In Engeland is het, naar men wel licht weet, de gewoonte om op den bruilofstdag het bruidspaar met ryst te werpen. Men wacht de jonggehuwden, als zij uit de kerk komen, op, en zy worden dan met rijst gebombardeerd. De krui deniers in de buurt hebben steeds pakken rijst voor de gelegenheid gereed. De bruid is natuurlijk door haar sluier nogal beschermd, maar de brui degom, die zulk eene beschutting mist, kan zoo gevoelig geraakt worden als dit met rijst mogelijk is. Dezer dagen gebeurde het te Londen, dat een bruidegom de rijst met zooveel geweld in het aan gezicht werd geworpen en de korrels zijne oogen dusdanig kwetsten, dat hij naar een oogheelkun dige moest gebracht worden en zyn „honeymoon" zal moeten aanvangen met onder heelkundige be handeling in een gasthuis te zitten. (ff. G.) Men wil eene jaariyksche paarden- tentoonstelling te Brussel organiseeren. Zij zou worden gehouden in Juli. De ontwerpers zullen den gemeenteraad subsidie vragen. Te Bordeaux heeft verleden Woens dag ook een geweldige hagelslag plaats gehad. Er zyn hagelsteenen opgeraapt van 160 gram. Behalve dat van tal van openbare gebouwen en winkels de ruiten werden verbrijzeld, kregen sommige personen lichte kwetsuren. De bui duurde geen vijf minuten. Volgens de „Lanterne" heeft de hertog van Aumale te Cintra gekocht het kasteel van La Penha, dat wylen koning Ferdinand aan de ex-prima donna gravin Edlas vermaakte. Te Chicago werd een groot gebouw, dienende tot bergplaats, in de asch gelegd. De schade bedraagt ongeveer 1 millioen dollars. BUITENLAND. Frankrijk. Nader blijkt dat de buitengewone Ministerraad, waarin over het wetsontwerp op de verbanning der prinsen werd beraadslaagd, eene warme dis cussie heeft uitgelokt. De radicaalgezinde leden van het Kabinet ver langden de onmiddeliyke verwijdering van alle recht- streeksche nakomelingen der familiën, die over Frankrqk geregeerd hebben. De ministerraad besloot met 8 tegen 3 stemmen dat het ontwerp de regeering eenvoudig tot uit- wijzing zou machtigendoch tevens werd uitdruk kelijk bepaald dat, wanneer de Kamers het regee- ringsontwerp aannemen, de wet onmiddeliyk na hare afkondiging op den graaf van Parys en den hertog van Chartres zal toegepast worden. Ook werden de ministers gemachtigd, by de verkiezing der betrokken commissie in de afdeelingen der Kamer van Afgevaardigden, verklaringen in dien geest af te leggen; in gelyken zin zou de heer De Freycinet zich by de openbare beraadslaging in de Kamer uitlaten. Verder werd besloten, onder zeker voorbehoud amendementen toe te laten, om aan het ontwerp de meerderheid der republikeinsche party te ver zekeren. De tekst van het ontwerp heeft de goedkeuring van alle ministers verworven, en dus is het uittreden der radicale leden van het kabinet verhoed. Heden zal te Parys de begrafenis plaats heb ben van den Franschen kolonel Herbinger. De heer Rochefort was voornemens van deze gelegenheid gebruik te maken, om eene groote demonstratie op het touw te zetten tegen Jules Ferry en diens koloniale politiek. De commissie voor het ontwerpen der Parij- sche tentoonstelling had er 107 te beoordeelen90 waren na een eerste onderzoek ter zyde gelegd. Drie werden elk met eene premie van 4000 fr., drie met eene van 2000 fr., zes met eene van 1000 fr. bekroond. Het staat thans vast dat op het Champ de Mars een vuurtoren van 300 meter zal worden gebouwd. Deze zal de „great attraction" zyn van de ten toonstelling. De redevoering, welke de Fransche gezant, de heer Billot, tot den koning van Portugal ge houden heeft en waarin hy, als het gevoelen der Fransche regeering, zeide dat het huwelyk van den Portugeeschen kroonprins met eene Fransche prinses een band te meer tusschen de beide volken was, is, naar men verneemt, geheel volgens zyne eigen meening opgesteld. De heer Billot had niet eerst den tekst zijner redevoering aan den minister president, den heer De Freycinet, medegedeeld en heeft over deze eigenmachtige handelwijze eene