N°. 8063. Woensdao 2 Juni. A0. 1886. Jttr heiden per 8 miuidea1.10. Heden werd een aanvang gepiaakt iet het innen der abonnementsgelden an het kwartaal Maart, April en Mei. De Uitgever verzoekt dringend de uitantie op vertoon te voldoen en den lonnés, die wegens zaken of andere idenen afwezig zijn, een der huisge noten het bedrag ter hand te stellen. Horgen zal de looper zich vervoegen huize van de abonnés wonende op: Hooigracht, Oude Rijn, Middelstegracht, iterstegracht, Haarlemmerstraat, Oude est, Doezastraat, Hoefstraat, Raamsteeg, .Jacobsgracht, Kijfhoek, Garenmarkt, ijdgracht, Levendaal, St.-Jorissteeg, Bin- nvestgracht, Plantsoen, Geeregracht, aiserstraat, Rapenburg WZ., Kloksteeg, eterskerkgracht, Papengracht. Leiden, 1 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PAUS DEZER COURANT: franco per poet1.10. Afr.ouderlijke Nommere0.05. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel neer ƒ0.174. Grootere letters naar plaateruimte. Toor het inoM- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ffcgens den Hemelvaartsdag zal deze üurant Donderdag-avond niet verschijnen. Olïieieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen algemeene kennis van belanghebbenden dat degelegen- td tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogerc Bur- trschool voor meisjes wordt opengesteld gedurende de land Juni, te beginnen op Vrijdag 4 Juni a. S., en irte op eiken Donderdag en Vrijdag des namiddags van Ie tot vier uren, in het gebouw aan de Garenmarkt, en het eerste admisaie-examen is vastgesteld op Vrijdag en Zaterdag 10 Jnli a. s. heer R. C. Keun, consul-generaal der Neder- nden in Perzië, die reeds meermalen geschenken 's Rijks-museum heeft gedaan, heeft onlangs ïieuw een aantal belangrijke oud-Grieksche voor- icrpen geschonken, welke indertijd te Athene, rgamum, op Cyprus en elders verzameld werden, rwjjl aan den heer Keun de dank der Regeering betuigd, is de door hem aangeboden verzameling, eiker beschrijving in de Staatscourant van heden (orkomt, in het Rijks-museum van oudheden te tiden opgenomen. - Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de 8.4; Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Mei van Port-Saidde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 31 Mei. Z. M. heeft den heer F. L. M. Schut, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië; benoemd: bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht: tot dir. off. van- gez. der 1ste kl., de dir. officieren van gezondheid der 2de kl. dr. M. G Van Pelt en H. J. Wilson; tot dirig. off. van gez. der 2de kl., de dirigeerende officieren van gez. der 3de kl. J. M. Engelhart en dr. K. W. Gratama; tot dirig. off. van gez. der 3de kl., de officieren van gezondheid der 1ste kl., met titulairen rang van majoor, J. W. Kipp en L. J. Dumonttot dirig.- militair-apotheker met rang van luit.-kolonel, den dirig.-militair-apotheker met rang van majoor G. C. W. Bohnensieg, allen van gemeld personeel; gerekend van 1 Aug., voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, den off. van gez. 1ste kl. J. A. W. Vermey, van het personeel van den geneesk. dienst in Ned.-Indië; den lsten luit. C. Stok, van het wapen der caval. van het leger hier te lande, thans op non-act., vóor'-deir Rjd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der caval. van het leger in Ned.-Indië; met 1 Juni: lo. den kapt.-luit. ter zee W. C. A. Ziegenhirt Van Rosent hal, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenningvan een jaarlijksch pensioen van f 1339 en van eene verhooging van 750 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2o. bevorderdtot kapitein ter zee, den kapt.-luit. ter zee W. J. A. Nolthenius; tot kapt.-luit. ter zee, de luitenants ter zee 1ste kl. P. Zegers Veeckens en L. Backer Overboek; en tot luit. