Donclerdaa: 27 Mei. Hit nummer besla:,! Bit Twee Bladen. N°. 8058. A0. 1886. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Tnt Leiden per 8 maanden1.10. Tranoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel» Kennisgfevfngen. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien de missive van den Inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland dd. 24 Mei No. 160; Gelet op art. 21, 1ste al. der Wet van den 4den December 1872, Stbl. No. 134; Brengt ter algemeene kennis dat de Mazelen in deze gemeente epidemisch voorkomen. beiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Mei 1886. DE KANTEB. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer E. F. Kollmann, geb. te Kaiserlautern, met academisch proefschrift, get.„De verplichtingen van den vrucht gebruiker gedurende het vruchtgebruik", en de heer Ni M. Lebret, geb. te Dordrecht, met acade misch proefschrift, get.; „Iets over verzet door derden." - Dezer dagen is vanwege de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, de eerste aflevering van het tweede en laatste gedeelte van den catalogus harer bibliotheek uitgegeven, geheel bewerkt door den adjunct-bibliothecaris den heer Louis D. Petit. Niet minder dan 43 vel of 686 kolommen groot, is de aflevering bijna geheel ge wijd aan de geschiedenis en plaatsbeschrijving van ons land. Merkwaardig is het zeer groot aantal pamfletten uit verschillende tijdperken onzer historie, hier naar behooren beschreven en gerangschikt. Met name wordt gewezen op den rijkdom der tijdschriften uit den patriottentijd en op de publication uit de dagen der Fransche overheersching. Hoogst belang rijk is ook de verzameling geschriften op het ge bied der kerkgeschiedenis met hare kleinere kerk genootschappen en sekten en van twistschriften tusschen Roomschen en Protestanten. Wat de werken over plaatsbeschrijving betreft, deze zijn afgedeeld naar de verschillende provinciën en steden; Leiden alleen telt b. v. 55 kolommen. Met Augustus a. s. zal de tweede afl. ter perse worden gelegd, bevattende de geschiedenis, plaats beschrijving enz. van België, Duitschland enz. Daarbij komt dan een supplement op de 1ste afd. .Handschriften" en op de 3de afd. „Nederlandsch Tooneel." Betreffende het register op den alpha- betisch ingerichten catalogus, welke reeds grooten- deels door den heer Petit bewerkt is, zullen nadere mededeelingen worden gedaan. Deze catalogus is onmiskenbaar de vrucht van heel wat studie, hoofdbreken, toewijding en lief hebberij en wijst op menige collectie boeken, zoo als men nergens vindt. Hij verdient om den rijken inhoud de algemeene aandacht. Hoe meer toch de prachtige bibliotheek, waaruit iedereen gratis boe hen ter leen kan krijgen, bekend wordt en hoe meer gebruik men er van maakt, des te meer zal Ie heer Petit zijn doel; bevordering der wetenschap, bereiken. En met dat doel voor oogen wijdde h\j al zijne vrije uren aan dezen catalogus. Wjj wenschen hem met het welslagen van zijn moeilijken en veelomvattenden arbeid geluk. - Hier ter stede is een departement opgericht Ier Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie; het telt 9 leden. - In het hoofdkiesdistrict Leiderdorp zjjn ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten gisteren bjj de herstemming tusschen de beide katholieke candidaten opgekomen 286 van de 1369 kiezers, tegen 999 op 11 Mei. Van onwaarde wer den verklaard 22 briefjes. Gekozen is mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden, met 150 stemmen. Op den heer F. H. B. Snijders, te 's-Hage, waren 113 stemmen uitgebracht. In het hoofdkiesdistrict Alfen is verkozen de heer M. C. J. Van der Weijden, te Nieuwkoop, candidaat der katholieken. De tegen-candidaat was het aftre dende lid de heer S. Van Velzen, aanbevolen door de anti-revolutionnairen. Voor de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het district 's-Hage zjjn uit gebracht 5-54 stemmen, waarvan van onwaarde zijn verklaard 8, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 546. Gekozen is C. W. A. baron Van Haersolte Van den Doorn (conservatief), oud-zeeofficier, met 360 stemmen. De heer mr. F. A. P. baron "Wittert Van Hooglandt (katholiek) verkreeg 186 stemmen. Bjj de gisteren te Oudshoom plaats gehad hebbende herstemming voor een lid voor den gemeenteraad, waren uitgebracht 120 geldige st.; hiervan verkregen de heeren M. Van Wijk (anti-rev.) 62 en J. Th. Piek (lib.) 58 stemmen, zoodat eerst genoemde is gekozen. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten maakten er van de 123 kiezers 93 van hun recht gebruik. Te Koudekerk hebben voor deze gelegenheid van de 64 kiezers slechts 22 hun stem uitgebracht. De laagste inschrijver voor een nieuw Raad huis te Koudekerk is de heer P. De Graaf, met selaar, aan wien het werk is gegund. De inschrijvers waren allen inwoners van Koudekerk. De heer J. Van Mantgem, pred. te Harderwijk, heeft voor het beroep naar de Christ.-Ger. gemeente te Emmen bedankt. Aan den adj.-ond.