TWEEDE PRIJSRAADSEL BERNARD TER HAAR, Prijsraadsel. N°. 8026. Zaterdag XT April. A0. 1886. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. De Uitgever van het Leidsch Dagblad bericht den Abonnés dat aanstaanden Zaterdag-avond, het zal worden gegeven. De termijn van in zending zal korter zijn dan de vorige maal. Voor de oplossing van dit Prijsraadsel worden uitgeloofd: Geïllustreerd door Nederlandsche schil ders, Folio-uitgaaf, gebonden in prachtband en verguld, op snede, ter waarde van f .MO. Voorts 10 premiön, bestaande uit de volgende boekwerken: 5 ex. van Beets' Dichtwerken 1874—1884, geb. in roodlinnen en verguld op snede. 1 deel van Consciense's Werken. 1 ex. Brooshooft, Academische Dis- solving-Views. 1 ex. Van Limburg Brouwer, Het Leesgezelschap van Diepenbeek. 1 ex. Schiller, Het lied van de Klok, gebonden. 1 ex. Goeverneur's Dichtwerken, gebonden. Leiden, 16 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Mommen.0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIHN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Als eerste prijs het prachtwerk VAN Ofllcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der Wet van den 28sten Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door J. W. H. ROT TEVEEL en P. HILLENAAR verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, resp. in de perceelen Breestraat No. 23 en Kraaierstraat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 April 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. Scheltema, arts te Sliedrecht, geb. te Gouda, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, met acade misch proefschrift, get.: „Het leven van Frederik Ruysch." Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door den heer H. J. L. Sichererhet doctoraal examen in de geneeskunde door den heer Th. Lange. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging ver gunning te verleenen tot het leggen van een stoep volgens aan te wjjzen rooiing aan J. F. Willenborg vóór zijn huis op de Haarlemmerstraat en aan Gebrs. Van Hoeken vóór hun huis aan den Rijn of Haven. Verder stellen zy voor: lo. van de Leidsche Bouwvereeniging kosteloos in eigendom over te nemen dat gedeelte van het door haar aangekocht terrein aan de Haverzaklaan onder de gemeente Reiden gelegen, hetwelk voor den aanleg van straten wordt bestemd, onder bepaling dat die grond in zoodanigen staat worde geleverd dat dadelijk tot de bestrating kan worden overgegaan en dat de kosten van overdracht komen ten laste van de Bouwvereeniging; 2o. te bepalen dat door en voor rekening van de gemeente wordt voorzien in den aanleg en het onderhoud der bestrating en rioleering en voor eene behoorlijke straatverlichting wordt zorg gedragen; 3o. aan de aan te leggen straten de namen te geven van 1ste, 2de, 3de en 4de Van Banchemstraat; 4o. vast te stellen den suppletoiren staat van begrooting strekkende tot verhooging van de begrooting van 1886 in ontvangst en uitgaaf met f 4650. Het Bestuur der Leidsche Bouwvereeniging nl. wenscht de vier aan te leggen straten Van Ban- chemstraten te noemen naar den bouwmeester der voormalige Rynsburgsche poort, Jan Jacobusz. Van Banchem. Ter nadere opheldering dier keuze van den naam, diene, dat de poort steeds als een kunstwerk beschouwd is, om met een onzer Leid sche Stedebeschrijvers te spreken: „het grootste kunstwerk der bouwkunde, dat te Leiden gevonden wordt, naar de Dorische bouworde voltrokken, en alles scheelhoeks, zoo wonderlijk zamen gevoegd, dat de kundigste bouwmeesters over het zelve ver baast staan." Ten slotte stellen B. en Ws. voor om van het perceel Gortestraat No. 590 een gedeelte van 120 centiaren te verhuren aan C. A. Simonis tegen een jaarljjkschen huurprijs van f 22 en wel voor den tijd van 10 jaren, ingaande 1 Juli 1886, onder bepaling dat de huur door de verhuurders ten allen tijde kan worden opgezegd, mits zes maanden te voren daarvan aan den huurder wordt kennis gegeven. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen het voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van twee huisjes en erven ten behoeve van de Gasfabriek, waarvan de kosten ad ongeveer 2580 zullen worden gevonden uit het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds, zoodat daarvoor geene gelden op de gemeente-begrooting behoeven te worden aangewezen. Onder overlegging van de alphabetisch opge maakte voordracht (nl. dr. P. J. Kaiser en L. G. Le Poole) van commissarissen der gasfabriek, voor de benoeming van een commissaris ter vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van het door dr. E. F. Van Dissel genomen ontslag als lid van den gemeenteraad, deelen B. en Ws. mede, dat die voordracht door hen is aangevuld