Prima Appel-Sir« Boekverkooping bij E. J. 8 Yervolg der Advertentie Maandag 10 Mei i88| Huis en Tuin te 25 Cts. per 1/2 kilo 2| BUITENLAND. Frunkrjjk. In het departement Loir-et-Cher is eene werk staking uitgebroken onder de leden van den Alge- meenen Raad. Veertien der afgevaardigden, waar onder vier kamerleden, hebben zich op den dag der opening tot den prefect, den heer Duflos, be geven en dezen medegedeeld, dat zq weigerden onder zijn voorzitterschap te vergaderen. De regee ring, zoo beweerden zij, had hun beloofd den heer Duflos vóór 3 Mei te zullen verplaatsen, en aan die belofte was niet voldaan. De grevisten telegrafeerden zeiven aan den minis ter van binnenlandsche zaken: „De zitting kan niet geopend worden, daar de republikeinsche meerder heid weigert met den prefect Duflos te vergaderen." Men ziet den afloop van deze zonderlinge werk staking met belangstelling te gemoet. In de verleden Dinsdag gehouden zitting der Academie van Geneeskunde heeft de heer Pasteur weder eenige mededeelingen gedaan omtrent de toe passing zjjner methode tegen de watervrees. Hij had toen 950 personen behandeld. Daarvan waren 5 Russen overleden, die door dolle wolven gebeten waren. In zulk een geval, zeide hij, duurt het incubatie-tjjdperk soms slechts 13 dagen. Van de door dolle honden gebeten personen was, behalve het meisje Gautier, nog slechts éóne oude vrouw overleden, die zestien wonden aan de handen en het aangezicht had. Zjj was uit Rusland gekomen en zeer laat ingeënt. Verscheidene gewestelijke Raden hebben eene bijdrage toegestaan voor het Instituut-Pasteur. De toestand van den oud-redacteur der „Monde", den heer Drumont, die in een tweegevecht met den heer Meyer, van de „Gaulois", zoo verraderlijk ge wond werd, is veel beter. Het levensgevaar is ge weken. Reeds is hjj door den rechter van instructie en den substituut-officier onder eede in verhoor genomen. De overheid aan de zuidelijke grenzen heeft eene hoeveelheid wapens en oorlogsammunitie in beslag genomen, die Carlistische agenten te Bayonne en in andere plaatsen aan de Pyreneeën bijeenge bracht hadden om heimelijk in Spanje te worden ingevoerd. Duitsoblmnl. Te Hamburg had gistervoormiddag, op denzelfden dag waarop vóór 44 jaren, bij den grooten brand, het oude stadhuis afbrandde, de plechtige legging van don eersten steen voor het nieuwe gebouw plaats. De voorzittende burgemeester, Petersen, en de voorzitter van den gemeenteraad, Mönckeberg, .hielden de officieele redevoeringen. De oudste van den geestelijken dienst, de hoofdleeraar Hirsche, sprak den zegen uit. Op eene bijeenkomst van het bureau van het Internationale Instituut voor Statistiek die dezer dagen te Keulen plaats had, is besloten dat de zitting van het Instituut dit jaar te Rome zal plaats hebben en wel van 23 tot 29 September. Het kruis, door keizer Wilhelm aan den Paus aangeboden, "is 12 bij 9 centimeter groot en met het handvatsel 16 centimeter lang. Het is geheel van goud, prachtig geciseleerd, en met kolossale brillanten en robijnen bezet. In het midden bevindt zich eene afbeelding van den Christus, door een stralenkrans van diamanten omgeven. Het hand vatsel bestaat uit twee elkander de hand reikende engelen. De keten, geheel van goud, is een meterlang. Het Huis van Afgevaardigden heeft bij tweede lezing de kerkelijke wetten, in denzelfden vorm waarin ze door het Heerenhuis waren gebracht, aangenomen. De nationaal-liberalen stemden slechts voor enkele artikelen, en wel voor die, welke do op heffing van het Staatstoezicht, gelijk dit bij de Meiwetten was bepaald, betreffende de straffeloos heid van het lezen van stile missen en het ver- leenen der sacramenten aan stervenden, betroffen. «••ïjrïü. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de regeering het voorstel zal doen tot het sluiten van eene leening van 43,000,000 frs. voor openbare werken. Hier door hoopt de regeering den werklieden arbeid te verschaffen en hun toestand te verbeteren. De heer Frère-Orban verklaarde, namens de liberalen, dat zij gaarne met de regeering tot verbetering van den toestand der werklieden zouden medewerken. Griekenland. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde gister avond de heer Gladstone dat do uit Athene ont vangen berichten nog onvoldoende zijn. Het van de Grieksche regeering ontvangen antwoord is onbe vredigend en voegt in werkelijkheid niets bij de vroeger gedane verzekeringen. De Britsche, Duitsche, Oostenrjjksche en Italiaansche gezanten hebben Athene reeds verlaten. Dit laatste wordt ook van andere zijde bevestigd, onder toevoeging dat de Duitsche zaakgelastigde op instructies wacht en dat de Pransche gezant te Athene blijft. Het internationaal eskader heeft de baai van Phalera verlaten en is naar de Soeda-baai vertrokken- De Grieksche vloot verliet Salamis, waarschijnlijk om naar Poros (een Grieksch eiland nabij de Oost kust van Morea) te gaan. De minister van marine heeft gelast dat de kanonneerboot „Salaminia" onmiddellijk naar Kon- stantinopel moet vertrekken om den Griekschen gemachtigde Condouriotis te halen. Dit bevel werd gegeven na de komst der Turksche kanonneerboot „Hanje", die in den Piraeus aankwam. Een ander telegram meldt, dat in de nieuwe nota van den minister-president Delyannis na eene recapitulatie van de neta der mogendheden, het vol gende gezegd wordt: De regeering des konings heeft reeds in hare nota van 29 April eene uitleg ging gegeven van de redenen, welke tot de wijzi ging harer politiek hebben geleid; zij verklaart tot haar leedwezen te hebben bespeurd, dat die ophel deringen als onvoldoende worden beschouwd, maar kan slechts naar die nota verwijzen. Amerika. Volgens de jongste berichten uit Chicago is de politie het oproer der anarchisten te Chicago spoedig meester geworden. Uit de meer uitvoerige mede- deeling blijkt echter hoe hevig de strijd was. Zoodra de taal der redenaars by gelegenheid der meeting al te heftig werd schrijft een oogge tuige ging de politie-agent, die de wacht had, zijn chefs op het dichtst bijzjjnde bureel waar schuwen. Onmiddellijk rukten 400 politie-agenten, die gereed stonden, met stokken en geweren gewa pend, in breede gelederen, welke de geheele straat in beslag namen, naar de vergaderplaats. Juist, toen zij op het plein aankwamen, vloog een klein flikkerend vlammetje door de lucht. Volgens den een werd het geworpen uit een raam, maar anderen beweren dat het projectiel van het voetpad bij het begin eener laan kwam. Hoe dit ook zy, het voor werp viel tusschen het tweede en derde gelid der agenten, en ontplofte. Van de 24 agenten, die daar stonden, werden 21 gedood of gewond. Een oogen- blik wankelde de ry, maar onmiddellijk gingen de agenten weer vooruit, terwijl zij een geweervuur op de anarchisten openden. Dit vuur werd door de anarchisten zoo snel en overvloedig beantwoord, dat zij de revolvers reeds in de hand moeten heb ben gehad, voordat de politie verscheen. In een paar minuten was de straat leeg. Sommigen vlucht ten in de huizen, anderen gingen op den loop, terwijl zjj zooveel mogelijk de gewonden meenamen. De straat geleek wel een slagveld, want een groot aantal dooden on gewonden bleef achter. Eene poging tot brandstichting mislukte vol komen, daar de vlammen, welke zich op drie plaat sen der stad vertoonden, terstond door de politie werden gebluscht. In het geheele land heerscht groote verontwaardiging over den aanslag der anar chisten. Alle bladen te Nieuw-York eischen ge strenge bestraffing der oproerstokers. Van alle kanten komen bijdragen ten behoeve der huisge zinnen der vermoorde agenten. Alleen te Chicago is terstond meer dan f 100,000 bijeengebracht. Woensag-ochtend hadden eenige oploopen plaats, welke spoedig werden onderdrukt. Een