nl. naar Umbella en de rivier Okovango, waar de geestelijken stations wenschen te stichten. Men zou wachten totdat de Cunene doorwaadbaar is, waarschijnlijk in het eind van Juni. De heer Yan der Keilen heeft eene kaart van Huilla, Humpata en omstreken samengesteld en overgezonden. De Hollandsche pelgrims naar Rome hebben te Milaan veel belangstelling ondervonden van de leden der „Gioventu Cattolica". De kring gaf des avonds ter hunner eere een concert. De pelgrims zijn Zaterdag-namiddag van Florence te Rome aangekomen. Waarschijnlijk zullen de bedevaart gangers op 23 dezer door den Paus ontvangen worden. Gem«Mgd NUnw» De Leidsche Katholieke Kiesvereeni- ging (niet te verwarren met de Centrale Kiesver- eeniging) heeft men kan tegenwoordig licht bevroeden waarom haren naam „Recht voor Allen" laten varen en zal nu in het vervolg alleen de „Katholieke Kiesvereeniging van Leiden" heeten. Als eene bijzonderheid, welke zeker wel der vermelding waardig is, deelt men ons mede dat eene zeer geachte familie alhier, aan wie eenige weken geleden het zeldzame voorrecht te beurt viel de vijftigjarige echtvereeniging te vieren zonder het verlies van een der kinderen te hebben te betreuren, dezer dagen eene achterkleindochter werd geboren, waarvan de overgrootouders van beide kanten nog in leven zjjn. Door den Rijnspoorweg worden aan de deelnemers aan den roeiwedstrijd tusschen de universiteiten Leiden, Delft en Utrecht, te houden op 30 Mei a. s. op het Noorder-Spaarne te Haarlem op vertoon van hun legitimatie-bewijs retourbiljetten naar Amsterdam afgegeven, tegen betaling der enkele reisvracht, geldig van een dag vóór tot en mèt een dag na den wedstrijd. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee* In de afgeloopen week is bjj afwisseling de geheele vloot met eene mooie vangst aangeweest. De be somming liep van 90 tot 202 in 5 dagen en van de noordvisschers van 90 tot 106 in 8 dagen. Er werd besteed voor matige tarbot 3 a 8, matige tong 0.15 a 0.75 en bunschol 0.50 a 0.60 per stukvoor levende binnenlek schol 5 a 7, droogschol 3.50 a ƒ4.75, droog- scharren 2 a f 3.50 en garnalen 1.25 a ƒ1.75 per mand. Drie garnaalbooten besomden 56 in 6 dagen en 1 zeilboot 32. Wegens het ongunstige weer kan de vloot heden niet op de visscherij uitgaan. Te Diever is de woning van R. De Wit geheel afgebrand. De ramp is te wijten aan onvoorzichtigheid met lucifers. Te Nieuwolda zjjn in een uur tijds drie woningen, bewoond door acht gezinnen verbrand. Van de inboedels werd weinig gered. Bijna alles was verzekerd. In de streek van Achtkarspe1en vertoonen zich legio slangen, die niet alleen on schadelijk, maar zelfs nuttig zijn, omdat ze veel ongedierte vernietigen, vooral veldmuizen. De orkaan te Madrid.Een oogge tuige geeft de volgende beschrijving van de ramp, waardoor Spanje's hoofdstad is getroffen. Te Madrid woedde een cycloon, even hevig als in de Tropische gewesten het geval pleegt te zijn, waar door in één uur meer menschenlevens verloren gingen en meer eigendom werd verwoest, dan iemand zich kan herinneren, dat hier ooit is ge beurd. Gedurende den geheelen dag was het zeer warm geweest. De thermometer wees 82.4° Fahren heit in de schaduw, en de wind liep herhaaldelijk van het zuiden naar het noordwesten. Plotseling om vjjf uren 's middags daalde het kwik in den barometer tot storm en begon het zoo geducht te regenen, dat de menschen op straat in allerijl een goed heenkomen zochten. Binnen een uur tyds trok de orkaan over het dal van den Manzanares. Boomen werden ontworteld, palen omvergeworpen, daken als weggeblazen, de huizen omgeworpen en de inwoners onder de puin- hoopen begraven. De wind was zoo hevig dat de menschen op de straten werden opgelicht en tram wagens en karren werden omgeworpen. Zware balken en groote fabrieksschoorsteenen kwamen neer en wondden met het nedervallende puin een groot aantal menschen. Den geheelen nacht door heerschte in de stad de grootste verwarring, daar de telefoon- en telegraaf lijnen waren afgebroken en het ontbieden van snelle hulp daardoor onmogelijk werd. Eveneens hebben de spoorweglijnen in den omtrek veel geleden. De verwoesting in de