N°. 8045. Woeiisda» 12 51ei, A0. 1886. frn De gedenkdag van Leidens Ontzet. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. I Toont dan, Leidsche burgers, dat ge er prys op lelt den 3den October in eere te houden; toont lt, gij allen, die nog niet zyt toegetreden, door u aan te melden by de sub-commissie, indien ge st op de vergadering kunt verschijnen en anders or Donderdag-avond in grooten getale in de adszaal bijeen te komen, en wij twijfelen er niet of het voorbeeld van Alkmaar, Groningen, astricht, waar dergelyke vereenigingen reeds tal lan jaren bestaan en zich in een voortdurenden lloei mogen verheugen, zal u aansporen om met jarmte en ingenomenheid mede te werken tot een schoon en waardig doelde eer op te houden 1 onze oude, grijze Sleutelstad. Leiden, 11 Mei. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, noo- de Commissie voor de Yolksbijeenkomsten ingezetenen, die bereid zijn mede te werken kt het oprichten eener Yereeniging tot jaarlijksche lering van den gedenkdag van Leidens ontzet, uit, |ch a. s. Donderdag, den 13den Mei, te 8 uren avonds, in de Stadszaal te vereenigen ten einde Vereeniging te constitueeren en een bestuur te fenoemen. Wy vernamen met genoegen dat reeds een groot bntal ingezetenen uit alle klassen der bevolking Ich tot toetreding bereid verklaard hebben. I Welk rechtgeaard Leidenaarzal het zich dan ook niet een aangenamen plicht rekenen een gulden in jet jaar te offeren om eene Vereeniging tot stand helpen brengen, welke de herinnering by de jurgerü levendig wil houden aan een historisch dat iederen oprecht vaderlandsch gezinden irger een gevoel van eerbied afdwingt voor den kroonden moed onzer voorvaderen, een feit dat zoo groote beteekenis is, ook in zijne gevolgen, ior de stad Leiden, een feit waaraan Leiden zijne ademie en daardoor ook zijn roem, zyne groot- zyne welvaart te danken heeft. I Getrouw aan de gewoonte der vorige vergade- jngen, werd ook de laatste samenkomst in dit feizoen der Leidsche afdeeling van de Maatschappij pt bevordering der Bouwkunst geopend met eene estbeschouwing. Ditmaal betrof ze het plaat werk: „Album für Baudecoration", voor deze ge- igenheid afgestaan door het Genootschap „Mathesis fcientiarum Genitrix." Het werd met belangstel- bezichtigd en was die belangstelling ook vol- tomen waard. Wegens afwezigheid van den heer Kok werd de [ergadering door den waarnemenden voorzitter, den ier W. C. Mulder, geleid, die het nieuw inko kende lid, den heer P. Fontein Jr., met zyne toe- iing complimenteerde. I Daarna hield de heer H. J. Jesse eene voordracht per „onze meubelen." I 'n zjjne inleiding was spreker van oordeel dat genwoordig, voor het schoone voor het oog, het etisch nut te veel werd opgeofferd, hetgeen hy •w verschillende voorbeelden toelichtte. I Anders was het in vroegere tyden; het nuttige |«d in vorige eeuwen meer met het sierlyke ver- er noemde in zyne voordracht als het eerste aakte meubel de schatkist, nl. een meubel, uit aard der zaak kunsteloos door de voorvaderen bet tegenwoordig menscheiyk geslacht ver- kardigd en tevens dienst doende als tafel of zit- "k - en zelfs als slaapplaats en waarin de 'baarheden van dien tijd bewaard werden, -kis zoodanige schatkist haalde spreker ook aan 1 -krke des Verbonds der oude Israëlieten, waarvan da beschrijving, volgens het Oude Testament, 1 beste gaf. Toen ging spr. over tot de Grieksche en Romein- sche tydperken en herinnerde, dat, toen de Grieken den drievoet slechts gebruikten by offeranden enz., de Romeinen de tafel reeds kenden en als zoodanig ook gebruikten. De stijl der Romeinen in het ontwerpen van meubelen voor het dagelyksch gebruik werd meel' verheven en spr. toonde aan, door voorbeeldon, dat zy een juist begrip hadden èn voor het practisch doel der vervaardigde meubelen èn voor het schoone daarvan, dat evenwel het practische niet in den weg mocht staan. Vervolgens behandelde hy de verschillende stylen, die na de Grieken en Romeinen in de meubelen, welke natuurlyk in den loop der tyden steeds menigvuldiger werden, voorkwamen en daarna nog verschillende andere latere tydvakken, waarvan in het byzonder dat van Lodewyk XIV ook in ons land zijn invloed deed gevoelen, zoowel op het gebied van nyver- heid als der zeden. De leerrijke voordracht werd door de leden, waar onder mannen van het vak, met belangstelling gevolgd en door den spreker met tal van platen en eenige schetsteekeningen opgehelderd. Als afgevaardigden voor de op het eind dezer maand in de hoofdstad te houden algemeene ver gadering werden gekozen de heeren P. G. Lancel, secretaris der afdeeling, en H. J. Jesse, eerstge noemde op voorstel van den heer Looman bij accla matie; terwijl tot hunne plaatsvervangers werden benoemd de heeren Looman en Van Driel. Aangezien, naar de secretaris meende, de mogelyk- heid bestaat dat voor de a. s. September-vergadering Leiden als plaats van samenkomst kon gekozen worden, werden de afgevaardigden gemachtigd zulk eene keuze aan te nemen, want naar het oordeel der vergadering mocht de afdeeling in dit geval niet retireeren, al laat hare kas wel niet direct buitengewone uitgaven toe. Als een onoverkomelyk bezwaar