N°. 8061. Maandag 31 3Xei. A0. 1886. I Ook der jeugd werd toegang verleend, maar fctuurljjk kalmte aangeraden. Hare speelplaats liter de hoogere burgerschool voor meisjes is log niet geheel in orde. I Alles is nog zeer jong; over een paar jaar be looft het echter vrij goed te zullen voldoen. Dat lie wandelplaats, waaraan bovendien zooveel her inneringen zjjn verbonden, in de bescherming van let publiek wordt aanbevolen, is bijna overbodig lier in herinnering te brengen. Ieder zal haar laardeeren en op prijs stellen. I Zeldzame planten ontbreken er in het park niet lij noemen daarvan slechts de veelarmige Aro taria imbricata, aan den waterkant nabij het [monument. I Op het Zieke, te 's-Hage, hield gis- [ïrmorgen een rijtuig stil, waaruit een dokter stapte, Ie, na aan den koetsier de volgende visite opge heven te hebben, eene woning binnentrad. feze (Qourant wordt dagelijks, mei uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. L EID S C H jH| DAGBLAD. FP.IJE DER ADVEH.TENTI3N Van 1C regels 1.05. Iedere regel meer 9.171. let^ri'R naar plaatsruimte. Voor het inea-- fut i'U.tu. r'.K s'id wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Geimeugd Nieuws. lUauweljjks waren hedennamiddag Bui halfvijf in alle stilte de drie deuren der schut- ■ojig om de „Ruïne" geopend, of dadelijk maakten fc van personen gebruik om het „Van-der-Werf- lr,rk" te bezichtigen. Dames met parasols, bonnes let kinderwagentjes, vrouwen met boezelaars enz. Iisndelden weldra door de breede paden. I' Voor zoover men nu nog kan oordeelen, hebben [ontwerpers en uitvoerders eer van hun werk, zoo- lel de architect de heer Copijn te Utrecht, als de [opzichter de heer Hendriksen, buiten de Morsch- [poort, en de heer Spijker, die als gemeente-opzich- [ter met hen de werkzaamheden regelde. Wjj vernemen dat de wandeling voorloopig slechts hnkele uren per dag zal worden opengesteld, met iet oog op nog te verrichten werkzaamheden. Eene definitieve opening eerst in half Juni was Jan ook wel wat laat. Gedurende de afgeloopen week zijn lier ter stede aangegeven35 gevallen van mazelen, laaraan 1 overleed; 1 geval van febris typhoïdea L i geval van diphtheritis met doodelyken afloop. In den vroegen morgen van giste en werd door de politie alhier aangehouden A. V. J, bij zich dragende een gevulden zak. Hoewel die ak slechts lorren bleek te bevatten, had Van N. Li en ander ontvreemd uit een onbewoond pak- huis aan de Lange Vrouwenkamp en wel door in- ïlimming door het raam. Na opgemaakt proces verbaal is h\j ter beschikking der justitie te's-Hage gesteld. Het wassenbeeldenspel, dat sedert I eenige dagen op de Boommarkt alhier geplaatst is, trekt meer en meer de aandacht. Het bezoek leemt met den dag toe. En geen wonder, want veel is er te zien en.... ook te leeren, zoowel voor ouderen als jongeren. Toch zal de gelegenheid daartoe nog slechts kort zijn. Was de sluiting van Frohn's Colosseum eerst reeds op morgenavond I bepaald, deze zal nu toch, blijkens in dit nommer voorkomende advertentie, Maandag-avond plaats hebben. Men profiteere er dus nog van! Deze week werden op „Rhynzigt" 1668 zwembaden door heeren en 39 door dames [genomen. I De temperatuur van het water is 18° Celcius. I Te Haarlemmermeer ontstond brand I de boerderij van den heer K., aan den Sloterweg. |3et koetshuis en de kaasmakerij, verleden jaar [geheel nieuw gebouwd en volgens de laatste eischen Igericht, werden eene prooi der vlammen. Alles las tegen brandschade verzekerd. Door den gun- ligen wind bleef het overige gespaard. De koetsier, zooals men dat meer ziet gebeuren, |et