Ito Aan het heden alhier gehouden mathematisch- literarisch examen werd deelgenomen door zeven candidaten, waarvan er twee werden afgewezen en toegelaten de heeren W. Bal, van Zieriksee; A. Yan Voorn veld, van Helder; N. Lemei, van Leeuwarden; F. H. Roelfsema, van Hoogezand, en P. Vrijburg, van Beetsterzwaag. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 37 68 volwassen personen en van 6 19 kinderen. In een bijvoegsel op den beschrijvingsbrief der 41ste algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap, welke op 3 en 4 Augustus te Leiden zal gehouden worden, stelt hot hoofdbestuur als plaats van bijeenkomst voor het volgende jaar, Haarlem of Amersfoort voor, alsook om eene subsidie van f 250 aan het onder steuningsfonds te verleenen. Door het bestuur der onderwijzersspaarbank wordt eene wijziging in de bepalingen omtrent de geldbelegging voorgesteld, terwijl alsnog door de afd. Leiden als paedagogisch vraagpunt is opgegeven: Wettelijke regeling van kinderarbeid in verband met schoolbezoek, in te leiden door den heer H. C. Van der Heyde. Op den derden dag zal een tochtje plaats hebben naar Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, waar aan leden der vergadering voor f 1.25, niet-leden voor f 2.50 kunnen deelnemen. Nader verneemt het „Hbl." dat de redenen, welke den minister van koloniën genoodzaakt zouden hebben ontslag uit zijne betrekking aan te vragen, sedert gisteren zijn vervallen. Men verzekert dat de heer Sprenger Van Eyk zich daartoe genoopt had gezien, op grond dat tegen eene aanvrage om zich met verlof buitenslands te begeven, tot tweemaal toe bezwaar was gemaakt. Het verzoek om een verlof van eenige weken is echter thans ingewilligd, nadat het zelfs een onder werp van overleg in een daags te voren gehou den Ministerraad had uitgemaakt. Gedurende het verblijf van den minister van binnenlandsche zaken, den heer Heemskerk, bui tenslands, fungeert de minister van oorlog, de heer Weitzel, als tijdelijk voorzitter van den Minis terraad. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de heeren W. G. Van den Berg, G. A. De Geus, S. J. Van Nooten, doctorandi, en J. H. Anchütz, cand.-arts. Toegelaten werden voor het eerste gedeelte de heeren J. L. Van Huiten, doctorandus; D. De Bok en J. A. Th. Ligterink, candidaat-artsen. De minister van justitie heeft tijdelijk verlof verleend aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, die na de ontbinding der Tweede Kamer, weder zijne function wenschte te hervatten als referendaris bij het departement van justitie, van de waarneming van welk ambt hij tijdens den duur van zijn lidmaatschap der Kamer, was ont heven. Naar wij vernemen, is thans aan den Raad van State ingediend eene voordracht tot vaststelling van eene geheel nieuwe wet op het notarisambt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden, bij breed omschreven arrest, Jan Bevaart, den moor denaar van Hester Marion, huisvrouw van S. Kwak, te Heen vliet, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf en twintig jaren. Slechts in den nog jeugdigen leeftijd van be schuldigde zag het Hof eene verzachtende omstan digheid. Zekere J. v. S., zonder beroep, wonende te 's-Hage, werd wegens diefstal van twee gouden dames-hor- loges uit den winkel van den goud- en zilverhan delaar v. G. in de Spuistraat aldaar, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, De politie heeft te 's-Hage een Belg aange houden, die in het bezit bevonden is van meer dan een dozijn parapluieën waarvan hij de herkomst niet wist te rechtvaardigen. Men vermoedt dat deze vreemdeling de regenschermen hier en daar uit de gangen van openstaande woningen heeft mede genomen. Volgens telegram uit Indië, is de met verlof te Breda aanwezige majoor der inf. P. P. H. Van Ham tot luitenant-kolonel benoemd. Tot ons leedwezen vernemen wjj dat mevrouw Korlaar Van Dam haar ontslag heeft genomen als lid van het Rotterdamsche tooneelgezelschap onder directie van den heer Alex. Faassen. Voor eerst zal mevrouw Van Korlaar het tooneel niet meer betreden, hetgeen voor de kunst in het alge meen een verlies is, doch voor het tooneel-gezel- schap van den Nieuwen Schouwburg, waarvan deze actrice een der beste krachten was, is dit besluit nog meer te betreuren. RN.) Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot tuinman- en bloemist op het Koninklyk landgoed „Oranje-Nassau-Oord" te Renkum, de heer Van der Linden, thans op „Het Loo." Naar wjj vernemen, zouden er in de laatste dagen meer dan eens dringende depeches uit Indië zyn aangekomen, om versterkingen van de leger macht aldaar, en wordt dientengevolge hier by het leger zeer gewerkt op indiensttreding by het Indische leger. (VacL.) Door wyien mr. C. Th. graaf Van Lynden van Sandenburg is f 1000 gelegateerd ten behoeve van de Herv. armen te Neerlangbroek. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 29 Mei te Suez; de „Madura",* van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 28 Meide „Noord-Holland", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 28 Mei van Port-Said. Z. M. heeft aan J. Löwensteyn, gewezen brugwachter aan het kanaal door Walcheren te West-Souburg, met instandhouding van zy'n militair pensioen ad f 240 'sjaars, een tweede pensioen toegekend van f 101 'sjaars. Telegrammen. MOSKOU, 28 Mei. De keizer en de keizerin woonden gisteren in de Hemelvaarts-kerk eene bui tengewone godsdienstoefening by ter gedachtenis aan den kroningsdag en bezochten daarna de Aarts engel-kerk. Langs den weg, welken zij passeerden, werden de vorstelijke personen door de talryk verza melde menigte met luid gejubel begroet. Des namid dags woonde het keizerlijk paar een door de studenten in het universiteitsgebouw georganiseerd concert by. De studenten ontvingen en begeleidden HH. MM. met buitengewonen geestdrift. ST.-LOUIS, 28 Mei. De kolonel Frey is te Bakel teruggekeerd na in Gadiaka geopereerd te hebben. Hy heeft de stammen van Guemon verslagen. Eenige tirailleurs zyn licht gekwetst. De comman dant Houri ageert te Falernes tegen den Marabout. LISSABON, 28 Mei. De graaf en gravin van Parijs hebben gisteravond via Madrid de terugreis naar Frankryk aanvaard. FREIBURG, i. Br., 28 Mei. Professor Friedrich Michelis is hedenavond ten gevolge eener beroerte overleden. ROME, 28 Mei. Van gisteren tot hedenmiddag kwamen te Venetië 36 cholera-gevallen en 16 sterf gevallen voor; te Bari 3 ziekte- en 2 sterfgevallen. CATANIA, 28 Mei. De uitbarsting van den Etna duurt nog steeds onveranderd voort. De lava stroomt wel langzamer, maar bedreigt nu ook het westelyk deel van Nicolosi. PARIJS, 28 Mei. De begrafenis van den kolonel Herbinger werd bygewoond door 5000 personen, waaronder de minister van oorlog. Alles ging rustig toealleen werden op het kerkhof eenige kreten van: „Weg met Ferry! Weg metBrièredel'Isle!" aangeheven. - De Fransche gezant te Lissabon, de heer Billot, heeft het grootkruis derPortugeesche Christus- orde ontvangen. BERLIJN, 28 Mei. (K. Z.) De bluffende verkla ringen van den minister Trikupis maken een erbar- melyken indruk. Wanneer hij zegt dat Griekenland zich uit eigen beweging ontwapent, weet toch iedereen buiten Griekenland dat dit niet zoo is en Trikupis moest ook zelf weten, dat hy Europa toch met zulke uitdrukkingen niet bedriegen kan; die kunnen alleen dienen om het reeds zoo verblinde Grieksche volk nog meer in de war te brengen. Overigens ziet men hier geen gevaar meer in en beschouwt men de Grieksche moeilykheden als ge ëindigd. Griekenland is er finantieel en politiek door gedaald. WEENEN, 28 Mei. De heer Dunajewsky heeft aan de Poolsche fractie te kennen gegeven dat hy zou terugtreden, indien die fractie tegen het voorstel der regeering, in zake depetroleum-belasting, stemde. De fractie zou later voor het veranderings-voorstel van den heer Susz kunnen stemmen. - Volgens de „Duitsche Zeitung" heeft in het officieren-Casino te Pest eene vergadering van de officieren van het garnizoen plaats gehad, om over het standpunt tegenover Tisza en de vijandelyke straat-demonstratie tegen de militairen, te beraad slagen. Jongere officieren spraken heftig over de behandeling van het leger in den Hongaarschen Ryksdag; doch het gelukte aan de oudere offi cieren hen tot bedaren te brengen. PARIJS, 28 Mei. De taal der monarchaal gezind dagbladen blyft, ook na het indienen van het ver banningsvoorstel, tameiyk bedaard, klaarblijkelijk uit bezorgdheid dat heftige artikelen tot gev 1 zouden hebben dat alle