berisping ontvangen. Duitscliland. Het wordt bevestigd dat de artillerie te Metz en Trier versterkt zal worden met eonige batterijen rydende artillerie. In Saarbrücken zal een garnizoen van infanterie gelegd worden. Tusschen Nederland, Duitschland en Zwitser land zullen dezer dagen de ratification der zalm conventie worden uitgewisseld, zoodat het tractaat spoedig in werking treden zal. De Bondsraad heeft Donderdag beraadslaagd over de vraag, welke havens de stoomschepen der gesubsidieerde lynen niet zullen aan doen met het oog op het choleragevaar. Ook zal voorloopig Korea niet worden aangedaan, omdat nog niet uitgemaakt is, welke haven daar gekozen zal worden. De politie heeft het bestaan der drie vereeni- gingen van arbeidsters te Berlyn voorloopig ge schorst, op grond dat zy politieke vereenigingen zouden zyn, en geen vrouwen daaraan mogen deel nemen. Ten blyke van den ongunstigen gang der zaken in Duitsche zeesteden in 1885 wordt mede gedeeld, dat de Hamburger en in Hamburg ver tegenwoordigde zeeverzekering-maatschappyen in 1885 hebben verzekerd 1632 millioen mark, tegen b. v. 1698 millioen in 1871 en 2525 millioen in 1880. Sinds 15 jaren was de som niet zoo laag als in 1885. Uit Frankfort wordt gemeld dat de Duitsche Rijksregeering voornemens is na Pinksteren een wetsontwerp in te dienen tot wering van vreemde spionnen. Groot-Brltannl8. De bewoners van Kensington, een district van Londen, hebben het plan opgevat om een prachtig paleis in Kensington Gardens te doen bouwen met het doel, om het op 20 Juni van 't volgende jaar ten geschenke aan te bieden aan koningin Victoria, by de viering van haar jubileum. Op dien dag zal zij gedurende 50 jaren hebben geregeerd. Koningin Victoria is Woensdag jl. van Wind sor naar Balmoral, in Schotland, vertrokken, ver gezeld van prinses Beatrice; zy zal tot het laatst van Juni daar blyven. De officieele viering van den geboortedag der koningin (24 Mei) is op heden, 29 Mei, bepaald. De koningin is Maandag jl. 67 jaar geworden. In het Lagerhuis deelde de heer J. Bryce, onder-secretaris van buitenlandsche zaken gister avond mede dat der regeering niets bekend is van het bericht, als zouden Russische agenten bij het complot tegen prins Alexander van Bulgarye be trokken zyn. Er is te dien opzichte geen enkel feit in haar bezit, dat vertoogen by de Russische regee ring kan rechtvaardigen. Op de weigering van den heer Gladstone, om ophelderingen te geven aangaande zyne, in de bijeenkomst der liberale afgevaardigden, afgelegde verklaringen ten opzichte van het wetsontwerp op de „Home-Rule" in Ierland, stelde sir Michael Hicks Beach voor, de discussie over dat ontwerp te ver dagen. De heer Gladstone kwam op tegen het denkbeeld, als zou de regeering by hare houding gedreven worden door de zucht om aan het bewind te blyven. Hij geloofde het beste middel te hebben gekozen om het doel, dat hy zich met het wetsontwerp voorstelt, te bevorderen. „Wij staan," dus vervolgde de premier, „voor een groot conflict, waarby wij tot het uiterste zullen gaan. De tweede lezing zal niet zyn een abstract besluit, maar eene plechtige verbintenis jegens Ierland." Sir W. V. Harcourt, kanselier van de schatkist, deed, in antwoord op vragen van lord Randulph Churchill en lord Hartington, mededeeling van het voornemen der regeering om het Parlement na de tweede lezing van de „Home-Rule"-wet te verdagen en een nieuw wetsontwerp in de najaarszitting aan te bieden. Sir Michael Hicks Beach bood aan, zyne motie in te trekken, welke ten slotte met 405 stemmen tegen 1 (die van een Iersch lid) verworpen werd. Men seint uit Londen dat de raad van obliga tiehouders mededeelt uit Caracas eene remise te hebben ontvangen van 6856 pd. st., voor den dienst der geconsolideerde schuld van Venezuela. De Engelsche bladen melden dat kapitein Strachan, een onderzoeker van Nieuw-Guinea, het plan heeft gevormd om eene expeditie uit te rusten naar Ned.