Uit eene hierachter voorkomende advertentie blijkt dat de Walsche Diaconie voornemens is ook hier ter stede eene ziekenverpleging te vestigen. Naar wij vernemen, zal deze instelling bestemd zjjn voor meer- en minder-vermogende zieken, tot ver schillende kerkgenootschappen behoorende, doch in de eerste plaats voor leden der "Walsche gemeenten. Bij de bestaande behoefte aan eene inrichting als deze, zullen velen met ons den wensch deelen, dat spoedig daarvoor geschikte lokalen worden gevonden. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prjjzen 330, ƒ35, 3.70 en f 1.85; de laagste f 310, f 35, f 370 en ƒ1.85. Een bjj het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië bevat het volgende bericht: Den 19den Mei is op het particuliere land Tjiomas (afdeeling Buitenzorg der residentie Batavia), eerst een troep feestvierende inlanders en daarna de adsistent-resident van Buitenzorg door eene gewa pende bende aangevallen. Den volgenden dag heeft zich de resident van Batavia, vergezeld door mili tairen, naar de plaats van het verzet begeven en aldaar 500 opgezetenen van Tjiomas gewapend aan getroffen, op wie, na eenige vergeefsche sommatiën, door de militaire macht gevuurd moest worden, ten gevolge waarvan zij ruim 50 dooden en gewon den bekwamen. De zaak is in onderzoek. Men meent de reden van het verzet te moeten toeschreven aan opdrijving door den landheer van de lasten der opgezetenen van het land. De rust is hersteld. St.-Crt [Reeds verkort in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld.] Door het Muts-departement te Hillegom zjjn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren A. C. Wertheim en mr. B. Mees. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Yan Kerkwyk als lid van den Raad der gemeente Aarlanderveen, heeft de burgemeester, de heer A. P. Zaalberg, de hem aangeboden candidatuur aangenomen. De van het 3de bjj het 4de reg. inf. overge plaatste kapt. G. A. De Brayn wordt belast met het bevel over de 3de comp. 1ste bat. te Delft. De hier te lande met verlof aanwezige kapitein der infanterie van het Ned.-Indische leger J. H. De Bruger is tot majoor bevorderd. Op ruim 49-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer J. F. Looymans, oud-leeraar aan de voormalige tuinbouwschool „Linnaeus" te Water graafsmeer. De heer J. F. Eykman te Zaandam, laatstelijk hoogleeraar aan de universiteit te Tokio, is door den keizer van Japan benoemd tot ridder 4de kl. der orde van de Rijzende Zon. De heer Coninck Westenberg heeft bedankt voor het hem aangeboden wethouderschap der ge meente Amsterdam. Het stoomschip „P. Caland" vertrok 22 Mei van Niemv-York naar Rotterdamde „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 22 Mei; de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 22 Mei aldaar aangekomende „Noord-Brabant" arriveerde 23 Mei van Rotterdam te Padang; de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 21 Mei van Marseille; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Mei van Marseillede „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, is 22 Mei Madera gepasseerd; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 22 Meide „Suma tra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 22 Mei. NU«wa. Er is door het parket te 's-Graven- hage eene strafvervolging ingesteld tegen F. Domela Nieuwenhuis, verantwoordelijk redacteur van het -orgaan „Recht voor Allen", wegens de opneming van artikelen, honend voor den persoon des Konings en handelende over het jongste bezoek van Z. M. aan Amsterdam en de benoeming van den com missaris van politie Stork tot ridder der Eikekroon. De instructie is reeds begonnen. In den vroegen morgen van Zater- dag is aan het Tolhuis, onder de gemeente Lei- muiden, de woning van den landbouwer R. door brand totaal vernield. Oorzaak onbekend. Een en ander was, hoewel niet hoog, tegen brandschade verzekerd. In de duinen te Scheveningen waren Zaterdag oenige jongens bezig een kuil te graven, en maakten daarover een soort brug. Een der jongens ging in den kuil