A®. 1886, PK 8032. Dinsdag 27 April. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering raa (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 April. f >LAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: LEIDSOÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Van Groote seeren De Gemeenteraad alhier zal Donderdag a. s., des namiddags te twee uren, eene vergadering houden, waarin o. m. zullen worden behandeld: de benoeming van een commissaris der gasfabriek en van een archivaris der gemeente; voorstel tot aankoop van twee perceelen ten be hoeve van de gasfabriek; voorstel betrekkelijk de Hoogere Burgerschool voor meisjes; voorstel betrekkelijk de overdracht van het Delfsche trekpad aan de provincie; verzoek van de Leidsche Bouwvereeniging be trekkelijk den aanleg van straten, en voorstel van het Raadslid Verster Van Wulver- horst omtrent het visschen in de Singelgrachten. Ter aanvulling van het reeds medegedeelde omtrent de begrafenis van wijlen den heer "W. G. De Bruyn Kops zij nog vermeld dat de verder door ds. C. G. Chavannes aan de groeve van zijn vriend gesproken woorden hoofdzakelijk hierop neerkwa men dat die deugden, welke in den ontslapene door wie hem kende zoo hoog geschat werden en zyn verlies dubbel gevoelig maakten, gegrondvest waren op zijne innige, eenvoudige, ware vroomheid. Bij het dezer dagen te 's-Gravenhage gehou den examen voor telegraafambtenaren in den post dienst slaagde o. a. de heer P. J. Meerburg alhier. Mej. H. Pel alhier is benoemd tot onderwij zeres aan de school n°. 3 te Haarlemmermeer, (Vijfhuizen), om den lsten Mei a. s. in functie te treden. By den uitgever den heer B. Blankenberg alhier is een boekje verschenen ten gebruike bij de wet op het zegel voor effecten. Hoofdzakelijk voor particulieren geschreven, be vat het werkje de voorschriften en bepalingen door de wet van 31 December 1885 in 't leven geroe pen en zal evenals de „handleiding voor het ge bruik van het plakzegel", dat van denzelfden schrij ver is, ongetwijfeld zijn weg vinden. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 39 69 volwassen personen en van 11 18 kinderen. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over het jaar 1885, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 30.21Arnhem 23.05 Dordrecht 26.84's-Gravenhage 24.66 Rotterdam 25.69 Am sterdam 25.88Utrecht 27.91; Leeuwarden 24.49 Groningen 24.06.; Maastricht 26.27 Haarlijn 2j£J>0 Leiden 24.94. In de Staatscourant is opgenomen een kon. besluit waarbij boven en behalve de vergoeding van 30 pet. bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, eene subsidie wordt verleend aan de gemeente Rjjnsburg; van f 14!00. Het inlandsch onderwijs is het onder werp van een uitgebreid artikel van de „N. R. Crt.", met name het „Algemeen vijfjarig verslag van den inspecteur bjj dit onderwijs, den heer S. Van Dissel, en wij nemen, èn om de belangrijkheid der zaak, èn omdat wij den arbeid des heeren Van Dissel ten zeerste waardeeren, het een en ander daaruit over, want ieder rechtgeaard Nederlander stelt toch belang in alles wat onze koloniën betreft. Het verslag is met veel zorg en zoo volledig mogelijk opgemaakt; het munt uit, door duidelijk heid ook wat de overzichten en tabellen betreft en doet den redacteur, inspecteur bij dit onderwijs eer aan. De vakken, waarin het onderwijs thans nog ge geven wordt op de gouvernements-kweekscholen, zjjn, behalve de landstaal: het Maleisch, schoonj schrijven, rekenkunde, vormleer, aardrijkskunde, ge- schiedenis, algemeene natuurkennis, handteekenen en paedagogiek. Het rechtlijnig teekenen, de land bouwkunde, de landmeetkunde en het zingen zijn in 1884 van het programma afgevoerd. Van de 655 kweekelingen, die in dit tijdvak, 1878/82, de lessen bijwoonden, werden er slechts 228 of 35 pet. bevorderd tot onderwijzers. Van de 399, die de scholen verlieten, was bij 260, of bijna 40 pet., gebrek aan aanleg de reden waarom zjj werden ontslagen. Het getal van de laatsten was het grootst op de kweekschool te Probolinggobij de kweekscholen te Tondano en op Amboina was de toestand het gunstigst. De kweekscholen te Tondano en te Magelang zijn thans opgeheven, en bij die te Bandong, Probolinggo, Banjermasin en Macassar is het aantal kweekelingen, en ook het onderwijzend personeel, mede ten gevolge van de inkrimping van het onderwijs, gereduceerd. Met zeld zame uitzonderingen bleven de leerlingen van die school zich meer dan strikt noodig toeleggen op de vakken, waarin zij vroeger aan de kweekscholen onderwijs hadden ontvangen en, na eenmaal ge plaatst te zijn, werd vooral de studie van de Neder- landsche taal en de lectuur van Nederlandsche boeken door de meesten verwaarloosd. Wat nu de leerlingen van de lagere scholen betreft, van de 112,000, die de scholen in dit tijdvak bezochten, hebben slechts 2545 jongens en 147 meisjes de drie klassen waaruit die scholen bestaan, geheel doorloopen en met certificaat van volbrachten leertijd verlaten. 