N°. 8048. A0. 1886. De 3de-0ctober-Vergadering. Zaterdag: 15 Mei. feze Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeten. LEIDSCH T) A (fBTiA T). PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet-• 1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AD VERTEN 'JL' I Hi W t Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc&s- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofllcieele Konnisjjevingen. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebben, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermo- genden, in het lokaal der Stadswaag, op eiken Woensdag, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEE, Burgemeester. 14 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. Beantwoordend de oproeping der heeren N. Brou wer, P. Alma Lz. en E. A. O. Was als leden der sub commissie uit het bestuur voor de Volks bijeenkomsten. tot stichting eener Vereeniging ter viering van den Gedenkdag van Leidens Ontzet, waren gisteravond in de Stadszaal, volgens de presentielijst, 160 personen opgekomen, om van hunne belangstelling in het plan te doen blijken. Die aanwezigen vertegenwoordigden verschillende standen uit de maatschappij. De vergadering werd geleid door den heer G. Japikse, die haar opende door allen, namens de Commissie der Volksbijeenkomsten, waarvan hjj voorzitter is, een hartelijk welkom toe te roepen. Het doel, waartoe men was opgekomen, achtte hij genoegzaam bekend, dan dat hjj het noodig achtte hieromtrent in het breede uit te wijden. Alleen wenschte hij in herinnering te brengen wat den stoot tot het doen der oproeping had gegeven, namelijk de wijze waarop in de laatste jaren de derde October werd gevierd, of liever niet gevierd, want op den naam van feestviering mocht de her denking van het gewichtigste feit uit Leidens historie geen aanspraak maken. Reeds enkele malen was deze omstandigheid in de huishoudelijke ver gaderingen van de Commissie der Volksbijeenkomsten ter sprake gekomen, waarbij men dan onwille keurig dacht aan de voortreffelijke wijze, waarop Alkmaar, Groningen, Maastricht en andere plaatsen hunne gedenkdagen wisten te vieren. Hoe geheel anders is het hier gesteldalleen wat muziek op de Korenbeurs of op de Beestenmarkt en, maar dit nog slechts in de paar laatste jaren, een kinder feestje in de Stadszaal. Dat is alles. Hoe wist men echter in 1874 feest te vieren? Alles was vol opgewektheid! Door niemand werd iets gespaard om het feest luister bjj te zetten, om een grootsch feest te doen tot stand komen. Aan de ingezetenen zelf lag het dus niet als het anders was. Dit spoorde de commissie aan om, na zich van den steun van het Dageljjksch Bestuur overtuigd te hebben, in den toestand verandering te doen komen. Zij nam er het initiatief toe. De door haar voor dit plan benoemde sub-commissie deelde het voornemen in de Leidsche dagbladen en op andere wijze mede en achtte de toetreding van een 100-tal leden voldoende om eene vereeniging voor de uitvoering van het plan te stichten. En wat was de uitkomst? Dat men nu reeds bij de 300 leden telt. Met genoegen kon de heer Japikse dus te dezer plaatse constateeren dat de Vereeniging is geves tigd, er den wensch bijvoegende dat zij gedurende een reeks van jaren steeds den noodigen steun moge vinden, om met glans te staan naast hare zuster vereenigingen van de reeds genoemde plaatsen, tot opwekking van patriottisme en meerdere ontwik keling van gevoel voor nationaliteit. Zijne toespraak werd met daverend applaus be groet, waarna by mededeelde dat de sub-commissie inmiddels ook een voorloopig reglement had opge maakt, dat alsnu aan de goed- of niet-goedkeuring der vergadering werd onderworpen. Het eerste artikel, luidende: de Vereeniging stelt zich ten doel de jaarlyksche viering van den ge denkdag van Leidens ontzet te verzekeren, gaf den heer Van de Pavord Smits aanleiding om in overweging te geven den werkkring van het te benoemen bestuur uit te breiden en ook het oog te doen slaan op andere feestdagen, want meer malen toch is het reeds gebleken dat het water in het feest valt; terwijl ook de oprichting van speeltuinen als anderzins een nuttig werk zou zijn. Wat vorder den naam der vereeniging betreft, dien vond hy wel wat lang. Een kortoren naam es nu aan te geven, achtte hij veel beter, want het volk zal dit later zeker doen, en wie weet hoe onher kenbaar men de vereeniging dan zal doopen. Dat men van verkortingen houdt, blijkt uit de titulaturen alleen van „Musis" en „Artis", als verkortingen van „Musis Sacrum" en „Natura Artis Magistra." De Voorzitter kon met den vorigen spreker niet meegaan. Alle begin toch is moeilijk, en daarom vond hij het beter als deze nieuwe vereeniging zich voorloopig maar bij ééne zaak hield, nl. de viering van den 3den October. Later, b. v. over twee jaren, kan men dan altijd nog verder zien. En omtrent de lengte van den naam maakte hjj zich volstrekt niet ongerust. Dat de spraakmakende gemeente er w el een korteren voor zou vinden, zal een bewijs voor de populariteit zijn. Hopen we dus alleen maar dat het een heel mooie zal zijn! Zonder wijziging werd daarop het artikel goed gekeurd. Een ander voornaam punt, de benoeming van een definitief bestuur, gaf insgelijks tot eenige ge- dachtenwisseling aanleiding. Volgens het ontwerp- reglement moest het bestaan uit negen leden. De voor - loopige Commissie wenschte die te doen kiezen bij geheel vrije stemming uit allen die reeds als lid der Vereeniging waren toegetreden. De heer H. C. Van der Heyde echter