liggen, doch eensklaps stortte de brug in, zoodat hjj onder het zand bedol ven raakte. Goede raad was duur. De andere jongens begonnen het zand weg te werken, doch dit gaf niet veel. Zjj riepen twee vrouwen uit de buurt te hulp, doch dezen konden geen genoegzamen bijstand verleenen. Men haalde toen mannen die met spaden aankwamen; hun mocht het gelukken den jongen, meer dood dan levend, er uit te halen. Na een half uur was hjj weder bijgekomen. De rechter- commissaris mr. A. J. Karseboom, belast met de instructie in strafzaken te Amsterdam, verzoekt met spoed inlichtingen betreffende de woonplaats van zekeren koopman, vermoedelijk in granen en aanverwante artikelen, genaamd Van Wassem, die in relatiën gestaan moet hebben met Dirk Jan Schallenberg, nu in hechtenis, als beklaagd van bedrieglijke bankbreuk. Bedoelde persoon, die als getuige noodwendig moet gehoord worden, schijnt zich in of om Leiden te hebben opgehouden. Tegen een emeritus-predikant is proces-verbaal opgemaakt, als verdacht van zes boekdoelen uit de stadsbibliotheek te Amsterdam te hebben ontvreemd. Een geweldig onweder, dat zeer lang aanhield en van plasregens vergezeld ging, woedde gisternacht boven het eiland Tessel. Eene arbei derswoning van zekeren Ocqué, te Oost, werd door den bliksem getroffen en werd eene prooi der vlammen. De bewoners slaagden er in, ongedeerd uit het brandende huisje te komen, doch de in boedel, benevens een hond en eene geit, gingen in den vuurpoel verloren. Naar men zegt, waren het huisje en de inboedel behoorlijk verzekerd. Ook door het inslaan van den bliksem is brand ontstaan in den houtzaagmolen „Het Haantje", aan de Schie, voorbij Heul te Rotterdam. De blus- sching werd met de brandspuit der eigenaars verricht. Sedert Januari zjjn 178 Joodsche gezinnen uit Moskou verdreven, omdat zjj niet de noodige rechten hebben daar te vertoeven. De ver drijvingen duren steeds voort. Uit Zanzibar wordt berichtdatde Methodist-zendeling Houghton en zijne vrouw zjjn vermoord bjj Lamos, door Masais die bij de Tanna- rivier wonen. Het meteorologisch bureel van de „New-York Herald" bericht dat eene depressie, waar van het middelpunt gisteren bjj New-Foundland lag, waarschjjnljjk de kusten van Schotland bereiken en in het noorden van Groot-Britannië tusschen den 25sten en 29sten dezer maand onstuimig weder veroorzaken zal. De groote meubelfabriek van den heer Christiaens, in de straat Anderlecht te Brussel, is in den nacht van 21 op 22 dezer door brand grootendeels vernield. De schade wordt op 300,000 a 400,000 fr. geschat. Te Tourcoing is de katoenspinnerij van Joire afgebrand. De schade bedraagt 900,000 fr. BUITENLAND. Duitschland. De nestor der geschiedschrijvers, de beroemde Pruisische historicus Leopold Von Ranke, is gister avond te Berljjn op ruim negentigjarigen leeftijd overleden. Ranke begon zjjne loopbaan als leeraar aan het gymnasium te Frankfort. Reeds uit gjjne eerste ge schriften bleek zjjn aanleg en uitgebreide historische kennis, zoodat hjj reeds op dertigjarigen leeftijd tot hoogleeraar in de geschiedenis te Berljjn werd benoemd. Het is niet mogeljjk om alle werken op te som men, welke de wereld aan Ranke's onvermoeiden arbeid te danken heeft. De volledige uitgave zjjner historische geschriften telt bjjna vjjftig ljjvige boek doelen. Alle dragen het kenmerk van een helder en onpartijdig oordeel, degeljjke studie en duidelijke verklaring en schifting der ingrijpende feiten en ge beurtenissen. Graaf Herbert Von Bismarck zal een Engelsch zeebad bezoeken om weer sterk te worden. Spanje. Het doopfeest van den koningstelg, den toe- komstigen koning Alfonsus XIII, heeft volgens de vastgestelde regeling plaats gehad. Eene groote menigte vulde de galerijen en gangen van het koninklijke slot. Bij de doopplechtigheid waren de ministers, de hooge geestelijkheid de wereldlijke] autoriteiten en buitenlandsche diplomaten tegen woordig. Don Carlos schijnt gehoor te geven aan de uit. noodiging zjjner aanhangers tot het houden eener conferentie. De pretentent is ten minste uit Venetië