Vereeiiiie zitting, der Me Kan van den kapt. der inf. F. C. W. Van Hom, laat stelijk gedetacheerd bij het leger in Nederl.-Indié, een pensioen toegelegd ten bedrage van ƒ600 's jaars. Gememgd NUswu. Blykens achterstaande advertentie wordt „Café Suisse" met daaraan verbonden restau ratie, in nieuwe handen overgegaan, morgen weer geopend. Men meldt uit Den Haag als een feit, dat gisteren, Maandag, een vertooner van de pop* penkast door twee hem onbekende heeren is aan gezocht en betaald om gedurende het bijeenzijn van de Tweede Kamer, op het plein van het Bin nenhof de poppenkast te laten spelen. De politie, van meening dat deze betaalde pop- penkastvertooning op het Binnenhof al te zeer op eene spotternij geleek, beduidde den kermisman dat hy eene andere plaats moest opzoeken. De man aar zelde niet aan dien raad gevolg te geven. „Hij had de centen toch al beet", zeide hjj. Den 17den dezer zijn te Haarlemmer meer twee bedelaars aangehouden, die, als zijnde Saksers, over de grenzen des Rijks zullen worden gebracht. Het hof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen J. Egedjj, oud 39 jaren, kuiper te 'Warf huizen, en hem wegens poging tot omkooping van een openbaren ambtenaar van de Regeering door eene aanbieding, ten einde een gunstig bericht (opinion favorable) van hem te verkrijgen, welke poging geenerlei uitwerking heeft gehad (in casu aan den inspecteur der posterijen te Zwolle, aan wien een cadeau van f 100 werd beloofd, indien de beschuldigde werd benoemd tot brievengaarder te Warf huizen), veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Te Bayonne zijn ten huize van een agent der Carlisten 270,000 patronen voor Rem- mington-geweren en ontplofbare zelfstandigheden enz. in beslag genomen. Onder de ongelukken, veroorzaakt door de laatste zware regens in Engeland, noemt men ook het doorbreken van eene spoorwegbrug van den spoorweg van Worcester naar Hereford. Bij Tewkesbury is het water hooger gestegen dan tijdens den waterstand van 1852, tot hiertoe de hoogste. De stad is letterlijk door het water inge sloten en de gemeenschap met de buitengemeenten wordt onderhouden met schuiten en vletten. De bewoners zijn gevlucht op de bovenverdiepingen, zonder dat zij den tjjd hadden hunne meubelen in veiligheid te brengen. Het lagere gedeelte van Gloucester is overstroomd. Bij Chester is de Dee buiten hare oevers getreden -en heeft het land tot eene uitgestrektheid vaneen halve mijl overstroomd. Het verkeer is op den Chester-Denbigh-spoorweg gedurende vier en twin tig uren gestremd geweest. Zware sneeuwstormen hebben in Noord-Walis gewoed. Te Kendal is de bodem bedekt met eene sneeuwlaag van zes voet hoog. Yan den oogst zal daar niets terecht komen. In de mijn „Boi telle" by Douai heeft eene ontploffing van myngas plaats gehad, waar door drie mijnwerkers gekwetst werden, waarvan ■één zeer gevaarlijk. De windhoos te Krossen. Aangaande ■den storm, welke de Pruisische stadKrossen teisterde, wordt van daar dd. 14 Mei geschreven: Heden werd onze stad bezocht door eene ver schrikkelijke windhoos. Tegen halfdrie kwamen in het westen donkere wolken opzetten, welke een geducht onweer aankondigden. Om drie uren had het onweer de stad bereikt en begon het te don deren. Plotseling kreeg de wind, die eerst uit het westen kwam, eene andere richting en nam plotso- ling in hevigheid toe. De wolken hingen laag, als waren het rookwolken, en schenen niet hooger te zijn dan de toren van de kerk. Toen hoorde men plotseling een onbeschrijfelijk geraas, zoodat men aan eene aardbeving begon te denken. In één oogenblik waren de daken der huizen zonder pannen. De pannen vlogen als droge bla deren door de lucht en verbrijzelden een ontelbaar aantal ruiten. Daarbij werd zulk een hoeveelheid stof opgejaagd, dat men geen honderd pas voor zich uit kon zien. Boomen met een middellijn van 8 voet werden afgebroken of ontworteld. De kerk toren, een sieraad der stad, werd omgeworpen. Het puin van den toren bedolf een huis, dat er over