N°. 8022. Dinsdag X3 A/pril. A0. 1886. ^I2i jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 April. LEIDSCH DAffiBLAD. PEUS DEZER COURANT Toer Leiden per 8 maanden.140. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER AD VERTENTTEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de sfad wordt f 0.10 berekend. Hedenmorgen werd alhier de plechtige uitvaart gevierd van den dezer dagon overleden eerwaarden pater Franciscus Petrus Mattheus "Welters, van de orde der Minderbroeders, deken alhier en pastoor der kerk van Onze-Lieve-Vrouwe-Onbevlekte-Ontvan- genis, wolk kerkgebouw met de voor deze gelegen heid inwendig aangebrachte rouwdraperieën een treffenden indruk maakte. Vóór het altaar bevond zich in een katafalk de reeds gistermiddag gesloten lijkkist, tbrwyl de geestelijkheid niet alleen van hier, maar ook van omliggende gemeenten en elders tegenwoordig was, waaronder allereerst ook zij die indertijd met den nu overledene in zijne parochie hadden gear beid, maar later naar elders waren overgeplaatst. Onder hon bevonden zich ook de vertegenwoordigers der orde, waartoe de overledene behoorde, en enkele kanunniken van het bisdom Haarlem. Het kerkgebouw zelf was reeds vroegtijdig met eene geloovige schare geheel gevuld, zóó dat geene plaats onbezet bleef. De belangstelling was buitengewoon in dezen dienst, welke om negen uren aanving met het voordragen door de priesters van do Libera, waacna.door den kanunnik N. A. Frink, rieken vgn Nooidwyk en pastoor te War mond, de plechtige mis werd gecelebreerd en door het zangkoor de Gregoriaansche mis werd uitgevoerd. Voor professor P. L. Lessens van het Seminarie te Warmond was de dankbare en eervolle taak weg gelegd om in zijne daarop volgende schoone rede met waardeering den overledene te schetsen in zijne verdiensten, deugden en onvermoeide werk- zaamhoid in het belang der Katholieke Kerk in het algomeen en van zijne gemeente in het bij zonder, waarvan hjj zelfs tot kort vóór zijne ster- vensuro was aangebroken, blijk gaf. Nad.it alzoo de aanwezigen waren voorbereid tot het brengen der laatste hulde aan den over ledene, verliet men het kerkgebouw om zich naar de begraafplaats aan de Zijlpoort te begeven, waar weldra eveneens eene talrijke menigte tegen woordig was. Het was een lange stoet van twintig rijtuigen, waarin de geestelijken gezeten waren, welke den lijkwagen, die door de van rouwteekenen voorziene koristen, kerkmeesteren, verpleegden uit het wees huis aan de Bakkerssteeg enz. vergezeld werd, grafwaarts volgde. Daar aangekomen, werden in de kapel nogmaals godsdienstige plechtigheden verricht, waarna het stoffelijk overschot onder het uitspreken der laatste gebeden, in den voor de geestelijkheid gestichten grafkelder werd nedergelaten. De plechtigheid, welke omstreeks één uur in den middag was geëindigd, maakte op velen blijk baar een diepen indruk. Het was op uitdrukkelijk verlangen van den overledene, dat aan zijn graf niet gesproken werd en bij den lijkdienst alleen de Gregoriaansche mis werd gezongen. De vereeniging de Practische Ambachtsschool alhier zal "Woensdag-avond om acht uren in het Nutsgebouw hare jaarlijksche algemeene vergade ring houden. Daarop zullen, behalve het uitbrengen van het verslag van de Ambachtsschool en van de commissie benoemd tot het nazien der rekeningen, de diploma's aan eenige leerlingen uitgereikt en de uitslag van de overgangs-examens worden bekend gemaakt. Op de in ons vorig nommer medegedeelde be kroningen in den wedstrijd van handwerkslieden «n leerlingen ontbrak nog een naam, en wel die van R. Van Oosten, smids-leerling onzer Ambachts school. Hy werd bekroond, voor een letterzetters- haak, met de kleine bronzen medaille. Uit de volledige bekroningslijst blijkt dat Leiden en vooral de Ambachtsschool niet bij andere ge meenten achterstaat; immers met den lsten prijs werd bekroond in den lsten wedstryd voor de smeden de heer A. H. Catin, leeraar in het smeden aan de Ambachtsschool alhier, en verder zyn alle leerlingen van de Ambachtsschool, ook de met diploma ontslagenen, die aan den wedstrijd hebben deelgenomen, bekroond. By de opgave van de aanbesteding op 10 April gehouden, behoort nog vermeld te worden de heer Jan Blansjaar, voor het onderhoud der kazerne- gebouwen f 5378, en voor het maken van een riool enz. f 9564. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste pryzen 35, 18, ƒ3.80 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Het was gisteren voor de Herv. gemeente te Rynsburg een blyde dag, daar haar geliefde leeraar ds. H. Van Druten, na eene ongesteldheid van geruimen tyd, weer in haar midden mocht optreden. De herstelde leeraar had tot tekst gekozen Ps. 103 vers 2. Als zegenbede werd hem door de gemeente toegezongen Gez. 91 vers 3. Tot onderwijzeres aan de bewaarschool te Leiderdorp is benoemd mejuffrouw A. Domberg Heiden, van Loosduinen. In eene vergadering van de kiesvereeniging „Vryheid en Recht" te Alfen, zyn voor de a. s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, de beide aftredende leden, de heeren G. A. Hoogeveen en S. Van Velzen, met algemeene stemmen opnieuw candidaat gesteld. Door den tydelijken voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Heemskerk, is aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machtiging des Konings van 10 April, No. 1, het ontwerp van wret tot het in overweging nemen van eene verandering van het Xde hoofd stuk der Grondwet, wordt ingetrokken. Het „Hbl." bericht thans met zekerheid dat de Koning, de Koningin en het Prinsesje, op Dinsdag 27 April, den dag na Paschen, de hoofdstad zullen bezoeken. Aan den stafmuzikant C. Blansjaar, lid van de Koninklyke Militaire Kapel, is de bronzen me daille voor 12-jarigen getrouwen dienst uitgereikt Door het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland is aan al de leden dier Broederschap een schrijven gericht, betreffende een te stichten pensioen- of onder steuningsfonds, tevens met verzoek het gevoelen der afdeelingen en der leden daarover te vernemen. Door de arrondissements-rechtbank te Almeloo is ter vervulling eener opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabe- tischo lyst van aanbevelingmr. A. J. Blom, grif fier by het kantongerecht te Tiel; jhr. mr. A. G. De Geer, substituut-officier van justite, en mr. F. G. Kool, substituut-griffier, de beide laatstge noemden bij gemelde rechtbank. (St.-Crt.) Met het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", het welk den 17den April a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal aan Atjeh worden gezonden. Voorts zal op Dinsdag 27 April a. s. met den trein van 5.20 's avonds van Amsterdam naar Ant werpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. De heer Perelaer heeft wederom een woord in de wereld gezonden aan de leden der Tweede Kamer over de zaak der opiumkit op Boeloesan. Thans deelt hy een paar authentieke brieven mede, waarmede de onjuistheid wordt aangetoond van 's ministers bewering, dat de pachter huur heeft betaald voor den grond, waarop de opiumkit staat. Uit het met zorg bewerkte verslag der commissie uit de Kamer, die met het onderzoek dezer zaak is belast, zal thans den heer Perelaer zyn gebleken, dat de stryd tegen het hier gepleegde onrecht, met zoo volhardenden y ver door hem gevoerd, niet geheel vergeefsch is geweest. Vad Het dividend der Utrechtsche brood- en meel fabriek is vastgesteld op 4 per aandeel. De luitenant ter zee der 2de kL L. J. H. "Willinge, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de kl. C. C. Zegers Ryser wordt met 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip te "Willemsoord. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 April van Padang; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 10 April van Jeddah; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok 10 April van Mar seille; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 April te Dungeness; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 10 April van Marseille; de „Schiedam" vertrok 10 April van Nieuw-York naar Amsterdam. Z. M. heeft tot leeraar aan do Ryks H. B.- school te Winterswyk benoemd W. F. Koppe- schaar Jr., thans tydeiyk leeraar aan die school met ingang van 1 Mei a. s.lo. den vice-admiraal W. K. Van Gennep eervol ontheven van de waar neming der betrekking van directeur en comman dant der marine te Willemsoord, onder dankbe tuiging voor de daarin door hem bewezen diensten 2o. de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Willemsoord opge dragen aan den schout by nacht J. B. A. De Jos- selin De Jong; 3o. op pensioen gesteld: a. den vice-adm. W. K. Van Gennep, ter zake van lang- durigen dienst en meer dan vyftigjarigen ouder dom, en zulks onder dankbetuiging voor de vele gewichtige en langdurige door hem aan den lande bewezen diensten; b. den luit. ter zee 1ste klasse H. L. Cadet, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, krachtens e van voormeld wetsartikel; en zulks onder toeken ning: I. van een jaarlyksch pensioen: aan genoem den vice-admir., van f 3000aan genoemden luit. ter zee, van 1400; II. voor werkelijk verblyf in mil. dienst in 'sRyks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen een verhoo ging van pensioen voor eerstgen. van 1200, laatst- gemelde van f 1125 'sjaars; 4o. bevorderd: tot vice-adr., Zr. Ms. adjud. in buitengew. dienst, den schout by nacht jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier; tot schout by nacht den kapt ter zee W. F. H. Cramer; tot kapt. ter zee den kapt.-luit. ter zee C. A. Le Bron De Vexela; tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. J. H. De Bruyn, en tot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. C. A. De Brauw en J. H. Calmeyer; benoemd by het wapen der inf., tot lsten luit. by het 8ste reg., den tweeden luit. D. W. De Jager, van het corps. Gemengd Nieuws. Z a t e r d a g-m iddag heeft zekere G. B., timmerman en metselaar te Noordwyk-binnen, door ophanging een eind aan zyn leven gemaakt. Hy volvoerde die daad niet thuis, maar op zyn karwei, een huis, dat verbouwd moet worden. Zaterdag-avond kwam een reiziger te Schiedam, de wachtkamer uit om per trein 50 naar Delft te stoomen. Met het overloopen van de rails, kwam hij met trein 47 in aanraking, waar door zijn beide beenen zyn verbryzeld.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1