„Mathesis Scientiarnm Genitrii." van de studenten-roeivereeniging „Njord" worden gehouden, waarbij wordt uitgemaakt wie dit jaar als „jonge twee" en als „jonge vier" zullen uit komen, b. v. reeds bij de op den 8sten Mei te Haarlem te houden jaariyksche universiteits-race. "Woensdag werden vier matrozen met het stoomschip „Prins Alexander" gevankelijk uit Oost-Indiö naar Amsterdam overgebracht. Twee hunner zjjn naar Haarlem, de twee anderen naar de militaire gevangenis te Leiden gezonden. Te Nieuwkoop ontstond door het omvallen van eene lantaarn brand in de stalling van Joh. Balvert. Hoewel de spuit spoedig ter plaatse aanwezig was, was het niet mogelijk den brand te blusschen. In een uur tjjds was de geheele woning met annexe stalling in een puinhoop ver anderd. Alleen de hooiberg, hoewel naast het huis geplaatst, bleef behouden. Drie paarden, eene koe en twee kalveren vonden den dood in de vlammen. Het overige vee, alsmede het huisraad, werd gered. Veemarkten zullen te Hoofddorp gehouden worden op Donderdag 29 April en 6 Mei a. s. De in hechtenis genomen ambte naar v. W. te Amsterdam had eene borgstelling van 3000 en genoot, met zijne emolumenten, een jaarljjksch inkomen van ongeveer f 2200. De door hem verduisterde som bedraagt, na zorgvuldige berekening, ruim 47,000. Nog geen twee jaar geleden meende men v. "W., wegens zjjn groote eerlijkheid, een gratificatie van 500 te moeten toekennen, en toen reeds had hij, gelijk nu gebleken is, ongeveer 19,000 verduisterd. De heer Roëll, wethouder van financiën, moet de eerste geweest zjjn, die de gepleegde fraude ontdekt heeft. (A. C.) De gezondheidsraad te Brindisi bericht de verschijning daar ter plaatse der cholera, in lich ten graad. Woensdag werden er 4 personen aangetast, maar overleed niemand. Gedurende de vorige dagen hebben zich 64 ziektegevallen voorgedaan, waarvan 10 met doodelijken afloop. Mon houdt het er voor dat de cholera uit Venetië is aangebracht. Ook te Monopoli zjjn verscheidene choleragevallen voorgekomen, waarvan een met doodelijken afloop. Krachtige maatregelen tot beteugeling zjjn geno men. Indien de kwaal werkelijk van epidemischen aard wordt, zullen de voortbrengselen uit Brindisi aan quarantaine onderworpen wordag. BUITENLAND. Duitschland. In het Heerenhuis antwoordde, bij de behandeling der Poolsche kolonisatie-voorstellen, Von Bismarck op de bestrijding der voorstellen door den afgevaar digde Koszielski, dat de regeering met haar voorstel een defensief doel heeft, nl. het verhinderen van de uitroeiing van het Duitsche element door de Polen. De regeering wenscht te voorkomen, dat, gelijk in de dertig laatste jaren gebeurde, geheele gemeenten, wier vroegere bewoners steeds Duit- schers geweest waren, Poolsch zjjn geworden, zoo zelfs dat er geen enkel woord Duitsch meer ver staan wordt. „Tegen dit kankerachtig invreten van het Pool sche element", zeide Von Bismarck, „zjjn wij ge keerd. Wjj willen niet uitroeien, maar ook niet uitgeroeid worden." De zitting is hierop verdaagd tot den 5den Mei. Groot-BrltannlA Sir W. V. Harcourt, kanselier van de schatkist, gaf gisteravond in het Lagerhuis een overzicht van de staatsbegrooting. Het_tekort jtan het voage. dienstjaar bedraagt 2'/g millioen. De raming voor het tegenwoordige dienstjaar is: aan uitgaven 90 millioen, aan ontvangsten 897/s millioen; tekort millioen. Tot dekking zal geen belastingverhooging worden voorgedragen, maar eene reductie van het amortisatiefonds met 800,000 pd. st. Hy stelt eene kleine vermindering voor in de belasting op bier, dat voor eigen huiselijk gebruik wordt ge brouwen. Het Huis heeft, na een debat van verscheidene uren, de ontwerp-begrooting van ontvangsten, zonder stemming, bij eerste lezing goedgekeurd. Oostonr.-Houg.-Monarchie. Het Huis van Afgevaardigden heeft de motie van orde, welke op het wetsontwerp betreffende den landstorm was voorgesteld, met 235 tegen 45 stem men verworpen, en besloten tot de behandeling der artikelen over te gaan, nadat de betrokken minis ter op de noodzakelijkheid van den landstorm ge wezen had. TurMje. Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, hebben Duitschland, Rusland en Oostenrijk de circulaire der Porte, aangaande de dreigende houding van Grie kenland, in een voor Turkije gunstigen zin be antwoord. Zjj verklaren nieuwe maatregelen te zullen nemen om de ontwapening van Griekenland te bewerken. De „Times" verneemt uit St.-Petersburg dat het bericht omtrent eene aanstaande ontmoeting tusschen den czaar en den sultan in zuidelijk Rusland, vermoedelijk zijnen grond heeft in de voorgenomen zending van eenen buitengewonen Russischen gezant naar Konstantinopel. Amerika. Een te Nieuw-York ontvangen depeche uit Buenos- 'Ayres meldt dat Colman, de regeerings-candidaat, tot president gekozen is. Volgens berichten uit Lima is Cacerès tot pre sident van Peru benoemd. Een orkaan heeft te St.-Cloud (Minnesota) en in de omstreken dier plaats gewoed. Zeven en zestig personen kwamen daarbjj om en velen wer den ernstig gekwetst. Telegrammen, VARNA, 16 April. De reeds vroeger vermelde circulaire, waarin de Porte de mogendheden ver zoekt eindelijk handelend tegen Griekenland op te treden, heeft eene bijzondere geschiedenis. Te Kon stantinopel is namelijk eene samenzwering tegen het leven van den sultan ontdekt, die aan de party wordt toegeschreven welke sterk tegen Grie kenland agiteert en over de houding der Porte tegenover dat land ontevreden is. Daarom wil de Porte beproeven de mogendheden eindelyk tot han delend optreden te bewegen. BERLIJN, 15 April. Het Heerenhuis heeft heden de voorstellen tot bescherming van Duitschlands oosteiyke provinciën (zooals: de wet op de neder zettingen, die op het schoolverzuim en die op het voortgezet lager onderwijs) onveranderd aangeno men, in denzelfden vorm als zy door het Huis van Afgevaardigden waren vastgesteld. WEENEN, 15 April. Aan de Turksch-Montene- grynsche grenzen werden in de laatste dagen by herhaling gevechten geleverd, waarbij velen werden gedood, doch de zaak schynt nu, door bemoeiing van ambtenaren aan beide zyden, by gelegd tezyn. PARIJS, 15 April. Te Ajaccio, op Corsica, stortte een huis in, waardoor negen personen gedood en vele anderen gewond werden. ATHENE, 15 April. Gisteravond is door de ge zanten der groote mogendheden aan het Grieksche gouvernement een collectieve nota overhandigd, waarin mededeeling wordt gedaan van de overeen komst tusschen Turkije en Bulgarye, en de hoop wordt uitgesproken, dat thans ook Griekenland aan den wensch der mogendheden gevolg zal geven. PARIJS, 16 April. Men verzekert dat Engeland er van af ziet om Griekenland een ultimatum te zenden. De Engelsche regeering beschouwt de laatste collectieve nota der mogendheden als een voldoende opeisching tot ontwapening. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordelyke wind. Leiden, 16 April. Ter markt werden heden aange voerd: Ossen stuks a Stieren 6 stuks 64.a 166. Veulens stuks a Kalfkoeien 25 stuks 136.a 266.Melkkoeien 690 stuks 132.a 248.Varekoeien 282 stuks ƒ128. a 242.Vette koeien 162 stuks 138.a ƒ340. Kalveren (vette) 65 stuks -fitsifba 68.—v Kalveren "(magere) 213 stuks 2.50 a ƒ5.50. Graskalveren 30 stuks 23.a 52.Schapen (vette) 240 stuks 18.a 29.Hamels (vette) stuks a Schapen (magere) 1176 stuks 16 a 24.Paarden stuks a Lammeren (magere) stuks a Lammeren (vette, jarige)stuks a Varkens (magere) 150 stuks 15.a 40. Varkens (biggen) 332 stuks 4.a 12.50. Ter markt aangebracht: 1197runderen, 278 kalveren, 1416 schapen, lammeren, 150 varkens en 332 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 12 partgen. Be steed werd voor Goudsche Kaas van 14 tot 20.Leid- sche KaaB de 150 KG. van tot Delft, 15 April. Heden ter Graanmarkt weinig handel tot bijna onveranderde prijzen. Westlandsche Tarwe 7.a 7.50, Zeeuwsche 7.a 8.25. Westl. Kogge 5.— a 5.50, Zeeuwsche 5.— a 6.Chevalier Gerst 5.50 a 6.Westl. Zomer- 4a 5.50. Korte Haver ƒ4.a ƒ4.60, Lange ƒ2.— a 3.50. Duivenboonen 7.a 7.60. Paarden- boonen ƒ6.a 6.75. Bruine boonen ƒ9.a 11. Groene Erwten 8.a ƒ9.50. Witte Erwten 7.aƒ7.50. Koolzaad a Aan de stadewaag gewogen van 9 April tot 15 April563 achtsten en 142 zestienden vaten boter, wegende te zamen 12680 kilogrammen. Prijs 40 a 52 het vierde, 1.a 1.30het kilogram. Londen, 16 April, Friesche Boter 66/- a 84/-. Van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" werd gisteravond in het bovenlokaal der Stadszaal de 101ste algemeene ledenvergadering ge- houden, onder leiding van den voorzitter den heer J. A. Van Dyk. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering kwam aan de orde de rekening en verantwoording van den pennningmeester den heer L. G. Le Poole. Ze was reeds vooraf onderzocht door de heeren Lancel en Marks, die daartoe waren uitgenoodigd geworden en nu by monde van eerst genoemde een goedkeurend rapport uitbrachten. Er blykt o. a. uit dat, van de ontvangsten, de con- tributiën en giften bedroegen ƒ826, de schoolgelden 1469.75, de renten - van kapitalen ft262.25, het subsidie van de gemeente Leiden 6900, van de provincie 1000 en de giften ter viering van het eeuwfeest 1040; terwyl onder de uitgaven worden vermeld het salaris van onderwyzers op ƒ7885.60, verder verschillende kleinere posten van noodwen dige uitgaven en benoodigdheden by het onderwys en der viering van het eeuwfeest 1040, zoodat het batig saldo, dat verleden jaar 882.20'/, bedroeg, thans is gedaald tot 311.47. De geheele rekening bedraagt in ontvangst en uitgaaf 12,380.207,. Als bestuursleden moesten dit jaar aftreden de heeren prof. dr. J. M. Van Bemmelen (die niet weder herkiesbaar was), J. B. Van Loenen en K. De Boer Hz. (die om redenen van ongesteldheid bedankte). In de plaats van eerstgenoemde werd gekozen prof. dr. D. Bierens De Haan en ter ver vanging van laatstgenoemde de heerA. L.DeStur- ler, terwyl de heer Van Loenen werd herkozen. Nadat alzoo de huishoudelyke werkzaamheden waren afgehandeld, werden ook de leerlingen van het Genootschap ter vergadering toegelaten, waarop nu door den voorzitter een overzicht van den toe stand der school werd gegeven, in de eerste plaats herinnerende aan de zoo luisterryke viering van het eeuwfeest, zeker wel de gewichtigste gebeur tenis welke in het afgeloopen schooljaar heeft plaats gehad. Daarna ging spr. over tot het gewone jaariyksche „verslag", gelyk hy zyne mededeelingen noemde. Wy zyn echter zoo vry met hem van meening te verschillen, want aan de verschillende cyfers en feiten had hy telkens zulke belangrijke en onder houdende beschouwingen vastgeknoopt, dat zijn rapport, wel verre van op een anders zoo dor en droog verslag, nu meer op een feestrede geleek, in schoonen vorm aangeboden en waarvan wy de lezing, als ze in druk verschenen zal zyn, byzon- der kunnen aanbevelen. Onze ruimte laat niet toe spr. op den voet te volgen, maar verplicht ons slechts enkele cijfers, namen, enz. mede te deelen. In het aantal der leerlingen dan is weder vooruit gang waar te nemen. Het overtreft dat van alle vorige jaren. De school werd in den gesloten winter- cursus door 216 leerlingen bezocht, in 6 klassen verdeeld; opmerkelijk is het dat de hoogere klassen zoo goed bezet zyn. In alle inrichtingen van onderwijs toch is de verhouding tusschen de sterkte der lagere en die der hoogere klassen ongunstig. In de school van „Mathesis" is dit geenszins het geval. Dit ver schijnsel wordt daardoor verklaard dat in de hoo gere klassen een betrekkelijk groot aantal leerlingen zyn, die, nadat zy alle klassen doorloopen hebben, zich met de borst op enkele vakken toeleggen, ten einde met het oog op hun aanstaand bedrijf, hunne bijzondere studiën te -voltooien"en zoo een stevig gebouw te zetten op den breeden grondslag, dien het zesjarig onderwys gelegd heeft. De overgangsexamens hebben aan het einde van den wintercursus plaats gehad. Tot deze examens worden veel autoriteiten en alle leden van het Genootschap uitgenoodigd. Het spyt het bestuur echter, dat zoo weinigen van deze uitnoodiging gebruik maken, want werkelijk, het is een eigen aardig genot, het kleine leger in gedurig verwis selende afdeelingen opgesteld te zien, nu deze dan gene oefeningen uitvoerende. Het heeft veel moeite gekost den juisten middel weg te vinden tusschen de uiteenloopende paden, die by het wiskundig onderwys ingeslagen kunnen worden. Spr. kon thans echter openlijk vermelden dat de heeren profn. Lorentz en Van Bemmelen zich voor dit leervak in hooge mate verdienstelijk gemaakt hebben, en dat de meer dan 70-jarige Van Loghem met jeugdig vuur er naar gestreefd heeft hunne denkbeelden in toepassing te brengen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2