N°. 8065. Zaterdag 5 Juni. A0. 1886. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Juni. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Leiden per 3 meenden1.10. Fnnoo per post1.10. Aöonderlijte Nommers.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Toor liet inOM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel® Kennisgeying-en. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. LAMBOO, vleeschhouwer, nonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot op richting van eene slachtplaats in het perceel aan de Middelstegracht No. 153 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, iStaatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver- oek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 16den Juni sanst., '8 voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Juni 1886. E. KIST, Secretaris. Aan de Rijks-universiteit alhier is het theore tisch geneeskundig examen afgelegd door de heeren J. Visser en H. R. Hoetinkhet candidaats-examen in de rechtswetenschap door de heeren A. Philips (cum laude) en N. C. De Geselaar; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren E. H. K. J. Ter Kuile, C. P. Zaayer en A. L. Van Driel Krol; dat in de geneeskunde door de heeren P. J. A. Levedag, J. J. Brutel De la Rivière, A. J. Van Walsem en C. P. Van Dillenhet examen voor den Indischen dienst door den heer J. B. A. Vreede. - Zeer onverwacht is alhier overleden de heer J. I. Van Wensen, een man die zich voor onze gemeente bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, vooral op industrieel gebied. Nadat hij, wemeenen in 1846, met wijlen den heer J. H. J. Driessen de nu alom, ook buitenslands onder den naam van de firma De Heyder Co. bekende katoenfabriek had gekocht, ontving daardoor eene kwijnende industrie wederom meer leven, en wel zóó dat ze steeds in uitbreiding toenam, om later zelfs een hoog standpunt in te nemen. In 1875 verliet de heer Van Wensen zijne indus- trieele loopbaan, en trok zich in het dageljjksche leven terug. In verschillende commissies was de overledene werkzaam, o. a. als regent van het R.-C. Wees- en Oudeliedenhuis, sedert jaren als lid van den ge meenteraad, waarvoor hij eerst kortelings bedankte, verder als lid der commissie van fabricage en van het bestuur der stedelijke gasfabriek. Ook was hij mede-oprichter der Leidsche Broodfabriek. Des te treffender is dit sterfgeval, omdat de heer Van Wensen juist a. s. Maandag zjjn gouden bruiloft zou vieren, waarvoor natuurlijk reeds vele toebereidselen gemaakt waren; de bewoners der Hoogewoerd hadden bovendien besloten door het uitsteken van vlaggen en het aanbieden van een reuzenbouqet dien dag te herdenken. De overledene bereikte den leeftijd van 76 jaren en was om zijne menschlievende hoedanigheden algemeen geacht en bemind. Uit Hoorn deelt men aan de „Delftsche Crt." mede dat het bericht als zou de Regeering besloten hebben met 1 September het huis van correctie aldaar op te heffen en de gevangenen over te bren gen naar de militaire strafgevangenis nabij Leiden, waar zij intusschen van de militaire gevangenen afgezonderd zullen zijn, zoolang daaromtrent niets officieels en naders bekend is, aldaar weinig geloof vindt, te meer daar het Rjjk in de laatste jaren zulke belangrijke kosten heeft gemaakt ter ver betering van dat correctiehuis. De opheffing dier inrichting en de gevolgen daarvan zouden voor Hoom dan ook een gevoelige slag zjjn, niet zoo zeer wegens het gemis der gevangenen als wel van hen die direct of indirect met die inrichting in be trekking staan, leveranciers en dergelijken. Het garnizoen zou dan allicht verminderd worden, zoo- flat het een gevoegd bjj het ander, een slag zou 7-ijn die de gemeente niet licht te boven zou komen. In de vroeger te Noordwijk gehouden buiten gewone algemeene vergadering der Naamlooze Yennootschap „Het Huis ter Duin" werd eene com missie benoemd, ten einde de levensvatbaarheid der zaak te onderzoeken, en maatregelen te be ramen voor de toekomst. Die commissie bracht thans, in de jaarljjksche algemeene vergadering, bjj monde van mr. S. Katz, verslag uit. Dat verslag, waarmede de aanwezige aandeelhouders zich een parig vereenigden, adviseerde tot onveranderde voortzetting der onderneming gedurende het a. s. seizoen, en tot het inmiddels ontwerpen van eene duurzame organisatie. Aan den aftredenden directeur, den heer J. A. Bientjes, alsmede aan de aftredende commissarissen, de heeren A. B. Freem, J. T. Kok en W. A. G. Jansen, werd, op hun verzoek, een eervol ontslag verleend, terwijl tot waarnemend directeur werd gekozen de heer E. De Groot, secretaris der gemeenten Noordwijk-Binnen en Buiten, alsmede tot commis sarissen a. i,, de heeren mr. S. Katz, advocaat te Amsterdam, F. Hoogewerff, lid der firma Hooge- werff Chabot en Visser te Rotterdam, en L. J. Goetsch te Utrecht. De exploitatie zal ook dit jaar plaats hebben in eigen beheer. Te Aarlanderveen is tot lid van den gemeente- raaa gekozen de heer Jb. Rijlaarsdam (anti-rev.) Hoewel de betrokken besturen daarvan nog geen bericht hebben ontvangen, verzekert men niettemin dat een onlangs te 's-Hage overleden dame vermaakt heeft aan het Toevluchtsoord aldaar voor noodlijdende