door 116 departementen van het „Nut", te I zamen uitbrengende 417 stemmen, is aan de ver kiezing voor twee leden van het hoofdbestuur deel genomen met den navolgenden uitslagIn de vacature-Böliringer werden op den heer A. C. Wertheim te Amsterdam uitgebracht 381 en op mr. A. J. Royaards te Amsterdam 36 stemmen in de vacature-Boot werden op mr. B. Mees te Rotterdam uitgebracht 359 en op mr. A. Bloem bergen Ezn. te Leeuwarden 58 stemmen. Dienten gevolge zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen |de heeren A. C. Wertheim en mr. B. Mees. - De heer Joh. M. Messchaert te Amsterdam I beeft de benoeming tot professor aan het conser vatorium te München niet aangenomen. Toen hij gistermiddag als naar gewoonte aan het Amst. con servatorium kwam om zijne lessen te geven, werd h\j Jdaar feestelijk ontvangen door het comité, de leeraren |en de leerlingen, die hem hunne vreugde kwamen [betuigen over genoemd besluit. - Benoemd is tot officier van gezondheid der Die klasse bij het O.-I. leger de student in de Medicijnen (arts) F. L. M. Schut. - De coupons der gemeentelijke obligatiën 4 pet. I Dn Maastricht, Arnhem (leening 1885), 's-Graven- 1 bvge (1884), Groningen (1880/83), Leiden (1882), I %negen (1885), Rotterdam (1882, 1883 en 1885), ■ba Utrecht (1879/83) zijn mede betaalbaar te Am- I "erdam. De reünie van Ncderlandsche Pauselijke Zou- aven zal half September te Tilburg plaats hebben. Naar men mededeelt, zal de heer Louis Bouw meester eerlang weder in het huwelijk treden. De gewone audientiën van den minister van financiën en den minister van oorlog op 10 Juni, van den minister van koloniën op 11 Juni en van den minister van Staat, minister van binnenl. zaken, op 12 Juni a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Aden; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Del Armi 8 Juni. Z. M. heeft den heer P. Brouardel, hoogleeraar te Parjjs, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwbenoemd tot ontv. der registr. en dom. te Roermond G. W. J. C. Ver meulen, ontv. der registr. en dom. te Dokkum aan mr. Ph. Haas, advocaat te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela, hem door den presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela ge schonken de heeren mr. J. F. Jas, gewezen lid in den Raad van Justitie te Padang, en M. W. Schokker, gewezen ingenieur 2de kl. voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië, beiden laatstelijk met verlof in Nederland, op hun verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; aan de na te noemen gemeenten die door de uitgaven tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, onbillijk zouden worden bezwaard, boven en behalve de vergoeding van 30 pet. een subsidie verleend van Nieuw-Beierland f 2850; Katwijk 1000; De Lier f 300Middelharnis f 1200Monster f 1600 Piershil f 500Schelluinen f 550; Stad a/h. Haring vliet f 2400; Zwartewaal f 1350; Breskens f 300 Burgh f 350Ellewoutsdjjk f 700 St.-Jansteen, f 1300; Kapelle ƒ1000 Oudelande f 800; Philippine f 740 Waarde f 1-500 Wemeldinge f 450 Dan- tumadeel f 3000 Hindeloopen 2000Ooststel lingwerf 2000, Rimburg f 150. Gemengd Nieuws. Velen zijn in de meening dat bij het ongeval gisteren op de Kalvermarkt, de jongen is omgekomen. Het is echter de schipper zelf, eene weduwe nalatende met vjjf kinderen. Het ongeluk wordt daardoor des te treffender. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Mei f 5334.88, het goederenvervoer f 303.80 en aan diversen f 838.10, zijnde over het totaal f 7.46 per dagkilometer. Maandag 14 Juni, 2den Pinkster- dag, zal een extra-trein van Rotterdam, naar Amsterdam gaan des avonds tien uren, stoppende te Schiedam, Delft, 's-Hage, Leiden en Haarlem. Gisternacht heeft in de Zeestraat te 's-Hage eene vechtpartij plaats gehad tusschen een korporaal der huzaren en een burger uit Lei den, waarbij laatstgenoemde zoodanig met een sabel aan het hoofd verwond werd, dat het der politie noodzakelijk voorkwam, hem naar het zie kenhuis te vervoeren. De dader is gearresteerd. Te A ar1 anderveen is gisteravond eene koe van C. N., volgens verklaring van den districts-veearts aan miltvuur gestorven, op last van het hoofd der gemeente, verbrand. De brandkast in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarin de archieven en andere docu menten berusten, is met dubbele sluiting voorzien. De sleutels waren in verschillende handen, de eene in die van den heer Meynink, niet geschorst lid van het kerkbestuur, de andere in die van dr. Rut gers, die tot de geschorsten behoort en de kamer van den kerkeraad in bezit houdt. Deze heeft nu de brandkast laten openbreken en aan een smid opgedragen de sloten weer in den vorigen toestand te herstellen en een tweede sleutel te maken, om daardoor de hulp van den heer Meynink te kunnen ontberen. Een 34-jarig werkman te Brussel is onder den invloed van den drank eensklaps krankzinnig geworden en 20 minuten later ge storven. Deze man was gewoon een liter jenever per dag te drinken. Een officier van adel, Fourville, schoot te Chalons uit jaloezie eene zangeres en daarna zich zelf dood. Een Amerikaansch blad maakt de opmerking, dat, hoe hevig een orkaan heeft ge woed, nog nooit een windvlaag in staat is geweest de hypotheek van een huis te lichten. Te Marseille is gistermorgen om zes uren een oproer uitgebarsten in het huis van arrest „Saint-Pièrre," waarin 350 veroordeelden zijn opgesloten. De bewakers, 6 in getal, konden ze niet meester worden. Zjj riepen de gevangenis- wacht te hulp, doch deze, vier man met een kor poraal, kon de gevangenen slechts met moeite in de gevangenis houden, totdat eindelijk dertig politie agenten verschenen, die de orde herstelden. Veertig gevangenen zjjn cellulair opgesloten. Men schrijft dit oproer toe aan de slechte spijzen en het groot getal werkuren. Tegen 10 uren in den morgen was de rust teruggekeerd. Aan de „Times" wordt uit Philadel phia gemeld dat vijf Amerikaansche oorlogsschepen naar Portland zijn gezonden, ten einde twisten tus schen Amerikaansche en Canadeesche visschers te voorkomen. Vrydag-nacht is er te Parjjsinge- broken bij een geldwisselaar, die tegenover het Westerstation zijne zaak uitoefende. Meer dan f 60,000 aan fondsen en f 4800 aan baar geld en bankpapier zijn gestolen. Uit den vorm der breek- werktuigen, die de dieven hebben achtergelaten, heeft de politie opgemaakt dat het Engelschen zijn, die de misdaad gepleegd hebben. Omtrent den geestestoestand van den koning van Beieren levert de Münchener be richtgever van de „Vossische Zeitung" de volgende onthullingen, welke hij bestempelt als officieel ge staafd Men heeft een briefje in handen van den koning gezien aan den minister Feilitzsch, waarin de laatstge noemde wordt uitgenoodigd terstond 20,000,000 mar ken te verschaffen, en dit zonder do gewone uit vluchten. Mocht hjj, Feilitzsch, het noodig achten andere ministers te kiezen, zoo mocht hij dit geheel vrijmachtig doen. Verder: De koning ontmoet een veldwachter,die hem bevalt. Hjj noodigt hem op het slot, ontvangt hem daar, onthaalt hem aan de koninklijke tafel, en schenkt hem ten slotte een harmonium ter waarde van 1500 mark. Een andermaal viert een gewoon soldaat zijn ver jaardag. De koning trekt te zijner eere de uniform aan van het regiment lichte cavalerie, waarbij de man dient. Ook deze soldaat wordt aan de konink lijke tafel genoodigd, en onder het eten houdt Zijne Majesteit eene lange lofrede op den jarigen krijgs man, en vereert hem een bloemruiker. Een jong griffier ontvangt van den koning eene uitnoodiging. Hij wordt door den destijds met alge- meene volmacht bekleeden friseur des konings bin nengeleid, en hem wordt opgedragen een nieuw ministerie te vormen. Er bleef hem natuurlijk niets anders over, dan zich zoo spoedig mogelijk uit

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1