voorsteden, waar de kleine huisjes der mingegoeden alle vernield zjjn, gaat elke be schrijving te boven. Huizen dicht bjj den Manza nares zagen er uit, alsof er weer eene aardbeving had plaats gehad. De orkaan ging over Vista Allegre, het prachtige buitenverblijf van den markies van Salamanca, en nam de schildwachthuisjes mede, om ze vjjftig meter verder neer te werpen. De koningin-regentes stelde onmiddellijk eene som gelds ter beschikking ten behoeve der nood lijdenden. Ondanks haar toestand, reed zjj den volgenden dag uit, ten einde zelve het tooneel der verwoesting in oogenschouw te nemen. De schade wordt geraamd op 3,000,000 gulden. Te Madrid zjjn op een kerkhof vier en twintig personen ter aarde besteld, die allen door den orkaan het leven verloren. Tot dusver zjjn 32 personen overleden, terwjjl het getal der meer of minder ernstig gekwetsten meer dan driehonderd be draagt. Aangaande den te Brussel gepleeg- den moord op den heer Arthur Carlier, afdeelings. chef aan het ministerie van spoorwegen, wordt gemeld dat de moordenaar Frans Verhaeren, jongste zwager van den heer Carlier, eon krankzinnige is, die reeds in zijne jeugd ondubbelzinnige blijken had gege ven van gekrenkte geestvermogens. Meenendo dat de zeelucht hem goed zou doen, liet men hem op een koopvaardijschip een paar zeereizen maken. Te Marseille, waar hij de duidelijkste bljjken van vol slagen krankzinnigheid gaf, werd hjj in een ge sticht opgesloten. Hij ontvluchtte en kwam, men weet niet hoe, te Brussel terug. Voor opsluiting in een gesticht waren geene termen, doch Carlier werd tot zjjn curator aangesteld. Wat er Vrijdag in het bureel van Carlier aan den moord is voor afgegaan, weet niemand; alleen is gebleken dat Verhaeren slechts één schot uit eene geladen vijf loops-revolver gelost en zijn ongelukkigen zwager daarmede door de hersenen geschoten heeft, zoodat de wond doodeljjk was. Carlier was nog geen 43 jaren oud, gehuwd en vader van twee zoontjes van 6 en 5 jaar. Van andere zijde wordt nog gemeld dat Ver haeren een doorbrenger was, die Carlier sedert lang om geld had lastig gevallen. Dit deed hij verleden Woensdag weder, en de heer Carlier, ongeduldig geworden, zette hem de deur uit. Thans kwam hij zjjn verzoek herhalen en op eene nieuwe weige ring haalde hjj eene revolver uit en schoot zjjn schoonbroeder neer. Een klein half uur later blies de heer Carlier den adem uit. De kogel was boven het linkeroor door de her senen gedrongen, kwam onder het rechteroor uit, ketste tegen eene étagère en vloog door een gordijn en eene vensterruit, om ten slotte op straat neer te vallen, waar hjj gevonden werd. De moordenaar werd door de beambten gegrepen. Hjj is 26 jaar oud. Hij zelf schreeuwde na de daad om hulp en dit deed ieder toeschieten. Het schot had niemand gehoord. Toen hij over zijne daad ondervraagd werd, antwoordde Verhaeren: „De kerel verveelde mij. Gij begrijpt toch, dat het geduld zijne grenzen heeft." Vr ij dag - a v ond drong een man binnen in het kantoor van baron Soubeyran te Parijs, den directeur van de Banque d'Escompte. Hij zette den directeur de revolver op de borst en dwong hem tot onderteekening van drie wissels elk ten bedrage van 24,000. De dader is een voortvluchtige agent, Pillot geheeten. De aanval geschiedde aldus. Pillot kwam binnen en verzocht eene ondersteuning voor zijne vrouw en kinderen. Soubeyran nam plaats in zjjn fauteuil, waarop de ander plotseling achter hem ging staan, hem aanpakte en zeide: „teeken deze wissels, of ik schiet je dood, en jaag dan mij zeiven een kogel door het hoofd." Tevergeefs trachtte de bankier zich uit den krachtigen greep van zijn aanvaller los te maken. Het lokaal was zeer groot en geen geluid zou door de dikke deuren naar buiten kunnen doordringen. Er bleef hem dus niets over dan toe te geven. De bankier teekende de wissels en de onbeschaamde dief verwijderde zich met zijn buit, terwijl hij zijn slachtoffer met zijne revolver bedreigde, totdat hij de deur achter zich had gesloten. Veel genoegen had Pillot echter niet van het geld, want hij vertrok onmiddellijk naar Genève, waar hjj terstond, bjj zijne aankomst, herkend en in