TWEEDE PRIJSRAADSEL N°. 8024. Donderdag April. A0. 1886. Prijsraadsel. gtzt (joarant wordt dagelijks, met uitzondering ran £on- en feestdagen, uitgegeven De Uitgever van het Leidsch Dagblad bericht den Abonnés dat aanstaanden Zaterdag-avond, het zal worden gegeven, met vermelding van aan de oplossing verbonden Prijs en Premiëa De termijn van inzending zal echter korter zijn dan de vorige maal. Leiden, 14 April. LEIDSCÏÏ •3D PRIJS DEZER COURANTS Voer Leiden per S ma&nden.1-10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan den zeereerwaarden heer F, H. Mensing, sedert 1851 pastoór te Oegstgeest, is door den bisschop van Haarlem het dekenaat van Leiden opgedragen, ter Vervanging van wijlen pastoor Welters alhier. Gedurende de tweede helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: A. G. G. Post, Alkmaar; Visser, Hortman Langemejjer, Klein, Amsterdam; C. Bootje, mej. Maas, VGravenhagewed. Nickel, Haarlem; mej. C. Crama, H. Mulder, Leiden; A. Parmentier, Rotterdam; Westhof (notaris), Zwolle; L. M. Van Leeuwen H. De Jong, niet vermeld. Verzonden geweest naar België: Th. Herecheit, Antwerpen. Omtrent de Ministerieele Crisis luidde de mede- deelingen van den minister Heemskerk in de Tweede Kamer woordelijk aldus: „De Regeering wenscht eeme mededeeling aan de Kamer te doen. Door den geachten afgevaar digde uit Leiden (nl. baron Van Wassenaer Van Catwjjck) is den 17den Maart namens zijne staat kundige vrienden aangekondigd, dat, wanneer aan hunne eischen omtrent het Xde Hoofdstuk der Grondwet niet werd voldaan, hunnerzijds een non pos&wmus daartegenover zou worden gesteld ten aanzien van alle andere voorgestelde veranderingen, zonder zelfs den inhoud dier voorstellen in aan merking te nemen. „Die verklaring is door niemand van die zijde tegengesproken. „Nu in de zitting van 9 April de Kamer geen der voorstellen tot verandering van Hoofdstuk X heeft aangenomen meent de Regeering, dat de Grondwetsherziening ernstig gevaar loopt op den tegenstand van de helft der Kamer af te stuiten. Om deze reden hebben mijne ambtgenooten en ik besloten Z. M. den Koning eerbiedig te verzoeken ons uit onze tegenwoordige betrekking te willen ontslaan. „Wij wachten daarop Zijner Majesteits Hooge beslissing." Men schrijft uit Leiden aan de „N. R. Crt." dat hier plan bestaat tot het stichten van een nieuw gebouw voor het Gereformeerd Oude-Mannen- en Vrouwenhuis, in en op de plaats van het tegen woordige op de Heerengracht, dat 70 jaren geleden eene lakenfabriek was van de heeren Krantz en Van der Horst. Het akte-examen Lager Onderwijs is met goeden uitslag afgelegd door mej. E. C. Bowier, uit Voorschoten. De Raad der gemeente Katwijk heeft in zijne gisteren gehouden vergadering besloten, gebruik te maken van het voordeelig aanbod om hare geld- leening van 50 mille ad 4'/, pet. 's jaars, te brengen op eene van 3'/, pet. De minister van binnenlandsche zaken ver zekerde gisteren in de Tweede Kamer, dat de aandacht der Regeering is gevestigd op de be langrijke ontdekkingen van Pasteur. Wetenschappe lijk vastgesteld zijn de grondslagen van die ont dekkingen nog niet. Wel z}jn personen naar zijne methode behandeld en slechts 4 daarvan bezweken, maar volstrekt zeker is het niet, dat alle andere behandelden waren aangetast door dolheid. De zaak is niet zoo eenvoudig als de bacillen-theorie van dr. Koch. Toen heeft een adjunct-inspecteur eene reis naar Berlijn gemaakt tot het verzamelen van gegevens. Thans heeft een medicus geheel voor eigen rekening zich naar Parijs begeven en is bezig met gegevens te verzamelen. Hij heeft aan de Regeering enkel aanbevelingen gevraagd en zal haar zeker mededeelingen doen. Er zijn te Heicop en te Den Ham twee personen door een dollen hond gebeten. Eén dier personen heeft ge weigerd naar Parijs te gaan en zal zich met een drankje van den veearts tevreden stellen. De ander had geldgebrek, doch de minister zal zorgen dat hjj naar Parijs kan gaan. Verder geeft de minister eenige inlichtingen omtrent de uitgaven voor de maatregelen tot ontsmetting van goederen ten vorigen jare, met het oog op de cholera. De heer Viruly zeide den nsinister dank voorde mededeelingen omtrent de ontdekkingen van Pas teur, Spr. achtte het intusschen niet voldoende, dat alleen, zooaJe de minister zeide, door zijne ambtenaren kennis wordt genomen van de resul taten der behandeling van Pasteur. Spr. zou meer wenschen en drong er op aan, den medicus, die op eigen kosten naar Parijs gaat, met een onderzoek te belasten. Het verheugde spr. dat de minister onvermogenden in de gelegenheid zal stellen, zich aan de behandeling van den heer Pasteur te onder werpen. De heer Keuchenius had het voornemen van den minister niet met ingenomenheid gehoord. Hjj fee- grijpt niet hoe <k> Regeering daartoe kan overgaan by de onzekerheid, die zij zelve erkent dat ten opzichte van de behandeling van Pasteur aog heerecht. Wel vemre dat Pasteur algemeen als een weldoener der menschheid wordt beschouwd, gaan er meer en meer stemmen