-Indië, Nieuw-Guinea en de eilanden van den Maleischen Archipel. Deze expeditie zou uit een gezelschap wetenschappelijke mannen bestaan, van Sydney uitgaan en twaalf maanden onderweg bly ven. Men merkt er bij op, dat het mogelyk is' onder zekere voorwaarden land van de inboorlingen van Nieuw-Guinea te verkrijgen, voor zooveel het grondgebied betreft waarover Nederland gezag uit. oefent. Griekenland. Het gerucht is te Londen in omloop dat de mogendheden hebben besloten om de blokkade der Grieksche havens niet op te heffen, voordat zy van de Grieksche regeering zelve de mededeeling heb ben ontvangen dat het leger is gedemobiliseerd. Men gelooft echter dat Trikupis niet tot eens dergelijke mededeeling zal overgaan, omdat Grie kenland reeds voldoende bewijzen geeft van zyt wensch om het leger op voet van vrede terug ti brengen. Amerika. In het Huis van Afgevaardigden te Washingtoi worden thans levendige beraadslagingen gevoen over een door sommige leden ingediend wetsvooi stel, strekkende om oleo-margarine met tien dollar centen per pond te belasten, ten einde het ver vaardigen van kunstboter te beperken en de knoeii ryen in den boterhandel tegen te gaan. De jury van Chicago verklaarde Spies, Schwab] Fielden en drie andere anarchisten schuldig aai opwekking tot moord, 12 anderen aan opwekkii tot samenzwering en ongeregeldheden. Uit de Yereenigde Staten wordt gemeld daj het geheele zuidelijke spoorwegsysteem van 5 vo wijdte wordt gebracht op de normaalwijdte van] voet 9 duim, zoodat alle spoorwegen door het gf heele land dezelfde wydte zullen hebben. De vel andering betreft 9000 mylen weg en 15,000 mjjlej spoor. Het werk begint heden (Zaterdag)-avond wordt Zondag en Maandag voortgezet, om de nieuvj trafiek met het veranderde rollend materieel Juni te kunnen beginnen. "Weken lang reeds ha men er aan gewerkt, om alles daartoe in gerei heid te brengen. CORRESPONDENTIE: Ten opzichte van bericht van onzen correspondent over den bon] van de kerk te Katwijk, is het noodig daarin geslopen onjuistheden te herstellen. "Wjj dol dit gaarne, omdat wy zelf niets anders wenscha dan de zaak voor te stellen zooals zy feitelijk' ia Van zeer geachte zyde wordt ons namel] medegedeeld dat de borgen door het kerkj stuur uit eigen beweging ontslagen zijn, dof na het inwinnen van een rechtskundig advies. moet de som, die later is vastgesteld, niet i f 30,000, maar slechts met f 10,000 overschrei worden. Ook de kosten van het fraaie radvensj zyn te hoog opgegeven, daar die slechts ft hebben bedragen, en de versieringen van hetgeboi zyn volstrekt niet op zulk eene wyze aangebracl dat men ze niet kan bespeurenintegendeel,] zyn overal behoorlijk zichtbaar. Aangaande het honorarium van den archiij wordt ons van dezelfde zijde medegedeeld bedraagt 5 pet. van de aannemingssom, terwijl o het meerdere bedrag onderhandeld wordt. Ook aangaande de quaestio met de leverand van den heer Trinthamer kan worden medegedi dat deze zaak in eene bijeenkomst ten huize j een geacht rechterlijk persoon naar genoegei bijgelegd en opgelost. Programma's van Muziekuitvoeringen Zomerzorg. Dinsdag 1 Juni, 's avonds 7 uren o| directie van den heer J. H. Völlmar. Eerste afd. bï „Zum Sehiitzenfest," Marsch, Schreiner2. Ouverture] Sirene," Auber; 3. Souvenir van „Les petits Prodi operette van E. Jonas, Dunkier; 4. „Schmachtlocl Wals, Fahrbach5. Fantaisie uit de opera van „Beatrice di Tenda," Dunkier. Tweede afd.: Ouverture „Egruond," v. Beethoven; 7. „Souvenir d delssohn," Liederfantaisie, Dunkier; 8. a. „CélèbrcLu Handel; b„Canzonetto" uit het Vioolconcert, BenJ-P (beiden arr. Völlmar); 9. Fantaisie uit „Les deusFoi opera van Verdi, Lemaire; 10. „La Princesse," Pil Bender. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasp WEEK van 16 tot 22 Mei 1886. I 1,4,1 Gemiddelde] Datum. 1 Uur. I Aantal. gtandkar 16 17 18 19 20 21 22 Mei 7.30 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 18.- 18.5 18.3 18.7 18.5 18.5 18.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2