feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Mei. N°, 8046. Donderdag 3.3 IMei. A0. 1886. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN V»n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlHcieele Kennisgevingen. Burgen ester en Wethouders van Leiden Gezien het adres ran M. KOPPESCHAAR, manufactuur- verver, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel in het perceel Hooglamlsehe Kerkgracht No. 4; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsbini No. 95); Geve. bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, n t de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 25sten Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegen'a ui zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. Men seint ons uit Den Haag: Een besluit tot ontbinding der Tweede Kamer moet zyn getee- kend. Men noemt zelfs Dinsdag 8 Juni als verkie- zingsd;. g. - Door wylen den heer Johan Hoog, gewoond hebbende te Leiden, is aan de Koninklijke Biblio theek te 's-Hage gelegateerd zijn aandeel in twee ingebonden deelen brieven, schrifturen en diverse stukket van het geslacht De Witt. St.-Crt - Dj Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand April 11. tusschen Leiden en Kat*- wijk 21,807 personen, met eene opbrengst van f 3620.83; het goederenvervoer en diversen bracht f 356.11'/, op, totaal f 3977.74'/2. Van 1 Januari tot en met uit0. April 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 77,029, met eene opbrengst van f 11,1 M.661/,het goederenvervoer en diversen bracht 1315.38 op, totaal f 12,447.04'/2, zijnde per dagkilc meter f 11.52'/,. - De zomerdienstregeling van de Rijnlandsche en de Noord wyksche stoomtram zal aanvangen op den lsten Juni a. s. - Tot lid van den gemeenteraad te Alfen aan den Rijn is gekozen de heer S. Van Velzen, candi- daat d r anti revolutionnairen. - Bi de gisteren te Oudshoorn plaats gehad heb bende verkiezing voor één lid van den gemeente raad (vacature Van Eeghen) werden uitgebracht 110 geldige stemmen, waarvan verkregen de heeren J. Th. Piek 48 stemmen, M. Van Wijk 33 stemmen en J. Verduin 28 stemmen, zoodat tusschen beide eerstgenoemden eene herstemming moet plaats heb ben op 25 Mei a. s. Voor de verkiezing van de Provinciale Staten maakten er van de 123 kiezers 92 van hun recht gebruik. Van de 64 kiezers te Koudekerk hebben 50 gisteren hunne stem uitgebracht. - Het vorig bericht omtrent de verkiezing te Oudshoorn voor een president van de IJsclub was minder juist. Tot president is nl. benoemd de heer W. Crommelin, te Koudekerk, in plaats van den heer Van Eeghen, terwijl de heeren C. Korteweg en J- W. C. Bloem benoemd zijn tot leden van het bestuur. - Men verzekert ons dat de dienst op de stoom- tramlijn van Den Haag naar Scheveningen, door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij te exploi- teeren, zeer druk zal zijn. Om de vijf minuten zal een stoomtram van de stations Scheveningen «n Den Haag vertrekken. - Tot 3den klerk ter secretarie van Haarlem mermeer, in plaats van den heer P. Klok, is be noemd de heer D. Eggink Dz. - Naar het „Vad." verneemt, zal dit jaar het Tidseizoen te Scheveningen geopend worden Dins dag na Pinksteren, den 15den Juni a. s. - Het stoffelijk overschot van dr. Francois P. L. Pollen, te Scheveningen, wiens plotseling afsterven aoovelen getroffen heeft, die met hem in vriend- schap verkeerden of met hem arbeidden aan de bevordering van het wetenschappelijk vak dat hij met zooveel ijver beoefende, werd gisteren op de begraafplaats Eik-en-Duinen ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van een bescheiden kring van deelnemende vrienden en bekenden van den over ledene, mannen uit de kringon der wetenschap, industrie, de reederij en handel, onder wie ook werd opgemerkt professor Schlegel, uit Leiden. De lijkbaar was bedekt met een kleed van bloemen en groen. Het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw en de tien vreemde ordeteekenen, waarmede vorsten en regeeringen dr. Pollen wegens zijne ver diensten op ichtyologisch gebied begiftigden, waren aan weerszijden van de kist tentoongespreid. Bij het graf werd allereerst het woord gevoerd door den heer D. C. Van Dam, amanuensis van 's Rijks Geologisch Museum te Leiden, die den overledene als zijn vriend en reisgenoot naar Afrika een laatst en treffend vaarwel toeriep. Hij herdacht de dagen van vreugde en genot, van armoede en ellende, aan de zijde van zijn vriend in de verre gewesten doorgebracht; zijnen wetenschappelijken zin, hun wedervaren in gindsche streken, den moed, volharding welke Pollen niet alleen zelf bezielden, maar welke eigenschappen hij met zooveel liefde en onbaatzuchtigheid anderen wist in te spreken, vooral in tijden van nood en gevaar, die beiden op hunne verre reizen, tot verzameling van weten schappelijke kennis, zoo vaak hebben gekend. Pollen's vriend betuigde hier aan deze plaats zjjno voldoening over het feit, dat de overledene vooral door zijne energie de maatschappelijke plaats had veroverd welke hij hier te lande heeft ingenomen. Onze stadgenoot de heer Yan Dam heeft name lijk bijna 10 jaren in Afrika doorgebracht voor wetenschappelijke onderzoekingen. Verder spraken nog de schoonbroeder van den heer Pollen en namens