te Leiden had verlaten. Hy werd ter beschikking gesteld van de militaire autoriteit. Terwijl gisteren in Den Haag een 8-jarig knaapje naar het cricketspel in de Malie baan stond te kijken, trof hem een bal tegen het hoofd en veroorzaakte eene ernstige verwonding. Na in eene der tenten verpleegd en verbonden te zijn, werd hij naar de ouderlijke woning overgebracht, waar het kind des nachts onder pijnen overleed. Beter kwam er af een jongeling, wien op het Schuttersveld alhier bij een zelfde spel eveneens een bal tegen een der slapen van het hoofd terecht kwam, waardoor hy geheel bewusteloos ter neder stortte, doch na herhaalde, in Zomerzorg toege paste middelen eindolijk weder bijkwam, zoodat het gevaar voor hem als geweken kan worden be schouwd. Aan Carré, die had gevraagdom met zijn circus een gedeelte van den zomer te Scheve- ningen te mogen komen, is de vergunning daartoe door B. en Ws. van Den Haag geweigerd. Zekere Prins heeft zich bij de po litie te Gouda aangemeld als hebbende Le Grand, wiens lijk dezer dagen in het water aldaar gevon den werd, daarin gegooid, na op den weg twist met hem te hebben gehad. Volgens zijne bewering zou Le Grand begonnen zijn met twisten en de daad van Prins een gevolg zyn van Le Grands uit- tartende houding. Eene ergerlijke mishandeling van een schoolkind wordt uit Ooltgensplaat medege deeld. Door het hoofd der 1ste openbare school aldaar moet namelijk het zoontje van H. B. Gz. zoodanig in groote drift, met de vuist op het hoofd zijn geslagen, dat het kind bewusteloos werd en het heel wat moeite kostte den knaap tot bewustzijn te brengen. Daartoe zette men ramen en deuren van het schoollokaal open, waarna de knaap naar de woning van den hoofdonderwijzer werd geleid, waar hij azijn moest drinken en daar mede ook gewasschen werd. (R. N.) Eene depeche uit Sydney meldt dat de stoomboot „Ly-ee-Moon", van de Australische lijn, schipbreuk heeft geleden in het gezicht van Cap Vert. De boot was op weg van Melbourne naar Sydney en had 70 passagiers aan boord, waarvan er 60 hun dood in de golven vonden. Door het Hof van assises van Bra bant te Brussel is uitspraak gedaan in de zaak van den afgevaardigde Van der Smissen, die zijne vrouw met revolverschoten om het leven heeft gebracht. Hy werd schuldig verklaard aan moed- willigen doodslag en tot 15 jaren dwangarbeid ver oordeeld. De jury nam niet aan dat hy met voor bedachten rade had gehandeld. Deze uitspraak werd begroet met toejuichingen van de meerderheid der talrijke menigte toehoorders. De uitbarsting van den Etna, die tot bedaren scheen te zyn gekomen, is in de laatste dagen weder op schrikbarende wyze in omvang toegenomen. De stad Nicolosi, waaruit de inwoners reeds waren gevlucht en waarheen een cordon van troepen den toegang belette, is thans geheel doer den gloeienden lavastroom omsingeld en red deloos verloren. Gelukkig zyn daarbij geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. De aschregen houdt nog steeds aan. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: Veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celcius 53.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 'smidd. 12 uren 17° C. 62.6° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. KOLONIËN. BATAVIA, 22 April 1 Mei. Naar uit Deli van 17 April wordt gemeld, heeft de Sibajak van Lingga, Pa Keroeng, thans, na zyne bezoeken by de inlandsche grooten te hebben afgelegd, ook zyne opwachting gemaakt by den assistent-resident van Deli. Juist in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden is dit bezoek der onaf hankelijke Battaks, van veel gewicht, als bewijs dat zy met de Compagnie gaarne in besprekingen treden en dat zy niet ongenegen zyn betrekkingen met ons aan te knoopen. Vooral te Batavia, waar men steeds meent dat de Battaks slechts op eene ge legenheid wachten om tegen ons met de Atjehers gemeene zaak te maken, hopen wy, zal het de oogen openen voor den weg, welke hier betreden moet wor den. Men doet ons opmerken, dat Pa Keroeng reeds ca. een jaar geleden en nog vóór dat de keuze der Battaks definitief op hem gevallen was, een bezoek gebracht heeft aan den controleur Kroesen te Bindjei, aan wien hy diverse inlichtingen kwam brengen omtrent de situatie in de Setoeloe-Koeroe. Ook zyn voorganger, de in den oorlog