stond, met zyn bewoners. Het was eene restauratie, waar juist eenige menschen zaten, 's Avonds om 7 uren waren twee lijken gevonden. De vrouw van den restaurateur is zwaar gewond, maar de kellnerin en de stammgasten zijn nog niet gevonden. De stad maakt een treurigen indruk. Een groot aantal huizen is min of meer beschadigd, de schoor- steenen der fabrieken zijn omgewaaid en een laken fabriek is byna geheel vernield. De straten zijn onbegaanbaar wegens het puin en de dakpannen. De] wandelplaatsen zyn geducht beschadigd. Strui ken en boomen zyn byna allen ontworteld. Eenige vaartuigen die in de Oder voor anker lagen zyn omgeslagen. De opvarenden zyn allen verdronken. Pogingen tot redding aangewend mochten niet baten en ook zjjn hun lyken nog niet gevonden. BUITENLAND. Dultschland. De hoogbejaarde beroemde geschiedschrijver Leo pold Von Ranke, te Berljjn, reeds eenigen tyd door ouderdom aanhoudend verzwakt, ligt zoo bedenke lijk ziek, dat er reden bestaat om zyn dood te verwachten. Graaf Herbert Yon Bismarck is benoemd tot secretaris van staat en graaf Berchem tot onder secretaris van staat by het ministerie van buiten- landsche zaken. Graaf Herbert Von Bismarck is weer zoover hersteld, dat hy Zaterdag in een open rijtuig kon rijden. De keizerin is Zaterdag naar Baden-Baden vertrokken. De keizer blijft voorloopig nog te Berlijn, waar zich ook zyne dochter, de groothertogin van Baden, bevindt. De gezondheidstoestand des keizers laat niets te wenschen over. Groot-BritannlS. In het Lagerhuis werd gisteravond de beraad slaging over het wetsontwerp op het bestuur in Ierland voortgezet. De heer Stansfeld, president van de Local Govern ment Board, verdedigde de politiek der regeering. Hy zeide dat de verleden Zaterdag door lord Salis bury gehouden redevoering een geest van veront waardiging zou opwekken en juist zou bijdragen tot grootere aaneensluiting onder de liberale party. Door aanneming van het wetsontwerp zou de band tusschen Ierland en Engeland worden versterkt, omdat meer zedelijke beginselen daaraan ten grond slag liggen. Engeland moet niet alleen rekening houden met het arme Ierland, maar ook met het Iersche ras in de Vereenigde Staten, hetwelk aan Ierland het vertrouwen inboezemt dat zijne eischen niet kunnen afgewezen worden. Het Huis heeft, na een debat van acht uren, de discussie tot heden verdaagd. Allen, die den uitslag der stemming in het Parlement berekend hebben, zyn het eens dat het „Home-rule"-ontwerp in het gunstigste geval ver worpen zal worden met 40 stemmen en in het ongunstigste met 90. Eene verzoening van Cham berlain en Gladstone is onmogelijk, daar de aan hangers van Parnell niet te "Westminster willen blyven en Gladstone zich voor Chamberlain niet wil buigen. Amerika. De politie te Chicago heeft gevangengenomen zekeren Lingg, den bekenden anarchistischen letter zetter van de „Arbeiter-Zeitung", als verdacht dat hy een bom geworpen heeft. Lingg verweerde zich wanhopig; de politie vond in zyne woning allerlei wapenen, dynamiet en dynamietbommen. De politie verhinderde dat de vergadering doorging van Most's geestverwanten. In de voornaamste middelpunten van verkeer in de Staten der Unie is het rustiger. By de behandeling van het strafproces wegens omkoopery, gepleegd by de stemming over de con cessie aan de Broadway Railway te Nieuw-York verleend, werd de alderman Jachne, die bekende 20,000 dollars voor zyne stemming ten gunste van den spoorweg te hebben ontvangen, door de jury schuldig verklaard. De dezer dagen in hechtenis genomen anar chist Johan Most is, volgens een telegram uit Nieuw-York aan de „Köln. Zeitung", tegen eene borgstelling van 1000 doll, weder in vryheid gesteld. Telef mmaea. LONDEN, 17 Mei. Het stoomschip „Palala", van Londen naar Port-Natal, is b\j Weymouth gestrand en vermoedelijk weg. BELGRADO, 17 Mei. De gewezen minister van justitie in het kabinet-Garaschanin, de heer Paulo- witsch is, tot gezant te Rome benoemd. DECAZEYILLE, 17 Mei. Het gerucht liep dJ heden 300 mijnwerkers