N'. 3038. A". 1886. I 4 Mei. gtze Qoarant wordt dagtlljks, mot altzondering ran gon- in gastdagen, nltgegeren. Leiden, 3 Mei. LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meendenl.lt. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Tan 1—0 regel* 1.05. Iedere regel meer 04T|. Srootere letten neer pleatarnimte. Teer ket Inter aeeren botten 4e eted wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. D. Cohon Tervaert, geb. te Assen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Innervatiï, functie en verlamming van enkele Larynxi>pieren." - Z iterdag, den lsten Mei, was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Dikshoorn, na reeds ge- ruimen tijd by het openbaar onderwijs te dezer stede werkzaam te zijn geweest, volgens de uit komsten san een vergelijkend examen benoemd, in functie trad als eerste onderwijzer aan de open bare school der 4de klasse No. 1, in de Gortestraat. De ouderwijzers en onderwijzeressen dezer school wenscliten het hunne bij te dragen, om den ge- achten ran dien gedenkdag te veraangenamen. Zij begaven zich te dien einde naar zjjne woning de scholen hadden nog vacantie en boden hem een blijk van waardeering aan, bestaande in eene schrijf tafel. Het hoofd der school, de heer H. C. Yan der Heyao, bracht in een korte toespraak hulde aan den ubilaris, aan wiens voorbeeld en invloed hjj hel voor een niet gering deel toeschreef, dat onder hot personeel der school steeds eene aange name vu tandhouding, eene vriendschappelijke ge zindheid le heerschende is; hjj dankte hem voor zijn immer aan den dag gelegden ijver, zijne liefde voor de kinderen. De keuze van het aangeboden geschenk achtte hp in volkomen harmonie met den meest kenmerkenden karaktertrek van den feest vierende. wiens rustelooze werkzaamheid bij zoo vele onzer stadgeneoten bekend is, en drukte den wenscl 'it, die zeker algemeen, evenals door ons, gedoeld zal worden, dat het aangeboden symbool van den arbeid den jubilaris nog zeer lang diensten zal bewijzen. Hoogs aangenaam verrast, betuigde de heer Diksho "a zijn hartelijken dank voor het treffend bewjjs van genegenheid, hem zoo geheel onver wacht ton deel gevallen, voor de hartelijke woorden hem toegesproken, en beval zich aan in de voorl turende vriendschap zijner ambtgenooten. - In liet Hotel Levedag alhier is de algemeene vergadering der Leidsche Duinwaterleiding-Maat- schappu gehouden. Uit het daarop door de directie uitgebracht verslag bleek dat de stoomwerktuigen in 18S5 uit het duin-reservoir 433,405 M3 hebben opgepompt tegen 364,085 M3 in 1884. Het water verbrui v per etmaal vermeerderde met 18,990 M3. De stoomwerktuigen werkten dagelijks gedurende 8 uren 35 minuten met een steenkolen verbruik van 346,724 K.G., hetgeen overeenkomt met een ge bruik van 0.8 K.G. per M5 opgepompt water. De waterstand in het reservoir en in de kanalen was, niettegenstaande den drogen zomer, steeds voldoende voor den aanvoer; het normale water verbruik daalde echter aanmerkelijk, om zich eerst tegen bot einde van het jaar te herstellen. Het vergroot waterverbruik gebood uitbreiding te geven aan de bassins en filtreer werken, waaraan reeds in 1885 is begonnen en waarvan de voltooiing in den loop van dit jaar wordt verwacht. De gebouwen en machines zijn in den besten toestand en goed onderhouden. Het buizennet werd op verschillende plaatsen in de stad vergroot met 839.50 M. lengten, terwijl te Katwjjk aan Zee nog werden gelegd 814.05 M. Aan de brugwachtershuisjes werden 7 straat- drinkfonteinen geplaatst, waardoor dit getal thans tot 11 is geklommen. De directie stelde voor om, na behoorlijke afschrij ving, aan aandeelhouders 5 pet. rente uit te betalen z'j voegde er bij dat z\j, wanneer de zaak zoo blijft vooruitgaan als tot heden, in 1886 een extra divi dend hoopt uit te keeren. De vergadering keurde de balans goed, alsmede het verslag, en bepaalde het dividend zooals de directie dit had voorgesteld. Niet den 25sten, maar a. s. Woensdag den 5den Mei is het 25 jaren geleden dat dr. W. Scheffer als predikant bij de Ned.