TWEEDE PRIJSRAADSEL N°, 8025. A0. 1886. Bit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Prijsraadsel. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, uitgegeven. De Uitgever van het Leidsch Dagblad bericht den Abonnés dat aanstaanden Zaterdag-avond het zal worden gegeven, met vermelding van aan de oplossing verbonden en JPreiniën. De termijn van inzending zal echter korter zijn dan de vorige maal. Leiden, 15 April. V rijdag 16 evr?K LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. OiSl«ieelt> Kcnniwgeviugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), de Jieesteurnarkt, in plaats van op Vrijdag den 23sten April a. f zal worden gehouden op Woensdag den 21sten te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 April 1886. E. KIST, Secretaris. In hct-~Èfutsgebouw werd gisteravond de alge- meene j. tirlijksche ledenvergadering gehouden van de vereeniging „de Practische Ambachtsschool", waarop, na opei ig door den voorzitter prof. dr. J. M. Van Bemmelen, door den secretaris den heer A. L. De Sturler het verslag van den staat der school over het afgoloopen jaar werd uitgebracht, waaruit we het volgende aanstippen. Het lodenaantal, dat door vertrek en overlijden verminderd was, werd weder op dezelfde hoogte gebracht door hot toetreden van nieuwe leden, waaronder enkelen die vroeger met de stichting der school minder ingenomen waren geweest. De werkzalen waren voor het aantal aangenomen leerlingen voldoende; evenwel moesten weder we gens gebrek aan ruimte en onderwijskrachten vele jongelieden, die wenschten geplaatst te worden, afgewezen worden. De onderwijzer G. Siljee (ijzerdraaien) zag zich wegens verandering van woonplaats genoodzaakt zijn ontslag aan te vragen, hetwelk hem eervol werd verleend. In zijne plaats werd benoemd de heer C. Denzel. Op den lsten April 1885 bedroeg het aantal leerlingen 52. In October werden 11 nieuwe inge schreven. Aan het onderwijs gedurende het afgeloopen leer jaar hebben alzoo deelgenomenvoor het timmeren 26, het smeden 22, het schilderen 15, te zamen 63 leerlingen. Den lsten Oct. werd aan de timmer-leerlingen J. L. Th. Van Oosten en J. Verpoorten het getuig schrift uitgereikt dat zy den geheelen leergang der school met vrucht hadden afgeloopen, even als aan de smidsleerlingen W. N. Cunaeus en A. Verpoorten. Aan hunne vorderingen werd bijzondere lof toegekend. Den timmerlieden werd het door hen gebruikte gereedschap als geschenk uitgereikt, be nevens een spaarbankboekje met eene kleine daarop ingeschreven som om daaruit het gereedschap te bekostigen dat zy later meer noodig zouden heb ben. Aan een der smeden werd een spaarbankboekje en eenig gereedschap, den ander een boekwerk ge schonken. Deze leerlingen zyn de eerste aan wie het bestuur zulk een getuigschrift heeft uitgereikt. Allen hebben dadelijk bjj een baas plaatsing ge vonden en konden om te beginnen 8, 9 en 12 cents verdienen. Sedert zyn by het bestuur steeds de meest gunstige getuigenissen van hen ingekomen. Van de leerlingen die deze school bezochten, waren er 18 uit de buitengemeenten; 46 ouders van leerlingen behoorden tot den werkmansstand, 6 tot de werkbazen en 6 leerlingen waren zoons van weduwen. Ook over het afgeloopen jaar maakt het bestuur dankbaar melding van de medewerking, welke het van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" heeft ondervonden, aan welks school de leer lingen de avondlessen bijwonen. De leerzalen zjjn vermeerderd, dank zij eene gunstige beschikking van den gemeenteraad, die nog twee bovenzalen in het Caecilia-gasthuis in gebruik afstond. Voor de verbouwing en verdere inrichting wordt het timmer-, smeed- en schilder werk door de leerlingen zeiven verricht. Het metsel werk werd onder de leden der Vereeniging aan besteed en aan den laagsten inschrijver gegund. De zalen zyn nu bjjna gereed. De schilderswerk plaats zal daarheen verplaatst worden en een grooter aantal leerlingen kunnen bergen dan de tegenwoordige schilderszaal; deze zal tot meubel makerswerkplaats worden ingericht, wat tot nog toe aan de school niet onderwezen werd. Het onderwijs in dit vak zal aan een nieuw te benoemen onderwyzer opgedragen worden, naar men hoopt tegen het eind van April. Eene uitbreiding ook der smederij bljjft eene dringende behoeftetegen aantrekking van een zaal gelijkvloers bestaan echter nog bezwaren. In den loop van het jaar verlieten 10 leerlingen de school, nl. 2 om geld te gaan verdienen, 4 omdat zy de gemeente metterwoon verlieten of een ander ambacht kozen, 2 zonder kennisgeving, terwyl 1 werd weggezonden wegens verregaande luiheid en 1 is overleden. De schoolgelden van 4 leerlingen werden door leden betaald, terwijl 2 leerlingen op kosten van het Sint-Joseph-gild de school bezochten. Met den aanvang van het nieuwe leerjaar op 1 April 11. waren op de school aanwezig 45 oude leerlingen en ingeschreven 23 nieuwe. Over de vljjt, den ijver en de vorderingen der leerlingen wordt in het verslag, behoudens enkele uit zonderingen, eene zeer gunstige getuigenis afgelegd. Wat den toestand der geldmiddelen betreft, de uitgaven over 1885 zyn door