hechtenis genomen werd. In Noord-A merika schijnt aan de natuurrampen geen einde te komen. Weder zijn vele streken van het westen door cyclonen zwaar geteisterd. Stormen, donder, bliksem, regen en hagelsteenen van zeldzame dikte hebben eene ont zettende schade aangericht. Het meest heeft Xenia geleden, een stadje in Ohio, dat geheel overstroomd werd; boomen en huizen verdwenen onder het water, en groot is het aantal menschen die ver dronken. Reeds vier en twintig ljjken zjjn gevonden. De regen begon 's avonds te 8 uren en hield twee uren aan. Een riviertje, dat langs de stad loopten welks oevers bebouwd zijn, wies tot eene ongekende hoogte; het water overstroomde de stad, sleepte vijftig a honderd huizen, benevens een aantal der bewoners mede. De telegrafische gemeenschap is afgebroken, zoodat bijzonderheden moeieljjk te ver krijgen zijn. BUITENLAND. Duitsehland. Professor Virchow zal de ontdekking van eene genezingsmethode der diphtheritis door don heer Folkert N. Kramer, arts te Amsterdam, aan het geneeskundig genootschap te Berljjn voordragen. De Bondsraad heeft Zaterdag de beide wets ontwerpen betreffende de brandewjjn-belasting aan genomen en wel eenparig; deZuid-DuitscheStaten hielden zich buiten stemming. Vooreerst zal alleen het hoofdontwerp in den Rjjksdag komen, waarbjj eene verbruiksbelasting van de détaillisten wordt geheven. De belasting zal in het eerste jaar 40, in het 2de 80 en vervolgens 120 pf. per liter zuivere alcohol bedragen. De uitvoerpremie blijft als tegen woordig op 16 M. bepaald. Giw)t-Brltaimlë. De Dublinsche correspondent van de „Times" meldt dat de Iersche nationalistische pers zeer ont sticht is over de slechte vooruitzichten van de „Home-Rule"-wet en het verzet van den heer Cham berlain. De nationalistische bladen ontveinzen het zich niet, dat, als de aanhangers van den heer Chamberlain zich niet door de vrees voor ontbinding en voor eene daarbjj dreigende overwinning der conservatieven laten afschrikken, de tweed') lezing der wet naar alle waarschijnlijkheid niet z il door gaan. Zjj zjjn zeer verbitterd over het ongunstige oordeel, dat ook door verreweg de meeste liberale bladen over de wet is geveld. Telegrammen. ATHENE, 16 Mei. Een visscherspink van het eiland Skiathos trachtte de blokkade te verbreken, doch werd vervolgd door eene Oostenrijksohe tor pedoboot, welke de vervolging opgaf toen van de pink dynamietpatronen werden afgestoken. Op het eiland Spezzia heerscht gebrek aan levens middelen. Een bataljon van het laatstelijk uit Athene ver trokken regiment heeft bevel ontvangen naai Athene terug te keeren. De beide andere bataljons blijven te Thebe. BONA, 16 Mei. Het bataillon tirailleurs uit Tonkin is hier aangekomen. Het werd ontvangen door de burgerlijke en militaire autoriteiten, onder het gejuich der bevolking. De stad is overal met vlaggen getooidhet bataillon trok onder eene eerepoort door, door de bevolking opgericht. Overal waar let langs trok, juichte de menigte het toe en nergens werd de orde gestoord. PARIJS, 16 Mei. De heer Sebline, gematigd republikein, is in het departement l'Aisne als senator herkozen met 984 stemmen. Zijn tegenstander, de heer Sandrique, opportunist, verkreeg 364 stemmen. LONDEN, 17 Mei. Zaterdag-avond hielden de conservatieven in „Saint-James-Hall" eene meeting over de „Home-rule"-wet. Lord Salisbury hield eene redevoering, waarin hij betoogde dat er gegronde reden bestond om te verwachten dat de voorstellen der regeering betreffende Ierland binnen eene week tot de geschiedenis zouden behooren. Het gevolg van de invoering van de „Home rule"-wet zou zjjn dat Ierland van het Britscbe Rijk wordt gescheiden, ook al wenschen Gladstone en Parnell de eenheid des Rjjks te handhaven. Als tegenvoorstel beval hjj aan: strenge handhaving der wetten en landverhuizing op groote schaal op Staatskosten, gedurende de eerste twintig jaren. Daar hij eene spoedige ontbinding van .het Parle ment voorzag, spoorde lord Salisbury de afgevaardig den, die de eenheid des R\jks willen handhaven, uit drukkelijk aan om dit boven elke andere overweging te stellen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2