met de heeren dr. M. J. De Goeje en dr. T. Zaayer. De Indische mail per stoomschip „Lombardy" wordt 20 dezer alhier verwacht. By de Tweede Kamer is, zooals gemeld is, ingekomen een wetsontwerp tot regeling der ge meenschap door electrische telefonen. Zooals men weet, is een ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet nopens de electro-magnetische telegrafen den 17den Juni 1885 door de Tweede Kamer ver worpen dientehgevolge wordt nu aangeboden eene afzonderlijke wet op de telefonen op het voetspoor en in den geest der Belgische wet van 11 Juni 1883. De minister van waterstaat enz. is tot het besluit gekomen, dat zoodanige voorziening, gewij zigd naar Nederlandsche toestanden, allezins mogelijk was en heeft in dien geest een wetsontwerp doen samenstellen, hetwelk thans is ingediend. Daarbij is zooveel mogelijk rekening gehouden met de wenken en wenschen die daaromtrent in de Tweede Kamer zijn kenbaar gemaakt. De electrische tele foon is, zegt de minister, evenals de telegraaf in het algemeen een middel van verkeer, van corres pondentie, van publiek nut, voor zoover ze is be stemd voor den openbaren dienst en ten gerieve van een ieder, die aan de op haar gebruik gestelde voorwaarden voldoet. Als zoodanig is zij een voor werp van regeling by de wet. Nochtans mag op de telefonen, uitsluitend voor eigen gebruik ingericht, eenig staatstoezicht om meer dan eene reden van algemeen belang, niet ontbreken. Ook daarin voor ziet het ontwerp. By het ontwerp wordt o. a. bepaald: tot het aanleggen en het in gebruik geven tegen betaling van electrische telefoon-verbindingen, wordt ge vorderd eene concessie, door den Koning te ver leenen. Voor die te verleenen concessiën worden onderscheidene beginselen in acht genomen, o. a. ieder gebruiker van een perceel, gelegen in het gebied waarbinnen de aanleg van een telefoon-net wordt vergund, heeft recht op aansluiting op de algemeene voorwaarden. De prijzen voor het gebruik der toe stellen behoeven de goedkeuring van den minister. In tyd van oorlog worden de telefonen, zoodra de Regeering het verlangt, onder haar onmiddellijk beheer gesteld. Het gebruik door of ten behoeve van byzondere personen kan door de Regeering in het algemeen belang tydeiyk öf ten deele of geheel worden verboden. Ten behoeve van het Ryk wordt een concessierecht geheven. De concessie wordt verleend ten hoogste voor den tyd van 25 jaren. Aan het Ryk verblyft het recht van naasting. Na- het veiStiflken van den va6tgestelden termyn der concessie, wordt het Ryk eigenaar. Op telefoon-verbindingen voor eigen gebruik zijn- die bepalingen ook van toepassing. Wanneer zij op meer dan 2.5 kilometer afstand van elkander ver- wyderd zyn, moet daarvoor voorafgaande vergun ning van den minister worden gevraagd. Ten be hoeve van het Rijk wordt een vergunningsrecht geheven. De Tweede Kamer heeft heden met 44 tegen- 24 stemmen aangenomen het ontwerp tot bevor dering der verdeeling van markgronden. De behan deling der conclusie in zake de Linge-uitwateri.ag is verdaagd. De Kamer is op reces gegaan. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen alle aanhangige ontwerpen, waaronder wyziging der invoeringswet van het Strafwetboek, onteigening ten behoeve van de Drentsche Hoofdvaart en ont eigening ten behoeve van het Merwede-kanaal (ge deelte Nigtevecht Utrecht). Ook deze Kamer is op reces gescheiden. De Koning moet, naar wy vernemen, graaf Schimmelpenninck Tot Nyenhuis geraadpleegd heb ben omtrent de ministerieele crisis. Eene bepaalde opdracht tot eene Kabinets-formatie schynt echter nog niet te zyn gegeven. Het bezoek van het koninkly'k gezin aan Amsterdam zal door een verblijf op het koninklijk lustslot Het Loo gevolgd worden, alwaar het hof Maandag 3 Mei a. s. verwacht wordt. Het vertrek naar het buitenland, vermoedelijk naar Wildungen, moet bepaald zyn tegen 15 Mei a. s. Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 14 April en vertrok denzelfden dag; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 13 April; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 April te Padang; de „Zeeland", van Batavia naar Rotterdam, is 13 April van Colombo vertrok ken; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is 14 April Sagres gepasseerd; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Carvoeiro 14 April; de „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 14 April Lizard; de „Prins Willem I" arriveerde 15 April van Para maribo te Havre; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 15 April van Port-Said. Gemengd Nieuws. Op het Galgewater alhier zal aan staanden Maandag een kleine onderlinge wedstryd

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1