de inkomsten gedekt met een klein batig slot van f 67.23. Het batig slot der twee vorige jaren en de som die nog van de giften tot oprichting der school over was, zullen in 1886 geheel moeten verbruikt worden tot be strijding van de kosten van verbouwing en inrich ting der nieuwe werkzalen en voor den nieuwen tak van onderwys: de meubelmakerij. Bestuurderen ontveinzen aan het einde van hun verslag niet dat zy een volgend jaar naar eene vermeerdering van inkomsten zullen moeten streven om in staat te bljjven de meerdere kosten te bestryden, welke de uitbreiding der school ver- eischt. Zy koesteren echter de hoop dat de goede uitkomsten die verkregen zyn en het nut dat de school voor de opleiding van ambachtsknapen in en om Leiden afwerpt, hunne medeburgers zullen opwekken den zedelyken en stoffelyken steun' te verleenen, dien bestuurderen behoeven. Vervolgens werd door de heeren P. J. Groen, L. C. Quant en C. T. Steffelaar, daartoe in de vorige algemeene vergadering benoemd, by monde van eerstgenoemde verslag uitgebracht omtrent het door hen ingestelde onderzoek naar het gehouden finantieel beheer. Aan de opnieuw zoo goed volbrachte, maar altyd moeielyke taak van penningmeester dezer nuttige inrichting kunnen zy niet anders dan hunne goedkeuring geven. Slechts enkele cijfers vermelden wy hier. Ontvangen werd: aan contri- butiën van 167 leden en 28begunstigers/"947.50; aan toelagen van gemeente, provincie, het Nut en de Maatschappij van Nijverheid f 3625aan school gelden van 50 leerlingen 206.25, gift van den heer Snouck Hurgronje te 's-Hage 50, rente van kasgeld en spaarbankboekje f 42.96, opbrengst van verkochte werkstukken f 2347.94 enz.; terwijl werd uitgegeven aan jaarwedden ƒ3837.84, aan onkosten voor teeken-onderwys 155.321/,, aan grondstoffen voor het timmeren f 1391.17, grondstoffen voor het smeden 374.34, grondstoffen voor het verven 495.05, voor het herstel van gereedschappen f 166.68'/2 enz., zoodat de inkomsten 9191.15'/, en de uitgaven 7152.42 bedragen, en het batig saldo, dat het vorige jaar 1771.50'/, bedroeg, thans is gestegen tot 2038.73'/,, reden waarom de af- deeling „meubelmaken" aan de bestaande vakken kan worden toegevoegd. Tot het nazien der rekening van het vereonigings- jaar 1886/87 werden alsnu bjj acclamatie benoemd de heeren S. B. Yos, P. G. Lancel en K. F. L. Yan der Woerd, en tot hunne plaatsvervangers de heeren, die zich heden van hunne taak hadden ge kweten. Yan de bestuursleden kwamen ditmaal aan de beurt van aftreding de heeren Maas, als vertegen woordiger van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap," en Marks, van de Leidsche afdeeling der „Maatschappij voor Bouwkunst." Eene nieuwe benoeming is echter volgens de statuten aan den gemeenteraad voorbehouden, waartoe dubbeltallen moeten worden aangeboden, waarop heden werden geplaatst de heeren lo. Maas en Mathol, 2o. Marks en Lancel. Voordat nu tot eene andere plechtigheid werd overgegaan, wees de voorzitter er met genoegen op met welk een gunstigen uitslag de inzenders van de Leidsche Ambachtsschool op de dezer dagen te 's-Hage tot den 26sten April gehouden wordende tentoonstelling van handwerksnijverheid zjjn be kroond geworden, geljjk reeds in ons blad werd medegedeeld. Hjj vond daarin aanleiding om den wensch uit te sproken dat de leerlingen der hoogste klasse door vrijwillige bijdragen der leden (daar de kas der school zulk een uitgave niet toelaat) in de gelegenheid mochten worden gesteld haar te gaan bezichtigen. Heel hoog zjjn de kosten niet, en het is overbodig op het nut te wijzen dat er mede verkregen wordt. Van harte wenschen we dat het bestuur spoedig een alleszins tevreden stellend antwoord op zjjne vraag moge ontvangen, waartoe ook belangstellende niet-leden het hunne kunnen bijdragen. Met hartelijke bewoordingen, waarin tevens menige nuttige wenk voor het vervolg werd gegeven, werden nu, in tegenwoordigheid van hunne ouders, zoowel vader als moeder, de timmer-leerlingen toe gesproken, die de school met diploma zouden ver laten. Het waren er zes in getal, nl. J. P. Ouds hoorn, van "Warmond; J. Hoeks, van Hoogmade; J. H. Bonarius, H. H. Verhulst, P. J. La Court en J. C. A. Fischer, allen van Leiden, die met vrucht de school hadden doorloopen. Hunne goede vorderingen vergunden, hun een getuigschrift uit te reiken, zoomede, behalve de beste wenschen voor hun toekomstig leven, eene verzameling ge reedschappen, passerdoozen, spaarbankboekjes of wat hun later op andere wjjze kan te stade komen. Een hunner, de leerling Fischer, van Ede, bracht ook namens de anderen, hun harteljjken dank aan het bestuur, den directeur en hun onderwijzer Verstraaten voor de genoten opleiding en immer goede voorlichting. Bljjkens den daarop medegedeelden uitslag der plaats gehad hebbende overgangs-examens werden bevorderd van de timmerlieden: van klasse 3a naar 3b B. Schroder, W. F. Van Us, W. F. Van Tongeren, G. Vesseur, B. D. De Roovan klasse 2a naar 2b (voorwaardelijk) M. K. Willebrands, J. Vink en H. Zijderveld; van klasse lb naar 2a L. Van Varik

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1