gesneuvelde, Panim- bassie, was vroeger een bezoek komen brengen aan den controleur Hijmans v. Anrooy. Deli-Crt Het „Soerab. Hbl." schrijft: De berichten om trent Toekoe di Tiroe worden van verschillende zyden bevestigd. Te Singapore zyn brieven ont vangen (van vertrouwbare zijde, voegt „The Singa pore Freepress" er by), waarin staat, dat niet alleen Atjeh Proper, maar ook de Noord- en Oostkust rus tiger wordt. Toeki di Tiroe verliest meer en meer terrein en invloedde bevolking ziet de dwaasheid van verder oorlog voeren in en de geest van tegen stand is aan 't luwen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Hen 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den hoofdingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, J. W. IJzerman, en aan den commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst A. M. G. Schlundt Bodien, eerstgenoemde met ingang van 8 Mei 1886. Ontzet: Dit zijne bediening, de voorzitter van den Landraad te Kraksaan (Probolinggo), mr. G. P. H. Van Maarseveen. Ontslagen: Eervol uit den dienBt der werken ten behoeve van het behoud van het vaarwater in Straat Madura, met ingang van 9 Mei 1886, de machinist B. Ponae, met vergunning om op of nagenoemden datum naar Neder land terug te keereneervol uit 's lands dienst, de gewezen griffier bij de Landraden te Koedoes en Japara P. E. Simons. Benoemd: Tot hoofdingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, met ingang van 8 Mei 1886, de ambtenaar op wachtgeld J. C. Schippers, laatstelijk dien rang bekleed hebbendetot voorzitter van den Landraad te Kraksaan, de ambtenaar op non-act. mr. P. Lugt, laat stelijk voorzitter van de Landraden te Bondowoso en Djem- ber (Bezoeki). Bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura: tot controleur 1ste kl., P. I. Voorstad; tot contr. 2de kl., E. Thomas; tot asp.-contr., de ambtenaar op non-act. H. Buisman, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Op de bezittingen buiten Java en Maduratot controleur lste kl., J. W. Van Stems; tot contr. 2de kl., L. A. Van Oosterzee; tot asp.-contr., de ambtenaar op non-act. S. H. Schaank, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Belast: Met de waarneming der betrekking van com mies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst, J. E. Frcdriks, laatstelijk commies 2de kl. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De lste luits. der inf. L. N. O. Wethmar bij het 8ste en C. J. Van Griethuysen bij het 2de bat. Overgeplaatst: De kapt. der inf. W. C. Meuleman bij bet 13de bat.; de dirig. offn. van gez. 2de kl. F. Van Gelder bij den geneesk. hosp. dienst van Sumatra's West kust, en W. Van Geer bij het gam. te Willem I, en de lste luit.-kwartmr. J. C. P. K. Wilderink naar Tjilatjap. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie uit de Kamer, met het rapport over de prinsenwet belast, heeft byna drie uren met de ministers De Freycinet, Sarrien en Demole over de verbanning der prinsen gesproken. Een besluit is echter nog niet genomen. Volgens de „Figaro" maakt intusschen de graaf van Parjjs reeds toebereidselen voor zyn vertrek. De „Roy" zelf is vry kalm, maar zyne ooms, de hertogen van Aumale en Nemours en de prins van Joinville, verkeeren in groote spanning, daar zy hoogst ongaarne Frankrijk zouden verlaten. De graaf van Parys zal het bevelschrift om Frankrijk te verlaten op het kasteel te Eu afwachten. Ten einde de koninklijke waardigheid niet in ge vaar te brengen zegt de „Figaro" - blijft de graaf niet te Parys, want dan zouden ongetwijfeld een groot aantal senatoren, afgevaardigen en roya listen van eiken rang de eer verzocht hebben om hem uitgeleide te doen en zou het schynen alsof de prins de hartstochten wilde opwekken, waarvan de tegenstanders party zouden trekken. Vermoedelijk zal de graaf van Parys, in een manifest tot het Fransche volk, tegen zijne ver banning protesteeren en zich vervolgens naar Zwit serland begeven. Portugal en Oostenrijk zyn te ver, Engeland is te veel bevriend met Duitschland en de gewezen keizerin Eugenie, en Italië staat op goeden voet met Duitschland, is vijandig tegen den Paus én begunstigt prins Napoleon. België ein delijk staat ook al onder invloed van Duitschland, zoodat altijd volgens de „Figaro" den graaf van Parys alleen Zwitserland overblijft, ten einde zich aan