hoop volk van ettelijke duizend man plunderde een drogist winkel, welks eigenaar op de telephone geabon neerd was en, naar men meende, de politie had gewaarschuwd. De man zelf slaagde er in met de zijnen te ontkomen. Vervolgens werd een nabij zijnde drankwinkel bestormd. Spies, Parsons, Fielding en elf andere socialisten zijn gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Men zegt dat de socialisten bij de samenkomst van Dinsdag-avond in de nabijheid der redenaars gewapenden achter tonnen hadden verscholen, die, toen de bom geworpen werd, hunne geweren aanlegden en vuur gaven. Spies en Fiel ding werden gevat inliet dagbladbureel des eersten en legden bij die gelegenheid groote benauwdheid aan den dag. Nog werd in het bureel een met revolver en dolk gewapend persoon in hechtenis genomen en vond men er ettelijke doozen met dynamiet, roode vlaggen en banieren met ophit sende opschriften. De gekwetste politie-agenten gedroegen z;| helden. Terwijl een dertigtal gekwetst op d6n van hun bureau lagen, kwam geene klachl hunne lippen. Een, die door stukken zink bom afgrijselijk gekwetst was, verzocht dat men toch maar een einde zou maken lijden. Een ander, wien het aangezicht" beenen verbrijzeld waren, kuste den priestl hem het laatste sacrament bediende, de hal Den geheelen ochtend zag men gekwetste schrikte vluchtelingen in de buurt van hel ronddolen, soms met bebloede kleederen ens van pijn. De meesten echter weigerden hunne] op te geven. INGEZONDEN. Concerten op Zomerzorg. Heden werd mjj de inteekeniyst op bovensi concerten aangeboden, die dadelijk vanmjjn| teekening werd voorzien, want steller hebber van goede muziek en steunt gaaJ pogingen van hen, die ons zulke muziek j aangename omgeving trachten te verschaf!J Tot mijn spijt zag ik echter dat van i name omgeving, in dit geval den zooalgi liefden tuin van Zomerzorg, zeer terecht dol vreemdeling Leidens lusthof genoemd, weif kunnen geprofiteerd worden. De helft der j avonden toch valt in de maand Juni, wai meestal nog te koud is om tot 10 uren in| tenlucht te zitten, en men dus genoodzaal zeer vroeg, minstens voor vijf uren naarl zorg te gaan, om nog een plaatsje onder de] te veroveren, tenzij men zich tevreden zaal van Zomerzorg alleen de fortissimo'sl te geven muziek op te willen vangen. Zeer begrijpelijk zullen dan ook, niet in| lang van den ondernemer, deze eerste concert matig of slecht bezocht worden. Juli daarentJ schoonste zomermaand, levert slechts één] avond op, terwijl de Augustusmaand, die o mee mag doen, ons slechts twee concert aanbiedt. Ondergeteekende wil daarom door dit i den weledelen heer Couvée in overweging alsnog verandering in de concertavonden tel] overtuigd als hij is, dat wanneer de me< certen in de maanden Juli en AugustusJ worden, de tuin van Zomerzorg te klein zal b worden, om alle liefhebbers van goede i kunnen bevatten. Van deze laatste voorspi vorige jaren de sprekendste getuigen. Het is waar, er gaan in Juli of in wel enkele Leidenaars eenigen tijd onts zoeken in andere oorden, doch weinigen bljjl volle maanden weg, terwijl hiertegenover^ ook vele vreemdelingen dien tijd bij familie kennissen in de sleutelstad komen doorl want ook Leiden biedt tegenwoordig den] deling, door de vele stoomtrams, versnelde] schap met Den Haag en Scheveningen genoegens aan. Ik vertrouw dan ook, dat mijne opm door velen beaamd, door den ijverigen on] der alom bekende Zomerzorg-concerten zullen ontvangen worden en zoo inogel(j| dit jaar opgevolgd. Een woord van dank aan den heer 1 voor de welwillende opname van bov^j regelen zij mijn besluit. Coa Wijsbegeerte. Opvoeding. Onderwijs Noj 2243. Godgeleerdheid Nos. 1—418. op Vreeioijk, Witte Singel. Te bevrag Heer W. A. VAN LITH, Papengracht 18| tegenwoordigen bewoner. Huurprijs f - WACEWA1VS, Rapend

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2