het departement 's-Graven- hage der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, de onder-voorzitter, jhr. A. W. Teding Yan Berkhout; terwijl de heer A. E. Maas, schoonvader des overledenen, namens de zwaar beproefde betrekkingen dank aan allen betuigde voor het laatste eerbewijs aan hem, in wien hij niet alleen zijn zoon, maar ook een trouw en goed hartig vriend verloor. Het stoomschip „Samarang" arriveerde 10 Mei van Rotterdam te Padang; de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, passeerde 10 Mei Gibraltar; de „Limburg," van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Mei van Port-Said; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Mei te Suez en ging denzelfden dag het Kanaal in. Men verneemt dat de heer Van Bronckhorst, afgetreden hofmaarschalk van Z. M., als kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, tot Zr. Ms. civiele Huis zal blijven behooren. Naar men verneemt, zijn benoemd in de orde van de Eikekroon: tot groot-officier, de generaal H. Arion, inspecteur van het wapen der artillerie in Rumenië, en tot officier de kapitein Lambru, mede van het Rumeensche leger. Z. M. heeft aan H. P. Tjeenk Willink, op zyn verzoek, met 1 Juni a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Borculoo; aan den met rang van referendaris eervol ontslagen hoofdcommies bjj het departement van marine W. J. M. Asmus en aan den eervol ontslagen hoofdcommies bij genoemd departement H. G. Pabst een jaarlijksch pensioen toegekend, en wel aan eerstgenoemde van f 1867 en aan laatstgemelde van f 1814; aan mej. A. M. Stürtz, geboren te Eschweiler (Pruisen), G. Doll- hausen, geboren te Blatzheim (Pruisen) en A. S. Niehues, geboren te Everswinkel (Pruisen), mits zij overigens aan de bjj de wet gevorderde ver- eischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; den off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Keyser, met 16 dezer, bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. Gemengd Nieuw*. Door den water s chout te Schevenin gen is gisteren voor de eerste maal in dit jaar proces-verbaal opgemaakt tegen een zeeman wegens desertiede schepeling is dezelfde persoon, die om een vonnis te ontgaan wegens feitelijk verzet tegen de politie te Scheveningen, naar het buitenland vluchtte en vyf jaar lang op vreemde koopvaardij schepen voer. Verleden jaar, toen zyn vonnis ver jaard was, keerde hy terug; maar van zyn voor nemen om zich te verbeteren is blijkbaar weinig gekomen. In Januari te Scheveningen gemonsterd, is hy dezer dagen weer met de noorderzon ver dwenen. Gisteren kwam aldaar de helft der vloot versche visch aanbrengen; daarenboven kwamen nog 15 schuiten van Katwijk en Noordwyk haar vangst voor den afslag afgeven. De besommingen bedroegen f 25 tot f 90 voor een visscherij van één dag. Gisteravond kwamen er nog 40 schuiten aan. Vyf loggers kwamen in den loop van den dag voor den wal en besomden f 400 tot f 550 netto. Van Engeland kwamen aan de markt 100 vaten schol, die f 12 tot f 15 per vat opbrachten. Bij den inzet van het in publieke veiling aangeslagen landgoed „Klarenbeek" by Arn hem zyn de meeste perceelen ingezet door den heer Lups, „van Biljoen," te Velp, voor f 260,000. De totale inzet van al de perceelen bedraagt/-339,107. Een bark met stroo geladen en ge meerd aan de Handelskade te Amsterdam, is geheel verbrand. Te 's- Bosch is uit de stadsgracht opgehaald het lyk van C. De Kok, van beroep lint werker, oud 40 jaren. De man was ongehuwd en in de laatste weken zonder werk. In den nacht van 10 op 11 dezer brandde te Langeraar, gem. Ter Aar, de woning van de wed. P. Veldhuijzen door onbekende oorzaak geheel af. Van den inboedel werd slechts weinig gered. Gisteren diende voor het Hof te Amsterdam, het proces tegen Lavertu en Bot, in zake den bekenden horloges-diefstal op den Haar lemmerdijk aldaar. Drie en dertig personen waren als getuigen gedagvaard. In zyn requisitoir rele veerde Mr. Jolles een bijzonder feit. In 1880 werd Lavertu n.l. wegens diefstal tot tien jaar tucht huisstraf veroordeeld. Niet lang daarnakreeghy gratie- Die gratie berustte op eene vergissing- Een broeder van den besch., die gelyk met hem in het tuchthuis zat, werd ernstig ziek. De ge neesheer gaf hiervan een attest aan de bevoegde autoriteit af, maar vermeldde per abuis daarin den gezonden Lavertu (thans beschuldigde) in plaats van den zieken. De Koning verleende gratie en zoo kwam de man, over wien thans weder de vier schaar gespannen werd, op vrye voeten. En hoe hij die onverwachte genade heeft gebruikt, bljjkt, zeide mr. Jolles, uit het feit dat hy weder bedreven heeft. Een strenge straf voor Lavertu zoowel als voor Bot achtte Z.Ed. Gestr. Achtb. noodzakelijk. Op dien grond werd tegen Lavertu vyftien jaar tuchthuisstraf en tegen Bot twaalf jaar tuchthuis straf gerequireerd. De zitting werd verdaagd tot heden, als wanneer de heeren mrs. Van den Bogaert en Hiltermanals verdedigers het woord voerden. CJit San-Francisco wordt gemeld dat een groot gedeelte van het Chineezen-kwartier van Honolulu (Sandwich-eilanden) eene prooi dei- vlammen is geworden8000 menschen zyn zonder dak en de schade wordt op l'/2 millioen dollars geraamd.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1