In het „Buitenhuis" te Haarlem, een|o inrichting voor armen, die geen woning hebben, heeft een der verpleegden den vader onverhoeds van achteren aangevallen en hem met een mes gevaarlijke wonden toegebracht. Haat schijnt de oorzaak van die misdaad te zjjn. Als een staaltje, hoe het tegen woordig gesteld is met de kleeding van vele onzer dienstboden, is het volgende te aardig om het niet aan de vergetelheid te ontrukken. In den afgeloopen winter werd in Gouda op een der singels druk schaatsen gereden. Het ijs was evenwel ook daar niet zoo, als het wezen moest, en velen moesten hun genot met een nat pak betalen. Onder dezen behoorde ook een aardig dienstmeisje in een nette japon, met een keurigen mantel,-, waarover een bonten kraag, een hoed naar den eisch, glacé handschoenen, keurige laarzen en natuurlijk voor zien van de in dezen tjjd schijnbaar onmisbare tournure. Deze dienstmeid-dame of dame-dienstmeid vond, zoo gauw haar lieve gestalte door het bo- -drieglijke ijs zakte, dadelijk handen gereed om haar op het droge te helpen niet alleen, maar zelfs wist men eene bleekers-vrouw in de buurt te vinden, die haar van droge kleederen zou voorzien. Verwon derlijk echter verzette zich het slachtoffer; zoo veel goedheid was te veel, enz. enz., maar men hield aan en daar kwamen de poppen aan het dansen. De opgesmukte dienstbode miste haar lin nen kleedingstuk, dat het eerst de ledematen be dekt, liet een oud nachtjak met korte mouwen dienst doen voor borstrok en, bewonder haar ver nuft, gebruikte een ouden bezem, vastgebonden met twee touwtjes, als sieraad van achteren! De loteling Van den Berg, op wiens verzoek in de gemeente Vrijenban, om eenige gepleegde onregelmatigheden, eene nieuwe loting plaats had, had daarbij het geluk vrij te loten, terwijl hjj bij de eerste, nietig verklaarde loting, een dienstplichtig nommer had getrokken. Te 's-Hertogenbosch is een treurig ongeluk gebeurd. Eene dame die zich ter ruste bad begeven, had een brandende lamp in de nabijheid van haar bed geplaatst, om nog eenige oogew- blikken te kunnen lezen. Zjj viel in slaap, de bed gordijnen kwamen met de brandende lamp in aan raking en geraakten daardoor aan het smeulen. In den vroegen ochtend ontdekte een man, die in de buurt werkzaam was, brand op de voorkamer. Hij wekte de huisgenootende deur der kamer, die gesloten was, werd met geweld geopend, en men vond de ongelukkige in bewusteloozen toestand. Alle pogingen voor haar behoud aangewend, waren vruchteloos; weldra was zjj een lijk. De binnen- i brand was spoedig gebluscht. Volgens telegram uit Nieuw -York kan er tusschen 14 en 16 April stormweder ver wacht worden op de Engelsche en Fransehe kusten. Het gerechtshof te Londen heeft thans uitspraak gedaan in het proces tegen de socialisten Burns, Champion, Hindman en "Williams, beschuldigd van opruiing tegen de regeering in de meeting van Trafalgar-square op 8 Februari jl. Allen werden vrijgesproken. Euphrasie Mercier, de moordenares van mej. Ménétret, is door het hof van assisses te Parijs tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Chicago trad onlangs een too- neelspeler op als Falstaff. Zijn dikte werd ver kregen door een met lucht gevulden zak van caoutchouc. Midden in een volzin sprong de zak en Falstaff werd langzamerhand mager. Omtrent den moordaanslag door het Belgische Kamerlid, den heer Van der Smissen, te Brussel op zjjne vrouw gepleegd, zijn eenige nadere bijzonderheden bekend geworden. Daaruit blijkt, dat de heer v. d. S., tijdens zijn eisch om echtscheiding, gegrond op beweerde echtbreuk door de vrouw gepleegd, in behandeling was, steeds zijne vrouw bleef bezoeken. Ook schreef hjj aan haar brieven, waaruit bleek van die bezoeken en van de goede verstandhouding die tusschen de echtgenooten bestond. Daar de eisch om scheiding echter niet was inge trokken en mevr. v. d. S. haar echtgenoot wan trouwde, had zij die brieven aan haar advocaat ge geven, die er gebruik van maakte, om de advocaten van den heer v. d. S. in te lichten, welk een dub belzinnige rol hun cliënt speelde. Deze werd daarop door zijn eigen advocaten de deur