dat, indien de Grieksche eischen niet spoedig werden ingewilligd, Griekenland den oorlog zou verklaren, en alsdan alleen aan de mogendheden zou toegeven, wanneer hare schepen de Grieksche vloot in den grond geboord, of de Grieksche steden beschoten hadden. Tevens heeft genoemde minister-president, Dely- annis, eene circulaire verzonden aan de vertegen woordigers van Griekenland in het buitenland, waarin hij zegt dat Griekenland, op raad van Frankrijk, de politiek die tot wapening leidt heeft opgegeven, van welke men geloofde dat zy den vrede in gevaar bracht, in de hoop dat Europa dit besluit van Griekenland op prys zou stellen. Griekenland had onder inachtneming van de open bare orde en de militaire overwegingen, de ont wapening voorbereid, toen het ultimatum der mogendheden ontvangen werd, dat de vryheid van handelen belemmert. Door dit ultimatum wordt de toestand veranderd, want daardoor heeft het den schijn,- alsof Griekenland nu niet meer uit vrije beweging, maar onder den dwang van het Euro- peesche eskader handelt. De regeering moet der halve de ontwapening, die haar in groot gevaar zou kunnen brengen, weigeren. Zij wil echter, indien de mogendheden haar de vrijheid hergeven, de uit eigen beweging tegenover Frankrijk aan vaarde verplichtingen eerlijk nakomen, zooals de eer en het belang van Griekenland eischen. T e 1raiuiuem. BRINDISI, 28 April. Na de laatste berichten zijn hier twee personen door de cholera aangetast en is één bezweken. Te Ostuni zijn vijf aangetast en één gestorven; te Latiano en te Oria is één per soon overleden. MADRID, 29 April. Volgens de „Corréo" heerscht verschil van meening in het ministerie over de vermindering der begrooting voor oorlog en marine, welke door den minister van financiën, Camacho, wordt verlangd. Camacho is voornemens om af te treden, indien de vermindering niet wordt toe gestaan. De minister president Sagasta hoopt echter eene oplossing van het geschil te vinden. BERLIJN, 28 April. De kroonprins van Duitsch- land deed heden zyne eerste wandeling na zyne ziekte. De toestand van den door longontsteking aan getasten onder-secretaris van staat, graaf Herbert Von Bismarck, is weinig veranderd, ofschoon de koorts niet hevig is. De crisis wordt morgenavond of overmorgen verwacht. WEENEN, 28 April. Zooals bladen hier ter stede melden, brandden in de laatste dagen in veleGali- cische dorpen enkele huizen af, zoo ook in Sanock en Chyrow. Het dorp Dobrdwlany staat sedert gis teren in brand; in het dorp Bojaniec (district Zol- kieuw) zyn 49 boerenwoningen afgebrand. In Chy row is een persoon, verdacht van brandstichting, in hechtenis genomen. Uit Athene wordt heden berichtDe nationale „Liga" hield heden in het stadhuis, onder voor zitterschap van den oud-minister, generaal Koroneos, eene vergadering, waarin word aangenomen eene verklaring waarin wordt aangetoond dat Griekenland en Griekenland's toekomst slechts door de wapenen gered konden worden en dat elke andere politiek te verwerpen was. Deze verklaring zal Delyannis ter hand gesteld worden. De bevolking is uitge- noodigd van het antwoord van den minister kennis te komen nemen tegen 3 uren, op het plein der Constitutie." O eineenteraad. In de liedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDo Kanter, voorzitter, De Fremery, Harte velt, Bool, Krantz, Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Land, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster, Van Hoe ken, Van der Hoeven, Cock, Donner, .Knappert, Nykarnp, Zaalberg, Vos, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Niemand was afwezig. Door den voorzitter werd medegedeeld dat o. m. was ingekomen: eene missive van den minister van binnenlandsche zaken houdende kennisgeving dat het rijkssubsidie van het gymnasium voor 1886 is bepaald op f 8961een adres van Van der Plas en Feltzer tot het mogen leggen van bruggen over de sloot langs den Zoeterwoudschen Singel; het verslag van den toestand der gemeente, over 1885, dat zal worden gedrukt; dat by de verkiezing van leden der Provinciale Staten op 11 Mei in het tembureel met den burgemeester zullen zitting hebben de heer Driessen en Vos; alsmede dat door B. en Ws. pensioenen zijn verleend aan: dr.Baert van f 300 en aan de stadswerklieden Jasperse f 268.73, Labree f 280 en Segaar f 216.67. Achtereenvolgens werden benoemd: tot commis saris der gasfabriek de heer dr. P. J. Kaiser met 22 stemmen, terwyl 5 stemmen op den heer Le Poole waren uitgebrachttot archivaris der gemeente de heer Dozy met 22 stemmen, terwijl 7 stemmen waren uitgebracht op den heer P. Du Rieu Jr., door B. en Ws. het eerst op de voordracht ge plaatst tot derde onderwijzeres aan de school 4de klasse mej. M. Van Wijk alhier, met 25 stemmen, terwijl 2 biljetten in blanco waren. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het voorstel tot aankoop van twee perceelen in de Oost-Volmolensteeg, ten behoeve van de gasfabriek. Ten aanzien van het door B. en Ws. uitgespro ken oordeel dat op dit oogenblik geenerlei wijzi gingen in de inrichtingen van het middelbaar onder wijs voor meisjes moeten worden ingevoerd, gaf de heer Donner te kennen dat hy zeer teleurgesteld is geworden door het stuk, als nu door Burg. en Weths. is overgelegd. Alles wat daarin stond, wist men. Spr. had een bepaald voorstel ver wacht. Nu het dit niet is, acht hij discussie over bodig, want dit zou toch tot niets leiden. De heer Kaiser kon thans ook geen besluit nemen. Hy bleef echter van meening dat met f 2500 minder de H. B.-Sehool beter kon gemaakt worden. De heer Van der Hoeven vond in de belangrijkheid van het onderwerp aanleiding om den wensch uit te spre ken dat door B. en Ws. meer inlichtingen zouden worden gegeven, want z. i. ontbreken er stukken van den inspecteur en de schoolcommissie, waar van vroeger sprake was en die nu niet in de ingekomen stukken zyn opgenomen. Wat dit laatste betreft merkte de Voorzitter op, dat niet altyd vertrouwelijke stukken, met B. en Ws. gewisseld, voor publiciteit vatbaar zijn. Dit is hier het geval. Den heer Donner antwoordde spr. dat B. en Ws. geen bezuinigingen kunnen aanbrengen, zonder het onderwijs te schaden, en den heer Kaiser dat, of men al of niet subsidie ontvangt, de post van uit gaaf dezelfde blyft. B. en Ws. althans zien geen kans om met f 2500 minder, hetzelfde te doen wat nu gedaan wordt. Het was de bedoeling des heeren Donner niet om te bezuinigen, als men werkelijk een H. B.- school voor meisjes noodig heeft, maar om op andere wijze in de kosten te voorzien, b. v. door verhooging der schoolgelden. Op eene bijzondere school, b. v. die van de dames De Lange, wordt ook wel meer betaald, nl. f 100 in plaats van 60. Het laatste is te laag als men bedenkt wat er voor wordt gegeven; zelfs f 100 is nog niet te veel. De Voorzitter bleef de overtuiging toegedaan dat door verhooging der schoolgelden finantieel nadeel zal worden geleden, welke meening de heer Donner niet deelde, want hy gelooft niet dat er leerlingen, bij verhooging, de school zullen verlaten. Hij gaf zelfs in overweging om dit te ondex-zoeken, b. v. door de ouders van eene vei'hooging kennis te geven. Het beti-eft hier toch niet een honderd gulden, maar een vijfduizend. Men zit er in den Raad voor om die gelden te behartigen. De heer Bool vi-eesde dat de heer Donner steeds met dezelfde bezwaren zal voor den dag komen, zoolang hij niet van het onjuiste zyner meening is overtuigd geworden. Spr. gaf den heer Donner in bedenking om zelf een voorstel in zijn geest te doen. De heer Zaayer had een onderzoek ingesteld en kwam met cyfers tot de conclusie dat bij verhoo ging van het schoolgeld, al was het maar met f 20, zeer veel nadeel zal worden geleden. Het zou misschien zelfs een ramp voor de school kun nen zijn. De heer Van der Hoeven vroeg meer licht en daarom in de gelegenheid te worden gesteld om kennis te nemen van twee stukken, welke door B. en Ws. niet openbaar zijn gemaakt. Hy zou reeds tevi-eden zyn al werden ze slechts in de Leeskamer ter inzage gelegd voor de raadsleden, die niet zullen verklappen wat er in staat. Ook hiertegen had de Voorzitter bezwaar, want de ge wisselde stukken tusschen B. en Ws. en de school commissie en den inspecteur waren van te ver- ti-ouwelyken aard. Bovendien waren de stukken tot B. en Ws. gericht en niet tot den Raad, zoodat het aan B. en Ws. is om te oordeelen of ze al of niet kunnen worden xnedegedeeld. De heer Cock betuigde zyn leedwezen omtrent zulk eene meening. De publieke zaak moet publiek worden behandeld. Dat beginsel moet algemeen gwaaaa gehuldigd worden. Daarenboven betwijfelt hjj of de