-Herv. gemeente alhier bevestigd werd. De opvoering in de Stadszaal van het Fransclie tooneelwerk „Martyre" werd slechts door weinigen bijgewoond, wat wij, om het waarlijk schoone spel der acteurs, inderdaad jammer vonden. Ondanks den ontmoedigenden indruk van de zoo slecht bezette zaal, speelden de Fransche kunstenaars wer kelijk prachtig, met een gloed en verve zooals men alleen van Franschen kan verwachten. Wat het stuk betreft, dit mocht ons niet be koren om den inhoudhoewel er werkelijk schoone oogenblikken in voorkomen is het niet geschikt voor het Hollandsche publiek, te melo-dramatisch. Het stuk eindigt met de erkenning der onschuld van eene jonge vrouw en met de hereeniging van twee gescheiden echtgenooten, zonder dat de schande der grootmoeder aan het licht komt. Dus hier ook is heteind goed, al goed 1 Zooals uit de in dit nommer voorkomende annonce blijkt, zal de Eerste Nederlandsche Verze kering-Maatschappij op lp et leven, tegen invaliditeit en ongelukken ook in Leiden hamn werkkring nog meer uitbreiden. Onverklaarbaar 'is het, dat de ver zekering tegen ongelukken, welke, omdat de te betalen premie zoo gering is, binnen het bereik van allen valt, hier te lande nog niet meer algemeen is. In Engeland, Frankrijk en Duitschland is de verzekering tegen ongelukken, waaraan ieder in meerdere of mindere mate blootstaat, minstens even algemeen als de verzekering tegen brandgevaar. Met genoegen zien wij dan ook dat de bovenge noemde Haagsche Maatschappij, de eerste Neder landsche Maatschappij, welke ook dezen tak van verzekering exploiteert, voor geen moeite en kosten terugdeinst om eene zoo nuttige zaak algemeen ingang te doen vinden. Yan harte hopen wij dat dit streven met gunstigen uitslag moge bekroond worden en dat de Maatschappij ook hier te Leiden weldra duizenden leden moge tellen. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 18, 3.70 en 1.85. Een 25-tal kinderen, wonende aan het uiteinde van den Veenweg, onder de gemeente Stompwijk, ontvingen steeds onderwijs op de openbare school te Nootdorp. Wegens onvoldoende ruimte in die school kunnen die kinderen aldaar niet langer worden toegelaten en daar de school te Leiderdorp te ver van genoemde buurtschap is verwijderd, besloot de Raad van Stompwijk om aan den Veenweg eene school voor p. m. 60 kinderen en eene onderwijzers woning te stichten. Zaterdag jl. werd te Alfen het eerste (schrif telijk) gedeelte van het vergelijkend examen ge houden, voor de betrekking van hoofd der school te Aarlanderveen. Vijf en veertig sollicitanten namen aan het onderzoek deel. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, zijn bjj kon. besluit benoemd: tot voorzitter der commissie voor het eind-examen van de officieren der 1ste afd. Krijgsschool en cadetten van het hoogste studie jaar, de gen.-majoor J. C. C. Den Boer Poortugael, insp. van het militair onderwijs; tot leden: de kolonels D. F. K. Hardenberg, commandant van het 7de reg. inf.L. G. Berends, gouverneur der K. M. Academie; A. J. F. Egter Van Wissekerke, comm. van het 1ste reg. veld-art., en jhr. L. J. H. Teding Van Berkhout, comm. van het 3de reg. huzaren; de luit. kolonels J. H. Bolken, comm. in het 3de genie-commandementC. M. Gude, van het wapen der art. bij het Ned.