54,787 werden afge schreven uit de aanvangsklasse, 15,239 uit de tweede en 5871 uit de derde klasse zonder certi ficaat. Men ziet dat het resultaat niet is wat door de pogingen van het Indisch bestuur bedoeld werd. In de Minnehassa wordt het lager onderwijs meerendeels door de zendelingen gegeven, doch zij kunnen zich evenmin op schitterende gevolgen beroemen. De inlandsche bevolking schijnt nog niet genoeg doordrongen te zijn van het nut dat goed onderwijs oplevert. Hopen wij dat de toestand daar te lande gaandeweg beter mag worden! Tot lid der plaatselijke schoolcommissie te Haarlemmermeer, in de plaats van den heer H. Meyer, overleden, is benoemd de heer Jacob Roo- denburg. Aan het verslag van den toestand der gemeente Woubrugge over 1885, ontleenen wij het volgende lo. dat de bevolking op 31 December 1885 be droeg 1012 m. en 1081 vr., totaal 2093 zielen; 2o. dat de beschoeiingen of waterkoelingen van particulieren, door de aanvulling., der algemeene plaatselijke politie-verordening op 4 Augustus 1885, ook die der gemeente, goed onderhouden zijn; 3oj dat 23 gevallen van roodvonk en 11 van dyphthe- ritis voorkwamen, doch dat door of ten gevolge van deze besmettelijke ziekten, geen sterfgevallen zijn voorgekomen^ 4o. dat 44 vacckMtèiën of.koe.-, pok-inentingen plaats hebben gehad; 5o. dat de gemeente of onderdeelen daarvan 's winters ver licht werden door 41 petroleumlantaarns6o. dat de handel in vee, in vergelijking met het jaar 1884 iets minder was, terwijl in 1885 weinig werk van rasverbetering gemaakt is. De gezondheidstoestand van paarden, runderen, schapen en varkens was goed. De prijzen waren in het voorjaar redelijk, des zomers en in den herfst laag. De weilanden waren middelmatig, terwijl het vee op tijd naar de weide is gegaan, doch vroeg is moeten opgestald worden. De hooilanden waren ongunstig door de veldmuizen. De qualiteit en quantiteit der eerste snede hooi was goed; de tweede snede ging nagenoeg door de veldmuizen en het natte seizoen in den nazomer verloren. De akkerbouwgewassen dooreengenomen, waren I 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. re letters naar "plaatsruimte. Voor het incas buiten de 'stad ..wordt -/ fi.10. bejrekend. goed, terwijl daarentegen de finantieele toestand der veehouders en akkerbouwers ongunstiger was, ook die van de zuivelbereiders en vetweiders, evenals elders door te hooge huurprijzen en verdere tijds omstandigheden. De afdeeling "Woubrugge en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw telde 37 leden en 1 eerelid. Er waren circa 3000 stuks melkkoeien, vaarzen, kalveren en pinken, ruim 1200 schapen enz. Gemengd Nleu w m. Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede 1 geval van roodvonk en 18 gevallen van mazelen aangegeven. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekte kwamen niet voor. Omtrent den brand bjj V., alhier plaats gevonden, loopt het gerucht dat V. door de politie is verhoord geworden, in hoofdzaak over het in veiligheid brengen van een koffer met antiek zilverwerk, waarvan hjj niets had medegedeeld. Ook heeft hij een verhoor ondergaan door de Haagsche justitie, welk een en ander het ontstaan van den brand verdacht maakt. Den wegarbeider aan het Rjjnspoor- station te 's-Hage, die gisteren door een rangeer- trein werd overreden, is met goed gevolg de voet afgezet. De vjjver aan den Vijverberg de vaste verblijfplaats der Haagsche gemeentezwa nen is tjjdeljjk verrijkt met een paar zwem- toestellen. Behalve den zee-redding-boei zullen de Paaschdagen een tweetal van de nieuwe Lefèbre's zeeboodschappers worden tentoongesteld, van dezelfde soort als onlangs in de Middellandsche Zee zijn opgevischt. Ook deze zeeboodschappers zullen be schreven papier inhouden, om later te kunnen nagaan hoe dit zich onder water heeft gehouden. De vorige week vertrokken 1160 Zweedsche landverhuizers naar Amerika. Uit Chris- tiania vertrokken 750 personen, onder welke 400 uit Kopenhagen. Te Stry begint de toestand beter te worden. Soldaten zorgen nu voor de handhaving der orde en maken een eind aan het plunderen der boerderijen in den omtrek. De schade wordt op 6,000,000 fl. gerekend. Van de groote gebou wen zjjn slechts de Protestantsche kerk en het huis van den burgemeester gespaard gebleven. Als een der voornaamste oorzaken van de snelle ver spreiding der vlammen is geweest een ongeveer ^1000 kub. meter groote hoop timmerhout, die op het hoofdplein der stad was opgestapeld. Ongeveer 7000 der_ inwoners zjjn reeds naar Lemberg en andere steden in den omtrek verhuisd: Een waanzinnige barbier. Eenige dagen geleden liet iemand te Parijs zich bjj den kapper Saviard;scheren. Onder 'het inzeepen begon deze zich eensklaps te beroèmen,"dat'hij een groot man was, een Gambetta onder de kappers, die zijne nog in hare kindsheid verkeerende kunst eens terdege hervormen zou. Hjj ontplooide, terwjjl hjj zyn klant met de eene hand in zjjn stoel duwde, met de andere een vervaarlijk aanplakbiljet, de aanstaande opening aankondigende van een onnoe melijk getal kappers-inrichtingen, allen toebehoorende aan den heer Saviard, gezegd Gambetta II of den Parij- schen „Figaro." De bezoeker wilde vluchten, doch de krankzinnige hield hem stevig vast en ging hem verwoed te lijf, om hem met zjjn scheermes over het gezicht te snjjden. Zjjn slachtoffer otrfc-..^ kwam echter en rende de straat op, door Saviard, die steeds met het scheermes zwaaide, achter volgd. Eindelijk werd de gevaarlijke barbier door eenige agenten aangehouden, ontwapend en naar een hospitaal gebracht.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1