wees er op hoe moeilijk het voor velen zou zijn werkelijk eene keuze te doen, want niet ieder kent de namen dier leden. Bovendien, of liever bovenal behoort het bestuur te bestaan uit verschillende nuanceeringen en dient rekening gehouden te worden met de verschillende maatschappelijke posities en geestes richtingen, welke er niet in mogen ontbreken. Daarom stelde hij voor om de drie leden der sub commissie te benoemen, met recht om zich nog zes leden toe te voegen. Hoewel de Voorzitter dit voorstel zeer vereerend vond, moest hy echter mededeelen dat het doen van zulk een voorstel door de sub-commissie, zonder zich de eene of andere eigenschap te willen toe rekenen, verwacht was, doch dat zij besloten had daaraan liever niet te voldoen, maar de voorkeur aan stemming gaf; waarop de heer Van der Heyde zyn voorstel wel introk, maar tegelijkertijd dit dan in een beleefd verzoek van dezelfde strek king wijzigde, niet twijfelende of de sub-commissie zou daaraan, bij algemeen applaus der vergadering, dan wel willen gevolg geven. De instemming der vergadering hiermede door luide toejuichingen bleef niet uit, maar wel de verandering van zienswijze der commissie. Op één punt echter gaf zjj toe. Immers, wenschte zy de overige bestuursleden al zelve niet te benoemen, met het oog op de reeds vermelde bezwaren, toch wilde zjj wel van de vergadering het recht vragen om eene voordracht van zes leden te mogen doen, waar aan men zich natuurlijk niet behoefde te houden. Toen de vergadering hieraan hare goedkeuring hechtte, stelde de Voorzitter voor om dit getal op 5 te bepalen, ten einde eene plaats open te houden voor een lid van het Studentencorps, opdat ook dit in het bestuur vertegenwoordigd zou zijnimmers een feest op 3 October zonder studenten, is geen feest. Nog andere middelen tot benoeming van een bestuur werden aan de hand gedaan, doch vonden geen genade. Trouwens, tegen het eerst gedane voorstel verklaarde zich niemand, wel niet door zitten of opstaan, want terwijl het eene gedeelte der aanwezigen reeds zat, moest het andere, wegens gebrek aan plaats, blijven staan; maar er gingen geen stemmen tegen op. De opgemaakte voordracht bestond, behalve uit de heeren Brouwer en "Was, als leden der sub-com missie, uit de heeren D. C. E. Knuttel, gemeente-archi tect, J. Goedeljee, Fel. Driessen, S. B. Vos, W. A. Van Lith en (daar de heer Alma wegens zijne vele andere bezigheden zich genoodzaakt zag voor eene eventueele benoeming te bedanken) den heer J. J. Van Masyk Huiser Van Reenen, als lid van den gemeenteraad. De stemming geschiedde met gesloten briefjes. Tot leden der commissie van stemopneming werden gekozen de heeren C. H. De Goeje, als lid van het bestuur, en Van der Mark en Ter Meer uit de vergadering. Terwijl deze zich van hare taak zou kwijten, werd de mededeeling ontvangen dat, aangezien eigenlijk de bovenzaal der Stadszaal voor deze vergadering was gehuurd, maar thans niet dispo nibel was, men recht had op het gebruik der groote benedenzaal, in plaats van op het kleine lokaal aan de straat, welke mededeeling natuur lijk met genoegen werd ontvangen, want daar was het frisscher en ruimer. De vaststelling van het reglement werd er dus voortgezet. We stippen er slechts de volgende bepalingen uit aan. Ieder, die den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, kan, door zich schriftelijk bij den lsten penning meester aan te melden, tot de vereeniging toetreden of als lid öf als lid-donateur. Leden betalen eene jaarlyksche contributie van f 1, leden-donateurs van f 2.50 of hooger. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. De jaarlyksche contributie wordt in Januari ingevorderd. Echter werd bepaald dat dit voor het loopende jaar de volgende maand zou plaats hebben, want anders zou op den aanstaanden 3den October nog niets kunnen worden uitgericht. Bij wanbetaling wordt de schuldige geschrapt. Wil een geroyeerde later weer tot de vereeniging toetreden, dan staat hiertoe de weg open, mits hij. eerst het dubbel betale van de contributie, die hij in gebreke is gebleven te voldoen. De inkomsten der vereeniging bestaan uit: con tribution van ledenen donateurs, vrijwillige by dragen, eventueele subsidie van de gemeente, schenkingen enz. In het uit negen leden bestaande bestuur zullen voorkomen een 1ste en 2de voorzitter, een 1ste en 2de secretaris en een 1ste en 2de penning meester. Jaarlijks treden drie leden, volgens rooster, af, die niet dan na een jaar herkiesbaar zyn. Er worden per jaar minstens twee algemeen© ledenvergaderingen gehoudende eerste in Mei, de tweede in December. Op die in Mei worden voor stellen omtrent de wjjze van feestviering van dat jaar, vergezeld van eene begrooting van kosten, aan de orde gesteld. Op de December-vergadering wordt het jaarverslag uitgebracht, rekening en ver antwoording gedaan enz. Voorstellen omtrent de wijze van feestviering met bybehoorende begrooting kunnen, behalve door het bestuur, ook schriftelijk door minstens 20 leden worden ingediend. Na vast stelling der plannen tot viering van den gedenkdag vraagt het bestuur de goedkeuring van heeren bur gemeester en wethouders. Uitgaven hebben het visum van den lsten voor zitter noodig. Kasgeld wordt tijdelijk in de Nuts- of Ryks-spaarbank belegd. De leden van het bestuur zyn bjj de feestvieringen commissaris van orde en kunnen leden der ver eeniging uitnoodigen, die taak met hen te deelen. Zoolang de vereeniging 100 of meer leden telt,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1