gewezen. Dienzelfden avond las de heer v. d. S. in een Brusselsch blad een kort bericht over het gebeurde, begaf zich daarop weder naar zijne vrouw, werd door haar opengedaan en eischte de door hem aan haar geschreven brieven, die zjj aan haar advocaat had gegeven, terug. Mevr. v. d. S. trachtte uit vluchten te vinden en uit de kamer te komen. Plotseling deed zij het licht uit en liep naar de deur, waarop de heer v. d. S. met eene revolver op haar vuurde en haar trof. Zjj vluchtte daarop in den kelder, in het donker door haar man ge volgd. Om te zien waar zjj zich bevond schoot hjj in het wilde een schot af en bij het schijnsel van dat schot haar in een hoek verborgen ziende, loste hp bout portant nog vier schoten op haar. De ongelukkige had nog de kracht de trap op te gaan en viel, aan de voordeur gekomen, in de armen van een politie-agent, die op het schieten was toegesneld. „Mijn God, ik sterf, men heeft mij vermoord", riep ze uit terwjjl haar nachtgewaad, in brand geschoten, in vlammen stond, welke door den agent met de grootste moeite gedoofd werden. Toen hjj de gekwetste in huis wilde dragen, kwam de heer v. d. S. hem in de deur te gemoet, den hoed op het hoofd en de revolver nog rookende, in de hand. „Ik ben advocaat Van der Smissen" zeide hij „lid der Kamer en heb mijne vrouw willen dooden. Ik beken mjjne misdaad en stel me ter beschikking der justitie." Voor den commissaris zeide Van der Smissen „dezen moord heeft de pers op haar geweten." Tegen den ochtend werd hij naar de gevangenis overgebracht. De doctoren constateerden dat mevr. v. d. S. vjjf wonden had bekomen, waarvan drie zeer ern stig zjjn, twee in de borst en één in de djj. Hoe wel haar toestand geen hoop meer overlaat, was het bericht van gisteren betreffende haar dood voorbarig. Deze moordaanslag is te Brussel natuurlijk het onderwerp van alle gesprekken. Men meende dat de moordenaar terstond ontslag zou nemen als lid der Kamer, doch volgens de „Indép. Beige" weigert hij dit, terwjjl evenmin door de leden der Kamer het voorstel zal worden gedaan om hem dit te geven. Men wil eerst de uitspraak der rechters afwachten. BUITENLAND. Fruukrjjk. De Senaat heeft, ondanks het verzet van den minister van justitie, het voorstel van den heer Bozérian, strekkende om de uittarting tot aanslagen •op de vrjjheid van arbeid te onderdrukken, met 153 tegen 102 stemmen urgent verklaard. In de Kamer van Afgevaardigden beantwoordde de minister Baihaut de interpellatie van den heer Maillard over Decazeville. Hij kwam op tegen de stelling, dat de mjjnen het eigendom der mijnwer kers zouden zijn. De minister Demöle verdedigde de inhechtenis neming van dagbladschrijvers, wegens aanslag op de vrijheid van arbeid. De regeering heeft besloten, alle overtredingen met kracht te weren. Hü deed ten slote een beroep op de eensgezindheid. Nadat de minister-president De Freycinet nog eenige ophelderingen had gegeven, nam de Kamer met 435 tegen 65 stemmen eene motie van orde aan, waarin zjj zegt vertrouwen te stellen in de verklaringen der regeering. Bouchardat, deken van de Fransehe medische faculteit en professor in de hygiène, is in den ouder dom van 80 jaar overleden. De Parijsche gemeenteraad heeft een motie aangenomen om sympathie te betuigen aan de werkstakers te Decazeville en hun den raad te geven den strjjd door arbiters te laten beslissen. Bulga **l je. Men acht het te Sofia waarschijnlijk dat prins Alexander, onder zeker voorbehoud, de hem voor gestelde schikking zal aannemen. Volgens gerucht zal de staat van beleg spoedig worden opgeheven. Bij een door prins Alexander uitgevaardigd besluit worden de verkiezingen uitgeschreven der afge vaardigden van Zuid-Bulgarije, voor de Nationale Vergadering te Sofia. De verkiezingen zullen op 23 Mei gehouden worden. Door den minister Tzanoff is aan de vertegen woordigers der mogendheden medegedeeld dat prins Alexander waarschijnlijk de besluiten der Confe rentie zal aannemen, maar zich eerst de zekerheid wil verschaffen dat het Bulgaarsche Parlement daaraan zijme goedkeuring verleent. De geruchten over eene beweging in Macedonië