N». 8053. Vrijdag 2 TVIei. A". 1886. Dit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Bericlit DE DESERTEUR P. J. ANDRIESSEN. Leiden, 20 Mei. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSOÏÏ jÉɧ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De Uitgever heeft het genoegen aan de Abonnó's op het Leidsch Dagblad te berichten, dat hij binnen kort als premie zal aanbieden een boekje, getiteld of DE FRANSCHE OVERHEERSCHING EN NEDER LANDS HERSTELLING 1810-1813 door Het bestuur der 3de-October-Vereeniging verzoekt ons onzen lezers met een enkel woord te wijzen op de achterstaande advertentie, waarin het be stuur aankondigt, dat op morgen en volgende da gen eene inteekenlijst aan de ingezetenen zal wor den aangeboden, zoowel aan hen, die reeds zijn toegetreden als die nog wenschen dit te doen, ten einde daardoor te vernemen Of men zich verbindt als üd a 1, of wel als lid-donateur a f 2,50 of meer. Ten einde het den bode niet al te lastig te maken en vooral het bestuur in staat te stellen na een niet te langen tijd te weten, over hoeveel geldmiddelen het voor de in October 1886 te hou den feestviering zal kunnen beschikken, worden allen, die voornemens zyn op de lijst te teekenen, beleefdelijk uitgenoodigd, voor 't geval zij bij het aanbieden der lijst misschien van huis kunnen zijn, een der huisgenooten te maehtigen hunne namen op de lijst te zetten met het bedrag, waartoe zij zich verbinden. Yoor de HH. studenten ligt eene lijst bij den heer Somerwil. -De openbare samenkomst met debat, gisteravond.' in de Stadszaal, waar dr. Ph. S. Yan Ronkel spreken zou over den door de Synode voorgestelden „modus vivendi", werd door eene talrijke menigte bijgewoond. Ds. Joh. Drost opende de vergadering, onder be tuiging dat het hem verheugde dat 'zoovelen aan de roepstem der commissie gehoor hadden gegeven, omdat daardoor belangstelling in 4'e zaken der Kerk werd getoond. Daarna nam dr. Van Ronkel het woord. Na eene breedvoerige inleiding ging spr. over tot de eigenlijke behandeling der zaak. Dat dr. v. R. het rüet met den voorgestelden „modus vivendi" eens was, behoeft geen be toog; want op verschillende gronden beweerde hij dat deze „modus vivendi" bepaaldelijk streed met de ware belangen dor Kerk. Een applaus dank te den spreker voor zijne warme en welsprekende re.de. Hierop vroeg de, heer Drost debat, wat dr. v. R. ook gewild had. Prof. Gooszen drukt zijne sympathie uit voor spre kers afkeuring van den „modius vivendi." Andere punten in dr. v. R.'s rede moest hij echter bepaald testrjjden; dat predikanten geen volmaakte wet gevers zjjn, gaf trpr. toe, evenwel kon hiervan geen Terwijt gemaakt worden. Nu trad dr.'Hagen op. Ook hij dankte dr. v. R. Toor de uitn&odiging. Hij wilde kort zijn wegens het late uur. 'Hjj trachtte uit de geschiedenis aan ie toonen, doojr aanhaling van verschillende feiten, kt de Synode bepaald in haar recht was en niet ^lde verscheui-en, maar vereenigen. Dr. v. R. repliceerde. Hs. Drost zeide daarna nog eenige woorden, dankte vergadering en sloot met een kort gebed deze JÖoenkomst om ruim; kwart over tienen. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 17 tot en met 21 April, zoodat nog ontbreken die van den 14den tot don 16den, welke morgen per Nederlandsche mail worden verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.15 bezorgd zyn. Aan vergunningsrecht werd in deze maand te Lisse betaald door 13 tappers f 425, zijnde 85 meer dan in 1885, ten gevolge van de verhoogde percentage in plaats van 20 pet. thans bedragende 12.50 van iedere 50 huurwaarde. De Turksche legatie te 's-Hage maakt bekend dat, uit aanmerking van de groote hitte in dit seizoen, de karavaan naar Mekka (Mecheib-Hadj- chérif) dit jaar den 5den Thewal, in plaats van den 15den dier maand, naar de Heilige Stad zal vertrekken. Uit door de „Maasb." ontvangen berichten blykt, dat ook op de Noordkust van Afrika een buiten gewone hitte heerscht. Er is geen wolkje aan de lucht en de hemel schijnt van koper. Deze hitte duurt tot het laatst van Augustus of zelfs tot het midden van September. Misschien is er verband tusschen deze hitte en de aardbeving, die onlangs in Algiers plaats had, en den vreeselijken storm in Spanje. In dit land is het thans weer prachtig weer, maar ook de hitte neemt er toe. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam is o. a. besloten eene som van f 3000 beschikbaar te stellen, ten einde ééne der binnenplaatsen van het Ryks-Museum voor de aanstaande stedelijke schilderyen-tentoonstelling in te richten. In de vorige raadszitting was ver worpen een voorstel van het Dagelijksch Bestuur omdaarvoor op te richten een houten gebouw, waarvan de kosten waren geraamd op f 24,000. Verder was de zitting voornamelijk gewijd aan de voordracht van B. en "Ws. om over te gaan tot eene conversie van de 4-pcts-leeningen der gemeente Amsterdam van 1855,1879 en 1884 in eene3'/,-pcts.