weder aan het werk zouden! gaan. Daar de Maatschappij de werkplaatsen heeft doen schoonmaken en de machines gerepareerd waren, geloofde men dat ook in de werkplaatsen de arbeid hervat zou worden. Er gebeurde echter' niets. De toestand wordt volstrekt nog niet beter Enkele werklieden zyn wel weer begonnen, maar! hun aantal is nog gering. De overigen sch^neJ meer dan ooit besloten te zyn vol te houden. Twee vergaderingen moeten heden plaats hebben, eene! te Decazeville en eene te Combes. MADRID, 17 Mei. De koningin is bevallen van een zoon. BRUSSEL, 18 Mei. By de herkiezing voor een lid der Kamer is de heer Buis (burgemeester van Brussel en candidaat der liberalen) gekozen. De heer Buis verkreeg 9920 stemmen, terwyl generaal Jacmart (candidaat der katholieken) 7951 stemmen! op zich vereenigde. LEIDEN, IS Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. NedJ Met. Instituut). Verwachtingwind van zuid tot westl Thermometer-standgisteravond om 8 uren 13| Celcius 55.4° Fahrenheithedenmorgen om 8 urenl 12° C. 53.6 F.; 'smidd. 12 uren 26° C. 78,81 F.; 's namiddags 4 uren 26° C. 78.8* F. De Koninklijke Nederlandsche Fabriek vanj Gouden en Zilveren Werken der heeren J. M. Yan Kempen en Zonen te Voorschoten vierde gisteren een aangenaam feest. De heer W. F. Broers, meesterknecht van dl Goudfabriek, was veertig jaar aan de fabriek verl bonden en werd reeds vroeg in den morgen dool geheel het personeel opgewacht aan zyn smaakvol versierd kantoor, waar hem namens dat gezamenl lyke personeel een fraai geschenk werd aangeboden] Zyn oudste collega en vriend de heer J. Baart! sprak hem daarby toe op de hartelijkste wijze, verl gezelde hem in zyne veertigjarige loopbaan in da| herinnering naar Londen en Duitschland en bjj all de ontwikkelingsphasen der fabriek, en nam uil dat alles op gepaste wyze aanleiding om den jubilaril te wijzen op zooveel ryke zegeningen als hem ware! te beurt gevallen. De jubilaris dankte zyn ouden vriend op roeren! den toon en noodigde geheel het personeel uit ooi den avond van dien dag in eene der schoollokale! gezellig met hem door te brengen. Gedurende den dag gewerden den jubilaris va! de zyde van zyne patroons en hunne familiën vel! en welsprekende blyken van waardeering voo! veertigjarige getrouwe plichtsbetrachting. De avond van den dag werd door het geheel! personeel, vereerd door de tegenwoordigheid de! geachte patroons, op de aangenaamste wij» doorgebracht, en leverde opnieuw het bewijs dal ook in onzen tijd nog eene wederzydsche verhoul ding mogelijk is, die alle vrees voor kwade invloede! ten eenenmale kan verbannen of ontwapenen. Ook het gemeentebestuur en de ingezetene! van de residentie hebben van den mayor va! Albany, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika! eene uitnoodiging ontvangen tot bijwoning van dl feesten te geven op 22 Juli van dit jaar bij gal legenheid van de viering van het 200-jarig bestaal dier stad, gesticht in 1686 onder de bescherminl van de West-Indische Compagnie en van de inwoner! der Vereenigde Provinciën van Holland. Te Arolsen is ons koninklijk gezin den 15de! Mei zeer feestelijk ontvangen. Reeds aan de grenzel van het vorstendom werden der Koningin prachtig! bloemruikers aangeboden, en ook bij den rit dool de straten werden tallooze ruikers in het rjjtuil geworpen. Heden zyn HH. MM. naar Wildunge! vertrokken. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. R. A. Klerckl commies aan het departement van buitenlandse!:! zaken, zyn ontslag aangevraagd. B op Dinsdag den lSden Mei 1§§6, tot sluiting van de gewone vergadering der I Staten-Generaal. Geopend te 3 uren. De heer Van Eysinga, Voorzitter der Eerst! Kamer, bekleedt den Voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den Griffier der Eer! Kamer voorlezen een koninklijk besluit van 11 den Mei 1886 (Stbl. No. 105), waarbij aan de! minister van binnenlandsche zaken de taak wor» opgedragen om zich heden des namiddags te 3 ure!

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2