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. H. L. Netscher en O. H. Kuyckde dirig. offn. van gez. der 2de kl. A. Boele, P. G. Berends en dr. C. A. A. Kieckens, van liet personeel van den geneesk. dienst der landmacht, met 1 Juli op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen voor ieder hunner bepaald op f 1800 's jaars, en aan die hoofdofficieren, nu voor alsdan, den rang ver leend van dirig. off. van gez. 1ste kl. Gemcugd Nieuws. Eene dienstbode, die rekeningen zou gaan betalen, maar intusschen eerst een kijkje ging nemen in het wassenbeeldenspel, moet gister namiddag eene som van ruim tweehonderd gulden uit haar zak zijn ontfutseld. Toen zij dit ontdekte, werden eenige der nog in de tent aanwezige personen gevisiteerd, maar zonder gunstig resultaat. Het geld met de rekeningen incluis was spoorloos ver dwenen. Of de tegenwoordige bezitter misschien zelf de rekeningen voor de meid is of zal gaan betalen, is niet bekend. Trein 13 van de Westlandsche Stoom tram, welke om 11.40 op Halfweg bij Den Haag met een anderen trein moet kruisen, reed door onachtzaamheid van den machinist door. Een ongeluk had natuurlijk niet kunnen uitblijven. Gelukkig echter dat, toen de twee treinen elkander naderden, bjjtijds werd gestopt en teruggereden. Een contro. leur was op den trein, maar ook hj scheen niet aan het kruisen te hebben gedacht. In het midden der bebouwde kom der gemeente Zegwaard brak een hevige brand uit in een door vier gezinnen bewoond huis met annexe timmermanswerkplaats, staande aan de Delftsche Wallen in de onmiddellijke nabijheid van de Ned.-Herv. kerk en andere gebouwen. De brand begon in een bovenkamer, en deelde zich spoedig mede aan het rieten dak. In een oogenblik tijds stond alles in lichterlaaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Men groote moeite wist men, met behulp der twee aanwezige brandspuiten, de nabijgelegen woningen en hooibergen te sparen. Slechts een zeer gering deel van den inboedel is gered kunnen worden. Bijna alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is tot heden onbekend. De heer O. baron Van Wassenaar van Katwjk heeft voor al zijne huurders in den Hoekschen waard den huurprijs met een derde ver minderd. De bejaarde heer, die onlangs uit de eerste verdieping zijner woning in de Lange Raamstraat te 's-Hage is gevallen, is thans over leden. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij G. Hoogenboom wegens lasterlijke aantijgingen in „Argus" is veroordeeld geworden. Naar het „H. Dgbd." verneemt, heeft de heer Oscar Carré aan B. en Ws. van 's-Hage het verzoek gericht om een gedeelte van dezen zomer zijn circus., te Scheveningen op te slaan. De langdurige instructie in zake den Delftschen notaris S. v. L. heeft geleid tot een aanklacht tegen dien heer wegens misbruik van vertrouwen. UitNijmegen schrjjft men: Zondag voormiddag is te Lent door een tuinmansknecht een moordaanslag gepleegd op een 23-jarig meisje, bij welks broeder hij in dienst was. Hjj is in hech tenis genomen. Binnen eenige dagen brengt de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij een rijtuig lste en 2de klasse van een geheel nieuw type in het internationaal verkeer. Ontworpen en gemaakt in de werkplaatsen der Maatschappij zelve, is het een voorbeeld van comfort en goeden smaak. De wagen is 16'/i meter lang en rust op vier assen, zoodat bijna geen schommeling wordt gevoeld. Hij is verdeeld in zes compartimenten, waarvan elk van een toiletkamertje is voorzien. De eerste-klasse-af- deelingen zijn zoo ingericht, dat men, wanneer men er met drie personen inzit, er in kan slapen. De heer prof. Lecomte te Delft, versierde hem met beval lige zoldering-schilderingen. De ongemakken van het reizen worden door dergelijke reismiddelen tot een minimum beperkt. Als eene b ij zonderheid deelt men mede dat een landbouwer te Berkhout, nabij Hoorn, eene koe heeft, welke gemiddeld dagelijks 42 kan melk geeft. Het beest wordt driemaal daags gemolken. Een der beide s1 achto f f e rs v a n den koffiehuishouder Ponsen te Verviers, de oudste zjjner dochters, is aan de haar toegebrachte won den overleden, zonder het bewustzijn te hebben herkregen. Uit West-Australië wordt gemeld dat in het district Kimberiey eene groote hoeveel heid goud ontdekt is. KOLOMEN. BATAVIA, 22 April-1 Mei. De laatste boot, welke van Atjeh kwam, heeft te Padang weer 302 zieke militairen, meest allen lijdende aan berri-berri of zware koortsen, aan wal gebracht. Onderweg waren veertien dooden, waaronder 6 Europeanen, over boord gezet, offers door de berri-berri geëischt. Veel commentaren hierop zjjn onnoodig. Doch wel valt daaruit af te leiden, dat de tjjd meer dan gekomen is, dat er verandering in den tegenwoordigen toestand komen moet.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1