I N°. 8041. Vrijdag; 7 Mei. A0. 1886. Qazt jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Mei. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.16. Franco per post1.44. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Tan 1—6 regela 1.06. Iedere regel meer/0.17|. Orootere letten naar plaatsruimte. Voer het lneaa* see ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oificiecie Kennisgevingen. Enrgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door ANTHONIE HOFMAN, alhier woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Heerensteeg No. i. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTEB, Burgemeester. 6 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, benoembaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Zuid-Holland 267 namen. De hoogste is die van den heer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, met 9474.12'/,, de laagste die van den heer J. H. Grootenboom Van Os, te Rotterdam, met f 834.36'/,. Op deze lijst volgen op baron Van Brienen de hoeren O. baron Van Wassenaar Van Catwijck, te s-Hage, met 8440.46, C. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar, met 6455.96'/,, jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorden, te Voorschoten, met 5590.63'/,, R. baron Van Lynden, te 's-Hage, met 5527.64'/, en C. H. baron Van Pallandt, te Wassenaar, met 5250.04'/,. Er zijn nog vier hoogst aangeslagenen, die meer dan f 4000 hebben te betalen, vier wier aanslag hooger is dan 3000 25 boven de 2000 en 156 wier aanslag meer dan f 1000 beloopt. Daaronder behooren: mr. P. J. baron Van Pal- landt te Wassenaar f 3691.34; F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwjjk te Noordwjjk 3307.96 J, D. graaf Van Rechteren Van Ahnen te Wasse naar 2256.20; T. P. Viruly te Leiden f 2207,39; L. graaf Van Limburg Stirum Van Warmond te Warmond 2073.20; mr. -C. Cock te Leiden f 2029.74'/,; jhr. J. H. Gevers te Noordwyk f 1931.43'/,J. H. Willink te Oegstgeest 1732.49 mr. J. D. Viruly te Stompwjjk 1666.41K. Van der Torren Kz. te Waddingsveen 1565.71'/,; graaf Van Limburg Stirum te Wassenaar f 1562.67'/,; J. Piek te Oudshoorn f 1389.87; C. Wilde te Katwijk 1216.36; mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar f 1212.17'/,; M. Temminck te Lisse 1024.57'/,; C. J. Leembruggen te Leiden 940.73; P. L. C. Driessen te Leiden ƒ901.57'/,; J. Van der Breggen Az. te Waddingsveen f 897.33'/, L. Koetsier te Zoetermeer f 876.11; J. Zaalberg te Leiden 864.52. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag, avond om 10.15 bezorgd zijn. In de gisteravond door de Eerste Kamer ge houden zitting was op de tribune een talrijk publiek aanwezig. Op de gereserveerde tribune merkte men; den voorzitter en verschillende leden der Tweede Kamer op. Aan de ministerstafel waren alle minis, ters gezeten, behalve die van koloniën, buitenland- sche zaken en marine. Ingekomen was o. a. de door de Tweede Kamer aangenomen Marken wet, die naar de afdeelingen werd verzonden. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het ontwerp tot conversie van Staatsschuld, dat in de vorige zitting onafgedaan was gebleven, morgen, Vrijdag, om 11 uren aan de orde te stellen. De minister Heemskerk, alsnu het woord ver legen hebbende, zeide: „Mijnheer de Voorzitter! Ik heb de eer aan de Kamer mede te deelen dat mijne ambtgenooten en it op vereerend verlangen van Z. M. den Koning hun verzoek om eervol ontslag hebben ingetrokken. „Dit is niet geschied dan nadat het Z. M. be haagd heeft het vormen van een nieuw ministerie I °P te dragen aan een geacht en invloedrijk lid van de rechterzijde der Tweede Kamer, welke opdracht door deze is afgewezen. „Het ministerie blijft zich tot taak stellen de ondernomen herziening der Grondwet zoomogelijk tot stand te bren^n." Na deze mededeeling werd de zitting gesloten. Het verdient volgens het „Hbl." de aandacht dat behalve de Premier, vier leden van het kabinet tegenwoordig waren, die geacht worden juist de zwakke elementen van het ministerie uit te maken. De heer Heemskerk was omringd door de heeren Van den Bergh, Dutour, Weitzel en Bloem, terwijl de heeren Van Karnebeek, Sprenger Van Eyk en Gericke afwezig waren. Aangezien tegen morgen de conversie aan de orde is gesteld, komt mogelijk door die discussie iets meer licht in de duisternis. Gisteravond hadden de leden nog geen lust tot debat. Immers, noch over het aan de orde stellen der conversie, noch over de mededeeling van den Premier werd een woord gesproken. De Raad der gemeente Aalsmeer heeft besloten, met ingang van 1 Juli 1887 de traktementen der in functie zijnde onderwijzers met 100 te verlagen en zoo van f 650 op 550 te brengen, met verhoo ging van ƒ100 bij bezit of verkrijging der hoofdakte. Nieuw te benoemen onderwijzers zullen beginnen met 400, met vermeerdering, na elk jaar dienst, van 50, tot een maximum van 550. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. Heemskerk, heeft een bezoek gebracht aan het nieuw gebouwde krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht. De heer P. C. G. Engelbregt, die gedurende 12'/, jaar boekhouder is van de Nieuwe of Litté raire Sociëteit te 's-Hage, is benoemd tot lid van verdienste dezer sociëteit. De heer Jac. P. R. Galesloot te Amsterdam is door de „Société Nationale d'horticulture de France" te Parijs, tot lid van verdienste benoemd. Naar het „D. v. N." verneemt, heeft de Koning) in antwoord op eene gedane uitnoodiging, mede gedeeld dat hij wegens verblijf buitenslands tot zijn leedwezen verhinderd is, bij de viering van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche universiteit tegenwoordig te zijn. Op 3 Juni a. s. (Hemelvaartsdag) zal te Leeu warden worden gehouden de algemeene vergadering van het Nederlandsch Johgelings-Verbond. De nestor der Luthersche predikanten ds. C. Bakker, sedert 1831 predikant en sedert 1847 als zoodanig gevestigd te Purmerend, overleed dezer dagen in 80-jarigen ouderdom. Uit het onlangs vermelde drietal is tot predi kant by de Ned.-Herv. gem. te Rotterdam beroe pen dr. L. H. Wagenaar, pred. te Heeg. Te Brielle overleed op 85-jarigen leeftijd de heer M. v. d. Lugt Melsert, ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Eikekroon. Hjj was meer dan 60 jaar lang gemeente-ontvanger. In 1830 nam hij aan den tiendaagschen veldtocht deel, en jaren lang was hij de oudste schutterij- commandant van ons land. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zal Zater dag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 5 Meide „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Mei van Colombo; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 4 Mei van Colombo; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd 5 Mei en vertrok den volgenden dag; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 5 Mei; de „Soe- rabaia," is 6 Mei van Padang naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Amsterdam (1ste kanton) mr. C. Krabbe, thans kantonrechter te Alfen; benoemd tot notaris binnen het arrond. Zutfen, ter standplaats de ge meente Voorst, O. H. Wilbrenninck, thans notaris te Beekbergen; benoemd bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot inspec teur, den dirigeerenden officier van gezondheid 1ste klasse M. R. Timmerman, van dat personeel; benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht, W. J. Snellen, thans directeur van het postkantoor te Wageningen; lo. aan den gen.- majoor P. Stolk, inspecteur der genie, op zjjn aan vrage pensioen toegekend en het bedrag van het pensioen bepaald op 2700 'sjaars; 2o. aan ge noemden opperofficier 's Konings dank betuigd voor de goede en veeljarige diensten aan Z. M. en aan het leger bewezen; lo. aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht C. J. Van Hees en aan den dirig. off. van gez. 1ste k). dr. P. J. Van der Grijp, op hunne aanvrage pensioen toegekend en het bedrag van het pensioen voor hen respectievelijk bepaald op 2700 en 2100 's jaars2o. aan den inspecteur Van Hees 's Konings dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten, door hem gedurende zijne langdurige militaire loop baan aan den lande bewezen; benoemd bjj het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot gen.-majoor en inspecteur den kol. J. H. Kromhout, van dien stafmr. Theodore Louis Lambert Prins, te Haarlem, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland, schen adel verheven, met de praedicaten van jonk heer en van jonkvrouw; Adriaan Adolph Ploos Van Amstel, te Batavia, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, erkend als te behooren tot den Nederl. adel, met de prae dicaten van jonkheer en jonkvrouw; benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar, mr. M. J. E. Viruly Verbrugge, thans substituut griffier bü de arrond.-rechtbank te Rotterdam; de volgende pensioenen verleend, als aanmr. P. F. Van Cooth, griffier der Staten van N.-Brabant, 1720; C. P. J. Snoek, leeraar aan de opgeheven burger-dag- en avondschool te Amsterdam (met intrekking van het pensioen van 1143, verleend bjj Kon. besl. van 10 Jan. 1886), 1482, en J. J. Fijnebuik, hoofd eener openbare lagere school te Rotterdam, 1554. Gemengd N leuvrn. In den afgeloopen nacht zjjndoor de politie alhier aangehouden drie personen, die in beschonken toestand aan eene tapperij op de Lan- gegracht waren gekomen en aldaar drank eischten. De tapper en zijn gezin lagen reeds lang ter ruste; eerstgenoemde moest niettemin op het herhaald geschreeuw en geklop openen. Hij weigerde echter te tappen, waarop hjj de deur weder sloot. Een van het drietal riep toen, dat, als ze geen drank konden krijgen, ze den heelen boel kort en klein zouden slaan, en de daad bij het woord voegende, sloeg hq eenige ruiten stuk, ten gevolge waarvan ook de deur en eene jaloezie defect raakten. Als teeken zijner heldendaad bekwam hij eene verwon ding aan den pols der rechterhand. Tegen deze geweldenaars is proces-verbaal opge maakt wegens het moedwillig verbreken van af sluiting. Aan den Zoeterwoudschen Singel zag de vrouw van Q. een kind in de sloot liggen, dat hoegenaamd geen gerucht maakte. Spoedig gelukte het haar van den steilen kant eene boven water uitstekende hand te grijpen. Op haar hulp- geroep kwam ook de moeder, de weduwe De W., aansnellen, die zich te water begaf en het genoegen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1