- leening tot een nominaal bedrag van ƒ17,000,000, met het daarop door de heeren Fuld, Van Eeghen en Sillem (door den heer S. W. Josephus Jitta schriftelijk ondersteund) amendement om de rente te bepalen op 3 pet. en het nominaal kapitaal op 18,000,000, waarvan de prijs van uitgifte niet lager mag gesteld worden dan 89 pet., terwijl B. en Ws. den koers van uitgifte voorstellen op 981/, pet., beiden met '/4 pet. vermindering by afstand van de provisie door den kooper. Na langdurige beraadslagingen is het amendement van den heer Fuld c. s. met 21 tegen 13 stemmen verworpen en het voorstel van B. en Ws., om te converteren in een 3'/,-pcts.-fonds, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na verwerping met 18 tegen 16 stem men om aan de houders der laatste, in Febr. 11. geplaatste serie der leening van 1884 '/4 pet. resti tutie te geven van het door hen toen gestorte kapitaal, zynde geweest 100'/4 pet. Tot wethouder, in plaats van den heer J. Anker smit, is met 25 stemmen benoemd de heer J. Coninck Westenberg, aan wien van zyne benoeming (als zynde afwezig) zal worden kennis gegeven. Tot onderwijzer is o. m. benoemd A. Wit te Zeist. Zooals bekend is, zouden de feesten ter ge legenheid van het 50ste lustrum der Utrechtsche Hoogeschool plaats hebben den 28sten Juni en volgende dagen. Ten gevolge der bepaalde verkie zing voor de Tweede Kamer op 15 Juni zou de dag der herstemming (29 Juni) gelyk vallen met dien van den gekostumeerden optocht. Uit den aard der zaak zou, wanneer deze feestdagen ge handhaafd bleven, öf de verkiezing öf de feesten PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. daaronder lyden, daar immers de reünisten, di© zich naar Utrecht begeven, in hunne districten niet aan de verkiezing kunnen deelnemen en daardoor vele kostbare stemmen verloren gaanöf de reünisten zouden zich ten gevolge der verkiezing niet kunnen verplaatsen, wat weder voor een zoo belangrijk feest te bejammeren is. Daarom hebben de onderschei dene corporatiën zich Maandag jl. verstaan ter overweging van de vraag, of het mogelijk zou zijn, de feesten eene week te vervroegen, wat natuurlijk weder zyne eigenaardige bezwaren heeft. Op di© vergadering is men echter nog niet tot een besluit gekomen, waarom spoedig eene nieuwe vergadering zal worden belegd. Aan een particulier schrijven uit Deli, gedag- teekend den 12den April, ontleent het „D. v. N."' het volgende: „Zooals gij reeds uit de couranten vernomon zult hebben, verkeeren wy op het oogenblik in een zeer neteligen toestand. Overal trekken de Atjehers zich- in de bergen samen, en het zal niet lang meer duren of ook Deli levert dezelfde moord- en plunder- tooneelen op als onlangs Langkat. Aangezien het garnizoen op de hoofdplaats oogen- blikkelyk slechts 4 man bedraagt, daar de overig© 400 naar verschillende bedreigde punten gezonden zyn, hebben wij een corps vrijwilligers opgericht, die zich bereid verklaard hebben onmiddellijk op te rukken naar eventueel bedreigde estates. Daar ik echter eerst gisteren de circulaire ontving, waarin mijne toetreding tot genoemd corps verzocht werd, weet ik nog niet wie mijne toekomstige krijgsmak kers zyn, noch hoe groot hun aantal is. Eergisteren hebben wij hier te Bekalla maar alvast onder ons een krijgsraad gehouden, ten einde, daar deze plaats naar alle waarschijnlijkheid het eerst aan de beurt ligt wanneer een inval gewaagd wordt, eendrachtig te kunnen handelen. Op deze vergadering werd besloten dat wij ons, zoodra de Atjehers van de bergen komen afdalen, naar het huis van den administrateur zullen terugtrekken en in de fermenteerschuur, waarom heen reed© eenige bastions zyn opgeworpen, legeren. Daar moeten wij dan maar zien het zoo lang en zoo goed mogelyk vol te houden, totdat er versterking komt opdagen. Verder hebben wy eenige Battaksch© spionnen aan het werk gezet om van het doen en laten van den vijand op de hoogte te blijven. In hoeverre die kerels evenwel te vertrouwen zyn, weet ik niet. Ziedaar onze voorloopige maatregelen. Stuurt de regeering ons echter spoedig hulp, dan kan er nog veel onheil voorkomen worden, in het tegenovergestelde en zeer waarschijnlijke geval moeten de planters zelf maar zien huis en goed ta verdedigen. Daar by zulke invallen alles wat niet of slechts moeielyk kan vervoerd worden, aan de vlammen wordt prijsgegeven, heb ik, voor het geval dat ik my naar beneden terug moet trekken, in de voor raadkamer onder mijn huis een gat in den grond laten graven ten einde nog een gedeelte van myn inboedel voor roof en brand te beveiligen. Zooals gij ziet, is de rozenkleur op het oogenblik, hier niet de heerschende." De heer Veltman, die thans weder geheel hersteld is, zal a. s. Zaterdag in het „Grand Théatre" te Amsterdam wederom optreden en wel in een zyner beste rollen, nl. als Quilp in „Nelly." Den lsten April jl. nam mejuffrouw Charlotte Jacobs, apotheker te Batavia, aldaar zitting in d© commissie tot het afnemen van het 1ste natuur kundig- en apothekers examen. Ook is zy voor dit jaar als plaatsvervangend lid benoemd in de com missie tot afneming van het apothekersbedienden- examen. Dit is zeker wel het eerste geval hier te lande of in onze koloniën, dat eene vrouw zitting

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1