Bon L. D. A°. 1886. N'. 8060. Zaterdag: SO ÜVEoi. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Mei. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voer Lolden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regele f 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoei- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich om uit te knippen een ben, waarmede morgen, Zaterdag, van 's mor gens 10 tot 's namiddags 4 uren aan ons Bureel gratis kunnen worden afgehaald de zomerdienst regeling van de Hollandsche en Rijnspoorwegen (Leiden Woerden), zoomede de zomerdienstregeling van de Katwijksche, Haarlemsche, Noordwyksche en IJselsi oomtrams, en van de Leidsehe Paardentram. Met het oog op den Marktdag van morgen, mer ken we op dat die bon natuurlijk ook geldig is voor de buiten Leiden wonende Abonné's, die zich tot het afhalen b. v. kunnen combineeren. Van den Stoomtrams-dienst zijn tevens exem plaren op beter, sterker papier gedrukt, waardoor deze ook voor de zakportefeuille kunnen bestemd worden. Daarvoor wordt echter 10 cents extra in rekening gebracht. Aan de universiteit alhier is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door de heeren W. De Jong, P. De Jong, W. F. Wagtho, L. R. Bunnik, W. I. F. Stortenbeker en P. Van Vliet; het can- didaats-examen in de rechtsgeleerdheid door den heer P. A. Oetgens Van Waveren Pancras Clifford; het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren C. Van der Hoeven, D. Mijs Gzn. en W. Kersbergen; dat in de klassieke letteren door den heer L. Punt (cum laude). - Prof. Franchimont alhier is door de Haagsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij t. b. v. Nijverheid candidaat gesteld voor het directeurschap. Onze jeugdige stadgenoot de heer J. Koorenhoff, photograaf, heeft op de gisteren gehouden prijs- uitdeeling der Academie van Beeldende Kunsten te 's-Hage, twee zilveren medailles behaald, en wel eene groote zilveren Academie-medaille voor het teekenen, concours antique, en eene zilveren Rijks-medaille voor het boetseeren van een antieken kop. De raad van bestuur maakte hem bovendien nog een bijzonder compliment by het uitreiken dei- prijzen voor zyn uitmuntend werk. By dezelfde gelegenheid is de eerste prijs in den cursus voor middelbaar onderwijs toegekend aan mej. H. C. Van de Pavord Smits, te Leiden. Door het Gemeentebestuur alhier is in dank aan vaard de afslag eener bronzen gedenkpenning ter her innering aan den 200sten verjaardag der herroeping van het Edict van Nantes, aangeboden door de commissie voor de geschiedenis der Waalsche kerken te Leiden. Het drietal ter voorziening in de predikants vacature te Valkenburg bestaat uit de heerenP. J. Hopman, te Ouderkerk a/d. IJselC. H. Callenbach, te Hien en Dodewaard, en W. Rignalda, te Loon op Zand. -Volgens den opgemaakten staat der bevolking naar de onderscheidene godsdienstige gezindten, bedroeg deze op 1 Januari 1886 te Zegwaard: Ned.- Hervormden 868, Roomsch-Katholieken 532, Evang.- Lutherschen 4, Christelyk-Gereformeerden 66 en Remonstranten 2, totaal 1472. - Tot leden van het bestuur van den Driemans polder onder Zoetermeer en Stompwyk zyn herkozen de heeren P. C. Van den Bosch en C. Bos Gzn. Het kohier van omslag werd vastgesteld tot een bedrag van f 6537.41. Tot leden van het bestuur van den Zoetermeer- schen- of Nieuwdrooggemaakten polder onder Zoeter meer zijn herkozen de heeren L. Koetsier en J. Poot. - De verpachting van het grasgewas der dorps- wegen te Haarlemmermeer heeft opgebracht 185.75, tsgenJ 195.50 in 1885 en f 158.75 in 1884. Door den gemeenteraad aldaar is besloten nog twee brandspuiten aan te schaffen en later te be palen waar ze zullen worden geplaatst. Aan mej. J. F. Rappold is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school N°. 9, ingaande 19 Juli a. s. Volgens telegraphisch bericht is de 1ste luitenant der genie van het Oost-Indisch leger M. C. Van Rouveroy Van Nieuwaal bevorderd tot kapitein b\j dat wapen. Naar de „Amst. Crt." verneemt, zal een kapitein van de Deensche artillerie dezer dagen ons land bezoeken, ten einde onze kustforten in oogenschouw te nemen. Men schrijft uit Groningen: „Dr. Blok, hoog leeraar aan de universiteit alhier, is door de Regeering belast met het doen van nasporingen in de Pruisische Staatsarchieven naar stukken, welke betrekking hebben op de geschiedenis van Nederland." In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam is o. m. ingekomen een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dd. 21 Mei jl., met 2 bylagen daarby, opnieuw aandringende op het maken van een golf- brekenden dam aan de Handelskade. Dit adres zal worden behandeld als het voorstel van B. en Ws., waarin, „wpsdt geadviseerd om daartoe niet over te gaan, aan de orde van behandeling wordt gesteld. Voorts is aan den heer dr. D. Van Lankeren Matthes, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus. Door den voorzitter is mededeeling gedaan, dat hem door mevr. wed. Van de Poll te Loosdrecht, mede ter voldoening aan den wensch van haren overleden echtgenoot, den heer P. Van de Poll, voor de gemeente is aangeboden een beker tot aandenken aan de eerste-steenlegging van den toren der Nieuwe Kerk aldaar in 1647. Dit geschenk is met dank aanvaard; de beker zal worden ge plaatst in het archief. Tot wethouder werd daarna met 22 stemmen benoemd, eerst mr. Sillem, die de benoeming niet aannam, daarna de heer P. G. Tromp, met 16 stemmen, die evenwel mede bedankte. Op mr. J. N. Van Hall werden uitgebracht 10 stemmen. Besloten werd, in de volgende vergadering tot eene nieuwe keuze over te gaan. