N°. 8037. Maandao 3 Mei. A0. 1886. ftze iQoaraat wordt dagelijks, met attzoadering raa &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.18. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.08. PRIJS DER AD V ER'I'ENTTEN Tan 1—8 ragela 1.05. Iadere rafel maar AlTf. •tootere latten naar plaatamimte. Voer kat lnaai- aaaren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Officieele Honnisjjevinjfen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der Wet van den 28sten Juni 1881, Stbl. No. 97, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door W. M. VAN DER HEYDT en door CORNELIA WESTGEEST, vrouw van Laurens Knoops, verzoekschriften zijn ingediend om ver- "unning tot verkoop van sterken drank in het klein, respec tiuvelijk in de perceelen Clarensteeg No. 26 en Haarlem merstraat No. 311. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van be langhebbenden dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 1012 uren de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1881 en voor de zeemiliciens der lichting van 1882, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Hei 1886. DE KANTER. Er zal weer een aanvang worden gemaakt met de inschrijving voor den schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, met dien verstande dat de per sonen, geboren in 1852 tot 1860 ingesloten, welke zich hier ter stede sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1861 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te wetenhet eerste van den jare 1886 en het tiende, of dat der geborenen in 1851, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Van de inschrijving is niemand der bovenge noemde personen uitgezonderd, al vermeende hjj tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den schutterlijken dienst hebben bekomen. De registers van inschrijving zullen worden ge opend op Zaterdag 15 Mei a. s. en Dinsdag 1 Juni daaraanvolgende worden gesloten. Ten einde deze inschrijving geregeld afloope, wordt een iegelijk, in die termen vallende, opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis en wel: op Zaterdag 15 Mei de bewoners van wijken I, II en III; op Maandag 17 Mei de bewoners van wijken IV en Vop Dinsdag 18 Mei de bewoners van wijk VI, benevens de be woners van de buitenwijk; en op "Woensdag 19 Mei de bewoners van wijken VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren. - Tot ingenieur aan de Kon. Ned. Grofsmederij alhier is benoemd de heer F. Couwenberg, laatst woonachtig te 's-Hage. - Tot onderwijzer in het meubelmaken aan de Practische Ambachtsschool alhier is benoemd de beer P. H. Janssen te Utrecht. - Naar men verneemt, is aan den heer R. C. leun, consul-generaal der Nederlanden in Perzië, de ziveren medaille toegekend voor door hem aan 'o Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten ge schenke gegeven kunstvoorwerpen. - Voordat gisteren door den aftredenden directeur der Kon. Ned. Grofsmederij alhier, den heer Van Êlejjswijk Ris, het bestuur der fabriek werd over gegeven aan zijn opvolger, den heer C. Bonger, sedert 16 jaren aan die fabriek verbonden als ingenieur, was hem reeds vroeger op de algemeene vergadering van aandeelhouders, door den voor zitter onder eene hartelijke toespraak namens do aandeelhouders, eene prachtige, rijk vergulde pendule met candelabres, stijl Louis XVI, benevens een prachtig notenhouten cylinder-bureau aangeboden, waarop nog een der aandeelhouders het woord nam, om hem dank te zeggen voor de uitstekende diensten, gedurende 18 jaren aan de Maatschappij bewezen. Diep geroerd dankte hij daarop de vergaderde aandeelhouders voor hunne groote belangstelling en verzekerde hun dat dit souvemir hem steeds dierbaar zoude zijn en van zijne beste wenschen voor den bloei der zaak, waarvan hij zooveel jaren directeur was geweest. In de Stadszaal zal morgenavond worden op gevoerd eene „comédie dramatique" van d'Ennery en Tarbe, getiteld „Martyre." Ook in Den Haag is dit ten tooneele gevoerd en de daar verschijnende bladen maken er met lof melding van, althans wat de voorstelling, welke vrij goed bezocht was, zelve betreft. Het „Vad." o. a. noemt spel en mise-en- scène zeer verdienstelijk. In tooneelen van sobere krachtsontwikkeling, waar het gevoel niet in bom bast mag overslaan, het pathos niet in bathos ont aarden, zijn de Franschen ons dan ook meestal de baas. Alle rollen worden goed, enkele zelfs uitstekend vervuld. Ook de knechtsrollen worden verdienstelijk weergegeven. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 42 68 volwassen personen en van 12 17 kinderen. Op het concert in „Felix Meritis" te Amster dam lieten zich gisteravond hooren mevrouw Lydia Holm, zang, de heer Alphonse Harselmans, harpist van onzen koning te Parijs, en Antoon Bouman, violoncel. De Koning en de Koningin werden door het bestuur ontvangen, waarop mevrouw Tindal de Koningin een prachtig bouquet aanbood. De Koningin was gekleed in rosekleurige zijde met dito strik in het haar, met diamanten oor- en halssieraden en haarnaalden. Z. M. was in admiraalsuniform. Getrouw der traditie was de gevel geïllumineerd, hield de cavalerie mee de wacht bij het gebouw en was eene talrijke menigte op de been. Van de 60 genoodigden verschenen gisteren slechts 43 aan 'skonings tafel. Enkele raadsleden hadden aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven. Overdag hadden de Koningin en het Prinsesje van 10 tot 12 uren „Artis" bezocht. Vervolgens brachten de Koning en de Koningin bezoeken aan de kunstzalen in „Arti", aan de koningin van Zweden in het Amstel-Hotel, het nieuwe Gymna sium en het nieuwe Blinden-instituut. Overal werden bouquetten aangeboden en overal hadden de gewone formaliteiten plaats. De Hoofdraad der Vereeniging van den „H. Vincentius van Paulo" in Nederland, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft, in zijne vergadering van den 28sten April jl., benoemd tot president van dien Raad mr. Th. L. M. H. Borret, ter vervanging van den heer J. F. A. Leesberg, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Z. M. heeft benoemd tot lid in den Raad van State jhr. mr. W. F. Rochussen, oud-minister. Telegrammen. ATHENE, 30 April. Men hoopt hier dat de mo gendheden het antwoord van Griekenland op het ultimatum gunstig zullen opvatten en dat de zwa righeden voorgoed zullen zijn uit den weg geruimd. De heer Delyannis heeft voorloopig zelf de porte feuille van oorlog overgenomen. Vier pakketbooten der Grieksche stoomvaartmaatschappij, welke in Salamis werden uitgerust, ontvingen tegenbevel. De bezetting van Athene, welke deze week naar de grenzen zou vertrekken, blijft hier. De bevolking is sedert drie dagen rustig. In den afgeloopen nacht werd de redacteur van de „Rabagas" gear resteerd, omdat hij onder het opschrift „Weg met de verraders!" een heftig artikel tegen den koning had geschreven. KONSTANTINOPEL, 30 April. In de voorstad van Konstantinopel, Galata, is een hevige brand uitgebroken, die drie en vijftig huizen en winkels vernield heeft. WEENEN, 30 April. Naar het „Fremdenblatt" meldt, moet de terugroeping van den Oostenrykschen gezant te Washington, baron Schaffers, worden toegeschreven aan diens gezondheidstoestand, welke te wenschen overlaat. De betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en de V. S. zijn uitstekend. WEENEN, 30 April. De afgevaardigde in den Rijks raad, de domproost Valussi, een Slavoniër en lid van de Hohenwart-Club, tot dusver een tegen stander der Italianen, is tot vorst-bisschop van Triëst benoemd. STARGARD (in Galicië), 30 April. Het in het district Saatz gelegen dorp Klein-Spiegel, is, naar de „Staar - garder Zeitung" bericht, tot- op zes huizen na afgebrand. NIEUW-YORK, 30 April. De jury heeft gewei gerd machtiging te verleenen tot gevangenneming van Most. Zij verklaarde dat dit nergens anders toe zou kunnen dienen dan om van dezen socialistischen schrijver een „martelaar" te maken. CHARLEROI, 30 April. Donderdag-namiddag heb ben 200 dag-arbeiders aan de werkplaatsen van den heer Pennart, te Feluy, den arbeid gestaakt. Zij verlangen eene loonsverbetering van 35 pet. De directeur heeft geweigerd deze voorwaarde aan te nemen en heeft de arbeiders, die op stuk werken, ontslagen. Allen zijn rustig naar huis gegaan, maar men vreest dat pogingen zullen aangewend worden om den arbeid in andere werkplaatsen te doen staken. Vijfhonderd arbeiders loopen ledig. De gendarmerie is ter plaatse aangekomen. WEENEN, 30 April. By de uitloting der Oosten- ryksche loten 1860 viel de hoofdprijs op serie 14017 No. 13; fl. 50,000 op s. 12537 No. 15; fl. 25,000 op s. 5892 No. 4 en fl. 10,000 op s. 7790 No. 3 en s. 7455 No. 8. In Deva werd gisteren, by rustig, helder weder, eene hevige aardbeving gevoeld, in de richting van oost naar west. LONDEN, 1 Mei. De „Daily News" beschouwt het antwoord der Grieksche regeering op het ultimatum als onvoldoende, maar hoopt dat niette min eene minnelyke schikking niet zal zyn uitge sloten. Tevens wyst het blad er op dat eene spoedige verandering van ministerie zonder twyfel in Grie- kenlands belang zou wezen. ATHENE, 1 Mei. De minister Delyannis had gis teren een langdurig onderhoud met den Franschen gezant, graaf Mouy. De minister protesteerde ten krachtigste tegen de woorden, welke hem waren toegedicht ter gelegenheid van de receptie eener deputatie, welke hy zou ontvangen hebben, zoowel als tegen de uitlegging, welke aan zijn circulaire tot de prefecten is gegeven. De heer Delyannis deelde mede, dat hy, zoodra de tegenwoordige moeielykheden uit den weg waren geruimd, twee aan twee de klassen der reserve zou afdanken, daarbij maatregelen nemende om elke rustverstoring te vermyden. De houding van eenige vertegenwoordigers der mogendheden doet verwachten, dat het antwoord van Delyannis gunstig zal worden opgenomen. Evenwel laten de gezanten van Duitschland en Italië zich het minst beslist hierover uit.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1