Frankrijks oostelijke grenzen gereed te houden voor alle mogelijke gebeurtenissen. Groot-BritannlA Aan het agentschap van Reuter wordt uit Mel bourne van 31 Mei bericht: Volgens de laatste berichten uit Samoa van 22 Mei, zou een Duitsch oorlogsschip Apia verlaten en naar het door koning Tamesese bezette gebied gestevend zyn. Tamesese wordt door Duitschland tegen koning Malietoa ondersteund. De Engelsche en Amerikaansche con suls te Apia hebben tegen de vermindering vanl macht van Malietoa, ten gevolge van Duitschland invloed, geprotesteerd. Als antwoord op het vel zoek van Malietoa om bescherming, heeft de Ami rikaansche consul de vlag van Samoa gehesoha onder die der Vereenigde Staten en aan presiden Cleveland per telegraaf kennis gegeven dat hy j naam der Vereenigde Staten het beschermheerscha heeft aanvaard. Het Reuter-bericht is tot nog to niet bevestigd en zal op menig punt nog wel vai duidelyking en aanvulling behoeven, daar dergelyw internationale vraagstukken toch niet door eigJ machtige handelingen van consulaire beambte! maar door overeenkomst der regeeringen gerege] kunnen worden. KONSTANTINOPEL, 4 Juni. De Porte heeft he< een nota gezonden naar de mogendheden, waa zy het verzoek doet tot opheffing van de blokk; der Grieksche havens. LONDEN, 3 Juni. Eene depeche van Terre-Neu meldt dat het stoomschip „Siberian," dat m verloren waande, gistermorgen die haven is binni geloopen. De „Siberian" was opgehouden door een dikfc mist. Toen de mist optrok, was het schip geh« omringd door dryfijs. De golf van Sint-Laurentj was toen een waar ysveld. NIEUW-YORK, 3 Juni. De anarchist Most veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf 500 dollars boete en de anarchisten Braunschwa en Schenck tot negen maanden gevangenissti ieder en Braunschweig zal daarenboven eene boa van 250 dollars te betalen hebben. WASHINGTON, 3 Juni. Het huwelyk van prei dent Cleveland met mej. Folsom is gisteravond, tegenwoordigheid van een klein getal genoodigdj in het Witte Huis voltrokken. De Senaat heeft de wet aangenomen, waarl aan vreemdelingen het bezit van vaste goederl in de Vereenigde Staten ontzegd wordt. PARIJS, 3 Juni. Te Decazeville heeft by li huis van een kleinhandelaar weder eene dynamil ontploffing plaats gehad. Als betrouwbaar wordt bericht dat een al tal studenten uit Heidelberg, Munchen en Bonnl Juli te Parys zullen komen, daartoe uitgenood! door de algemeene vereeniging van Parysche J denten. De regeering is heden officieel in kennis I steld van den inhoud van het wetsontwerp opl verbanning der prinsen, zooals het door de col missie is opgesteld. Morgen zal het in een buitl gewonen Ministerraad worden behandeld. DRESDEN, 3 Juni. Gisteren heeft op het sfl Albrechtsberg de doopplechtigheid plaatsgehad™ de dochter van prins Albert van Saksen-Altenb® Het kind ontving de namen Olga Elisabeth. I BRUSSEL, 3 Juni. Het arbeiders-congres zall de beide Pinksterdagen hier beraadslagen over® geen nu te doen staat, wyl de demonstratie;® de provinciale hoofdsteden thans ook verboden® CATANIA, 3 Juni. In de uitbarsting van I Etna is weder stilstand gekomen. De lava-str® loopt, hoewel langzaam, ter breedte van 25 m® en ter hoogte van 3 meter voort. Verscheid® villa's in de voorstad van Nicolosi zyn verwo® Nicolosi zelf, door de inwoners geheel veria® wordt door eene afdeeling soldaten bezet gehou® KONSTANTINOPEL, 3 Juni. Gisteravond ba® den spoorweg van Haïdar-Ismid eene botsing® twee treinen plaats, waarby, voor zoover bek® is, tien personen, meest pakkendragers, gedoe® velen gewond zyn. PARIJS, 3 Juni. B(j het ministerie van bui® landsche zaken is geen enkel bericht ontvang waardoor het gerucht wordt bevestigd, in ee® ochtendbladen vermeld, dat op Madagascar omwenteling zou zyn uitgebroken. I LONDEN, 3 Juni. In de heden door het I® huis gehouden zitting uitte de heer Gladste® hoop, dat het Huis aanstaanden Maandag je® stemming zou overgaan over de Iersche b"® Rule"-wet. De Pamellistische radicalen daarentegen wens® dat dit aanstaanden Dinsdag zou geschieden- De heer O'Connor zette daarop het de'oatl het ontwerp voort. Volgens de laatste berekening zal Gladstone® ongeveer 25 stemmen in de minderheid zi)n- H Men beschouwt het als byna zeker dat het® stel verworpen zal worden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2