Gevraagd Clunape-Vijieii van de Huizen Uitverkoop tot spotprijzen a contant. A. B. EERSSEN, J. JACOBSON, DE VRIES STEVENS, Leiden, Bloemkool en Peen. FREDERIK L <§62e jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Yeryolg der Advcrtentiën. Wegens verbouwing wordt in het Klee dermagazijn Haarlemmerstraat 177 bij de Kerksteeg de enorme voorraad Kleedingstukken tot spotprijzen uitverkocht. N°. 8067. Dinsdag S Juni. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden pee 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. EEN VERHAAL UIT DEN TIJD DER LIJFSTRAFFELIJKE RECHTSPLEGING. Vervolg.) Geen wonder dus, dat hy zich niet zelden tegen zijne ouders, die hem geenszins die liefde betoonden, welke een kind gerechtigd is van hen te vorderen, minder eerbiedig gedroeg en alzoo aanleiding tot oneenigheden gaf, welke beide par tijen steeds meer en meer verbitterden. Zy'n vader, een zwak en weinigbeteekenend man, die in alles onder de plak zijner vrouw zat, bestrafte, door haar aangehitst, den oploopenden knaap steeds op eene gestrenge wijze en haalde zich daardoor lang zamerhand den haat des jongelings op den hals. Indien Frederik eene goede zedelijke opvoeding genoten had, zouden deze noodlottige twisten tusschen vader en zoon waarschijnlijk nimmer zulke ver schrikkelijke gevolgen na zich gesleept hebben. Doch dit was geenszins het geval geweest; zijn zedelijke beschaving was deerlijk verwaarloosd, iets dat in die tijden, en zelfs nog in onze dagen, niet geheel vreemd is in de landstreek zijner geboorte. Frederik was negentien jaar oud geworden, toen zijne stiefmoeder zich allengs vriendelijker jegens hem begon te gedragen en zich beijverde om den jongeling meer gunstige gevoelens jegens haar in te boezemen. Doch de haat had in het hart van den driftigen en door zoovele herhaalde beleedi- gingen getergden knaap al te diep wortel geschoten, en was daarenboven te wel overtuigd, dat er bij deze gemaakte vriendelijkheid een adder onder de bloemen verscholen was, dan dat hy zich daardoor om den tuin zou hebben laten leiden. Hy had zich ook geenszins bedrogen in zijn vermoeden, dat zjjne stiefmoeder eenig geheim doel had met de ongewone blpken van liefde, welke zy hem betoonde. De baatzuchtige vrouw, die zelve volstrekt geen middelen bezat, had zich langzamerhand van een aanmerkelijk gedeelte van het vermogen haars mans ten behoeve harer eigen dochter weten meester te maken. Daar zy nu geen kans zag om het geheel en al te bemachtigen, doordien haar echtgenoot, hoe dikwerf zy hem daartoe ook had zoeken over te halen, en welke ongunstige gevoelens hij ook nopens zyn zoon koesteren mocht, totnogtoe volstandig geweigerd had in haar voorslag te treden en zyn zoon geheel te onterven, zoo had zy be sloten Frederik met hare eigen dochter te doen huwen, opdat alzoo het vry aanzienlijk vermogen van den ouden Lhaar kind niet ontgaan zou. Doch Frederik, hetzy hy reeds eenige andere liefdes betrekking aangeknoopt had, waarvan my echter geen voldoende biyken zyn voorgekomen, hetzy hy de dochter dezelfde gevoelens toedroeg, welke hy Jegens hare moeder koesterde, wilde volstrekt niets van dit voorstel hooren en was noch door de vriendelyke vermaningen, noch door de bedreigingen zijner stiefmoeder over te halen, dezen haar gelief- koosden wensch te vervullen. Deze weigering van den kant des jongelings verdubbelde den haat, welken de boosaardige vrouw sedert lang jegens hem koesterde; zy veranderde terstond weder haar gedrag ten zynen opzichte, en oesloot niet eer te rusten, voor het haar gelukt zou zyn, hem door dwangmiddelen tot het geven zijner toestemming te noodzaken of, hetgeen haar Dog verkieslyker voorkwam, by haar man te be werken dat hy zyn zoon onterfde. Spoedig bleek kot haar dat al haar yver om het eerste te be werkstelligen vruchteloos was, en zy verdubbelde daarom hare pogingen by den vader, ten einde dezen te bewegen tot een daad, welke even onna- tuurlyk als onrechtvaardig heeten mocht. Zy bracht het dan ook eindelyk door hare snoode kunstgrepen zoover dat de oude L.haar beloofde, indien Frederik langer weigerachtig bleef om den wensch zyner stiefmoeder te vervullen, hy den jongeling van alle aanspraak op zyne nalatenschap berooven en zyn geheele vermogen aan zyne stiefmoeder vermaken zou. Dit zyn voornemen maakte de zwakke vader op bevel zyner vrouw aan Frederik bekend, hem eenige weinige dagen tyds gunnende om by zich zelf over de party, welke hem te kiezen stond, na te den ken. Zonder aarzelen wees de jongeling nog maals het voorstel van de hand, met den ver- schrikkelyksten eed verzekerende dat hy volstrekt niets meer van zyne stiefmoeder of hare