A0. 1886. flit nummer bestant wit Twee Bladen. N°. 8064. Vrijdag 4 Jvxiii. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Er is een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden van het nvartaal Maart, April en Mei. De Uitgever verzoekt dringend de [uitant1 op vertoon te voldoen en den ibonnés, die wegens zaken of andere eden ei afwezig zijn, een der huisge noten het bedrag ter hand te stellen. Vrijdaga. s. zal de looper zich vervoegen en huize van de abonnés wonende op: Rape 'burg, Heerensteeg, Nieuwsteeg, Eonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Bree- itraat, Burgsteeg, Maarsman ssteeg, Kieuwen Rijn, Nieuwstraat, Beschuitsteeg, laamsl ceg, Steenschuur, Hoogewoerd, Jtrechtsche Veer, Plantsoen en Heeren- ;racht. Leiden, 2 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PB,IJS DEZER COURANT: Toer Lolden per 3 maandenf 1,10. franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Kaar we reeds meldden, was de 1ste Jufli de iag, waarop de heer C. I. De Lange gedurende 15 jaren als custos aan de Sterrenwacht der Rjjks- iniversjr it alhier is werkzaam geweest. Ondu', elzinnig waren de bewjjzen van belang- telling, waarmede de jubilaris mocht ondervinden trouwe plichtsbetrachting wordt op pry's gesteld. De Nedei landsche driekleur, welke op het gebouw er Sterrenwacht ontrold was, bewees dan ook eds dat er feest was. Aangenaam werd de jubilaris verrast, toen hy es morgens zjjn atelier in het gebouw binnentrad immers Let was voor die gelegenheid fraai met iloemen en groen versierd. Des middags werd hij begroet door den direc- eur, die in hartelijke woorden de diensten schetste, oor De Lange in een kwart eeuw bewezen, en svens i herinnering bracht, hoe hij altjjd in allen «nvoud leefde en werkte voor de zaak, welke hem ras toevertrouwd, ja, zelfs dat hij nacht en dag tiaar stond wanneer zijne diensten noodig waren. Hem w rd daarom door den directeur een prachtige fauteuil aangeboden als bljjk van waardeering. Toepasselijke toespraken werden verder tot den jubilaris gericht door den eersten observator, dr. E. Van de Sande Bakhuyzen, die hem ook namens zjjne collega's eene prachtige hanglamp vereerde, ter- ij! door den custos-mechanicus hem mede namens fa schrjjver der Sterrenwacht, een rooktafel werd aangeboden. De jubilaris, aangedaan door zooveel blijken van belangstelling, dankte allen voor die vele bewijzen ran sympathie. Niet minder was hij ook zeer ver eerd met de tegenwoordigheid van de naaste bloed verwanten van wijlen den hoogleeraar Kaiserwant far hunne tegenwoordigheid leverden zjj het bewjjs, ook zjj niet vergeten waren de vele diensten onder Kaisers bestuur door den heer De Lange bewezen. - De gunstig, zelfs met roem bekende, telken jare terugkeerende „acht zomerconcerten" op Zomer- iorg namen voor dit jaar gisteravond weder een «invang. Den geheelen dag liet het zich vrijwel inzien dat reeds deze eerste uitvoering op goed 'eder zou kunnen bogen; maar nauwelijks was ot concert begonnen of een geweldige onweersbui ntlastte zich over den dicht bezetten, fraaien tuin, fadat men genoodzaakt was, hetzij onder de ve- hnda, hetzij in de zaal, hetzij elders een goed toenkomen te zoeken. Enkelen trotseerden echter tot woeden der elementen. Toen echter de kalmte natuur en gemoederen, vooral der dames, was tiniggekeerd, was de gelegenheid om nu in de verkwikte omgeving van het heerlijke spel van Völlmars keurbende te genieten, niet minder wel kom. Wjj hopen, behalve voor deze, èn voor den heer Couvée èn voor de inteekenaren dat de zomer avonden hun ditmaal bijzonder ter wille zullen zjjn 1 Heden waren wy in de gelegenheid bij den heer Joh. J. Eggers op de Botermarkt alhier eenige nieuwe kunstproducten te bezichtigen van onzen stadgenoot den heer H. Jonker, photograaf. Ze stellen voor negen gezichten van het inwendige der Hooglandsche- of Sint-Pancras-kerk na hare jongste restauratie en zjjn blijkbaar van de schoonste standpunten genomen, onder begunstiging van voor dit doel zeer goede luchtgesteldheid, want meer dan eene voorstelling munt bijzonder uit door zeer fraaie schakeering van licht en donker en zuivere lynen, waardoor de schoone gezichtspunten niet alleen tot hun recht komen, maar de photographieën zeiven ook. Twee welgeslaagde afdrukken naar de sierlijke voor- en achterfronten van genoemd monu ment van vroegere bouwkunst maken de verzame ling tot een geheel, dat is uitgevoerd in folio formaat en den heer Jonker tot eer verstrekt, want hy heeft er mede getoond dat hjj, naast het nemen van stadsgezichten in de vrjje lucht, zich en wel met succes ook toelegt op het scheppen van reproduction, onder omstandigheden en op eene wijze, welke hier te lande tot heden nog niet zoo heel algemeen worden bestudeerd en beoefend. Het Ryks Museum van Oudheden alhier werd in het eerste kwartaal van dit jaar bezocht door 605, het Ethnographisch Museum door 72 en het Kabinet van prenten en pleisterbeelden door 64 personen. Respectievelijk bedroeg in 1885 het aantal be zoekers 5435, 3482 en 192, tegen 4706, 906 en 203 in 1884. De Indische mail, per stoomschip „Conrad", wordt morgen alhier verwacht. Heden is ten stadhuize te 's-Hage het burger lijk huwelijk voltrokken van den heer mr. J. P. Sprenger Yan Eyk, minister van koloniën, met mejuffrouw F. J. A. D. De Neve. Het werd kerke lijk gewijd in de Remonstrantsche kerk in tegen woordigheid van vele regeeringspersonen, gepen- sionneerd of met verlof hier te lande, uit Ned.