spoedig zijn neus nu en dan kennis maken let de knoopen van zijn jas, m. a. w. was inge- dommeld, en bespeurde daardoor niet dat het por tier was opengegaan. Een naderende jongen meende hem een dienst te bewijzen, door het dicht te wer pen. Door de dreuning ontwaakte de ingeslapene. „Vort!" riep hij, terwijl hij de leidsels optrok, en in statigen draf werd naar het opgegeven adres gereden. De niet weinig verbaasde dokter moest zijne volgende visite te voet afleggen, en de koetsier begreep niet waarom de dokter niet uit zijn rij tuig stapte. De kortste reis, die ooit naar Indië en terug gedaan zal zijn, is wel die van den kapt. van het stoomschip „Prins Hendrik," den heer Turfboer. Den 6den Maart van Amsterdam ver trokken, arriveerde hij met de „Prins Hendrik" den 17den April te Batavia, stapte onmiddellijk over op de „Sumatra" en vertrok twee uren later naar Amsterdam, waar hij gistermorgen aankwam. Hij deed dus de heen- en terugreis in 83 dagen. Gisteren hebben te Enkhuizen ge- vischt ongeveer 40 span, waarvan ieder span ge middeld 4000 stuks ansjovis aanbracht. Door storm weer moesten vele spannen weer binnenloopen. In den afgeloopen nacht werd te Monnikendam door ruw weer geen ansjovis gevangen. Omtrent de misdaad, te Veere ge pleegd, wordt aan de „M. C." nader medegedeeld: Ten huize van den landbouwer P. J. te Vrouwe polder werd in den vroegen morgen op de blinden geklopt. De bezoeker was niemand anders dan de zoon van genoemden landbouwer, onder Veere woonachtig, getrouwd en vader van één kind. Na eene korte woordenwisseling met de dienstbode, Maartje G., werd hij op eens woedend, greep haar aan, bracht haar eenige messteken toe en sleepte haar bij de haren naar den watergang, waarin hij haar hoopte te smoren. Met eene koelbloedigheid, die aan 't ongeloofelyke grenst, bood hjj feilen tegenstand aan iedere poging, die het meisje deed om haar leven te behouden. Eindelijk overtuigd, omdat hij geene beweging meer in haar zag, verwijderde hij zich, maar had juist daarmede buiten den waard ge rekend, want de meid, begrijpende dat haar leven alleen gered zou kunnen worden door onbeweeglijk stil te blijven liggen, kroop uit het water en be hield haar leven. De verwondingen schijnen niet den dood ten gevolge te zullen hebben. Zij is naar Middelburg vervoerd. De verdachte heeft in zijn angst het geval zelf aan het hoofd der politie be kend gemaakt zonder zjjn naam te noemen. Hij is, na een zeer langdurig verhoor te hebben ondergaan, gevankelijk naar Middelburg vervoerd. Bij het verhoor bekende P. J. zijne woning ver laten te hebben met het doel Maartje G. te ver moorden. Hij was cynisch kalm. Zjjn slachtoffer schijnt door hem echter niet zoo ernstig mishandeld geweest te zijn als men ver moedde. Alleen aan neus en eene der handen werd zij verwond, terwijl haar verder een blauw oog werd toegebracht. Gisterochtend werd zij in het huis van arrest tegenover haar aanvaller als getuige gehoord. Te Albergen (gem. Tubbergen) sloeg verleden Zaterdag de bliksem in een polderkeetje, waarin zich 5 personen bevonden, nl. man, vrouw en kind, alsmede eene oude moeder, die voor eenige dagen aldaar vertoefde, en een bejaard kostganger. De twee laatsten kwamen er ongedeerd uit, maar man, vrouw en kind bleven achter. Daar het keetje zeer nabij eenige groote ploeg- keten stond, was er onmiddellijk hulp. Maar in de verbastering dacht niemand, zoo 't scheen, aan de menschen daarbinnen, zelfs de daaruit gevluchten niet, en werd op het reeds vlammende keetje een groote hoeveelheid aarde geworpen. Toen het niet door den bliksem