Utrecht, en J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instel ling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederl.-Indië te Delft, benoemd respec tievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie, welke in dit jaar belast zal wor« den met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaarsexamen. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh in de laatste zes maanden van 1885 is bij Kon. besluit bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in In die als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 1ste luit. der genie van het leger in Ned.-Indië L. G. Krol Yan der Hoek en de korporaals bij het corps genietroepen van dat leger J. De Yree en L. C. C. Fischer. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 25 April en ging den 26sten het Kanaal inde „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde St.-Yincent 25 April; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 26 April Dover; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 25 April van Jeddah; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 24 April van Padang; de „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 dezer te Padang; de „Edam", van Amsterdam naar Niew-York, passeerde 26 April Lizard; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw- York, is 23 April te Nieuw-York aangekomen; de „Leerdam" vertrok 24 April van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Batavia," van Java naar Rotter dam, vertrok 24 April van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, jhr. mr. C. J. Speelman, president der arrond.-rechtbank te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Gedurende de beide Paaschdagen z\jn aan het station alhier afgegeven 1003 plaats biljetten in de richting naar Amsterdam, 1325 in die naar Rotterdam en 743 in die naar Utrecht. Op tweeden Paaschdag werden per Rijnlandschen stoomtram (Leiden Katwijk) vervoerd 1903 en per Noordwijkschen stoomtram 411 personen. In de zalen der Sociëteit Harmonie te Rotterdam is eene tentoonstelling van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, bouquetten enz. geopend, uitgeschreven door de afdeeling Rotterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde. Niet minder dan 3 zalen zjjn in be slag genomen, en de tentoonstelling overtreft dan ook zoowel wat verscheidenheid als wat pracht betreft die van vroegere jaren. Het getal inzendin gen bedroeg ruim 400, door 78 inzenders bijeen gebracht. Van de Leidsche inzenders werden bekroond: A. J. Kors met een lsten prijs (verg. zilv. med.) voor kastplanten; W. Van Veen met een lsten prijs (zilv. med.) en twee 2de prijzon (getuig schriften) voor bloeiende planten; A. J. Kors met een tweeden prijs (bronzen med.) voor planten van den vrijen grond; W. Van Veen met een 2den prijs (zilv. med.) voor een bouquet viola odoratamej. J. F. Kriest met een 2den prijs (zilv. med.) voor een buitenwerks met bloemen omlijsten spiegelA. J. Kors met een lsten prijs (verg. zilv. med.) voor een mozaïekvak van afgesneden bloemen. Ook werden bekroond W. C. Boer te Boskoop met een 2den prijs voor conifeeren en een idem voor hulstenP. Van Noordt Zn. te Boskoop met een lsten prijs voor conifeeren; W. Warmenhoven te Hillegom met een zilv. med. voor een mozaïek vak van afgesneden hyacinten, zoomede E. Th. Witte, werkzaam in de Kon. Berggarten Herren- haus bij Hannover met een zilv. med. voor 60 ge droogde Nepenthes-bekers onder glas. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is onze geheele vloot aangeweest, thans bestaande uit 59 bommen en 4 garnaal booten. De bomschuiten besomden van f 50 tot 130 in 5 dagen en de garnaalbooten van ƒ33 tot f 45. Enkele schuiten hebben om de Noord gevisclitj Er werd voor gr-oote tarbot besteed 8 a 10, groote tong f 0.40 a 0.60 en groote rog f 0.25 a f 0.70 per stukvoor levende binnenlekschol f 4 a f 5, groote braad- f 2.50 a f 3.25, droogscliarren f 2 a f 3 en garnalen f 1.25 a f 1.80 per mand. Maandag-ochtend zijn 50 schuiten op de visscherij uitgegaan. Zondag j 1., 'smiddags om één uur ongeveer, ontstond, waarschijnlijk