dieren (honden-asyl) het aanzien lijke legaat van f 26,000 en aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren de som van f 1000. Het stoffelijk overschot van 's Konings groot meester, mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck Yan der Oye, zal uit Zwitserland naar het vader land worden gebracht en in het graf der familie te Brummen worden bijgezet. Mr. W. Wintgens heeft de Kamer-candidatuur van de kiesvereeniging „Vaderland en Koning" te 's-Hage aanvaard. In de vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Doespolder bij Hoogmade werd de heer Js. Van Wieringen met overgroote meerderheid van stemmen tot lid van het bestuur herkozen. De rekening over 1885 werd goedgekeurd: in ontvangst op f 405.99'/a en in uitgaaf op f 381.06'/,, dus met een batig saldo van f 24.93, terwijl het vaststellen der begrooting voor 1886 14 dagen werd uitgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dr. Guye tot buitengewoon hoogleeraar in de oorheel kunde benoemd. De heer J. Ankersmit werd opnieuw benoemd tot wethouder. Hij verklaarde die benoeming te aanvaarden, onder mededeeling dat hjj tot herstel van gezondheid geruimen tijd afwezig zal zijn. Ingevolge art. 90 der Gemeentewet moest daarop een raadslid worden aangewezen om gedurende dien tijd den heer Ankersmit te vervangen, en daartoe werd benoemd de heer Coninck Westenberg, die zich deze keuze liet welgevallen. Bjj een hevig onweder, hetwelk boven de Betuwe woedde, zjjn in een weiland 2 ossen door den bliksem gedood. Te Keppel is de bliksem geslagen in de landhoeve „Balkan" van baron Van Pallandt; alles is eene prooi der vlammen geworden. Gedurende het zware onweder, dat boven Bergen op Zoom en omstreken woedde, sloeg de bliksem in eene hofstede te Beers, welke spoedig in de asch was gelegd; het vee is gered; alles was tegen brand schade verzekerd. Ook te Zwolle woedde een hevig onweder. In Dieze en de Diezerpoorten voorstad sloeg de bliksem in twee boerenwoningen, zonder echter brand te veroorzaken. Te Oorschot heeft een hevig onweder gewoed, vergezeld van geweldigen hagelslag en wind, waar door van de te veld staande vruchten letterlijk niets is overgebleven en alle huizen schade aan glazen en pannen bekwamen. In het klooster alleen is voor meer dan f 1000 schade aan glaswerk en pannen. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zal Zater dag 5 Juni niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 2 Juni; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 3 Juni; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 2 Juni; de „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 2 Juni te Suez en ging het Kanaal in; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Juni Wight. Z. M. heeft dr. H. Haga, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Delft, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwjjs te geven in de natuurkunde en de meteoro logie dr. C. H. Van Rhjjn, predikant te Gouda, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Tijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom, de oud-Christeljjke letterkunde en de geschiedenis der leerstellingen van het Christen dom benoemdby het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kolonel, den luit.-kolonel J. H. Bolken; tot luit.-kolonel, den majoor J. Drabbe, beiden van dien staf; bjj het corps genie troepen, tot majoor, den kapitein H. P. L. C. De Kruyff, mede van den staf van het wapen; bjj het wapen der cavalerie, bjj het 1ste reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester jhr. C. Janssens, van het corps; tot ritmeester, den lsten-luit. jhr. A. C. baron Van Asbeck, van het 3de reg. huz.; tot lsten luit., den 2den-luit. S. J. Van Overveldt, van het corps; bjj het 2de reg. huzaren, tot luit.-kol., den majoor F. J. baron Van Heeckeren, van het lste reg. huzarentot eersten luit., den tweeden luit. H. J. M. C. Schreuder Van de Coolwijk, van het corps; bij de rjj- en hoefsmidschool, tot ritmeester, den lsten luit. A. A. Graaf Van Limburg Stirum, van het 2de regiment huzarenden generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poortugael, van den grooten staf, inspecteur van het militair onderwijs, op non activiteit gesteld. CORRESPONDENTIE. - E. A. B.! Morgen. Gemeugd Nieuws. De heer Bunzei, uit Praag, die door zjjne schrijfmethode ook te dezer stede sedert jaren zoo gunstig bekend is, zal eerstdaags hier weder een cursus voor heeren en dames afzonderlijk openen. Het is reeds voldoende door de verkregen resultaten bekend dat volgens Bunzel's eigenaardig stelsel zelfs personen met zeer slecht schrift in weinige uren eene goede loopende hand of het randschrift leeren, en dat de uitslag inderdaad verrassend is. De heer Bunzei opent ditmaal slechts één cursus en neemt de aanmeldingen daartoe op Zondag 6 dezer, van 11 tot 2 uren, aan in het „Hotel Central." N. Verboog herdacht den lsten Juni den dag, waarop hjj vóór 25 jaren als baas-graf maker bjj de Ned.-Herv. begraafplaatsen alhier werd l aangesteld. In den laten avond is door de politie I te Delft aangehouden de milicien N. V. van het 4de regiment infanterie, die heimelijk zijn garnizoen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1