getroffen kindje in de wieg begon te kermen, was het reeds te laat! Onder het gewicht der op het huis geworpen aard en van de plaggen, waarmede de keet hier en daar gedekt was, zakte zij in elkaar en bedolf de leven den en de dooden of bedwelmden. Zoo bleef alles liggen tot de plaatselijke genees heer en de politie van Tubbergen op de plaats des onheils verschenen. Het geblakerde lijk der vrouw vond men onder de tafel en dat van den man, die na het inslaan van zjjne plaats schijnt geloopen te zijn, lag met het hoofd naar den uitgang der keet gekeerd. De kazerne der pontonniers te Brielle zal weldra electrisch verlicht worden. Te Apeldoorn zijn gisteren de groote papierfabrieken „Waterloo" der heeren Gerrevink en Pannekoek eene prooi der vlammen geworden. Woensdag jl. heeft onder de ge meente Vorden eene windhoos geduchte verwoes tingen aangericht. Eene boerenwoning, behoorende aan den heer Brants Van den Wildenborch, is ge heel van het pannendak beroofd en een deel van den voormuur ingedrukt. De pannen werden tot op Yt uur gaans weggeslingerd, terwijl krachtige denne- en berkeboomen als takjes zjjn gebroken en ontworteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ofschoon de vrouw des huizes met drie kinderen tijdens de ramp in het huis waren. Ofschoon we nog maar een paar dagen warmte hebben, heeft die te Koevorden reeds een slachtoffer geëischt. Vrijdag werd een zoontje van den smid Van der Veen zoodanig door een zonnesteek getroffen, dat hij binnen weinige uren een Ijjk was. Ook is daar dienzelfden dag eene koe in het land door de hitte gestorven. (P. D. G.) Op den Drachenfels barsttedezer dagen een zwaar onweder los, dat aan de vele gasten een prachtig schouwspel aanbood. De bliksem sloeg echter met ontzettend gekraak in het hotel. Ofschoon de afleider nog dezelfde week onderzocht en in orde bevonden was, sprong de vonk van dezen over op het electrische schei- systeem, dat door het geheele huis vertakt is en volkomen vernield werd. Verwonderlijk genoeg werd in het geheele huis niemand gekwetst. Alleen eene dame, die onder de houten veranda voor den ingang van het huis stond, werd door twee neer vallende geleiddraden, welke gloeiend geworden waren, getroffen, en haar kapsel geschroeid. De telephoonleiding naar Königswinter is onbe schadigd gebleven. Te Marseille heeft een Italiaanseh werkman, na een twist met zijn broeder, dezen vermoord. Een ander Italiaan doorstak in een aanval van jaloezie de dochter van de vrouw, die hem eene kamer verhuurde. Hjj vluchtte na het misdrijf te hebben gepleegd. Men weet dat de president der Ver- eenigde Staten verloofd is met zekere miss Folsom. De Amerikaansche bladen zjjn vol berichtjes over de bloedverwanten en betrekkingen van miss Fol som. Men heeft berekend, dat, indien deze bladen de waarheid zeggen, deze dame 532 neven, 479 ooms en 1270 schoolvriendinnen heeft en in 32 verschillende steden hare opvoeding genoot. In Middel- en in West-Duitschland hebben hevige stormen met hagel gewoed. Te Exeter stierf onlangs een meisje van vier jaren, dat door hare stiefmoeder letterljjk was doodgemarteld. Deze sloeg het kind telkens met een stok, dien zjj in kokend water had ge dompeld, en gaf haar niet genoeg te eten; toen het kind stierf was het ljjfje geheel met wonden bedekt, de neus door het slaan verbrijzeld. De zaak kwam der justitie ter ooren; de stiefmoeder werd tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, terwijl de vader, die van alles wist en haar had laten begaan, met 5 jaren werd gestraft.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1