naar Zwitserland vertrokken. De Spaansche regee ring ontving bericht van zjjn vertrek en spoorde daarom de ambtenaren op de grenzen tot waak zaamheid aan. De noordelijke provinciën, waar de meeste aanhangers van den pretendent te vinden zjjn, worden door vliegende colonnes bewaakt. Vol gens de „Imparcial" heeft de Fransche gezant den minister van buitenlandsche zaken de verzekering gegeven, dat de Fransche regeering geen vereeni- ging van Carlistén op haar gebied zal dulden. Terstond heeft Don Carlos een manifest tot de Spanjaarden uitgevaardigd, waarin hij hun mede deelt dat hij zijne rechten „niet met de wapenen in de hand, maar toch met niet minder kracht dan voorheen in hun geheelen omvang bljjft handhaven en zich nooit tot eenige schikking zal leenen."Tot| geruststelling der Spanjaarden zal zeker de ver zekering strekken, welke Don Carlos er bjj voegt, dat de strijd voor zjjn recht en Spanje's welvaart al zjjn stoffelijke middelen heeft uitgeput. Griekenland. Naar eerst uit Athene werd gemeld, had del opperbevelhebber der Grieksche troepen in Thessaliël bericht dat de onderhandelingen met den bevel-1 hebber der Turken werden voortgezet. Op voorstell van den Turksehen generaal zou een protocol! worden opgesteld. Bjj de grenzen was het rustig. I Groot gewicht wordt overigens niet aan dezel eerste schermutseling gehecht. Aanleiding daartoe! gaf de verjaardag des sultans. De Turksche sol-I daten vierden dit feest op zeer rumoerige wijzej en schjjnen in opgewonden toestand hun geweren afgeschoten en zoo den strjjd te hebben uitgelokt. Gedurende eenige uren werd van weerszijden ge-| schoten. Volgens berichten uit Grieksche bron isl te Nezero een Grieksch soldaat gedood en werden! er zes gekwetst, terwijl de Grieken drie Turken I gevangen namen. De Porte heeft eene nota gericht! tot de mogendheden, waarin zjj betoogt dat het! gevecht öf door een misverstand öf door vrienden! van Delyannis is uitgelokt. In allen gevalle heeft! de Porte haar generaal nogmaals uitdrukkelijk gelast! om zich tot eene strikt verdedigende houding tel bljjven bepalen. Van Zaterdag-avond zeven uren komt echter del tjjding dat een ernstig gevecht weer aan de grenzen! werd voortgezet. Bij het afzenden van dit bericht! bevond de minister-president Trikupis zelf zich! aan het telegraafbureel, om zich met den Griekschenl bevelhebber te onderhouden. Er heerschte te Athene veel opgewondenheid! Eene groote menigte vulde de straten en juichte! den oorlog toe. De aldaar in garnizoen liggende! troepen hadden bevel ontvangen, zich gereed tel houden voor onmiddellijk vertrek naar de grenzen! De vijandelijkheden duurden gisteren tot zons-)I ondergang tusschen Tirnovo en Tuiria voort. Aan! beide zijden zjjn veel gewonden. Het gevecht over! de geheele linie was zeer hevig. Oost-Bumelië. Betreffende de samenzwering, welke tegen vorst! Alexander is gesmeed, heeft een boer uitvoerige! mededeelingen gedaan. In den nacht van 17 op 131 Mei kwamen te Burgas, ten huize van een der! aanzienlijkste leden der Russische party, acht samen-1 zweerders bjjeen, waaronder een Russisch officier,! twee Grieken en drie Montenegrjjnen. Men wilde! den vorst tusschen Aidos en Burgas overvallenen! zoo mogeljjk levend gevangennemen. Dertig partjj-1 gangers, onder aanvoering van Nobokoff, den Rus-B sischen officier, zouden den aanslag uitvoeren. Het! plan was, om den minister Karaweloff te vermoor! den, de omwenteling te proclameeren en de be-! zetting van het land door de Russen voor te be! reiden. Een der boeren verklapte echter het ge! heim, zoodat de acht samenzweerders allen werfe! gevat. Naar men weet, heeft echter de Russisi! regeering door haar gezant te Konstantinopel ter! stond de invrijheidstelling van den Russischen offl! cier verlangd. Telefrsnmeo. GENT, 23 Mei. Reeds in den morgen heerschip hier in de stad groote beweging, vooral onder c! arbeidende bevolking. Toen te halfvier het resultaat der verkiezin! werd bekend gemaakt in de zaal van het stadhui!

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2