werd dit echter niet beschouwd, want de kosten kunnen des noods b. v. over twee jaren verdeeld worden. Onder de mededeelingen van het bestuur kwam voor het verzoek der Haagsche commissie tot oprichting van een monument voor den onlangs overleden leeraar en architect Vogel, om een bydrage voor een gedenkteeken op diens graf. Rekening houdende met den stand der kas en overwegende dat ook het Genootschap „M. S. G." voor dit doel niet méér gaf, werd de bijdrage op 10 vastgesteld, óók omdat het hier niet zoozeer het bedrag zelf gold, als wel de belangstelling in het plan, dat des te meer waarde krijgt naarmate ook de deelneming meer algemeen is. Voor het jaarlyks te houden zomeruitstapje viel dezen keer, in mededinging met Utrecht, de keuze op Breda, vooral om zijne fraaie kerk en wandelwegen. Eerst by die gelegenheid, waarvoor het bestuur nader de plannen zal opmaken, zullen de leden elkan. der dus weder terugzien. Intusschen wenschte de waarnemende voorzitter in zyn sluitingswoord hun een pleizierigen zomer, ten einde nieuwe krachten te vergaren voor de volgende winter-campagne. Voor de betrekking van hoofd der school 4de klasse No. 2 alhier, openvallende door het verleend eervol ontslag aan den heer J. P. Lancel, hebben zich reeds een 100-tal sollicitanten aangemeld. Door de Kamer van Koophandel alhier is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin op verschillende gronden verzocht wordt, aan het ingediende wetsontwerp tot verlenging der con cessie van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappy de goedkeuring alleen dan te willen verleenen, wanneer daarby als voorwaarde is gesteld dat spoorbruggen zoodanig worden verhoogd of voor nieuw aan te leggen bruggen de hoogte-ligging op eene wijze wordt voorgeschreven, dat stoom- vaartuigen met liggende pijp en schepen met gestreken tuig by eiken waterstand er onder door zullen kunnen varen. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Graven- hage zal op Zaterdag '22 Mei a. s., onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteden het vernieuwen en verbe teren van vloeren en tochtschotten in kazernege bouwen te Leiden, waarvoor de raming 3540 bedraagt. Door het bestuur van de' afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappy van Land bouw is by onzen gemeenteraad een adres inge diend, waarby verzocht wordt in de verordening op het gebruik van het waaggebouw en boterhuis de bepaling op te nemen dat genoemd gebouw des Zaterdags (den gewonen marktdag) tot 's mid dags twaalf uren uitsluitend bestemd zal zijn tot het te koop aanbieden en verhandelen van boter, en verboden worde tot genoemden tyd aldaar sur rogaten van boter, hoe ook genaamd, te koop aan te bieden of aan te voeren. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt geadviseerd dat er geen voldoende termen bestaan om aan het verzoek van adressanten te voldoen, omdat reeds een deel van het waaggebouw bestemd is voor den handel van kunstboter, en dit gedeelte wordt aangeduid door een bord, waarop het woord „kunstboter" geschilderd is. Aanbeveling zou het echter volgens haar ver dienen om de tafels, waarop de kunstboter ver kocht wordt, meer naar achteren te verplaatsen, zoodat deze geheel afgescheiden worden van die, op welke de natuurboter ten verkoop wordt aan geboden. De benoeming van prof. mr. S. J. Fockema Andreae alhier tot lid der Koninklyke Academie van Wetenschappen is door Z. M. bekrachtigd. De nieuwe openbare school te Lisse weid gisteren feestelyk geopend in tegenwoordigheid en met toespraken van den districts-schoolopziener en het gemeentebestuur, waarbij de kinderen de oude school een „vaarwel" en de nieuwe een „welkom" toezongen in coupletten, door het hoofd der school, den heer W. Visser, voor deze gelegenheid ver vaardigd. Des namiddags werden de kinderen feestelijk ohthaald uit de gelden door den Raad voor dit doel bestemd en als bly vende herinnering aan de opening ontving ieder een gedrukt-exemplaar der gezongen liederen. Tot aller genoegen liep dit plaatselyk feest af en onderwyzers en leerlingen verheugen zich in het vooruitzicht voortaan in een ruim, naar de eischen des tyds ingericht, lokaal werkzaam te kunnen zyn. Aanstaanden Zondag zal te Heemstede, om 10 uren, ds. Daubanton bevestigd worden door ds- W. L. Weiter uit Zwolle, voormalig leeraar aldaar, en om twee uren zyne intrede doen. Ook aan de „Zw. Crt." seint men van par ticuliere zyde uit Den Haag dat men aldaar dezer dagen een koninklyk besluit tot ontbinding der Tweede Kamer verwacht. De Koning en Koningin zullen a. s. Zaterdag met hun dochtertje van het Loo over Arolsen de reis aannemen naar de badplaats Wildungen. Z. M. zal incognito reizen onder den naam van graaf Van Buren en een maand buitenslands verblyven. De correspondent der „N. R. C." te Berlijn meldt: Uit goede bron verneem ik dat de Duitsche regee ring, na de aanneming van het zalmtractaat door de Nederlandsche Kamers, niet meer zooveel poli tiek gewicht als vroeger hecht aan het tractaat over den letterkundigen eigendom. Met het oog o o den algemeenen en sterken tegenstand, dien dit

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1