N°. 8025. Vrijdag 16 April. A0. 1886. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzenderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17R Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incas- seeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. Hoewel het door onzen gemeenteraad indertijd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inge diend adres, strekkende om wederom eene subsidie voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes op de Rijksbegrooting uit te trekken, wat de begrooting voor 1886 betreft, tot geen resultaat heeft geleid, meenen B. en Ws. toch dat uit de begrootings- discussiën is gebleken dat de zaak niet als afgedaan kan worden beschouwd, zoodat er, naar hunne overtuiging, met het oog op de groote onbillijkheid in de intrekking van de subsidie ten opzichte van deze gemeente gelegen, uitzicht bestaat dat de subsidie weder zal worden hersteld, ook al mocht de meerderheid der Vertegenwoordiging van oordeel blijven dat voortaan het middelbaar onderwijs voor meisjes geheel aan de zorgen van de gemeente besturen moet worden overgelaten. Immers kan deze opvatting dor zaak volgens B. en Ws. vol komen gepaard gaan met de overtuiging van de onbillijkheid, welke er in gelegen is om gemeenten, welke met het oog op en ter zake van de finan- tieele hulp van het Rijk, zich belangrijke uitgaven hebben getroost en zelfs de begrooting voor ge- ruimen tijd met de kosten eener geldleening heb ben bezwaard, plotseling geheel aan haar lot over te laten. Ook op grond van dit hun vertrouwen op het billijkheidsgevoel van 's lands Vertegenwoordiging, aan het onverzwakt bestaan waarvan voorzeker geen hunner zou durven twijfelen, zijn B. en Ws. van oordeel dat niet moet worden overgegaan tot eene reorganisatie der school, noch tot eene belangrijke inkrimping van het onderwijs van zoodanigen omvang dat daardoor het verlies van de subsidie zou worden gedekt. Trouwens al ware het zeker dat de subsidie niet zal worden hersteld, dan toch zouden zij eene zoodanige inkrimping van het onderwijs ten ernstigste moeten ontraden, daar zulks niet zou kunnen geschieden dan ten koste van het degelijk gehalte van het onderwijs en de school daardoor wellicht haar ondergang zou te gemoet gaan. Na rijpe overweging en overleg met de commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onder wijs, zijn zjj tot deze overtuiging geleid. Uit een betrekkelijk schrijven van genoemde commissie, blijkt dat op dit oogenblik, desnoods, het onderwijs in het schoonschrijven en het boekhouden zou kunnen vervallen, waardoor eene bezfftniging van ƒ200 zou worden verkregen. Hierbij valt evdnwel op te mer ken dat de betrokken leerares, bij opheffing dier betrekkingen, aanspraak zou hebben op een wacht geld, van f 100 gedurende twee jaren. Het komt B. en Ws. voor dat eene wijziging van het programma wat deze vakken, betreft met het oog op de daaraan verbonden geringe bezuini ging, niet wel zou zijn gemotiveerd en dat het nut, hetwelk een afzonderlijk onderwijs in de hier be doelde vakken toch altijd oplevert, de daarmede gepaard gaande onbeduidende uitgave wel recht vaardigt. Verder zou bij eventueele vacatures wellicht in het onderwijs in de wiskunde en de natuurkunde eenige vereenvoudiging kunnen worden aangebracht, ook door combinatie van vakken. Mocht de ge legenheid zich daartoe aanbieden, dan kan zulks in overweging worden genomen. Belangrijke vermin dering van uitgave is echter, zooals de commissie h. i. te recht opmerkt, ook daarvan niet te wachten. Ten slotte is de commissie evenzeer als het col lege van B. en Ws. van oordeel dat geene veran dering in de heffing van schoolgeld moet worden ingevoerd. Reeds bjj de behandeling van de begrooting heb ben B. en Ws. als hunne meening te kennen ge geven, dat eene verhooging is af te keuren, al3 zijnde daarvan geene meerdere opbrengst te wachten en dat zelfs eene mindere opbrengst daarvan ver moedelijk het gevolg zou wezen. Op grond van een en ander zijn zjj derhalve van oordeel dat op dit oogenblik geenerlei wijzigingen in de inrichting van het Middelbaar onderwijs voor Meisjes moeten worden ingevoerd, maar zij hebben het voornemen te bekwamer tijd aan den Raad de noodige voorstellen in te dienen ten einde, zoo mogelijk, te bevorderen, dat de Rijkssubsidie ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wederom worde hersteld. De commissie van financiën heeft op de reke ning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over den dienst van 1885 geene aanmer kingen, waarom zij voorstelt die goed te keuren, in ontvangst tot eene som van f 475, in uitgaaf tot eene som van f 376.35'/,, zoodat van de toege stane gelden uit de gemeentekas niet is gebruikt f 98.64'/., hetgeen den rendanten in mindering zal strekken van de toelage over 1886. Ook heeft zjj geene bedenkingen tegen den staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Evangelisch-Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, dienst 1885, noch tegen de rekening van de Plaat selijke Schoolcommissie over 1885, zoodat zij in overweging geeft die goed te keuren in ontvangst en uitgaaf ad 160.25. Ten aanzien van het verzoek van de firma Gebrs. Van Hoeken, tot het in eigendom bekomen van het gedeelte gemeentegrond dat hun bij be schikking van 22 Juni 1840 werd in gebruik ge geven bij het bouwen van het huis aan den Rjjn over de Haven bp het kadaster bekend onder sectie C No. 1578, groot ongeveer 3 centiaren, deelen B. en Ws. den Raad mede dat er bjj hen tegen de inwilliging van het verzoek geene bedenkingen be staan, zoodat zjj in overweging geven het bedoeld stukje gemeentegrond aan de firma in eigendom af te staan tegen een koopprijs van twintig gulden, benevens de kosten van overdracht en onder voor waarde dat door een der firmanten, het raadslid P. J. Van Hoeken, vooraf koninklijke vrijstelling verkregen worde van het verbod bedoeld bij art. 1506 van het Burgerlijk Wetboek. De 1ste luit.