-Ind. leger; de hoog leeraar dr. C. H. C. Grinwis, van de Rijks-univer siteit te Utrecht; de majoor H. J. Krantz, 1ste officier bjj de K. M. Academie; de kapiteins F. H. A. Sabron, van het 4de reg. inf.; C. L. VanPesch, J. N. Roelants, W. Cool, N. C. Grotendorst en de ritmeester J. A. Ort, hoofden van onderwijs bij de K. M. Academiede heeren dr. L. Aronstein en R. Van Eek, alsmede de 1ste luit. M. H. A. J. Van Meurs, leeraren bjj die inrichting; tot lid en secre taris, de kapitein J. H. Engelbrecht, toegevoegd aan den inspecteur van het militair onderwijs. De Koning en de Koningin bezochten gister ochtend te Amsterdam de Nieuwe Kerk, waar ds. De Graaf den dienst waarnam. De predikant sprak naar aanleiding van den tekst Johannes 21 vers 16: „Hebt gjj mjj lief?" Ten paleize teruggekeerd, gaf de Koning her haaldelijk aan den burgemeester zjjne instemming met het gesprokene te kennen. Behalve de gewone gasten van den Koning zat gisteren ds. De Graaf mede aan de Koninklijke tafel aan. De Koningin en prinses Wilhelmina bezochten des middags het Genootschap „Natura Artis Ma- gistra", waarheen zjj zich als naar gewoonte, in rijtuigen met vier paarden, jockeys en voorrijder, begaven. Eene dichte menigte had zich langs den weg verzameld, welke de vorstelijke personen met geest drift toejuichte. In „Artis" werden de Koningin en de Kroon prinses ontvangen door de commissie van bestuur. H. M. was in een lichtkleurig zomertoilet, evenals de kleine Prinses. De leden van „Artis" waren in grooten getale opgekomen en het oude, ergerlijke gedrang bleef niet achterwege, toen de vorstelijke gasten de verschillende inrichtingen van het Ge nootschap bezochten. Bij het vertrekken ontvingen de Koningin en de Prinses een fraaien bouquet, welke voor het Prin sesje was versierd met een klein kolibrietje. De hofstoet reed toen langs verschillende straten naar het Paleis terug. Voorbjj het Amstel-Hotel gaande, stond de koningin van Zweden op het balkon en groette hartelijk hare familie. HH. MM. hebben gisteren tienduizenden een onuitsprekelijk genoegen gedaan, door het Prinsesje den volke te vertoonen. Men verlangde hartelijk haar te zien en haar te begroeten, en op den langen weg door de stad was het één voortdurende juich kreet. Hedenochtend vertrok de koninklijke familie met een extra-trein van 9.50 u. m. naar Het Loo. De Koning was in burgerkleeding, de Koningin in een bevallig reistoilet en het Prinsesje in een grijs kleedje. Onder luide toejuichingen der menigte verliet de koninklijke familie Amsterdam. Alvorens het paleis te verlaten, verzocht Z. M. den burgemeester zijn tolk te zijn bij de burgerij, om zijne waardeering uit te spreken voor de bewijzen van gehechtheid aan hem en zijn huis betoond, en stelde hjj ter beschikking van het gemeentebestuur 2000 voor de algemeene'armen der stad. De stafmuziek der schutterij speelde het „Wil helmus," toen HH. MM. het paleis verlieten, en bracht daarna met de afgeloste eerewacht het vaandel terug ten huize van den kolonel commandant. (Hbl.) Uit Parijs wordt aan de „N. R. Crt." geseind dat Coenraad Busken Huet plotseling is overleden. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht: dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing van een tijdelijk ambtenaar bjj den algemeenon dienst van den waterstaat te 's-Gravenhage, aan vankelijk op eene jaarljjksche bezoldiging van ƒ600, welke tot f 1400 kan klimmen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1