op, die de zaak alleen toeschrijven aan de zucht om roem en geld te ver werven. Spr. constateerde dat ook de inenting tegen de pokken hoe langer zoo meer tegenkanting vindt, o. a. in een nieuw verschenen hem toegezonden tijdschrift in Canada. Hjj meent dat al die inën- tingen evenals de koepokinenting een werk der kwakzalverij zijn. Hjj herinnerde aan het fiasco, dat Pasteur gemaakt heeft bij zjjne aangegeven middelen om wijnen en bieren tegen bederf te vrij waren, en daarom meent spr. de grootste voorzich tigheid te moeten aanraden. Hjj kon niet nalaten zijne verwondering te kennen te geven over de geheimzinnigheid waarmee Pasteur zjjne vinding omhult. De minister van binnenlandsche zaken meende dat men den heer Pasteur onrecht doet, wanneer men hem verdenkt van roem- en geldzucht. Zjjne handelingen, het kosteloos doen overkomen en be handelen van onvermogenden, weerspreken dit. Het resultaat van zjjne behandeling wettigt het vermoeden, dat het middel proefhoudend is. Terecht erkende de heer Viruly de gunstige werking der wet van 1875. In gemeenten, waar de honden gemuilband loopen, komen slechts zeer zelden gevallen van hondsdolheid voor. Zjj zjjn althans voor de menschen dan onschadelijk. Een wetsontwerp tot regeling der gemeenschap door electrische telephonen is bij de Tweede Kamer ingekomen. Beroepen is te Soesterberg (cl. Amersfoort), ds. H. J. Hulscher te Reeuwjjk. De landmeter van het kadaster voor den veld dienst (vaste standplaats), P. Vierkant, te Sneek, wordt met 1 Augustus a. s. werkzaam gesteld voor den ambulanten dienst in de divisie Amsterdam,, met voorloopige standplaats Haarlem. De gewone audiëntie van den minister van- hinnenl. zaken zal 17 April a. s. niet plaats hebban. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 April te Suez. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden den wensch uitgesproken om, in afwachting eener toegezegde nadere regeling omtrent den telegraafdienst in kleine gemeenten, de beslissing over de bestaande kantoren aan te houden. De regeerings-inlichtingen op de klacht van Domela Nieuwenhuis over het Walhalla-gebouw te 's-Hage zjjn zonder debat voor kennisgeving aangenomen. Eene fout in de invoeringswet van het Strafwetboek werd heden bjj spoedeischende wet hersteld. De bevordering der marken-verdeeling is in discussie gekomen. Morgen voortzetting. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot wijziging der Indische tarieven aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. De heer Van Swinderen stelt voor de behande* ling der Conversiewet uit te stellen tot een naderen dag iaet het oog op de ministerieele crisis, maar wjjzigde na verklaring der Regeering dat onbepaald uitstel eok tegenover de bankiers zeer ongewenscht was, zjjn voorstel, zoodat het nu strekte om, met het oog op het demissionnaire kabinet, de behan deling te verdagen tot do volgende bijeenkomst der Kamer. Dat voorstel werd met 22 tegen 12 stemmen aangenomen. De zitting is daarna gesloten. Gemengd IVleawa Met het oog op den naderenden zomer wanneer zoovele bewoners van Leiden en andere plaatsen de gemeente Katwjjk bezoeken, om daar aan het strand de verkwikkende zeelucht te genieten, is het o. i. niet van onpas om beminnaars van waterbouwkundige werken en van machinerieën te wjjzen op het prachtige, kolossale stoomgemaal aldaar, tot welks oprichting het Hoogheemraad schap Rjjnland in 1880 besloot en dat nog in het zelfde jaar voltooid werd. Terwjjl vóór 1880 het overtollige boezemwater slechts geloosd kon worden wanneer de zee lager stond dan de uitwatering, kan dat nu, met behulp van de binnen- en de, tot in het buitenland bekende, buitensluizen, onder alle omstandigheden geschieden. Het gebouw, dat diep beneden den beganen grond ligt, bestaat uit vier hoofdafdeelingentwee voor de schepraderen, één voor de acht stoomketels,, waarvan er echter slechts zes te geljjk gebruikt worden, en één is de eigenlijke machinekamer. Iedere afdeeling maakt op den bezoeker een over weldigenden indruk. Hetzjj men zich voor de lange rjj ketels bevindt, hetzjj men de acht reusachtige schepraderen, die het water niet wegscheppen, doch wegduwen, zich zoo krachtig en statig ziet rond- bewegen, hetzjj men in de machinekamer die ontel bare wielen en stangen ziet vliegen en draaien, alles is even grootsch. De machine werkt met ongeveer 700 paarden kracht en werpt per uur 100,000 kub. meter water uit. En al staat het water aan den buitenkant dei- schepraderen ook ruim een meter hooger dan aan den binnenkant, ze gaat even ongestoord haar gang. Om in staat te zjjn tot zulk eene geweldige krachts ontwikkeling heeft ze natuurlijk voedsel noodig, en wel de kleinigheid van ruim 200 H.L. kolen per dag. We meenen hiermede genoeg gezegd te hebben om de belangstelling in dat grootsche werk op te wekken. De toegang is op verzoek gemakkelijk te verkrijgen. Hedennacht omstreeks halftwaalf ontstond in de gemeente Zoeterwoude, en wel in

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1