-adjudant van het 3de reg. huzaren Lucassen, wordt met 1 Mei van Leiden naar 's-Hage verplaatst. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zjjn. Ten huize van den heer C. Djjserinck te Am sterdam had gisternamiddag de eerste algemeene vergadering plaats van den Noord-Zuid-Hollandschen Stoomtram Haarlem Leiden. .Naar men weet, is deze onderneming ten vorigen jare in andere han den overgegaan en werd na liquidatie der vroegere Maatschappij eene geheel nieuwe vennootschap opgericht. Op voorstel van het Bestuur werd nu besloten, over 1885 geen dividend uit te koeren, maar de gemaakte winst voor afschrijvingen te bestemmen, waardoor o. a. de oprichtingskosten geheel afgeschreven zullen worden. Het Bestuur deelde mede dat de onderneming flink vooruit gaat, en voortdurend, zoowel door verlaagd tarief als drukkere dienst, meerdere reizigers trekt. Na de totale vernieuwing van den weg heeft men geene déraillementen meer gehad en kan de baan wat soliditeit en deugdelijkheid betreft met de beste tramwegen vergeleken worden. Alles doet eene zeer goede verwachting voor de toekomst koesteren. Uitgeloot werden 4 obligatiën a f 1000. Tot leden der commissie voor het nazien der balans over 1886 werden benoemd de heeren: J. H. Broekman Jr., Th. Molierechen, J. G. C. Schlencker. Geraengd Nieuwsa. De scheepvaart in den Vliet was gisteravond zoodanig gestremd dat men er niet in of uit kon varen; van de Vlietbrug tot aan den Vestwal lag het geheel en al vol met binnenge komen en vertrekkende schepen, hetgeen ten gevolge had, dat eene onderlinge woordenwisseling plaats vond. Geen van allen wilde echter met zijn vaartuig terugtrekken. Een inmiddels aangekomen politie agent mocht er, door als bemiddelaar op te treden, in slagen een einde aan den toestand te maken, toen deze en gene schipper er in toestemde om even terug te varen en zoodoende de vaart weder vrij te krjjgen. Naar gemeld wordt, is te Leiden eene bijeenkomst gehouden van een groot aantal reeders van de kustplaatsen en de Maas, om de belangen te bespreken der Nederlandsche zeevis- scherjjen. Onze telegraafbestellers versehij- nen heden in hun nieuwe uniform. Het is donker blauw van kleur en van fijner laken vervaardigd dan dat dor brievenbestellers, terwijl een rood biesje de stemmigheid der donkere kleeding verbreekt. Op de hoeken van den kraag is in koper de blik sem afgebeeld als symbool -der electriciteit. De uniformpet verschilt slechts weinig van het hoofd deksel der postboden. Naar de „Amst. Crt." meldt, is den leden van den gemeenteraad te Amsterdam bij circulaire kennis gegeven van de gepleegde oneer lijkheden door den ambtenaar F. J. Van "Wulften, belast met de ontvangst der straat-, honden- en beursbelasting en van het havengeld. In dat schrijven wordt opgegeven, dat eene som van f 43,000 zou verduisterd zijn. Naar men aan genoemd blad mededeelt, moet, bij nader onderzoek, het ontvreemde bedrag reeds tot f 48,000 zjjn gestegen. De ver duisteringen loopen over een tjjdvak van vier jaren. Het „Hbl." spreekt van f 50,000. Zondag heeft men zich den geheelen dag onledig gehouden met boeken na te zien, waaruit moet gebleken zijn dat het misdrijf door valsche boeking werd gepleegd en alzoo aan de controle onttrokken. Bovendien was het een ambtenaar, die reeds een dertigtal jaren bij de gemeente-administratie werkzaam was, zeer goed stond aangeschreven en het volste ver trouwen genoot. De man werd naar de cel overgebracht, en is gehuwd en vader van twee kinderen. By arrest van gisteren veroordeelde het Hof te Amsterdam de bei8e valsche munters, die de vorige week terecht stonden, tot eene tucht huisstraf van 5 jaren. Nadat in de stoom meelfabriek der firma wed. J. H. C. Kakebeeke te Goes nog den ganschen dag was gewerkt, sprong des avonds tegen 11 uren de maehine met een geweldigen knal, dien men op meer dan een kwartier uur afstands hoorde. De schade is belangrijk en de werkzaamheden zullen waarschijnlijk eerst na ver loop van eenige maanden hervat kunnen worden. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. In Hessen is het gewoonte, datde meisjes die zullen worden aangenomen, de kerk met groen en bloemen gaan versieren. Woensdag begaven zich dan ook een groot aantal meisjes uit de stad Wolfhagen naar het stadsbosch om mos te halen vo/or de versiering. Haar weg voerde haar langs een vijver, en toen zij daarop een vlot zagen drijven, sprongen drie der meisjes er op, om te gaan varen. Zjj kwamen echter te dicht bjj den rand, het vlot sloeg om en de meisjes geraakten te water. Een der meisjes aan den oever, het ge vaar waarin hare vriendinnen verkeerden ziende, sprong in den vjjver om te trachten hulp te bieden, maar zjj zoowel als de drie anderen verdronk.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1