At 1886. N". 8039. Woensdag 5 ]VIei. Qtzs iQourant wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Mei. an DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.11. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRUS DER AD VER TEN TIEN Tan 18 regels 1.05. Iedere regel Meer I.1T|. Srootere lettere neer plaats ruimte. Toer het Ineas- aeeren bulten de stad wordt 0.10 berekend. Oilicieele Kennisgevingen. Burgem' -ter en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, lste al., der Wet van den 28sten Juni 1881, Stbl. No. 97, zooals die nader is gewijzigd; Brengi u ter algemeene kennis dat door D. KEUISSINK, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver dunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Nieuwe Rijn No. 65. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidru DE KANTER, Burgemeester, j Mei 1886. E. KIST, Secretaris. De Commissie der Volksbijeenkomsten verzoekt ons onzen lezers mede te deelen dat het aantal personen, die zich bereid verklaard hebben hare poging t< -teunen om eene vereeniging op te richten, die zich ton doel stelt de jaarlyksche viering van den gedenkdag van Leidens ontzet te verzekeren, ruimschoots voldoende is om tot het oprichten eener dergelijke vereeniging over te gaan en stelt zich daarom voor alle deelnemers uit te noodigen zich op Donderdag den 13den Mei a. s., des avonds te 8 uren, te vereenigen in de Stadszaal, ten einde de vereeniging te constitueeren en een bestuur te benoemen. Aangezien het der Commissie echter gebleken is dat vele a gezeten en door afwezigheid met de Paas&h- dagen npg geen kennis genomen hebben van hare advertentie in de Leidsche bladen van '27 April jl. en van de aanbeveling der redactiën in diezelfde bladen v orkomende, wekt zjj allen, die nog niet toegetreden zijn, op, om genoemde bladen ter hand te nemen, vertrouwende dat het aantal deelnemers dan nog belangrijk zal toenemen. - In hunne beantwoording van 't afwijzend advies van hot Dagelijksch Bestuur ten aanzien van hun voorstel betreffende de aan de omwonenden van Leiden niet toe te kennen voordeelen, zeggen de heeren Do Goeje c. s. nog dat zij het door hen voor gestane stelsel ook niet in strijd achten met de billijk hoid, ten bewijze waarvan zij tal van argumenten aanhalen; terwijl zij ook ontken nen dat hun voorstel van invloed zal zijn op de indirecte voordeelen, welke de omwonenden aan deze gemeente verschaffen, door liet vertier in de geraeer.io en het voordeel van den winkelstand te bevorderen, want hun voorstel beoogt geenszins verdrijving van de omwoners uit onze omgeving. Het doel, waarmede men buiten gaat wonen, is moeielijk te bewijzen en den voorstellers ook geheel onverschillig. Doch het feit, dat velen zich buiten de stad vestigen, ook van onze eigene ingezetenen, valt niet te ontkennen. Met dit feit, uit welke oorzaak dan ook ontstaande, heeft men rekening te houden. En nu moge op dit oogenblik het aantal omwonenden nog niet zóó groot zijn, dat reeds nu tal van woningen in deze gemeente leeg staan, de neiging om buiten te gaan wonen zal zeer zeker toenemen, wanneer de omwonenden alle voorrechten dezer gemeente blijven genieten voor geljjken prijs als onze ingezetenen. Het is daarom zelfs wenschelijk met de verlangde regeling niet al te lang te wachten. Die regeling moge op dit oogenblik nog weinig finantieel voordeel geven, dit voordeel zal toenemen naarmate de omstreken meer worden bebouwd. ï>r vendien is het finantieel voordeel niet het hoofd- doal v.-n het voorstel. Het is om het beginsel te dtën, dat de ongelijkheid, welke nu tusschen de 'elastingbetalende ingezetenen en de niet-ingezetenen (die niet in de lasten dragen, bestaat, worde opge heven, alleen hierom dus, dat het buitenwonen, al dit altijd goedkooper bljjven dan de inwoning binnen deze gemeente, kostbaarder wordt, wanneer ^8 omwonenden de voorrechten, die onze gemeente aanbiedt, willen genieten. Verder bespreken de vier Raadsleden in hunne Memorie van antwoord de onderdeelen eener even- tueele regeling, voor zoover die door B. en Ws. in hun praeadvies waarin deze verder gingen dan het voorstel zelf strekt zijn behandeld, mede ter aantooning dat het aanbevolen stelsel is recht matig, in het belang der gemeente, uitvoerbaar, billijk tegenover de ingezetenen, niet onbillijk tegen over de omwonenden. Hebben zij dit nu voldoende bewezen, dan noemen zij ook onjuist de bewering, welke zij tegen hun voorstel hoorden aanvoeren, dat de regeling, welke zjj beoogen,zou zijn kleingeestig en illiberaal; dan moet zonder twijfel de vraag, welke bij B. en Ws. gerezen is, of het voorstel wel met de waardigheid van deze gemeente is overeen te brengen, beves tigend beantwoord worden. Of is het kleingeestig: met geoorloofde middelen op te heffen, althans te verminderen, de nadoelen, welke, ten gevolge eener onbillijke grens regeling onze burgerjj ondergaat, nadoelen, welke al grooter zullen worden, naarmate de grensuitbrei- ding langer wordt vertraagd? Is het illiberaal, wanneer wij ophouden ten koste van de belastingschuldigen hberaliteiten te bewijzen aan hen, die in de lasten der gemeente niet bijdragen? De vier Raadsleden houden zich van het tegen deel verzekerd. En daarom blijven zij hun voorstel met vertrou wen handhaven, in de volle overtuiging dat daardoor de waardigheid der gemeente, welke ook zij in eere willen houden, allerminst zal worden in gevaar gebracht. Door de liberale kiesvereeniging „Het algemeen Belang" alhier zijn tot candidaten voor het lidmaat schap voor de Provinciale Staten gesteld de heer L. M. De Laat de Kanter, aftredend lid, en in de plaats van den heer H. C. Hartevelt, die bedankt heeft, de heer C. J. Leembruggen. Naar wij vernemen, worden door de anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" aanbevolen de heeren mr. J. Bredius en A. D. D. Schretlen. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd besloten de stieren keuring, uitgeschreven tegen Donderdag 6 dezer, niet te doen doorgaan, aangezien slechts twee exemplaren waren aangegeven. Door curatoren van het pro-gymnasium te Oldenzaal zijn, behoudens goedkeuring van den inspecteur, op de voordracht geplaatst voor con rector aan het pro-gymnasium dr. B. J. M. Ovink en dr. .J. M. Hoogvliet, beiden te Leiden, alsmede dr. A. W. Timmerman te Amsterdam. Als candidaten voor de Prov. Staten zijn te Alfen door de anti-revolutionairen gesteld de beide aftredende leden, de anti rev. heeren G. A. Hooge- veen en S. Van Velzen. De Katholieken daaren tegen wilden één Katholieken candidaat, en stelden, met den heer Hoogeveen, den heer M. C. J. Van der Weyden, wethouder te Nieuwkoop. Te Leiderdorp zijn door de Katholieken candidaat gesteld mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden, en de heer T. H. B. Snijders, oud-lid der Kamer van Koophandel te Schiedam, te Scheveningen, beiden Katholiek. Ds. A. Van de Water, predikant hij de Ned.- Herv. gemeente, hield Zondag-morgen te Sassen- heim zijne afscheidsrede naar aanleiding van het eerste gedeelte van het 7de vers van Joh 32. Vóór het verlaten van het kerkgebouw, zong de gemeente de bekende zegenbede. Volgens heden bij de Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsterdam ontvangen telegram, is de „Smeroe" tot rust gekomen en de aangerichte schade niet ernstig. De Zoo plotseling te Parijs overleden heer Coenraad Busken Huet werd den 28sten December 1826 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht aldaar het Gymnasium en werd in April 1844 student te Leiden. Na zijn candidaats-examen in de theologie bracht, hij, met het oog op zijn aanstaanden werk kring als Waalsch predikant, van Aug. 1848 tot Mei 1849 te Lausanne en Genève door. In 1851 werd hij predikant te Haarlem, maar hij nam elf jaar later zijn ontslag. Na geruimen tijd lid der redactie van de „Haarlemsche Courant" te zijn geweest, verwisselde hij deze betrekking voor redac teur van de „Java-Bode." In 1873 liet hij dit blad varen om een nieuw orgaan, het „Algemeen Dag blad van Nederlandsch-Indië", te stichten, waarin hij sedert niet opgehouden heeft een groot aantal literaire en andere opstellen te doen opnemen. In 1876 vestigde de overledene zich voorgoed te Parijs. Naar aan het „Hbl." wordt gemeld, zouden heden- namiddag om drie uren de vrienden samenkomen in het sterfhuis voor de begrafenis, welke op het kerkhof „Mont Parnasse" zal plaats hebben. Huet leefde te Parijs zeer afgezonderd in een reeks vertrekken, welke hij comfortable en smaak vol had ingericht. Den weinigen tijd, welken hij zich voor ontspanning gunde, wijdde hij aan een kleinen vriendenkring. Hij was bezig met de laatste hand te leggen aan een nieuw deel zijner „Letter kundige Fantasieën" en koesterde het voornemen om eene Fransche vertaling van zijn „Land- van Rembrandt" te bewerken. De inzet voor het in de a. s. week te veilen panorama-Mesdag te 's-Hage, op gisteren, wasvoor het gebouw f 17,050 door Mart. Zaan, metselaar, en voor het panorama 300 door George Henke. De Pauselijke internuntius mgr. Spolverini is, na eenigen tijd in het buitenland vertoefd te hebben, weer in de residentie teruggekeerd. Door den minister van koloniën is de heer J. M. W. Ochsendorf ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog, op Donderdag 6 Mei, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 2 Mei; de „Lim burg," van Rotterdam naar Java, is 3 Mei Ponta de Guija gepasseerd; de „P. Caland," van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 2 Mei Lizard; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Mei Perim; de „Limburg," van Rot terdam naar Java, passeerde 3 Mei Gibraltar. Z. M. heeft aan jhr. mr. H. B. Smissaert, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Alfen, en met ingang van 15 Mei a. s. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alfen J. W. C. Bloem, burgemeester van Ouds hoorn; tot HDs. kamerheer benoemd A. C. baron Snouckaert Van Schauburg, gepensioneerd officier der cavalerie, oud-ritmeester-adjudant van het 3de reg. huzarenbenoemd tot zijn adjudant in buiten gewonen dienst den kolonel-commandant van het corps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest; benoemd tot substituut-officier van jjustitie bij de arr.-rechtbank te Almeloo jhr. mr. D. O. Engelen, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantonge rechten in het arr. Leeuwarden, voor de kantons Leeuwarden, Berlikum, Dokkum en Bergum, ter standplaats Leeuwarden. Gemeagd N teawa. Dezer dagen waren wjj in de gelegen heid ten huize van den heer Horloos, kunsthan delaar in de Paardensteeg No. 7 alhier, eene prach-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1