N». 8047. Vrijdag 14 Mei. A°. 1886. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering tan gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Mei. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTDBN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der espondentie naar Noord-Amerika, door middel het stoomschip „Leerdam". Ten postkantore er moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond 10.15 bezorgd zijn. Voor het mathematisch-literarisch examen r aanstaande artsen en apothekers, dat hier stede zal afgenomen worden, hebben zich 64 didaten aangegeven. De kapt.-kwartiermeester W. H. Van der Meer, sds non-actief, is in dienst hersteld en wel bij 14de reg. te Leiden. - Het koninklijk besluit betreffende de sluiting n de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal de ontbinding van de Tweede Kamer, luidt als Igt: Art. 1. Onze minister van binnenlandsche zaken ordt gemachtigd om van Onzentwege de tegen- oordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in ne vereenigde vergadering der beide Kamers op -sdag 18 Mei aanstaande, des namiddags te 3 uren. 2. De Tweede Kamer der Staten-Generaal ordt ontbonden met het tijdstip der sluiting, in et vorige artikel bepaald. Art. 3. De verkiezingen der leden van eene nieuwe eede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag n 22sten Juni 1886; waar herstemming noodig zal deze plaats hebben op Dinsdag den 6den li daaraanvolgende. Art. 4. De eerste samenkomst der Kamers van i Staten-Generaal zal plaats hebben in vereenigde ergadering op Woensdag den 14den Juli 1886. -Het „Athenaeum" meldt dat weldra het hand- hrift van Peter Bod's „Historia Hungarorum Eccle- -stica", door prof. Rauwenhofif, te Leiden, zal orden uitgegeven. Peter Bod werd in 1712 in Zevenbergen geboren i vertoefde van 1740 tot 1743 te Leiden. Na zijn rugkeer in zijn land werd hij' geestelijke en hij verleed in 1769. Hjj had met veel volharding ge- rbeid aan een werk over de geschiedenis van oDgarije en de hervormde kerk; maar hij kon een uitgever daarvoor vinden. Men beschouwde et handschrift als verlorenmaar het vierde deel erd in Zevenbergen ontdekt, en de drie andere erden te Leiden teruggevonden door een Hongaar, heer Szalay, die nu prof. Rauwenhofif behulp zaam is bij de uitgave. De plaats gehad hebbende verkiezingen voor de Staten van Zuid-Holland brengen verandering in deze Provinciale Vertegenwoordiging teweeg. De liberalen verhezen nl. een zetel in Delft, een in Schiedam, twee in Gouda, een in Leiderdorp en een in Zoetermeer. De herstemmingen, welke moeten plaats hebben, kunnen geen verandering aanbren- daar het in Gouda staat tusschen twee libe ralen, in Leiderdorp tusschen twee katholieken, in Alfen en in 's-Gravenhage tusschen een anti-revo- lutionair en een katholiek. De uitslag van nog enkele districten, waar de aftredende leden niet geheel en al herkozen wer den, is aldus: Gouda. Aftr. ledenR. W. Haentjens Dekker, A- Knjjff Hz. en mr. J. Fortuyn Drooglever. Gekozen de anti-lib. cand. J. J. Lazonder en A. Van Walsum Kz.ieder met 891 stemmen. Herstem ming tusschen Knpfif (lib.) met 880 en Haentjens Dekker (lib.) aftr. leden, met 876 st. Het aftr. lib. lid mr. J. Fortuyn Drooglever ver reeg 867 stemmen. Delft. Aftr. leden: J. C. A. M. Van der Kun en mr. W. K. S. Van der Mandele. Herkozen: Van der Kun, met 425 en gekozen Ün. Beelaerts Van Blokland met 444 stemmen. De lib. candidaten: mr. Van der Mandele (aftr. lid) en A. N. De Lint, verkregen 341 en 335 st. Schiedam. Aftr.P. J. Van Djjk Van Matenesse. Gekozen: L. W. Jansen (R.-K.) met 333 van de 644 stemmen. Zoetermeer. Aftr. leden: mr. J. G. Patijn en R. G. S. baron Van Rhemen Van Rhemenshuizen. Herkozen: Baron Van Rhemen Van Rhemens huizen (anti-lib.) met 801 st. en gekozenmr. J. G. S. Bevers (R.-K.) met 638 st. tegen 508, welke op mr. Pat(jn (lib.) aftr. lid, waren uitgebracht. Middelharnis. Aftr. leden: mr. P. C. A. M. Van Weel en mr. G. J. Goekoop. (De heer Van Weel heeft bedankt.) Herkozen: mr. Goekoop (lib.) met 340 en ge kozen dr. T. Breesnee (lib.) met 292 van de 522 uit gebrachte stemmen. In de overige districten dezer provincie bleef de toestand dezelfde. De Indische mail per stoomschip „Nizam" wordt 17 dezer alhier verwacht. Het gerucht, dat de heer R. A. W. Sluiter, lid der Tweede Kamer voor het district 's-Graven hage, zich niet weder verkiesbaar zal stellen, heeft zich bevestigd. De heer Sluiter wil in geen geval, zegt het „Vad.", eene nieuwe candidatuur aan vaarden. Het Panorama-Mesdag in de Zeestraat te 's-Hage is voor f 25,200 verkocht aan den heer W. Zahne. Het is heden weder geopend. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot professor aan het seminarie Hageveld te Voorhout, den heer A. Vergeer, die kapelaan was te Voorburg; tot pastoor te Stompwijk den heer G. F. D. Bekker tot kapelaan te Voorburg den heer P. P. Schravemade. Het „Hbl." sprak dezer dagen over de ver standige wijze, waarop Prinses Wilhelmina wordt opgevoed. De volgende kleine, maar welsprekende proeve daarvan wordt ons nu meegedeeld. Onlangs vroeg het Prinsesje aan hare moeder: „Vertel mij eens, moeder, vader is Prins van Oranje en u is Prinses van Waldeck; wanneer ik nu groot ben, wat zal ik dan zijn?" Tot antwoord nam H. M. haar kind in de armen, gaf het een warmen kus en zeide: „Nu ben je ons lief kindje, maar watje eenmaal wezen zult weet de lieve Heerals de tjjd daar is, zal Hij dat wel aanwijzen." RN.) Met 21 tegen 7 stemmen verwierp de gemeente raad van Amsterdam het voorstel om voor ƒ24,000 een verplaatsbaar tentoonstellingsgebouw voor schilderijen te maken. Officieel werd kennis gegeven van het aftreden van den heer Ankersmit als wethouder en van de hoeren Prins en Berns als raadsleden. Na eene korte geheime zitting werd aan den heer D. L. Champury, leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, om redenen van gezondheid eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 September a. s., onder toekenning van pensioen. Tot leden der provinciale staten van Noord- Holland zijn te Amsterdam gekozen alle liberale candidaten met ongeveer 1100 van de 1600 stem men. Ten gevolge daarvan is het aftredend lid Oorver Hooft vervangen door den heer Zurmühlen. In den ouderdom van 76 jaren is te Arnhem overleden de gep. majoor der dragonders R. J. Cattendyk. Hij was versierd met de Eikekroon en het Metalen Kruis. Mr. J. P. Willinge, burgemeester van Ooster- hesselen, hoopt 14 dezer als zoodanig zijn 50-jarig jubilé te vieren. v - In de gisteren te Amsterdam gehouden-alge- meene vergadering van aandeelhouders der Neder- landsche Bank is het dividend bepaald op 122 in het geheel, of 72 boven de reeds in rekening gebrachte 5 pet. Daarna werden de verkiezingen aan de orde gesteld. Ter vervanging van den directeur, den heer mr. J. H. Molkenboer, die met 1 Juli 1886 aftreedt, en voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, werd gekozen de heer S. B. Severjjn. De commissarissen, de heeren mr. H. L. M. Luden, W. A. Viruly Verbrugge en Joh. C. Zimmerman, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. In de plaats van den heer G. C. Commelin, die tusschentijds voor het commissariaat tegen 1 Juli 1886 heeft bedankt, is. benoemd de heer mr. J. H. Molkenboer. Het jaarverslag is niet zoo gunstig als het vorige. Zware verliezen werden geleden door den val van- vele firma's. Een trekker van gedisconteerd papier met valsche handteekeningen is voortvluchtig. Op de disconto-rekening dient 237,594 afgeschreven te worden, zoodat als zuivere winst overblijft 2,034,508 en aan aandeelhouders 12.2 pet. tegen 15.6 over 1884 kan worden uitgekeerd. De opzichter 1ste kl. van den Prov. Water staat van Gelderland, de heer B. Berkhout te Zutfen, is na eene langdurige ongesteldheid aldaar overleden. De heer J. J. Schoon, telegrafist der 2de kl. bij den Rijksdienst te Dordrecht, wordt als zoodanig met lo. Juni a. s. naar Schiedam overgeplaatst. 's Rijks middelen hebben in de maand April 11- opgebracht 9.235,465 tegen 8,785,250 in April 1885, en gedurende de eerste vier maanden van 1886 33,042,907, tegen 32,916,831 in hetzelfde tijd vak van 1885. Het 4/12 der raming bedraagt 35,384,071. Het stoomschip „Prins Maurits", van Para maribo naar Amsterdam, is 12 Mei te Havre aan gekomen; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 12 Mei; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van South ampton 12 Mei; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 12 Mei en ver trok denzelfden dag. Z. M. heeft J. C. Jansen, te 's-Gravenhage, met ingang van 16 Mei benoemd tot schoolopziener in het arr. Dordrechtbenoemdby 's Rijks werf te Amsterdam: tot command, der ernstvuurwerkers, den ernstvuurwerker bjj 's Rijks werf te Willemsoord H. Filarskien bjj 's Rijks werf te Helle voetsluis tot teekenaar 2de kl. J. W. Mos; tot teekenaar 3de kl. M.Mos; tot machinist H. W. Schade; tot commandeur 2de kl. der scheepstimmerlieden I. W. Schuitman; tot commandeur 2de kl. der kuipers A. Den Hertog, en tot commandeur der werfsjou- wers J. Nieuwstraten. Gemesgd NUuw» Naar wjj vernemen, kan de opening van het nieuwe en fraai aangelegde Van-der-Werf- park alhier, ten gevolge van den nu gevallen regen, weldra worden te gemoet gezien. Het werd dan ook werkelijk tijdmaar niet minder dan door boeren en landbouwers, werd ook hier vol verlangen naar wat hemelwater uitgezien, want bijna alles bleef er dor en droog; slechts eenige boompjes konden er weerstand aan bieden. Thans zal er wel spoedig alles eene groene tint aannemen; het klei-achtige grijs is althans reeds in grauw-zwart veranderd Terwijl Harmen Teeuwis, vracht rijder, wonende te Watergraafsmeer, zijn paard zwarte merrie, witte kol, aan één oog blind, 6 jaar oud, van achteren en van voren slaande, en vol gens den eigenaar 300 waard, van Maandag- op Dinsdag nacht even onbeheerd het staan, om den brugwachter te Sloten te roepen, is het weg- geloopen en tot heden door hem niet teruggevonden. Z. M. de Koning heeft het plan om eerst eenige dagen met zijn gezin bij de Vorstelijke familie te Arolsen te vertoeven alvorens de reis naar Wildungen te vervolgen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1