door kwaadwil ligheid van een paar jongens, brand in de duinen bij Katwijk, en wol in de zoogenaamde „Doovndel." Gelukkig dat hy spoedig door een paar mannen, die daar toevallig waren, gebluscht werd, daar anders het bloembollenland van den heer N. Haas noot, dat aan het bedoelde duin grenst, waar schijnlijk veel schade geleden zou hebben. Men brak een tentje, dat op het land stond en waarin eenige schoppen aanwezig waren, open, en strooide toen zand op het brandende gedeelte. Op de Ziende, onder Aarlanderveen, geraakte Zaterdag de heer Houtman, hoofd der Chr. school aldaar, met zijne echtgenoote door het omkantelen van het rijtuig, ten gevolge van het breken van het lemoen, in de vaart. Met den schrik en een nat pak kwamen zij vrij. Door den daar aanwezigen wegwerker P. Van Kreuningen werden zij uit hun benarden toestand gered. De heer F. Domela Nieuwenhuis, te 's-Gravenhage, heeft, naar het „N. v. d. D." meldt, f 15,000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Amsterdam, f 2000 voor de weerstandskas en 1000 voor de propagandakas. Een der kameelen in Artis te Am sterdam heeft een jong geworpen. Naar men verneemt, hebben zich voor de Nederl. bedevaart, die den lOden Mei naar Rome vertrekt, 139 pelgrims aangemeld. Op de stoep van het Waalsche wees huis op de Vijzelgracht te Amsterdam is jl. Zater dag-avond een meisje, slechts eenige weken oud, goed gekleed en in een zwarten omslagdoek gewik keld, te vondeling gelegd. Door tusschenkomst van de politie is het kind in het Stadsbestedelingenhuis op de Prinsengracht opgenomen. De wedstrijden te Nijmegen, uitge- schreven door de Geldersche Wielrijdersvereenigin- gen, namen gisteren om halftwee een aanvang. Er waren duizenden bezoekers. De tribune was geheel bezet. In de verschillende afdeelingen werden eerste prijzen behaald door A. R. W. Kerkhoven, van ArnhemW. F. H. Van Leeuwen, mede van Arn hem; E. Kiderlen, van Delft; C. W. Boer, van Dodewaard, en E. J. De Stuers, van Amsterdam. Uit Lemberg wordt gemeld dat ook in de arrondissementsstad Lisko (met ongeveer 3000 inwoners) eergisternacht een hevige brand uitbrak, waardoor tot gistermiddag drie-vierden der stad in de asch was gelegd. Een 12-jarige knaap te Quillebeuf, die van zjjn oom, bjj wien hjj in huis was, eene berisping had ontvangen, heeft zich in het bosch van Evreux aan een boom opgehangen. BUITENLAND. Beljyië. Het gisteren te Gent gehouden socialisten congres heeft een hoogst gematigd besluit genomen ten opzichte der groote demonstratie, welke in Juni moet plaats vinden, en tevens vele voorstellen van den heer De Paepe aangenomen. Het volgende congres zal te Charleroi plaats hebben; de zetel van den algemeenen raad bljjft Brussel. De manifestanten uit Brussel werden 's avonds door eene groote schare met muziek naar het station begeleid. Verder is er niets bijzonders voorgevallen. Italië. Volgens een te Rome ontvangen telegram van den Italiaanschen consul te Aden heeft de sultan van Harrar (ten zuiden van Abessinië) alle Euro peanen die in zjjn rijk wonen, laten vermoorden. Ook viel hjj de wetenschappelijke expeditie der Italiarten bjj Gildezza aan. De leden der expeditie wer den allen vermoord, waarna de sultan zich van Gil dezza meester maakte en hot Engelsch-Egyptische garnizoen, ongeveer 100 man sterk, gevangen nam. - De koning heeft gistermorgen het decreet tot ontbinding der Kamer van Afgevaardigden geteekend. De nieuwe verkiezingen zijn op 23 Mei bepaald^ Aan den wensch van den ministerraad is dus voldaan. GrrieltenlaiMÏ. Vier Engelsche pantserschepen en een Duitsch, een Oostenrijksch en een Italiaansch pantserschip van het internationale eskader hebben gisteren Soeda-baai verlaten en zjjn in den Phalerus (een der havens van Athene) aangekomen. Men beschouwde te Athene de mededeeling der Grieksche regeering aan de vertegenwoordigers der mogendheden als weinig bevredigend. De buiten- landsche gezanten waren gisteravond in conferentie vereenigd aan het hotel van den Italiaanschen ge zant, om een ultimatum te teekenen, dat onmid dellijk zou worden aangeboden en waarin