-offic. J. A. Otten, van het 4de reg. inf., is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Van het 4de reg. inf. zullen, gedurende den a. s. zomer, de cursussen bjj de Normaal Schiet school volgen de kapt. A. P. J. Rutten (van 115 Juli) en de 2de luit. A. Copes Van Hasselt (van 16 Juli31 Oct.) Naar men verneemt, heeft de jury van beoor deeling der ontwerpen voor een nieuwe „tent" van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in het 's-Gra- venhaagsche Bosch, met den eersten prijs bekroond het ontwerp onder het motto; „Simplex Siggillum Veri" en met de premie het plan onder het motto „Tent." De ontwerper van het bekroonde plan is de heer J. H. Pfeiffer, architect te 's-Hage, en die van het plan, waaraan de premie is toegekend, de heer F. J. Nieuwenhuis te Utrecht. De Bell-Telofoonmaatschappij te Amsterdam keert over 1885 f 66.93 dividend per aandeel uit. Dr. D. Van Lankeren Matthes, die dit jaar den 70-jarigen leeftijd bereikt heeft, heeft besloten de betrekking van directeur der Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus voor jongens, te Am sterdam, op grond van zijn hoogen leeftijd neder te leggen. Volgens de „Times" verwacht men aan de beurs te Londen, te gelijk met de officieele mede- deeling der voorwaarden van de conversie der 4 pets. Nederlandsche Schuld, eene bekendmaking van het huis Rothschild omtrent de faciliteiten, die het geneigd is toe te staan aan de Engelsche houders dier obligatiën. Den turners, die aan het op 14 Juni a. s. te Helder te houden gymnastiekfeest zullen deelnemen, wordt door de Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij, voor zoover zjj langs hare lijnen worden vervoerd, 50 pet. vermindering op den vrachtprijs toegestaan. Door den minister van binnenlandsche zaken is dr. A. Huysman, te Utrecht, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de oorheelkundezoomede voor het tijdvak van heden tot en met 31 Dec. a. s., benoemd tot adsistent aan de Rijks-universiteit te Groningen, voor de artsenijkunde en toxicologie, de heer J. Van de Moer, doctorandus in de pharmacie. Dezelfde minister brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangen op Woensdag 9 Juni a. s., in de lokalen van 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht. Bij de Ned. Herv. Kerk in ons land waren op 1 Mei 11. 54 plaatsen meer dan vjjf jaren vacant. Daarbij is eene gemeente, St.-Anna Parochie, welke reeds 22 jaren zonder predikant moest blijven. Het 13de Zuider-Zendingsfeest zal 23 Juni a. s. op het landgoed „Hondsberg" te Oosterwijk gehouden worden. De eind-uitslag der examens in de handwerken, gehouden te 's-Hage, is, dat geëxamineerd werden 311 candidaten, waarvan slaagden 147, d. i. ruim 47 pet. In bijvoegsels tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld de door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland gesloten lijst der hoogst aangeslagenen in de rijks directe belastingen, ver kiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. In de vroeger door ons medegedeelde namen is geene verandering gekomen. Door Z. M. is bepaald dat door eene commissie een onderzoek zal worden ingesteld naar de ver- eischten van eene haven voor visschersschepen te Seheveningen, naar de kosten aan den aanleg daar van verbonden, en naar de wijze waarop aan zoo danig werk uitvoering zou kunnen worden gegeven, en zijn tot leden van die commissie benoemd de heeren Mr. P. L. F. Blussé, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, voorzitter; mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevisscherijen J. Van Stralen, wethouder der gemeente 's-Gra- venhageL. S. J. Van Kempen, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, lid van den gemeenteraad aldaar; jhr. L. P. Quarles Van Ufford, hoogheemraad van Delfland; Murk Leis, reeder, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland; A. Hoogenraad, secretaris van de permanente com missie uit de reederij en voorzitter van devereeni- ging „Eendracht" te Seheveningen, lid van den gemeenteraad van 's-GravenhageJ. Van der Toom hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat; J. Van der Vegt, hoofdingenieur van den provincialen water staat van Zuid-HollandW. H. Hubrecht, ingenieur van 's Rjjks waterstaatA. Kool, majoor van den generalen staf; W. F. Blaauw, kapt.-luit. ter zee, inspecteur over de artillerie der marine, en mr. F. H. J. Tavenraat, griffier van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, aan wien tevens de functie van secretaris wordt opgedragen. Met 1 October a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam. De gewone audiënties van den minister van koloniën op 28 en die van binnenlandsche zaken op 29 Mei a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Mei van Jeddah. Gemengd Nieuw». Op 1 ast van den inspecteur v an h e t geneeskundig staatstoezicht zijn de mazelen in deze gemeente epidemisch verklaard. Naar wij vernemen, zal het Van- der-Werf-park, naar welks opening zoo met ver langen wordt uitgezien, eerst den 15den Juni, den dag na Pinkstermaandag, door de ingezetenen voor het eerst kunnen worden betreden. De paden, welke nu zoo netjes worden in orde gebracht, zullen voor de buizen der aan te brengen gasverlichting weer moeten worden opgegraven. Verder wordt

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1