Bon Premie. Leiden, 25 Mei. N°. 8057. Woeiisdaa: 20 Mei. A<\ 1886. feze (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. In dit nommer bevindt zich de Bon, waarmede morgen, Woensdag, de premie van het Leidsch Dagblad aan ons Bureel, Doezastraat N°. 1, van 's morgens 10 tot I's avonds 6 uren, tegen betaling van 10 Cents kan worden afgehaald. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Lalden per S meenden1.10. Franco per poet1.40. Afeonderlflke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het ineee- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan het heden alhier gehouden mathematisch- literarisch examen werd deelgenomen door zeven candidaten, waarvan werden afgewezen vier en toegelaten de heeren A. A. Piepers, van Den Haag |A. en C. E. Van der Horst, van Voorthuizen. - Men schrift uit Leiden aan het „H. Dbl." dat de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" voor de Tweede Kamer de heide aftre dende leden aanbeveelt, terwyl de R.-K. kiesver eeniging alleen den heer Van Wassenaer aanbeveelt voor de vacature-Donner een eigen candidaat zal stellen. - Ds. C. B. Oorthuys, predikant te Harderwijk, heeft toezegging van een beroep ontvahgén üaar Katwijk aan Zee. - De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning", te Hoekschewaard, heeft tot voorloopige candidaten bij de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer gesteld de heeren W. Th. Heemskerk, te Amsterdam, en S. Van Yelzen, te Alfen. - De heer Richard Hol heeft medegedeeld dat hjj de benoeming tot organist der St.-Bavokerk te Haarlem niet aanneemt. Blijkens een van den gouverneur-generaal van kl.-Indië ontvangen telegram wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 745,300 picols. - Nader deelt men aan het „D. v. N." mede at de bepalingen omtrent het afnemen der arts examens aan elke universiteit, waarvan wij dezer lagen melding maakten, voorloopig voor den duur ran een jaar vastgesteld zijn. - In de gisteren te Haarlem gehouden' ver gadering der Haarlemsche Paardentramweg-Maat- schappij werden de gewone ruime afschrijvingen goedgekeurd en het dividend bepaald op 2 pet. Het „Hbl." verneemt dat de Senaat der Am- sterdamsche Stedelijke Universiteit eene uitnoodi- ging ontvangen heeft om zich door een afgevaar- te doen vertegenwoordigen bij de luisterrijke viering van het vierhonderdjarig bestaan der hoo- geschool van Heidelberg in de maand Sept. a. s. - Wegens te geringen finantieelen steun van z\jde der ingezetenen zal het zangersfeest van wege den „Nederlandschen Zangersbond" in 1887 niet te Leeuwarden worden gehouden. De Duitsche Bondsraad heeft zijne goedkeuring 'erleend op het besluit om aan de Nederlandsche lag het recht van kustvaart in Duitschland toe ikennen. - Op de aanbeveling voor directeur der gemeente werken te Arnhem, zijn geplaatst de heeren Lindo 's-Hage, Pennink te Nijmegen en Rijk te Arnhem. - Tot vader en moeder in het burgerweeshuis Arnhem zijn, uit 81 sollicitanten, benoemd G. ?er en echtgenoote, thans onderwijzer in het roene weeshuis te Groningen. - De secretaris van Capelle aan den IJsel, de "r Van Lint, is plotseling overleden. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam Java, arriveerde 24 Mei te Southampton; de mrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Suez 24 Mei en ging denzelfden dag het Kanaal in; de „Prins Hendrik", van Banana naar Rotter dam, is 23 dezer St.-Vincent gepasseerd. Z. M. heeft, met ingang van 1 April jl., aan den eervol ontslagen hoofdcommies bij het depar tement van marine, J. W. Van den Berg, een jaar- lijksch pensioen toegekend van f 1481met in gang van 1 Juni a. s., benoemd tot kantonr.-plaats- verv. in het 1ste kanton te Amsterdam mr. J. C. Van Eyk, adv. en proc. te Amsterdam; —benoemd tot notaris binnen het arr. Haarlem, ter stand plaats de gemeente Monnikendam, D. Costerus, cand.-notaris aldaar; met ingang van 1 Juli 1886, benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van oorlog, den lsten klerk by dat dep. H. C. Van Oy; aan W. Klinkhamer, op zjjn verzoek, met 1 Juni a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts der 2de klasse, den paardenarts van de 3de klasse C. Van Heels- bergen, van dat personeelden voormaligen adju dant-onderofficier, dienstdoend officier van het leger in Ned.Indië H. L. J. M. Van Ishoven, met ingang van 1 Juni a. s., benoemd tot huismeester in het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek; den kapt. ter zee J. A. Greve, met 1 Juni a. s., op zyn daartoe gedaan verzoek, ter zake vanlang- durigen dienst en meer dan. vijftigjarigen ouderdom op pensioen gesteld, onde? toekenning van den titulairen rang van schout bjj nacht en van een jaarlijksch pensioen van 2100 en van eene ver hooging van dat pensioen ter somma van f 1050 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; den luit.-generaal P. G. Van der Schrieck, van het wapen der inf., 's Konings adjudant i. b. d., den luit.-kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck Van der Oye, van den grooten staf, den majoor W. Rooseboom, van den generalen staf, alsmede den kapitein H. Seret en den eersten luitenant J. C. Fabius, beiden van het wapen der artillerie, allen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op non-activ., gerekend van den 19 dezer in actie ven dienst herplaatst, met bepaling dat zij ter beschikking zullen zjjn van den min. van oorlog en als zoodanig met afwijking in zoo verre van de formatie dier staven zullen behoo- ren: de luit-generaal Van der Schrieck tot den staf der infanterie, de luit.-kolonel baron Schim melpenninck Van der Oye tot den grooten staf, de majoor Rooseboom tot den generalen staf, en de kapt. Seret en de 1ste luit. Fabius beiden tot den staf der artillerie; benoemd: bij het wapen der artillerie, tot lsten luit., en wel bij hun tegen woordig corps, de 2de luits. F. De Fremery, C. Tromp, J. Vervloet en W. P. C. Fabius, van het lste, D. G. Van der Voort Maarschalk, G. P. Bonten en H. M. F. G. Peltzer, van het 2de, A. Ch. M. ridder Alewyn, Ch. E. Baud, P. G. Verhaart en A. L. Maas, van het 3de, alsmede W. Verhey, H. G. De Bruyne en T. X. L. Schoenmaekers, van het 4de reg. vesting-artillerie. Gemcugd Nieuws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is bijna de geheele vloot binnenlek- visschers aangeweest met een schrale vangst door omloopende windstilte voor vischgety. Besomming f 15 tot 90 in 6 dagende 3 gamalenbootjes f 52 en de zeilboot met schelvisch f 36. Er werd besteed voor matige tarbot f 6 a 10, voor tong f 0.30 a f 0.60 en voor levende bunschol f 0.40 a f 0.70 per stukvoor droogschol 5 a 6, voor droogscharren f 2.50 a f 4.50 en voor garnalen 1.25 a 2 per mand. Maandag-ochtend is de geheele vloot op de vis- scherjj uitgegaan. Op de heden gehouden tentoonstel ling en keuring van twee- en éénjarige stieren, gehouden vanwege de afdeeling Bodegrave en om streken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, hebben de navolgende bekroningen plaats gehad: Voor de tweejarige (aangegeven waren 11 en ingezonden 8 stuks) is de lste prys ad f 25 toegekend aan A. C. Van den Akker te Hazers- woude, de 2de prijs ad f 10 aan J. De Vroege te Rietveld en de 3de prijs ad 5 aan J. H. Van Dieijen te Bodegrave. Voor de éénjarige stieren (aan gegeven waren 14 en ingezonden 9 stuks) is de lste prijs ad f 20 toegekend aan H. Van Elten Jr. te Bodegrave, de 2de prijs ad f 7.50 aan C. De Jong te Rietveld en de 3de prijs ad f 2.50 aan W. J. De Vink te Bodegrave. Op de heden te Bodegrave gehouden vrije paardenmarkt waren aangevoerd 22 paarden en 3 hittende prijzen hepen van f 80 tot f 250. Uit den Kampersingel te Haarlem is het lijk opgehaald van een achtjarig knaapje, dat sedert Vrijdag werd vermist. Vermoedelijk is het spelende te water geraakt. Een 65-jarige schildersknecht is aldaar aan het Klokhuisplein achterover van een ladder gevallen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk is overleden. De zuivere opbrengst van de soirees dramatiques, te Rotterdam gegeven ten voordeel© van de Rotterdamsche Gezondheidskoloniën, bedraagt f 2636.65. Omtrent den moord te Smilde wordt door het „D. v. N." nog gemeld, dat het vermoeden- meer en meer veld wint, dat de buurman, van wien reeds sprake was, werkelijk de misdaad zou hebben gepleegd. Bij het ljjk van de verslagene gebracht, was hij niet op zijn gemak, en hy moet zich heb ben uitgelaten dat hy op den middag van den moord bij den vader van de verslagene met deze laatste koffie had gedronken. Nu is werkeiyk op het tijd stip, dat hy opgeeft, iemand in de woning der ver slagene gezien door twee personen, die daar waren voorbygekomen. Het onderzoek wordt steeds voort gezet en de verdachte natuuriyk voortdurend in het oog gehouden. Zpne voetsporen zijn in een nabij gelegen boschje aangetroffen. De justitie is ter plaatse tegenwoordig en neemt uitgebreide maatregelen om den schuldige te vinden. De begrafenis van de verslagene heeft onder een grooten toeloop van menschen plaats gehad. Te Zandeweer (Gron.) heefteen droe vig ongeval plaats gehad. De zoon van den land bouwer E., een oppassend jongeling, begaf zich in het hok, waarin zich eene merrie met een jong veulen bevond, ten einde dit tegen het slaan der moeder te beveiligen. Daarby kreeg hy een slag tegen den buik, ten gevolge waarvan hij na eenige uren smartelyk lydens overleed. Wat zyn wy toch een geduldig volk, roept de „Arnh. Crt." uit. We bezoldigen inspecteurs, om na te gaan of er soms onwelriekende geurtjes opstygen in de nabyheid van scholen, gestichten, arbeiderswoningen enz., in het kort om daar op te treden, waar het volk onvoldoende voor zijne gezondheid waakt, en we laten alles onbeproefd, om voorgoed een einde te maken aan de telken, jare op gezette tyden terugkeerende heibrandlucht welke geheel ons land verpest met haar ongezonden, verstikkenden walm: de schrik niet alleen van alle borstlyders en zwakken, maar ook van d© gezonden. Hier te lande, en wel te Groningen, is ingevoerd keuken- of tafelzout, uit de Saksische berggroeven. Dit kristalheldere zout moet door fijnheid en droogheid uitmunten. Ofschoon een cent duurder dan het tot dusver verkochte, is het, volgens onderzoekingen door deskundigen, 10 percent sterker in gehalte, zoodat het gebruik vooral aan de groote

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1