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van den 25sten Mei 1886 (No. 106), houdende bepalingen ter uitvoering van de wet van 9 Mei 1886 (Staatsblad No. 102), tot conversie van 4 in 3'/2 ten honderd rentegevende Nationale Schuld. De houders van 4-pcts.-Staatsschuld kunnen van 31 Mei tot en met 15 Juni hunne vorde ring aflossen, na eene verklaring, in te leveren by den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en de betaalmeesters in de hoofdplaat sen der provinciën en te Rotterdam. Zy, die con versie hunner 4 pets. schuldbekentenissen tegen 3'/j pet. verlangen, kunnen die verwisseling na 1 Juli by bankiers enz. doen bewerkstelligen. Het rentegenot van de geconverteerde 4-pcts.-schuld houdt op den 30sten Juni 1886. Verder geeft de Staatscourant de formulieren op, in de beschikking vermeld, in de volgende kennis geving „De minister van financiën maakt verder bekend, dat de formulieren voor aflossing, bedoeld by het koninklijk besluit van 25 Mei 1886 (Staatsblad No. 106), zoomede afdrukken van de voorwaarden tot verwisseling der 4 tegen 3pet. Staatschuld, vastgesteld by zjjne resolutie van 27 Mei 1886, van heden af kosteloos verkrijgbaar zyn bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der pro vinciën en te Rotterdam." Uit Curasao werd gisteren zoo meldt „de Tyd" per telegram de treurige tijding ontvangen van het overlijden van Z. D. Hoogw. msgr. Van Ewyk, bisschop van Camacha en apostolisch vicaris van Curasao. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaar. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zal morgen, Zaterdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, pass. 27 Mei Dungeness; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Mei van Colombo. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats de gemeente Harder wijk, mr. J. F. Neeb, cand.-notaris, advocaat en kantonrechter-plaatsvervanger, wonende te Nykerk, en tot notaris binnen het arr. Heeren veen, ter standplaats Munnekeburen, gemeente "WeststeUing- werf, M. De Vries, cand.-notaris te Steenwyk; aan J. M. Locker De Bruyne, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Brouwers haven aan D. L. Van der Heide, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; be noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Lisse c. a. P. De Bruyn, ontvanger derzelfde middelen te Balk c. a.den ritmeester C. G. Roukens, van de ry- en hoefsmidschool, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op f 1495 'sjaars, en aan genoemden ritmeester den rang verleend van majoor; opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen, de heeren mr. E. N. Rahusen, dr. C. K. Hoffmann, dr. A. A. W. Hubrecht en R. Veen Valck, en als zoodanig benoemd den heer A. Pot, te Nieuw-Lekkerland; benoemd tot directeur van het postkantoor te Olst, H. Linthout, thans directeur van het postkantoor te Oorschot den met verlof in Europa aanwezigen majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. Sterk, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Juni 1886, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioenbenoemdtot lid en voorzitter der commissie die gedurende één jaar belast zal zyn met het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrechttot lid en secretarisF. D. Fontein, apotheker te Utrechttot ledendr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogleeraar te Utrecht; W. Stoedor, hoogleeraar te Amsterdam; tot plaatsver vangende leden: dr. E. A. Van der Burg, hoog leeraar te Leidendr. L. J. Van der Harst, leeraar aan 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht; dr. F. C. E. Van Embden, apotheker te Utrecht; C. Gulden- steeden Egeling, apotheker te Zeist; benoemd tot ridder der orde van den Neder!Leeuw dr. N. H. Tatum Zubli, emeritus predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Assen. Gemougd Nieuws, De „Société Royale du Sport Nau- tique de la Meuse" te Luik heeft haren wedstrijd, welke eerst bepaald was op 4 Juli, met het oog op de deelneming van de Leidsehe studenten-roei- vereeniging „Njord," eene week uitgesteld. Den Leidschen roeiers, die er aan 3 of 4 nommers zullen deelnemen, zy alles goeds toegewenscht. Hedenmiddag ontstond erbrand in eene vuilnisschuit, liggende in het Rapenburg tegen over de universiteits-bibliotheek. De vlammen sloe gen weldra vry hoog in de lucht, maar door spoedige hulp van den vuilnisophaalder, was men weldra den brand meester. Het zoontje van V., wonende in de Ruime Conscientiestraat, dat gisteravond om even

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1