gehate dochter wilde hooren. De vader, door allerlei val- sche beschuldigingen van de zyde zyner vrouw meer en meer tegen den ongelukkigen zoon opgezet, zwoer nu met een even plechtigen eed dat hy zyne bedreiging ten uitvoer zou brengen. De korte tyd welken men Frederik nog vergund had om den voorslag te overwegen, was spoedig verstreken. Meermalen had hij in dien tusschentyd het plan gevormd het vaderlijk huis te verlaten en, zonder zich om zyne ouders te bekreunen, de wyde wereld in te gaan en zyn fortuin te zoeken. Ach, welk een verschrikkelijke daad ware er ongeschied, indien hy dit heilzame voornemen had ten uitvoer gebracht. Doch het scheen deze verklaring althans legde hy zelf voor het gerecht af dat telkens wanneer dit besluit by hem opkwam, eene onwederstaan- bare macht hem van de volvoering terughield. De oude L.door de helsche kunstenaryen zyner vrouw nu eindelyk volkomen tegen den jon geling in het harnas gejaagd, maakte wezenlijk een testament, waarbij hy zyne stiefdochter tot zyne eenige erfgename aanstelde. Frederik, die waarschijnlijk vermoed had dat zyn vader zyne bedreiging geenszins volvoeren zou, vernam op zekeren dag deze omstandigheid uit den mond zyner stiefmoeder, welke ze hem met een hoonenden lach mededeelde. De ongelukkige Frederik was over dit blyk van liefdeloosheid van de zyde zyns vaders in het eerst sterk aangedaan, doch ontstak daarover vervolgens in eene hevige drift. De moeder toonde hem met eene sarrende houding het noodlottig ge schrift, waarby hy zoo onrechtvaardig tot armoede gedoemd werd. De gramschap des jongelings was op het punt van op eene gevoelige wijze tegen deze onwaardige vrouw, die hy als de voorname bewerkster zyner ongelukken beschouwen moest, los te barsten. Doch hy bedwong zich; want hy bedacht dat zy, hoe snood en wederrechtelijk hare handelwijze ook zyn mocht, toch door menscheljj- ke en lofwaardige beweegredenen daartoe genoopt werd, te weten door de liefde tot hare dochter. Maar juist dit denkbeeld verdubbelde zyn gram schap jegens zyn vader, die besluiten kon zyn eenigen zoon op zulk eene liefdelooze en onrecht vaardige wyze te behandelen. Allerhevigst woed de bij deze overweging de wrok in het hart van den driftigen jongeling, die door de hoonende uit drukkingen zyner stiefmoeder reeds zoozeer ver bitterd was. Hy verliet half razend het huis en doolde in de omstreken rond. Duizenden malen zwoer hij, terwijl hy de gebalde vuist ten hemel hief, dat hy zich over de onrechtvaardigheid, welke men hem aandeed, eene geduchte wraak zou weten te verschaffen. Hoogstwaarschijnlijk zouden de hevige hartstochten, welke de borst van Frederik beroerden, wel van lieverlede tot bedaren zyn ge komen en de rede haar gebied over hem hernomen hebben, indien niet het toeval helaas I een aller- noodlottigst toeval hem vóór dat oogenblik met zyn vader in aanraking gebracht had. (Wordt vervolgd.) PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. eene DIENSTBODE, P. G., die goed kan wer ken. Kort Rapenburg No. 15. De Tenoge éi C0., Epernay. Foucher "V6 Olivier C0., a Mareuü sur Ay. Moët Chandon, Epernay. Louis Roederer, Eheims. Cr. H. Itlumm éi C°.Eheims. Heidsieck C°. (monopole sec.), Eheims. Relngold Sohlein C°. Ackermann Laurance, Eheims. De „Carte bleue" van het huis ACKERMANN LAURANCE, te Eheims, a f 2.50 per flesch, is een aangename niet te zoete avondwyn. Per kistje van 12/1 flesschen lever ik dien franco a f 24 contant. Wijnhandelaar, Oude Molstraat 13, Ben Haag. Kostuumsvan f 18.— voor f 12.— •Jacquet-Kostuums 20.- 14.- Gekleede Kamgaren- Kostuums„36.— „24.— Pantalons in 50 dessins en 40 qualiteiten van f 5.— voor f 3.25 12. .50 •Jongeheeren-Kostuums van f 12. voor ƒ8.— Kinderpakjes 7.— tot 1.50 Lustre- en Drlllgoederen tot spotprijzen. Alle artikelen in verschillende qualiteiten en pryzen 25 pCt. beneden Fabrieksprijzen. Profiteer van de opruiming voor spotprijzen a contant in het Kleedermagazijn van Haarlemmerstraat 177 by de Kerksteeg. Kleedingstukken op maat zonder verhooging van prijs, worden In den kortst mogelijken tyd afgeleverd. aanleg van Gas- en Waterleiding, bevelen zich aan voor het leveren en plaatsen van Closets, Badinrichtingen, Tulnbesproellngen enz. enz. prrM twijfel meer: het beroemde Haar-Extract ULLIl van DE ruYTER HARMSENte Utrecht geeft feitelijk de Hoofdharen terug. Pry's f 2.50 per flacon. Depot N. K. SWEMER, Leiden, Verdere aanbeveling geheel overbodig. Let op de handtee- kening. Voortaan Woensdag en Trydag van iedere week, 's morgens te 6 uren aan de Leldsche Groenmarkt. C. HECHELSE, Tuinder aan den Morschweg, LEIDSCH ?S®f? DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1