rapporten eigenlyk wel alleen voor B. en Ws. bestemd zullen zyn geweest. De gemeenteraad toch is een college, dat over alles moet beslissen en in alles dus ook goed moet worden voorgelicht. Spr. zelf maakt de inhoud niet zoo nieuwsgierig als die leden, die met warmte het behoud der school voorstaan, maar hy kan de nu gevolgde handeling niet goedkeuren. De Voorzitter merkte op dat hier steeds de publieke zaak, publiek behandeld wordt; alleen moest wat de nu bedoelde stukken betreft eene uit zondering worden gemaakt. Het zal voor de leden moeielijk zyn van vroeger een voorbeeld aan te halen dat iets in het geheim werd behandeld. Intusschen blyft hij met belangstelling te gemoet zien de voorstellen des heeren Kaiser om met ver mindering van f 2500 het onderwijs niet te schaden. Ze zullen door B. en Ws. met belangstelling woi-den onderzocht. Aangezien de heer Van der Hoeven toch gaarne wenschte te weten hoe' de inspecteur over deze zaak denkt, stelde hy als amendement voor om dezen namens den Raad uit te noodigen dit college zelf te dienen van advies, waartegen door den Voorzitter bezwaren werden aangevoerd daar de gemeente zelve het beheer der school voert en de staats-inmenging sedert de opheffing van het sub sidie is vervallen. Dan wenschte de heer Van der Hoeven den heer Van Aken niet als inspecteur, maar als deskundige te raadplegen, waartoe men ook volgons den heer Fockema Andreae in het be lang der zaak verplicht was. De heer Zaayer achtte dit geheel overbodig, maar gaf beleefd in overweging om de stukken, welke B. en Ws. reeds van den heer Van Aken over deze zaak hebben, onder geheimhouding voor de Raadsleden ter lezing te leggen. Volgens den Voorzitter konden B. en Ws. hier over niet beslissen, maar moesten zij daarover de schoolcommissie raadplegen. Ten slotte werd het amendement des heeren Van der Hoeven verworpen met 14 tegen 13 stem men, waarop de conclusie van B. en Ws. om hun rapport voor kennisgeving aan te nemen werd aangenomen met 22 tegen 2 stemmen (de heeren Kaiser en Van der Hoeven), terwyl de heeren Don ner, Van Hoeken en Bredius zich buiten stemming hielden. Naar aanleiding van het verzoek der Leidsche Bouwvereeniging betrekkelyk den aanleg van straten enz. in de Haverzaklaan, was de heer Juta van meening dat het beter was dat men hier geen vier Banchem-straten zou krygen, hetgeen tot moeilijk heden zou kunnen aanleiding geven, en bovendien zyn er nog andere namen van bei'oemde mannen genoeg. De Voorzitter meende dat er meer in den geest der stichters en bewoners der nieuwe buurt zou gehandeld worden, indien de vier straten alleen naar den grooton Leidschen bouwmeester zouden wor den genoemd. Trouwens, er valt omtrent deze zaak nog niet te beslissen, want de overdi-acht in eigen dom aan de gemeente heeft nog niet plaats gehad. Verder bleef hij het voorstel van B. en Ws. hand haven om de bonoodigde gelden van bestrating enz. te vinden door geldleening, want z. i. heeft men hier met eene buitengewone uitgaaf te doen, welke meening de heer Fockema Andreae niet was toe gedaan, waarom de commissie van financiën op haar advies bleef staan om de gelden niet door leening te vinden, maar den post op de begrooting van 1886 wenscht gebracht te zien. De commissie wenscht zich bij het aangenomen beginsel te hand haven, terwyl de Voorzitter zeide rekening te houden met den aard der uitgaaf. Door de houding der nieuwe commissie van financiën heden aangenomen, blijkbaar uit het ge sprokene van den heer Fockema, zeide de heer Cock met genoegen te hebben opgemerkt dat de financiën ook nu weer in uitstekende handen zyn. Tot stemming overgaande werd het voorstel van B. en Ws. aangenomen, wat het brengen der be- noodigde gelden van f 4650 op den post van geld- leeningen betreft met 18 tegen 8 stemmen. Later zal worden beslist welke namen men aan de drie overige straten zal geven. Een zal Van Banchem- straat blyven heeten. Met het raadslid den heer Verster Van Wul- verhorst waren B. en Ws. overtuigd dat het wensche- lyk is eenige wijziging te brengen in het raads besluit van 10 December jl., krachtens hetwelk in geen geval in de Singelgrachten anders dan met den hengel en den peurstok mag worden gevischt. Ook naar hunne zienswijze kan het visschen met

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2