Orleansen den graaf var Parys in de verbanning zouden volgen. De radical* bladen zyn zeer ontevreden omdat de uitzettin niet op alle prinsen wordt toegepast. Waarsch lyk zullen zy geen amendement in dien ge voorstellen. De opportunistische bladen maken het ministerie een verwyt van dat het, wannee het van de noodzakelykheid der verbanning ove tuigd is, deze niet door een decreet gelast heef te gelyk echter wordt toegegeven dat tot heil a Republiek, in allen gevalle over den vorm derw in de commissie overeenstemming moest verkregei worden met de republikeinsche meerderheid daa de pretendenten-quaestie geen aanleiding mag ged tot eene ministerieele crisis. De overeenstemm is zeer waarschynlyk. De Cassagnac ried d prinsen aan, nu de verbanning toch onvermijdelijk eene groote demonstratie te doen; want voor he die terug wil komen, is de wyze waarop hy we gezonden is, niet onverschillig. Dadelyk na den terugkeer van den graaf v; Parys, welke echter eerst a. s. Zondag verwac] wordt, zullen de gezamenlyke leden der fami Orleans een familieraad houden, tot welken ech geen hunner aanhangers zal worden toegelat De graaf van Parys heeft reeds aan enkele zij vertrouwden medegedeeld dat ingeval van verb ning hy hun zyne bevelen uit het buitenland doen toekomen. Indien de Kamer het verbannini ontwerp aanneemt, zal de uitzetting behalve den graaf van Parys en den hertog van Chart, ook op prins Napoleon en diens zoon Victor won toegepast. LONDEN, 28 Mei. Uit de Bank van Engelam heden 157,000 pd. st. genomen. KEULEN, 28 Mei. Volgens een bericht uit Petersburg aan de „Kölnische Zeitung," heeft Russische regeering met de Disconto-Gesellsc eene overeenkomst gesloten tot conversie der 5 pi leening van 1877 tegen den aanstaanden her! zonder recht van optie voor latere conversion, is eene conversie der geheele Russische staatssc! niet in het vooruitzicht. LONDEN, 29 Mei. In het Lagerhuis is de raadslaging over de Engelsche Home-Rule- voortgezet en na eene discussie van zes uren Maandag uitgesteld. By derde lezing is de verlenging der wet wa; het dragen van wapenen in Ierland wordt verboi met 156 tegen 65 stemmen aangenomen. STOCKHOLM, 29 Mei. De minister van sl Themptander is afgetreden als minister van fi ciën, doch blyft president van den ministe: De staatsraad baron Tamm is tot minister financiën benoemd. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachting: wind zuidwestMh noordwest. lil Officieel© Kennisgevingen. Iff Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van L. M. VAN GELDEEEN, viel houwer, wonende alhier, houdende verzoek om vcrguaj tot het oprichten van eene slachtplaats in het pel Mirakelsteeg No. 20/22; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1| (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemdi zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemefntj visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 12deof aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Baadf gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegi verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoj Leiden, DE KANTER, Burgemeeste 29 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. Ire Ida; P pl |toi De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien art. 21 der Wet van den f den December Stbl. No. 184; Brengt ter algemeene kennis dat in de afgeloope'j één persoon alhier aan Mazelen is overleden Leiden, De Burgemeester voonW 29 Mei 1886. DE KANTER. Leiden, 29 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe 5 toliter. Wintertarwe f 6.80 a 7.20 Zomertarwe f f 6.70. Rogge 5 H. L. Winterrogge f 5.50 a f 5.70. rogge f 5.a 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst f1 f 4.50 Chevalier-gerst f 3.80 a f 4.60. Haver Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f v f 3.70. Duivenboonen 1 hectol. 6.50 a 7.10. 1 denboonen 2 hectol. f 6.30 a f 6.50. ,1 Boter: 12290 kg. Grasboter, lste qualit. b/j a ƒ54; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f 4 Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.a f 1.85—i boter 2de qualit. per kilogr. -.a f Lange Zwarte Turf 18000 dubb. hectol., f 0.21 a I I 1 1 i |Het |?evi D I list pet

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2