worden zeer overdreven genoemd. Alleen zjjn door enkele op zich zelf staande groepen Panslavistische woelingen beproefd. TolejjrHmmen, SENEGAL, 10 April. Het fort Bakel is aange vallen en daaruit ontstond een verwoed gevecht, dat reeds drie dagen duurt. De nabjj gelegen dorpen met de daar gevestigde kantoren zjjn ver brand. Vier pachters van belastingen zjjn gedood en verscheidene gewond, De gemeenschap is afge sneden en de toestand is ernstig. ATHENE, 11 April. De Kamer van Afgevaar digden heeft met 129 tegen 83 stemmen een votum van vertrouwen in de regeering uitgebracht. Vier stembiljetten waren in blanco. PADUA, 11 April. Sedert 8 dezer is hier slechts één geval van cholera voorgekomen. LONDEN, 12 April. De heer Kay Shuttleworth is tot kanselier van het hertogdom Lancaster benoemd. Volgens de „Daily News" zal de heer Stafford Howard hem als onder-secretaris voor Indië en zal do hoor Borlase den heer Jessie Collings als secre taris van de „Local Government Board" vervangen. Het wordt officieel bevestigd dat lord Morley (niet te verwarren met den minister voor Ierland) zjjn ontslag heeft genomen. ROME, 12 April. De bladen bevestigen dat de algemeene verkiezingen in Mei zullen plaats hebben. BERLIJN, 12 April. In het Heerenhuis is door 28 leden der liberale partjj een voorstel ingediend, waarbjj het Heerenhuis zich voortdurend bereid verklaart, om, ten behoeve van het herstel van den vrede met de katholieke kerk, tot herziening der kerkeljjke wetgeving mede te werken, voor zoover nameljjk de onaantastbare rechten van den Staat dit gedoogen. Daarom wordt de Regeering uitgenoodigd later een wetsontwerp tot dit doel in te dienen. LEIDEN, 12 April. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 4' Celcius 39.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 2° C. 35.6° F.; 'smidd. 12 uren 6° C. =42.8' F.; 's namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen het zalmtractaat en de beginselen van het gevan geniswezen. Tegen Woensdag zijn de Indische tarieven en de conversiewet voor behandeling aan gewezen. Ter zitting van de Tweede Kamer heeft, op verzoek van den heer Reuther, de minister van oorlog zich bereid verklaard de stukken in zake dr. De Hollander over te leggen, doch onder ge heimhouding. De heer Reuther trok zjjne beschul diging in dat de gouverneur der academie onwaar heid zou hebben gesproken, maar bleef diens hou ding vreemd vinden. Het debat over de onteige ningswet voor het Merwedekanaal is aangevangen. Verschillende sprekers wezen op het bezwaar voor de Vechtstreek. Morgen voortzetting- De aaneengesloten fractiën der rechterzjjde in de Tweede Kamer hebben tegen morgenavond eene partjjvergadering belegd ter bespreking van hare verdere houding ten aanzien der voorstellen tot Grondwetsherziening na de beslissing in de onder- wjjsquaestie. De Koningin heeft hedennamiddag audiëntie verleend aan verschillende dames, die haar werden voorgesteld. Te 's-Gravenhage is overleden de gepension- neerde generaal-majoor jhr. K. W. De Koek. Het stoomschip „Koningin Emma," van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 11 April; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 12 April en vertrok denzelfden dag; de „Zaandam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 April Lizard. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 10 April ten overstaan van den notaris rnr. J. A. F. Coebergh. Het winkelhuis gedeeltelijk ingericht tot koffiehuis en gedeelteljjk tot spek slagerswinkel, aan de zuidzijde van de Haarlem merstraat, hoek Koestraat, Nos. 311 en 313, Sectie H, No. 755, kooper W. v. d. Drift voor f 3705. BURGERLIJKE STAND VAN LE1DE.V Eerste huwelijks-afkondiging van 11 Maart. Mr. N. J. E. De Voogt jm. 30 j. en A. C. Van Dijk jd. 25 j. J. Hogendijk jm. 23 j. en C. A. Huisman jd. 26 j. P. H. Thompson jm. en H. Boogers jd. D. Bouwmeester jm. 23 j. en A. Zwanenburg jd. 23 j. P. Den Oude wedr. 33 j. en C. Vinkoert wed. 83 j. S. P. Van der Hoogt jm. 27 j. en A. Sepers jd. 31 j. L. V. Hoog jm. 26 j. en J. J. H. Lebret jd. 26 j.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2