verklaard wordt dat de mogendheden Griekenland verant woordelijk zullen stellen, ingeval het weigert zich naar de wenschen van Europa te gedragen. De heer Delyannis, de Grieksche minister-presi dent, had echter reeds den vorigen dag den graaf De Mouy, den Franschen gezant te Athene, mede gedeeld dat Griekenland, op aandringen van Frank rijk, er in toestemt om te ontwapenen. Telegramaieft SOFIA, 26 April. Chakar-pacha is heden door prins Alexander ontvangen en overhandigde den vorst de firman, waarbjj de sultan hem tot gou verneur van Oost-Rumelië benoemt BRINDISI, 26 April. Van gistermiddag tot heden middag kwamen 3 nieuwe cholera-gevallen en 5 sterfgevallen voor. PARIJS, 26 April. Het Fransch-Chineesche ver drag is gisteren te Tientsin geteekend. ATHENE, 26 April. Nadat gisternamiddag om drie uren voor den Piraeus vier pantserschepen waren verschenen van de vereenigde vloot, ver trokken zij weder op de mededeeling van den Engelschen gezant, dat waarschijnlijk ten gevolge van de houding van den Franschen gezant, de overhandiging van het ultimatum vertraagd is. LONDEN, 27 April. De ochtendbladen betoonen zich grootendeels tevreden over den afloop der gebeurtenissen in Griekenland. De „Times" echter gelooft niet dat de moeie- ljjkheid als uit den weg geruimd kan worden be schouwd zoolang Griekenland zjjne bereidwilligheid om het leger te ontwapenen niet formeel aan alle mogendheden heeft medegedeeld en het bevel tot demobilisatie nog niet heeft uitgevaardigd. De ochtendbladen deelen mede dat Chamber lain het voorstel tot verwerping der Iersche „Land- purchase-bill" zal indienen. LEIDEN, 27 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingoosten of zuiden wind- Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 7' Celcius 44.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 5" C. 41* F.; 'smidd. 12 uren 19° C. =66.2' F.; 's namiddags 4 uren 14" C. 57.2* F. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Leembruggen werd hedenmiddag in het Nutsge- bouw de algemeene vergadering der Leidsche Bouw- vereeniging gehouden. Door den secretaris werd in zjjn verslag hulde gebracht aan den afgestorven president dr. A. Heynsius. De toestand der Vereeni ging is in alle opzichten gunstig. Er werd besloten op de aandeelen 5 pet. uit te deelen, betaalbaar van af lo. Mei, en 3 obligatiën van f 500 uit te loten. De Koning en de Koningin met Prinses Wil helmina en gevolg zijn hedennamiddag om half twee van Den Haag naar Amsterdam vertrokken met een extra-trein van de Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij, staande onder leiding van de heeren Van Hasselt, administrateur der Maatschappij, en Nierstrasz, ingenieur, chef van weg en werken en beweging. Z. M. droeg de uniform van opperbevelhebber der zeemacht, H. M. een donker zomer-kostuum, terwijl het Prinsesje in een wit satjjn kinder kostuum en een hoedje van hetzelfde met witte veeren er allerliefst uitzag. Eene talrijke menigte was binnen en buiten het station geschaard en bracht het Koninklijke gezin een eerbiedigen groet. Een jeugdige zakkenroller werd daarbij op heeterdaad door een politie-agent betrapt. De aan eene dame behoorende geldbeurs wierp hjj van schrik weg. De trein kwam precies om halfdrie te Amsterdam aan, opgewacht door een eveneens zeer talrijke menigte en begroet door een koninklijk saluut van kanonschoten. Het Prinsesje werd een bloem ruiker aangeboden. In open rijtuigen reden de vorstelijke personen naar het paleis. Op den Dam werden ze door dui zenden begroet, en de geestdrift vermeerderde nog toen ze op het balkon verschenen. Het prinsesje boog als hare ouders dankend, voor de ontvangst, en wierp voortdurend kushandjes der menigte toe. De Koningin reed tien minuten na haar aankomst uit, en bracht een bezoek aan de koningin van Zweden (tante der Koningin), in het Amstel-Hotel. Naar wy vernemen, kan weldra de benoeming worden te gemoet gezien van den kolonel der genie, Kromhout, thans ter beschikking van den minister van oorlog, tot generaal-majoor, inspecteur van het wapen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2