-Indië en onderscheidene hoofd- en verdere ambtenaren van 's ministers departement. Te 's-Gravenhage is het bericht ontvangen dat baron W. A. J. Schimmelpenninck Yan der Oye, grootmeester van het Huis des Konings, lid van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad aldaar, op zjjne terugreis van Konstantinopel naar het vaderland, door eene ernstige ongesteld heid is aangetast en zich thans in hoogst zorg- vollen toestand bevindt aan het meer van Como, in Zwitserland. Minister Heemskerk, die naar Aken vertrok ken is, zoekt daar herstel van zijne voortdurende rheumatische pjjnen, welke hem eene ondraaglijke kwelling waren en hem vaak zyne nachtrust roof den. Ook vroeger vond hy by een kuur te Aken veel baat. De Algemeene Synodale commissie der Ned.- Herv. Kerk heeft in hare laatste zitting benoemd tot leden der commissie van spoedvereischende zaken de heeren G. Bruna en dr. J. J. Prins en tot leden der commissie van toezicht op de admi nistratie van den quaestor-generaal A. G. Jans en dr. J. J. Prins. Yan de 242 personen, die zich hadden aan gemeld om deel te nemen aan het examen voor hoofd eener school 4de klasse te Amsterdam (er zijn 4 plaatsen te vervullen), zjjn 200 opgekomen. In het „Café Krasnapolsky" te Amsterdam is onder leiding van den heer J. J. B. J. Bouvy de achtste vergadering gehouden van de „Yereeniging PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 régels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incM- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Neder- and." Medegedeeld werd dat aan het voornemen om een adres aan het gemeentebestuur van Wou- brugge, betreffende de verordening op de vaart door de brug aldaar, in te zenden, door den secretaris geen gevolg is gegeven, omdat in het reglement alle bepalingen voorkomen, welke men gewenscht zou oordeelen. Er zjjn dus geen feiten om een adres samen te stellen. Adressen aan de gemeentebesturen van Haarlem en Njjmegen om wjjziging van de verordening op de heffing van haven-, kade-en bruggelden, werden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Deze adressen gaven aan een der leden aanleiding om er op te wjjzen, dat op den Amstel tolgelden worden geheven van vee enz. aan boord van stoom- booten, omdat zjj anders langs den weg zouden worden vervoerd en dan tol zou moeten betaald worden. Een schipper met twee knechts worden vrjjgesteld, maar het verder personeel van een stoomboot: machinist en stokers, is niet vrjj. De maatschappjj „De Volharding" van Leiden betaalt jaarljjks tusschen de 4- a 5000 gulden. Een adres aan den minister van waterstaat over de uitdieping van den IJsel bjj Gouda gaf aanlei ding, dat de wenscheljjkheid betoogd werd om de sluis te Gouda grooter en dieper te makendaaruit zou van zelf volgen, dat ook de IJsel dieper zou worden gemaakt. Nu toch doet zich reeds het geval voor, dat schepen, die de sluis kunnen passeeren, op den IJsel zelf bljjven vastzitten. Men deelt aan de „N. R. C." mede, dat bij den Raad van State aanhangig is een voorstel tot verhooging van het tarief der binnenlandsche tele grammen. Het zou nl. worden bepaald op 3 cents per 2 woorden, met een grondtaks van 10 cents en een minimum van 25 cents. Voor dagbladtele grammen zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts één cent per woord worden berekend. De uitslag der examens voor boekhouden en handelscorrespondentie voor de praktjjk, van wege de Vereeniging van leeraren in het Boekhou den te Amsterdam gehouden, is als volgt: boek houden 16 candidaten, niet opgekomen 2, geslaagd 7, de heeren A. F. M. Jongeboer, G. Steneker, A. J. R. Hinse, A. P. Peetoom en A. Drukker, van Amsterdam, J. F. Scheepers, van Sloten, en S. Faber, van Harlingen. Handelscorrespondentie in de Fransche Taal, 3 candidatengeslaagd de heeren W. Westerman en S. Belinfante, te Amsterdam. In de Engelsche taal 1 candidaat, geslaagd de heer H. \V. Vermeulen, van Amsterdam. De exa mens werden afgenomen ten overstaan van de commissie van toezicht. Het stoomschip „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 1 Juni; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 1 Juni; de „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Juni van Padang. Gemengd Nieuvra. Morgenochtend zal hier op het Schut tersveld een Cricket match plaats hebben tusschen de Haagsche club „Hermes" en de Leidsche club „Sixteen." Hedenmiddag om over éénen is een paard, gespannen voor een doktersrjjtuig, ten gevolge van het breken der leidsels aan de Hoogewoerds- brug op hol geslagen. De koetsier spande nog alle krachten in om het beest tot staan te brengen, sprong van den bok, maar viel tegen den grond. Terwjjl het paard in volle vaart voortholde brak onder weg een wiel van het rjjtuig, zoodat dit, aan den eenen kant geheel overhellende, over de straatstteenen sleepte. Aan de Plantage gekomen, werd, het paard

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1